Another precursor has chimed in, this one focused on the documentary genre. Last night, the International Documentary Association held their 36th Annual awards ceremony. There, the IDA Awards tapped Crip Camp as its Best Feature winner, beating fellow nominees Collective, Gunda, MLK/FBI, The Reason I Jump, Reunited, Time, The Truffle Hunters, and Welcome to Chechnya. It was a good victory for Netflix and Higher Ground (Barack Obama and Michelle Obama’s company), as they seek to make it back to back wins at the Academy Awards in Best Documentary Feature. Will an Oscar follow? Stay tuned to find out, but the winners are below… Here are the full results from the 2020 IDA Awards: Best Feature Nominees “Collective” “Crip Camp” – ***Winner*** “Gunda” “MLK/FBI” (USA / IFC Films. Director: Sam Pollard. Producer: Benjamin Hedin) “The Reason I Jump” “Reunited” (Denmark. Director: Mira Jargil. Producer: Kirstine Barfod) Softie (Kenya / Pov . Director/Producer: Sam Soko.
- 1/17/2021
- by Joey Magidson
- Hollywoodnews.com
Virtual ceremony set for January 16, 2021.
The Reason I Jump, Gunda, and Crip Camp are among nominees for the best feature award at the upcoming 36th annual IDA Documentary Awards.
International Documentary Association (IDA) members will vote for the 10 best feature and short nominees from December 7-January 8, 2021. The virtual awards are set to take place on January 16, 2021.
The IDA received 1,056 submissions comprising 365 documentary features, 153 documentary shorts, 153 documentary series, 52 student films, 39 music documentaries, and 33 audio documentaries and podcasts. A record 40% of submissions were international productions or co-productions.
“The nominees present an inspiring and urgent range of stories from around the globe,” said Simon Kilmurry,...
The Reason I Jump, Gunda, and Crip Camp are among nominees for the best feature award at the upcoming 36th annual IDA Documentary Awards.
International Documentary Association (IDA) members will vote for the 10 best feature and short nominees from December 7-January 8, 2021. The virtual awards are set to take place on January 16, 2021.
The IDA received 1,056 submissions comprising 365 documentary features, 153 documentary shorts, 153 documentary series, 52 student films, 39 music documentaries, and 33 audio documentaries and podcasts. A record 40% of submissions were international productions or co-productions.
“The nominees present an inspiring and urgent range of stories from around the globe,” said Simon Kilmurry,...
- 11/24/2020
- by Jeremy Kay
- ScreenDaily
“Crip Camp” leads all films in nominations for the 36th annual IDA Documentary Awards, the International Documentary Association announced on Tuesday.
The film by directors Nicole Newnham and Jim LeBrecht deals with a New York summer camp in the early 1970s that became a key launching pad for the disability rights movement. It was an opening-night film at this year’s Sundance Film Festival, where it won the documentary audience award.
“Crip Camp” received five IDA doc awards nominations, including Best Feature, Best Director, Best Editing and Best Writing. Four films received three nominations each: Sam Pollard’s “MLK/FBI,” Garrett Bradley’s “Time,” Michael Dweck and Gregory Kershaw’s “The Truffle Hunters” and Pippa Ehrlich and James Reed’s “My Octopus Teacher,” the only film whose three nominations did not include the Best Feature category.
Other Best Feature nominees are “Collective,” “Gunda,” “The Reason I Jump,” “Reunited,” “Softie” and “Welcome to Chechnya.
The film by directors Nicole Newnham and Jim LeBrecht deals with a New York summer camp in the early 1970s that became a key launching pad for the disability rights movement. It was an opening-night film at this year’s Sundance Film Festival, where it won the documentary audience award.
“Crip Camp” received five IDA doc awards nominations, including Best Feature, Best Director, Best Editing and Best Writing. Four films received three nominations each: Sam Pollard’s “MLK/FBI,” Garrett Bradley’s “Time,” Michael Dweck and Gregory Kershaw’s “The Truffle Hunters” and Pippa Ehrlich and James Reed’s “My Octopus Teacher,” the only film whose three nominations did not include the Best Feature category.
Other Best Feature nominees are “Collective,” “Gunda,” “The Reason I Jump,” “Reunited,” “Softie” and “Welcome to Chechnya.
- 11/24/2020
- by Steve Pond
- The Wrap
Leading the International Documentary Association Documentary Awards nominees with five nominations is “Crip Camp,” Netflix’s look back at an influential activist summer camp for the disabled, followed by Garrett Bradley’s poetic black-and-white “Time” (Amazon Studios) and Sam Pollard’s 60s archival dive “MLK/FBI” (IFC Films) with four noms each.
“The Truffle Hunters” (Sony Pictures Classics) scored three nods. All four films landed nods for Best Feature and Director, along with Jerry Rothwell’s “The Reason I Jump.” Netflix also landed multiple nominations for “Dick Johnson Is Dead” And “My Octopus Teacher.”
The IDAs are among the most reliable bellwethers of the Oscar documentary feature race. Last year’s IDA Best Feature winner, “For Sama,” was among the final five Oscar nominees, along with three out of 10 IDA nominees, including eventual Oscar-winner “American Factory.”
Starting December 7, IDA members are invited to vote online for Best Feature and Best...
“The Truffle Hunters” (Sony Pictures Classics) scored three nods. All four films landed nods for Best Feature and Director, along with Jerry Rothwell’s “The Reason I Jump.” Netflix also landed multiple nominations for “Dick Johnson Is Dead” And “My Octopus Teacher.”
The IDAs are among the most reliable bellwethers of the Oscar documentary feature race. Last year’s IDA Best Feature winner, “For Sama,” was among the final five Oscar nominees, along with three out of 10 IDA nominees, including eventual Oscar-winner “American Factory.”
Starting December 7, IDA members are invited to vote online for Best Feature and Best...
- 11/24/2020
- by Anne Thompson
- Indiewire
Leading the International Documentary Association Documentary Awards nominees with five nominations is “Crip Camp,” Netflix’s look back at an influential activist summer camp for the disabled, followed by Garrett Bradley’s poetic black-and-white “Time” (Amazon Studios) and Sam Pollard’s 60s archival dive “MLK/FBI” (IFC Films) with four noms each.
“The Truffle Hunters” (Sony Pictures Classics) scored three nods. All four films landed nods for Best Feature and Director, along with Jerry Rothwell’s “The Reason I Jump.” Netflix also landed multiple nominations for “Dick Johnson Is Dead” And “My Octopus Teacher.”
