34 wins & 81 nominations
- 2015 Nominee Primetime Emmy
- Outstanding Sound Editing for a Limited Series, Movie or a Special
For episode "Night 4"Shared with: John Laing · Tom Bjelic · Alex Bullick · Tyler Whitham · Michael Mancuso · Adam Stein · Petra Bach · Jill Purdy · Mark Dejczak · Mark Gingras · Dermain Finlayson · Dale Lennon · Jim Harrison · Steve Baine · Simon Meilleur - 2012 Nominee Primetime Emmy
- Outstanding Sound Editing for a Miniseries, Movie or a Special
For episode: "Part 1".Shared with: Tom Bjelic · John Laing · John Douglas Smith · Mark Dejczak · Michael Mancuso · Dermain Finlayson · Darrell Hall · Alex Bullick · Nathan Robitaille · Dan Kiener · Emilie Boucek · Steve Baine
- 2011 Nominee Gemini
- Best Sound in a Dramatic Series
Shared with: Kevin Howard · Rob Hegedus · Richard Calistan · Steve Foster · Paul Shubat · Ron Osiowy · Sid Lieberman - 2011 Nominee Gemini
- Best Sound in a Dramatic Program
Shared with: Sylvain Arseneault · Kathy Choi · Steve Hammond · Martin Lee · Ian Rankin · Jane Tattersall - 2009 Nominee Gemini
- Best Sound in a Dramatic Program
Shared with: Janice Ierulli · Harry Barnes · Brock Capell · Martin Lee · Colin McFarlane · Ian Rankin · Mark Shnuriwsky - 2009 Nominee Gemini
- Best Sound in a Dramatic Series
For episode "Sweetheart of the Rodeo" (2.07).Shared with: Sid Lieberman · Richard Calistan · Steve Foster · Rob Hegedus · Kevin Howard · Ron Osiowy · Paul Shubat - 2002 Nominee Gemini
- Best Sound in a Dramatic Series
For episode #101.Shared with: Stephen Barden · Steve Baine · Elius Caruso · Joe Lafontaine · Robert Scherer · Brad Zoern
- 2022 Nominee Golden Reel Award
- Outstanding Achievement in Sound Editing - Feature - Music
Shared with: Clint Bennett · Cecile Tournesac - 2020 Nominee Golden Reel Award
- Outstanding Achievement in Sound Editing - Music Score and Musical for Episodic Long Form Broadcast Media
Episode: "Donar the Great (2019)" - 2017 Nominee Golden Reel Award
- Best Sound Editing - Long Form Music in Television
Shared with: Wolfgang Amadeus - 2013 Nominee Golden Reel Award
- Best Sound Editing - Long Form Music in Television
Episode 2Shared with: Darrell Hall - 2013 Nominee Golden Reel Award
- Best Sound Editing - Long Form Music in Television
Episode 1Shared with: Michael Banton-Jones
- 2023 Nominee DGC Craft Award
- Outstanding Achievement in Sound Editing - Dramatic Series
Episode: Farewell - 2023 Nominee DGC Craft Award
- Outstanding Achievement in Sound Editing - Dramatic Series
Episode: Strangers in a Strange Land - 2023 Winner DGC Craft Award
- Outstanding Achievement in Sound Editing - Television Movie or Mini-Series
Episode: To Not Offend the GodsShared with: Jane Tattersall · Ed Douglas · David Caporale · Alex Bullick · David Evans · Sue Conley · Kathy Choi · Rob Hutchins · Nadya Hanlon · Jean Bot - 2023 Winner DGC Craft Award
- Outstanding Achievement in Sound Editing - Comedy or Family Series
Episode: Night of the Lights - 2023 Nominee DGC Craft Award
- Outstanding Achievement in Sound Editing - Comedy or Family Series
Episode: Building a Mystery
- 2023 Winner Canadian Screen Award
- Achievement in Sound Editing
Shared with: Jane Tattersall · David McCallum · Paul Germann · Krystin Hunter · Sandra Fox · Kevin Jung - 2016 Winner Canadian Screen Award
- Achievement in Sound Editing
Shared with: Jane Tattersall · David McCallum · Martin Gwynn Jones · Barry Gilmore · David Evans · David Rose · Brennan Mercer · Ed Douglas · Goro Koyama · Andy Malcolm - 2015 Winner Canadian Screen Award
- Achievement in Sound Editing
Shared with: Steve Baine · Stephen Barden · Fred Brennan · Alex Bullick · J.R. Fountain · Kevin Howard · Jill Purdy · Jon Mooney - 2014 Winner Canadian Screen Award
- Achievement in Sound Editing
Shared with: Alex Bullick · Christian Schaanning · J.R. Fountain · Jill Purdy · Nathan Robitaille · Nelson Ferreira · Stephen Barden · Steve Baine - 2014 Nominee Canadian Screen Award
- Best Sound in a Dramatic Program or Series
For the episode "You Can See the Stars".Shared with: Bill McMillan · John Elliot · Paul Germann · Steph Carrier · Stephen Traub · Sue Conley
- 2022 Nominee Emmy
- Outstanding Sound Mixing and Sound Editing for a Live Action Program
Shared with: Ian Tarasoff · Christian T. Cooke · Kirk Lynds · Joe Bracciale · Danielle McBride · Steve Baine · Alex Bullick · Bryan Carrigan · Tyler Whitham · Gerald Trepy
Contribute to this page
Suggest an edit or add missing content