The IDAs are among the most reliable bellwethers of the Oscar documentary feature race. Last year’s IDA Best Feature winner, “For Sama,” was among the final five Oscar nominees, along with three out of 10 IDA nominees, including eventual Oscar-winner “American Factory.”
Starting December 7, IDA members are invited to vote online for Best Feature and Best...
“The Truffle Hunters” (Sony Pictures Classics) scored three nods. All four films landed nods for Best Feature and Director, along with Jerry Rothwell’s “The Reason I Jump.” Netflix also landed multiple nominations for “Dick Johnson Is Dead” And “My Octopus Teacher.”
The IDAs are among the most reliable bellwethers of the Oscar documentary feature race. Last year’s IDA Best Feature winner, “For Sama,” was among the final five Oscar nominees, along with three out of 10 IDA nominees, including eventual Oscar-winner “American Factory.”
Starting December 7, IDA members are invited to vote online for Best Feature and Best...
- 11/24/2020
- by Anne Thompson
- Thompson on Hollywood
The International Documentary Association has announced the nominees for its 36th Annual IDA Documentary Awards, and a certain streaming service dominates. Netflix scored a leading 18 noms for the 2020 IDAs, more than three times its nearest rival. PBS is second with five, followed by HBO (four).
The IDA also said today that its 2020 ceremony is going virtual on January 21.
“The nominees present an inspiring and urgent range of stories from around the globe,” said Simon Kilmurry, executive director of the IDA. “The broad range of subjects and approaches to storytelling underscores that documentary is our most exciting form of cultural expression, a vital art form and a crucial element of democratic dialogue.”
Ten films are up for the marquee Best Feature award: Collective, Crip Camp (Netflix), Gunda (Neon), MLK/FBI (IFC Films), The Reason I Jump (Kino Lorber), Reunited, Softie, Time, The Truffle Hunters (Sony Pictures Classics) and Welcome to Chechnya (HBO).
The helmers of five of those films also are up for Best Director: Garrett Bradley (Time), Michael Dweck and Gregory Kershaw (The Truffle Hunters), Nicole Newnham and Jim LeBrecht (Crip Camp), Sam Pollard (MLK/FBI) and Jerry Rothwell (The Reason I Jump).
On the TV side, five programs will vie for Best Curated Series): ESPN’s 30 for 30, PBS’ American Experience, Thirteen Productions’ American Masters, Illinois Public Media’s Reel Midwest and PBS/World Channel’s Reel South.
The nominees for Best Episodic Series are Cheer (Netflix), Hip Hop: The Songs That Shook America (AMC), Last Chance U (Netflix), Seven Planets, One World (BBC America) and We’re Here (HBO).
Up for Best Multi-Part Documentary are Asian Americans (PBS), Atlanta’s Missing and Murdered (HBO), City So Real (National Geographic), Hillary (Hulu) and Lenox Hill (Netflix).
“This is a year that has been one of reflection, looking inwards, and living life differently than we have always known it to be,” said James Costa, co-chair of the Feature Documentary Nominating Committee and IDA Board of Directors’ co-vice president. “Through the art of filmmaking these films gave us an opportunity to truly look and learn through the lenses of others.”
Here is the full list of nominees for the 2020 IDA Documentary Awards:
Best Feature
Collective
Director/Producer: Alexander Nanau
Producer: Bianca Oana
Crip Camp (USA / Netflix)
Directors/Producers: Nicole Newnham, Jim LeBrecht
Producer: Sara Bolder
Gunda
Director: Victor Kossakovsky
Producer: Anita Rehoff Larsen
MLK/FBI (USA / IFC Films)
Director: Sam Pollard
Producer: Benjamin Hedin
The Reason I Jump
Director: Jerry Rothwell
Producers: Jeremy Dear, Stevie Lee, Al Morrow
Reunited (Denmark)
Director: Mira Jargil
Producer: Kirstine Barfod
Softie (Kenya / Pov)
Director/Producer: Sam Soko
Producer: Toni Kamau
Time
Director/Producer: Garrett Bradley
Producers: Lauren Domino, Kellen Quinn
The Truffle Hunters
Directors/Producers: Michael Dweck, Gregory Kershaw
Welcome to Chechnya (USA / HBO)
Director/Producer: David France
Producers: Alice Henty, Joy A. Tomchin and Askold Kurov
Best Director
Garrett Bradley
Time
USA / Amazon Studios, Concordia Studio, The New York Times
Michael Dweck and Gregory Kershaw
The Truffle Hunters
USA, Italy, Greece / Sony Pictures Classics
Nicole Newnham and Jim LeBrecht
Crip Camp
USA / Netflix
Sam Pollard
MLK/FBI
USA / IFC Films
Jerry Rothwell
The Reason I Jump
USA, UK / Kino Lorber
Best Short
Abortion Helpline, This is Lisa
Directors/Producers: Barbara Attie, Mike Attie, Janet Goldwater
All That Perishes at the Edge of Land (Pakistan)
Director/Producer: Hira Nabi
Producer: Till Passow
Huntsville Station (USA / New York Times Op-Docs)
Directors/Producers: Jamie Meltzer, Chris Filippone
Hysterical Girl (USA / New York Times Op-Docs)
Director: Kate Novack
Producer: Andrew Rossi
John Was Trying to Contact Aliens (USA / Netflix)
Director/Producer: Matthew Killip
The Lost Astronaut (USA / New York Times Op-Docs)
Director: Ben Proudfoot
Producers: Abby Lynn Kang Davis, Gabriel Berk Godoi
Mizuko
Directors/Producers: Kira Dane, Katelyn Rebelo
sống ở đây
Director/Producer: Melanie Ho
To Calm the Pig Inside (Ang Pagpakalma sa Unos) (Philippines)
Director/Producer: Joanna Vasquez Arong
Unforgivable (El Salvador)
Director/Producer: Marlén Viñayo
Producer: Carlos Martínez
Best Curated Series
30 for 30 (USA / ESPN)
Executive Producers: John Dahl, Libby Geist, Rob King, Erin Leyden, Connor Schell
American Experience (USA / PBS)
Executive Producers: Susan Bellows and Mark Samels
American Masters
Executive Producer: Michael Kantor
Reel Midwest (USA / Illinois Public Media)
Executive Producer: Moss Bresnahan
Reel South
Executive Producers: Don Godish and Rachel Raney
Best Episodic Series
Cheer (USA / Netflix)
Director/Executive Producer: Greg Whiteley
Producers: Adam Leibowitz, Arielle Kilker, Chelsea Yarnell
Executive Producers: Andrew Fried, Dane Lillegard, Jasper Thomlinson, Bert Hamelinck
Hip Hop: The Songs That Shook America (USA / AMC)
Executive Producers: Ahmir “Questlove” Thompson, Tariq “Black Thought” Trotter, Shawn Gee, Alex Gibney, Stacey Offman, Richard Perello, Shea Serrano, Angie Day, One9, Erik Parker, Isaac Bolden
Last Chance U (USA / Netflix)
Director/Executive Producer: Greg Whiteley
Executive Producers: Joe Labracio, James D. Stern, Lucas Smith, Andrew Fried, Dane Lillegard
Seven Planets, One World (UK / BBC America)
Directors: Fredi Devas, Emma Napper, Giles Badger, Chadden Hunter
Executive Producer: Jonny Keeling
We’re Here (USA / HBO)
Executive Producers: Eli Holzman, Aaron Saidman, Stephen Warren, Johnnie Ingram, Peter LoGreco, Erin Gamble
Best Multi-Part Documentary
Asian Americans (USA / PBS)
Directors: Leo Chiang, Geeta Gandbhir, Grace Lee
Producers: Renee Tajima-Peña, Mark Jonathan Harris
Executive Producers: Jeff Bieber, Sally Jo Fifer, Stephen Gong, Jean Tsien, Donald Young
Atlanta’s Missing and Murdered (USA / HBO)
Directors/Executive Producers: Sam Pollard, Maro Chermayeff, Joshua Bennett, Jeff Dupre
Executive Producers: John Legend, Mike Jackson, Ty Stiklorious, Nancy Abraham, Lisa Heller
City So Real (USA / National Geographic)
Director/ Producer: Steve James.
Producer: Zak Piper.
Executive Producers: Jeff Skoll, Diane Weyermann, Alex Kotlowitz, Gordon Quinn, Betsy Steinberg, Jolene Pinder
Hillary (USA / Hulu)
Director: Nanette Burstein
Producers: Isabel San Vargas, Timothy Moran, Chi-Young Park, Tal Ben-David
Executive Producers: Ben Silverman, Howard T. Owens, Nanette Burstein, Sierra Kos, Laurie Girion
Lenox Hill (USA / Netflix)
Directors/Executive Producers: Adi Barash and Ruthie Shatz.
Executive Producer: Josh Braun
Best Short Form Series
Almost Famous (USA / New York Times Op-Docs)
Producers: Abby Lynn Kang Davis, Gabriel Berk Godoi and Jeremy Lambert
Executive Producer: Adam Ellick
Director: Ben Proudfoot
Guardian Documentaries
Producers: Shanida Scotland, Natasha Dack Ojumu and Nikki Parrott
Executive Producers: Charlie Phillips. Lindsay Poulton, Jess Gormley
Directors: Irene Baque, Laurence Topham, Sara Khaki, Mohammad Reza Eyni, Rebecca Lloyd-Evans, Laura Dodsworth, Dan McDougall
Last Call For The Bayou: 5 Stories from Louisiana’s Disappearing Delta (USA / Smithsonian Channel Plus)
Producer: Nadia Gill
Executive Producer: Gina Hutchinson
Director: Dominic Gill
Pov Shorts (USA / PBS)
Producer: Opal H. Bennett
Executive Producers: Justine Nagan and Chris White
Run This City (USA / Quibi)
Director: Brent Hodge
Producer: Prince Vaughn
Executive Producers: Mark Wahlberg, Stephen Levinson, Archie Gips, Brent Hodge
Best Audio Documentary
Crosses in the Desert / Cruces en el desierto
Reporter: Dennis Maxwell
Producers: Catalina May, Martín Cruz
Executive Producer: Martina Castro
Fiasco: Bush v. Gore (USA / Luminary)
Producers: Leon Neyfakh, Andrew Parsons
Girl Taken (UK / British Broadcasting Corporation)
Reporter: Sue Mitchell
Producer: Richard Hannaford
Executive Producer: Philip Sellars
Heavyweight – The Marshes (USA / Gimlet Media)
Reporter, Producer and Executive Producer: Jonathan Goldstein
Reporter and Producer: Kalila Holt.
Producers: Stevie Lane, Jorge Just, BA Parker, Bobby Lord
Somebody (USA / iHeartRadio)
Reporters and Producers: Alison Flowers, Bill Healy
Reporters: Sam Stecklow, Ellen Glover, Annie Nguyen, Kahari Blackburn, Rajiv Sinclair, Henri Adams, Matilda Vojak, Dana Brozost-Kelleher, Frances McDonald, Diana Akmajian, Andrew Fan and Maddie Anderson
Producers: Shapearl Wells, Sarah Geis
Executive Producers: Jamie Kalven, Maria Zuckerman, Christy Gressman, Leital Molad
Best Music Documentary
Beastie Boys Story (USA / Apple TV+)
Director/Producer: Spike Jonze
Producers: Jason Baum and Amanda Adelson
Billie (UK / Greenwich Entertainment)
Director: James Erskine
Crock of Gold (USA / Magnolia Pictures)
Director/Producer: Julien Temple
Producers: Johnny Depp, Stephen Deuters, Stephen Malit
Los Hermanos / The Brothers
Directors/Producers: Marcia Jarmel and Ken Schneider
Universe (USA)
Directors: Sam Osborn and Nicholas Capezzera
Producers: Esther Dere and Leah Natasha Thomas
David L. Wolper Student Documentary Award
Bananas (UK / National Film and Television School)
Director/Producer: Sara Montoya Sepúlveda
Isle of Us (UK / National Film and Television School)
Director: Laura Wadha
Na Luta Delas (Brazil / Uc Berkeley Graduate School of Journalism)
Directors/Producers: Orion Rose Kelly and Pedro Cota
People Like Me (USA / University of California Santa Cruz)
Director/Producer: Marrok Sedgwick
Susana (USA / Stanford University)
Director: Laura Gamse
Producer: James Davis
Trees (UK / National Film and Television School)
Director: Rosie Morris
Producer: Jesse Romain
Best Cinematography
Acasă, My Home
Cinematographers: Radu Ciorniciuc and Mircea Topoleanu
Boys State
Director of Photography: Thorsten Thielow
The Earth is Blue as an Orange
Cinematographer: Viacheslav Tsvietkov
The Truffle Hunters
Cinematographers: Michael Dweck, Gregory Kershaw
Time
Cinematographers: Zac Manuel, Justin Zweifach, Nisa East
Best Editing
Boys State
Editor: Jeff Gilbert
Crip Camp (USA / Netflix)
Editors: Eileen Meyer and Andrew Gersh
Disclosure (USA / Netflix)
Editor: Stacy Goldate
Dick Johnson is Dead (USA / Netflix)
Editor: Nels Bangerter
Through the Night
Editor: Malika Zouhali-Worrall
Best Writing
Crip Camp (USA / Netflix)
Writers: Nicole Newnham and Jim LeBrecht
Dick Johnson is Dead
(USA / Netflix)
Writers: Nels Bangerter and Kirsten Johnson
I Am Not Alone (USA / Netflix)
Writer: Garin Hovannisian
My Octopus Teacher (USA / Netflix)
Writers: Pippa Ehrlich and James Reed
Socks on Fire (USA)
Writers: Max Allman, Bo McGuire
Best Music Score
Dancing with the Birds (USA / Netflix)
Composer: David Mitcham
David Attenborough: Life On Our Planet
Composer: Steven Price
Hope Frozen: A Quest to Live Twice (USA / Netflix)
Composer: Chapavich Temnitikul)
My Octopus Teacher (USA / Netflix)
Composer: Kevin Smuts
Rising Phoenix (USA / Netflix)
Composer: Daniel Pemberton
ABC News VideoSource Award
#Unfit: The Psychology of Donald Trump (USA / Dark Star)
Director/Producer: Dan Partland
Producer: Art Horan
Bully. Coward. Victim.: The Story of Roy Cohn (USA / HBO)
Director: Ivy Meeropol
Producers: Julie Goldman, Christopher Clements, Carolyn Hepburn
Crip Camp (USA / Netflix)
Directors/Producers: Nicole Newnham, Jim LeBrecht
Producer: Sara Bolder
Kill Chain: The Cyber War on America’s Elections (USA / HBO)
Director: Sarah Teale
Directors/Producers: Simon Ardizzone and Russell Michaels
Producers: Michael Hirschorn and Jessica Antonini
MLK/FBI (USA / IFC Films)
Director: Sam Pollard
Producer: Benjamin Hedin
The First Rainbow Coalition
Director/Producer: Ray Santisteban
Pare Lorentz Award
Winner
My Octopus Teacher (USA / Netflix)
Director: Pippa Ehrlich, James Reed
Producer: Craig Foster
Honorable Mention
Crip Camp (USA / Netflix)
Directors/Producers: Nicole Newnham, Jim LeBrecht
Producer: Sara Bolder
Honorary Awards
Amicus Award
Regina K. Scully
Career Achievement Award
Sam Pollard (MLK/FBI)
Courage Under Fire Award
David France, David Isteev and Olga Baranova (Welcome to Chechnya)
Emerging Documentary Filmmaker Award
Garrett Bradley (Time)
Pioneer Award
Firelight Media
Truth to Power Award
Maria Ressa and Rappler (A Thousand Cuts)...
The IDA also said today that its 2020 ceremony is going virtual on January 21.
“The nominees present an inspiring and urgent range of stories from around the globe,” said Simon Kilmurry, executive director of the IDA. “The broad range of subjects and approaches to storytelling underscores that documentary is our most exciting form of cultural expression, a vital art form and a crucial element of democratic dialogue.”
Ten films are up for the marquee Best Feature award: Collective, Crip Camp (Netflix), Gunda (Neon), MLK/FBI (IFC Films), The Reason I Jump (Kino Lorber), Reunited, Softie, Time, The Truffle Hunters (Sony Pictures Classics) and Welcome to Chechnya (HBO).
The helmers of five of those films also are up for Best Director: Garrett Bradley (Time), Michael Dweck and Gregory Kershaw (The Truffle Hunters), Nicole Newnham and Jim LeBrecht (Crip Camp), Sam Pollard (MLK/FBI) and Jerry Rothwell (The Reason I Jump).
On the TV side, five programs will vie for Best Curated Series): ESPN’s 30 for 30, PBS’ American Experience, Thirteen Productions’ American Masters, Illinois Public Media’s Reel Midwest and PBS/World Channel’s Reel South.
The nominees for Best Episodic Series are Cheer (Netflix), Hip Hop: The Songs That Shook America (AMC), Last Chance U (Netflix), Seven Planets, One World (BBC America) and We’re Here (HBO).
Up for Best Multi-Part Documentary are Asian Americans (PBS), Atlanta’s Missing and Murdered (HBO), City So Real (National Geographic), Hillary (Hulu) and Lenox Hill (Netflix).
“This is a year that has been one of reflection, looking inwards, and living life differently than we have always known it to be,” said James Costa, co-chair of the Feature Documentary Nominating Committee and IDA Board of Directors’ co-vice president. “Through the art of filmmaking these films gave us an opportunity to truly look and learn through the lenses of others.”
Here is the full list of nominees for the 2020 IDA Documentary Awards:
Best Feature
Collective
Director/Producer: Alexander Nanau
Producer: Bianca Oana
Crip Camp (USA / Netflix)
Directors/Producers: Nicole Newnham, Jim LeBrecht
Producer: Sara Bolder
Gunda
Director: Victor Kossakovsky
Producer: Anita Rehoff Larsen
MLK/FBI (USA / IFC Films)
Director: Sam Pollard
Producer: Benjamin Hedin
The Reason I Jump
Director: Jerry Rothwell
Producers: Jeremy Dear, Stevie Lee, Al Morrow
Reunited (Denmark)
Director: Mira Jargil
Producer: Kirstine Barfod
Softie (Kenya / Pov)
Director/Producer: Sam Soko
Producer: Toni Kamau
Time
Director/Producer: Garrett Bradley
Producers: Lauren Domino, Kellen Quinn
The Truffle Hunters
Directors/Producers: Michael Dweck, Gregory Kershaw
Welcome to Chechnya (USA / HBO)
Director/Producer: David France
Producers: Alice Henty, Joy A. Tomchin and Askold Kurov
Best Director
Garrett Bradley
Time
USA / Amazon Studios, Concordia Studio, The New York Times
Michael Dweck and Gregory Kershaw
The Truffle Hunters
USA, Italy, Greece / Sony Pictures Classics
Nicole Newnham and Jim LeBrecht
Crip Camp
USA / Netflix
Sam Pollard
MLK/FBI
USA / IFC Films
Jerry Rothwell
The Reason I Jump
USA, UK / Kino Lorber
Best Short
Abortion Helpline, This is Lisa
Directors/Producers: Barbara Attie, Mike Attie, Janet Goldwater
All That Perishes at the Edge of Land (Pakistan)
Director/Producer: Hira Nabi
Producer: Till Passow
Huntsville Station (USA / New York Times Op-Docs)
Directors/Producers: Jamie Meltzer, Chris Filippone
Hysterical Girl (USA / New York Times Op-Docs)
Director: Kate Novack
Producer: Andrew Rossi
John Was Trying to Contact Aliens (USA / Netflix)
Director/Producer: Matthew Killip
The Lost Astronaut (USA / New York Times Op-Docs)
Director: Ben Proudfoot
Producers: Abby Lynn Kang Davis, Gabriel Berk Godoi
Mizuko
Directors/Producers: Kira Dane, Katelyn Rebelo
sống ở đây
Director/Producer: Melanie Ho
To Calm the Pig Inside (Ang Pagpakalma sa Unos) (Philippines)
Director/Producer: Joanna Vasquez Arong
Unforgivable (El Salvador)
Director/Producer: Marlén Viñayo
Producer: Carlos Martínez
Best Curated Series
30 for 30 (USA / ESPN)
Executive Producers: John Dahl, Libby Geist, Rob King, Erin Leyden, Connor Schell
American Experience (USA / PBS)
Executive Producers: Susan Bellows and Mark Samels
American Masters
Executive Producer: Michael Kantor
Reel Midwest (USA / Illinois Public Media)
Executive Producer: Moss Bresnahan
Reel South
Executive Producers: Don Godish and Rachel Raney
Best Episodic Series
Cheer (USA / Netflix)
Director/Executive Producer: Greg Whiteley
Producers: Adam Leibowitz, Arielle Kilker, Chelsea Yarnell
Executive Producers: Andrew Fried, Dane Lillegard, Jasper Thomlinson, Bert Hamelinck
Hip Hop: The Songs That Shook America (USA / AMC)
Executive Producers: Ahmir “Questlove” Thompson, Tariq “Black Thought” Trotter, Shawn Gee, Alex Gibney, Stacey Offman, Richard Perello, Shea Serrano, Angie Day, One9, Erik Parker, Isaac Bolden
Last Chance U (USA / Netflix)
Director/Executive Producer: Greg Whiteley
Executive Producers: Joe Labracio, James D. Stern, Lucas Smith, Andrew Fried, Dane Lillegard
Seven Planets, One World (UK / BBC America)
Directors: Fredi Devas, Emma Napper, Giles Badger, Chadden Hunter
Executive Producer: Jonny Keeling
We’re Here (USA / HBO)
Executive Producers: Eli Holzman, Aaron Saidman, Stephen Warren, Johnnie Ingram, Peter LoGreco, Erin Gamble
Best Multi-Part Documentary
Asian Americans (USA / PBS)
Directors: Leo Chiang, Geeta Gandbhir, Grace Lee
Producers: Renee Tajima-Peña, Mark Jonathan Harris
Executive Producers: Jeff Bieber, Sally Jo Fifer, Stephen Gong, Jean Tsien, Donald Young
Atlanta’s Missing and Murdered (USA / HBO)
Directors/Executive Producers: Sam Pollard, Maro Chermayeff, Joshua Bennett, Jeff Dupre
Executive Producers: John Legend, Mike Jackson, Ty Stiklorious, Nancy Abraham, Lisa Heller
City So Real (USA / National Geographic)
Director/ Producer: Steve James.
Producer: Zak Piper.
Executive Producers: Jeff Skoll, Diane Weyermann, Alex Kotlowitz, Gordon Quinn, Betsy Steinberg, Jolene Pinder
Hillary (USA / Hulu)
Director: Nanette Burstein
Producers: Isabel San Vargas, Timothy Moran, Chi-Young Park, Tal Ben-David
Executive Producers: Ben Silverman, Howard T. Owens, Nanette Burstein, Sierra Kos, Laurie Girion
Lenox Hill (USA / Netflix)
Directors/Executive Producers: Adi Barash and Ruthie Shatz.
Executive Producer: Josh Braun
Best Short Form Series
Almost Famous (USA / New York Times Op-Docs)
Producers: Abby Lynn Kang Davis, Gabriel Berk Godoi and Jeremy Lambert
Executive Producer: Adam Ellick
Director: Ben Proudfoot
Guardian Documentaries
Producers: Shanida Scotland, Natasha Dack Ojumu and Nikki Parrott
Executive Producers: Charlie Phillips. Lindsay Poulton, Jess Gormley
Directors: Irene Baque, Laurence Topham, Sara Khaki, Mohammad Reza Eyni, Rebecca Lloyd-Evans, Laura Dodsworth, Dan McDougall
Last Call For The Bayou: 5 Stories from Louisiana’s Disappearing Delta (USA / Smithsonian Channel Plus)
Producer: Nadia Gill
Executive Producer: Gina Hutchinson
Director: Dominic Gill
Pov Shorts (USA / PBS)
Producer: Opal H. Bennett
Executive Producers: Justine Nagan and Chris White
Run This City (USA / Quibi)
Director: Brent Hodge
Producer: Prince Vaughn
Executive Producers: Mark Wahlberg, Stephen Levinson, Archie Gips, Brent Hodge
Best Audio Documentary
Crosses in the Desert / Cruces en el desierto
Reporter: Dennis Maxwell
Producers: Catalina May, Martín Cruz
Executive Producer: Martina Castro
Fiasco: Bush v. Gore (USA / Luminary)
Producers: Leon Neyfakh, Andrew Parsons
Girl Taken (UK / British Broadcasting Corporation)
Reporter: Sue Mitchell
Producer: Richard Hannaford
Executive Producer: Philip Sellars
Heavyweight – The Marshes (USA / Gimlet Media)
Reporter, Producer and Executive Producer: Jonathan Goldstein
Reporter and Producer: Kalila Holt.
Producers: Stevie Lane, Jorge Just, BA Parker, Bobby Lord
Somebody (USA / iHeartRadio)
Reporters and Producers: Alison Flowers, Bill Healy
Reporters: Sam Stecklow, Ellen Glover, Annie Nguyen, Kahari Blackburn, Rajiv Sinclair, Henri Adams, Matilda Vojak, Dana Brozost-Kelleher, Frances McDonald, Diana Akmajian, Andrew Fan and Maddie Anderson
Producers: Shapearl Wells, Sarah Geis
Executive Producers: Jamie Kalven, Maria Zuckerman, Christy Gressman, Leital Molad
Best Music Documentary
Beastie Boys Story (USA / Apple TV+)
Director/Producer: Spike Jonze
Producers: Jason Baum and Amanda Adelson
Billie (UK / Greenwich Entertainment)
Director: James Erskine
Crock of Gold (USA / Magnolia Pictures)
Director/Producer: Julien Temple
Producers: Johnny Depp, Stephen Deuters, Stephen Malit
Los Hermanos / The Brothers
Directors/Producers: Marcia Jarmel and Ken Schneider
Universe (USA)
Directors: Sam Osborn and Nicholas Capezzera
Producers: Esther Dere and Leah Natasha Thomas
David L. Wolper Student Documentary Award
Bananas (UK / National Film and Television School)
Director/Producer: Sara Montoya Sepúlveda
Isle of Us (UK / National Film and Television School)
Director: Laura Wadha
Na Luta Delas (Brazil / Uc Berkeley Graduate School of Journalism)
Directors/Producers: Orion Rose Kelly and Pedro Cota
People Like Me (USA / University of California Santa Cruz)
Director/Producer: Marrok Sedgwick
Susana (USA / Stanford University)
Director: Laura Gamse
Producer: James Davis
Trees (UK / National Film and Television School)
Director: Rosie Morris
Producer: Jesse Romain
Best Cinematography
Acasă, My Home
Cinematographers: Radu Ciorniciuc and Mircea Topoleanu
Boys State
Director of Photography: Thorsten Thielow
The Earth is Blue as an Orange
Cinematographer: Viacheslav Tsvietkov
The Truffle Hunters
Cinematographers: Michael Dweck, Gregory Kershaw
Time
Cinematographers: Zac Manuel, Justin Zweifach, Nisa East
Best Editing
Boys State
Editor: Jeff Gilbert
Crip Camp (USA / Netflix)
Editors: Eileen Meyer and Andrew Gersh
Disclosure (USA / Netflix)
Editor: Stacy Goldate
Dick Johnson is Dead (USA / Netflix)
Editor: Nels Bangerter
Through the Night
Editor: Malika Zouhali-Worrall
Best Writing
Crip Camp (USA / Netflix)
Writers: Nicole Newnham and Jim LeBrecht
Dick Johnson is Dead
(USA / Netflix)
Writers: Nels Bangerter and Kirsten Johnson
I Am Not Alone (USA / Netflix)
Writer: Garin Hovannisian
My Octopus Teacher (USA / Netflix)
Writers: Pippa Ehrlich and James Reed
Socks on Fire (USA)
Writers: Max Allman, Bo McGuire
Best Music Score
Dancing with the Birds (USA / Netflix)
Composer: David Mitcham
David Attenborough: Life On Our Planet
Composer: Steven Price
Hope Frozen: A Quest to Live Twice (USA / Netflix)
Composer: Chapavich Temnitikul)
My Octopus Teacher (USA / Netflix)
Composer: Kevin Smuts
Rising Phoenix (USA / Netflix)
Composer: Daniel Pemberton
ABC News VideoSource Award
#Unfit: The Psychology of Donald Trump (USA / Dark Star)
Director/Producer: Dan Partland
Producer: Art Horan
Bully. Coward. Victim.: The Story of Roy Cohn (USA / HBO)
Director: Ivy Meeropol
Producers: Julie Goldman, Christopher Clements, Carolyn Hepburn
Crip Camp (USA / Netflix)
Directors/Producers: Nicole Newnham, Jim LeBrecht
Producer: Sara Bolder
Kill Chain: The Cyber War on America’s Elections (USA / HBO)
Director: Sarah Teale
Directors/Producers: Simon Ardizzone and Russell Michaels
Producers: Michael Hirschorn and Jessica Antonini
MLK/FBI (USA / IFC Films)
Director: Sam Pollard
Producer: Benjamin Hedin
The First Rainbow Coalition
Director/Producer: Ray Santisteban
Pare Lorentz Award
Winner
My Octopus Teacher (USA / Netflix)
Director: Pippa Ehrlich, James Reed
Producer: Craig Foster
Honorable Mention
Crip Camp (USA / Netflix)
Directors/Producers: Nicole Newnham, Jim LeBrecht
Producer: Sara Bolder
Honorary Awards
Amicus Award
Regina K. Scully
Career Achievement Award
Sam Pollard (MLK/FBI)
Courage Under Fire Award
David France, David Isteev and Olga Baranova (Welcome to Chechnya)
Emerging Documentary Filmmaker Award
Garrett Bradley (Time)
Pioneer Award
Firelight Media
Truth to Power Award
Maria Ressa and Rappler (A Thousand Cuts)...
- 11/24/2020
- by Erik Pedersen
- Deadline Film + TV
The International Documentary Association has announced a shortlist of 30 films from which it will choose its nominations for the 2020 Ida Documentary Awards, with a list that includes “76 Days,” “Boys State,” “Crip Camp,” “MLK/FBI,” “The Reason I Jump,” “The Truffle Hunters,” “Time” and “Welcome to Chechnya.”
The list also included a generous helping of foreign-made docs, including “Notturno,” “Acasa, My Home,” “Collective,” “The Earth Is Blue as an Orange,” “Gunda,” “Me and the Cult Leader,” “A Metamorfose dos Passaros,” “Once Upon a Time in Venezuela” and “Softie.”
The rest of the list: “City Hall,” “Disclosure,” “The Forbidden Reel,” “I Walk on Water,” “The Mole Agent,” “Reunited,” “Self Portrait,” “Stray,” “‘Til Kingdom Come,” “To See You Again,” “Unapologetic,” “The Viewing Booth” and “Wintopia.”
The shortlisted films present a dramatically different view of the year in nonfiction filmmaking than the Critics Choice Documentary Awards, which were announced on Monday. Only three films — “Crip Camp,...
The list also included a generous helping of foreign-made docs, including “Notturno,” “Acasa, My Home,” “Collective,” “The Earth Is Blue as an Orange,” “Gunda,” “Me and the Cult Leader,” “A Metamorfose dos Passaros,” “Once Upon a Time in Venezuela” and “Softie.”
The rest of the list: “City Hall,” “Disclosure,” “The Forbidden Reel,” “I Walk on Water,” “The Mole Agent,” “Reunited,” “Self Portrait,” “Stray,” “‘Til Kingdom Come,” “To See You Again,” “Unapologetic,” “The Viewing Booth” and “Wintopia.”
The shortlisted films present a dramatically different view of the year in nonfiction filmmaking than the Critics Choice Documentary Awards, which were announced on Monday. Only three films — “Crip Camp,...
- 10/28/2020
- by Steve Pond
- The Wrap
The 2021 International Documentary Association (IDA) Awards has announced the shortlists for the Best Feature and Best Short categories. In a year crowded with top-notch documentaries (see the Critics Choice Documentary Awards nominations here), with more debuts unspooling at Doc NYC (November 11-19), every reputable non-fiction awards group helps to curate the sprawling list of eventual Oscar contenders, and the IDA is no exception. (Read IndieWire’s current list of documentary feature predictions here.)
The IDA will bestow 16 awards this year, for Best Feature, Best Short, Best Curated Series, Best Episodic Series, Best Multi-Part Documentary, Best Short Form Series, Best Audio Documentary, David L. Wolper Student Documentary Award, Best Music Documentary, Best Director, Best Cinematography, Best Editing, Best Writing, Best Music Score, ABC News VideoSource Award, and the Pare Lorentz Award.
Honorees will be announced on Tuesday, November 10. Nominees will be announced on Tuesday, November 24, along with the other awards recipients.
The IDA will bestow 16 awards this year, for Best Feature, Best Short, Best Curated Series, Best Episodic Series, Best Multi-Part Documentary, Best Short Form Series, Best Audio Documentary, David L. Wolper Student Documentary Award, Best Music Documentary, Best Director, Best Cinematography, Best Editing, Best Writing, Best Music Score, ABC News VideoSource Award, and the Pare Lorentz Award.
Honorees will be announced on Tuesday, November 10. Nominees will be announced on Tuesday, November 24, along with the other awards recipients.
- 10/28/2020
- by Anne Thompson
- Thompson on Hollywood
The 2021 International Documentary Association (Ida) Awards has announced the shortlists for the Best Feature and Best Short categories. In a year crowded with top-notch documentaries (see the Critics Choice Documentary Awards nominations here), with more debuts unspooling at Doc NYC (November 11-19), every reputable non-fiction awards group helps to curate the sprawling list of eventual Oscar contenders, and the Ida is no exception. (Read IndieWire’s current list of documentary feature predictions here.)
The Ida will bestow 16 awards this year, for Best Feature, Best Short, Best Curated Series, Best Episodic Series, Best Multi-Part Documentary, Best Short Form Series, Best Audio Documentary, David L. Wolper Student Documentary Award, Best Music Documentary, Best Director, Best Cinematography, Best Editing, Best Writing, Best Music Score, ABC News VideoSource Award, and the Pare Lorentz Award.
Honorees will be announced on Tuesday, November 10. Nominees will be announced on Tuesday, November 24, along with the other awards recipients.
The Ida will bestow 16 awards this year, for Best Feature, Best Short, Best Curated Series, Best Episodic Series, Best Multi-Part Documentary, Best Short Form Series, Best Audio Documentary, David L. Wolper Student Documentary Award, Best Music Documentary, Best Director, Best Cinematography, Best Editing, Best Writing, Best Music Score, ABC News VideoSource Award, and the Pare Lorentz Award.
Honorees will be announced on Tuesday, November 10. Nominees will be announced on Tuesday, November 24, along with the other awards recipients.
- 10/28/2020
- by Anne Thompson
- Indiewire
The International Documentary Association has announced the shortlists for best feature and best short at the 36th annual Ida Documentary Awards.
The shortlist for possible nominees includes “Boys State,” “Crip Camp,” “Welcome to Chechnya,” “Gunda” and more. Up to 10 nominees in each of the feature and short documentary categories will be selected from the shortlist and announced on Nov. 24. The virtual awards ceremony will take place in January 2021.
This year, Ida received 1,056 submissions across all categories, including 365 documentary features from 67 countries, and 153 documentary shorts from 21 countries.
“It is exciting to see the IDA Awards Shortlist include so many films from around the globe,” said Simon Kilmurry, executive director of Ida. “The range of stories and of makers is as diverse as we have ever had. It reflects the broad range of approaches to documentary filmmaking and some of the most urgent issues of the day.”
Ida Documentary Awards Features Shortlist
76 Days
Acasă,...
The shortlist for possible nominees includes “Boys State,” “Crip Camp,” “Welcome to Chechnya,” “Gunda” and more. Up to 10 nominees in each of the feature and short documentary categories will be selected from the shortlist and announced on Nov. 24. The virtual awards ceremony will take place in January 2021.
This year, Ida received 1,056 submissions across all categories, including 365 documentary features from 67 countries, and 153 documentary shorts from 21 countries.
“It is exciting to see the IDA Awards Shortlist include so many films from around the globe,” said Simon Kilmurry, executive director of Ida. “The range of stories and of makers is as diverse as we have ever had. It reflects the broad range of approaches to documentary filmmaking and some of the most urgent issues of the day.”
Ida Documentary Awards Features Shortlist
76 Days
Acasă,...
- 10/28/2020
- by Jordan Moreau
- Variety Film + TV
Mira Jargil's previous feature, Dreaming Of A Family, documented a recovering alcoholic dad trying to reconcile with his family. This time around there's another family in pieces - but they are victims of external rather than internal conflict. The Faras clan are just one of the millions of Syrian families who have had their lives turned upside down by the ongoing fighting in their homeland - but as so many documentaries testify, leaving Syria is, for many, just the first of the hurdles they have to face. When we meet the family, dad Mukhles - who used to be a doctor for the Syrian football team - has already fled to Canada where he is trying to attain citizenship.
Mum Rana, meanwhile, fled for Denmark - we see her being fished from a boat near the start of the film, visibly upset because it is the "first time I've...
Mum Rana, meanwhile, fled for Denmark - we see her being fished from a boat near the start of the film, visibly upset because it is the "first time I've...
- 6/21/2020
- by Amber Wilkinson
- eyeforfilm.co.uk
The Human Rights Watch Film Festival presents its first full digital edition of bold new films that will be available nationwide, in response to this time of crisis, Human Rights Watch said today. The film festival will feature in-depth online discussions with filmmakers, film subjects, and Human Rights Watch researchers.
As individuals and communities across the world struggle to face the challenges of an unprecedented global pandemic, the restriction of basic human rights – including pathways to medical and economic survival – are felt most severely by those already impacted by stark inequalities. Now more than ever, the world needs powerful and uplifting stories about those demanding justice, equality and safety for themselves, their communities and future generations.
John Biaggi, Director of the Human Rights Watch Film Festival says “At a time when the world is experiencing a profound shared adversity, it is particularly heartening to witness the brave individuals and strong...
As individuals and communities across the world struggle to face the challenges of an unprecedented global pandemic, the restriction of basic human rights – including pathways to medical and economic survival – are felt most severely by those already impacted by stark inequalities. Now more than ever, the world needs powerful and uplifting stories about those demanding justice, equality and safety for themselves, their communities and future generations.
John Biaggi, Director of the Human Rights Watch Film Festival says “At a time when the world is experiencing a profound shared adversity, it is particularly heartening to witness the brave individuals and strong...
- 6/6/2020
- by Rhythm Zaveri
- AsianMoviePulse
European Film Promotion has unveiled the 10 European documentary features that will play as part of the third edition of the Changing Face of Europe section that runs as part of Hot Docs Film Festival’s industry program.
The industry program plays in a digital format this year, starting on April 30 and running until May 31. The festival’s public screenings have been postponed and will be rescheduled for a later date.
The films in the Changing Face of Europe were selected by the festival, based on recommendations by Efp member organizations, representing Europe’s film promotion institutes.
The documentaries will be presented to buyers, distributors and programmers through the films’ participation in the Doc Shop, Hot Docs’ online market that offers access to curated playlists of documentary titles on-demand and the hub for this year’s industry content.
The filmmakers of the 10 selected films have been invited to participate in the new digital industry program,...
The industry program plays in a digital format this year, starting on April 30 and running until May 31. The festival’s public screenings have been postponed and will be rescheduled for a later date.
The films in the Changing Face of Europe were selected by the festival, based on recommendations by Efp member organizations, representing Europe’s film promotion institutes.
The documentaries will be presented to buyers, distributors and programmers through the films’ participation in the Doc Shop, Hot Docs’ online market that offers access to curated playlists of documentary titles on-demand and the hub for this year’s industry content.
The filmmakers of the 10 selected films have been invited to participate in the new digital industry program,...
- 4/14/2020
- by Leo Barraclough
- Variety Film + TV
Competition line-up includes new films by Jerzy Sladkowski, Bryan Fogel, Moara Passoni and Hubert Sauper.
Copenhagen-based documentary festival Cph:dox (March 18-29) has revealed its 2020 competition line-up, with 52% of the 65 titles directed by one or more female directors.
Notable world premieres include Ecstasy, the new project from Brazil’s Moara Passoni, who co-wrote the Oscar-nominated The Edge Of Democracy. Ecstasy is an autobiographical hybrid following Passoni’s alter ego Clara as she battles anorexia
Also in the main competition is the world premiere of Bitter Love from Polish filmmaker Jerzy Sladkowski, who won the main award at Idfa with Don Juan...
Copenhagen-based documentary festival Cph:dox (March 18-29) has revealed its 2020 competition line-up, with 52% of the 65 titles directed by one or more female directors.
Notable world premieres include Ecstasy, the new project from Brazil’s Moara Passoni, who co-wrote the Oscar-nominated The Edge Of Democracy. Ecstasy is an autobiographical hybrid following Passoni’s alter ego Clara as she battles anorexia
Also in the main competition is the world premiere of Bitter Love from Polish filmmaker Jerzy Sladkowski, who won the main award at Idfa with Don Juan...
- 2/21/2020
- by 1101184¦Orlando Parfitt¦38¦
- ScreenDaily
The Norwegian Film Institute has joined the project with funding.
The new adaptation of Swedish period drama The Emigrants is set to be directed by Erik Poppe who will replace long-attached filmmaker Daniel Espinosa, who left the project because of schedule conflicts.
Espinosa was first announced as the director of the literary adaptation in 2015. But the Swedish director, who wrapped shooting on Marvel superhero film Morbius in June, has since stepped down.
He has been replaced with Norwegian director Poppe, whose credits include The King’s Choice and Utoya - July 22.
Sf Studios produces with Norwegian co-producers Paradox, Poppe and...
The new adaptation of Swedish period drama The Emigrants is set to be directed by Erik Poppe who will replace long-attached filmmaker Daniel Espinosa, who left the project because of schedule conflicts.
Espinosa was first announced as the director of the literary adaptation in 2015. But the Swedish director, who wrapped shooting on Marvel superhero film Morbius in June, has since stepped down.
He has been replaced with Norwegian director Poppe, whose credits include The King’s Choice and Utoya - July 22.
Sf Studios produces with Norwegian co-producers Paradox, Poppe and...
- 10/24/2019
- by 1100142¦Wendy Mitchell¦0¦
- ScreenDaily
Danish director Thomas Vinterberg’s Oscar-nominated The Hunt (Jagten) won seven awards at the Danish Academy Awards - where Gravity picked up Best Us Feature.Scroll down for full list of winners
The Hunt, which has made the shortlist for the Best Foreign-Language Film at this year’s Oscars, was nominated in 14 categories at the Roberts - the annual awards of the Danish Film Academy.
Last night’s ceremony marked the 30th time the Danish national film prize was awarded at a gala in Copenhagen’s Tivoli Hotel & Congress Centre.
Having already collected 18 international prizes, including three at Cannes and a European Film Award, The Hunt won for Best Film and Best Original Screenplay (Vinterberg, Tobias Lindholm), and Mads Mikkelsen was named Best Actor for his portrayal of a 40-year-old man in a small provincial town, wrongly suspected of child abuse.
Taking to the stage with his team, Vinterbeg said: ”We have basked in success, and it has...
The Hunt, which has made the shortlist for the Best Foreign-Language Film at this year’s Oscars, was nominated in 14 categories at the Roberts - the annual awards of the Danish Film Academy.
Last night’s ceremony marked the 30th time the Danish national film prize was awarded at a gala in Copenhagen’s Tivoli Hotel & Congress Centre.
Having already collected 18 international prizes, including three at Cannes and a European Film Award, The Hunt won for Best Film and Best Original Screenplay (Vinterberg, Tobias Lindholm), and Mads Mikkelsen was named Best Actor for his portrayal of a 40-year-old man in a small provincial town, wrongly suspected of child abuse.
Taking to the stage with his team, Vinterbeg said: ”We have basked in success, and it has...
- 1/27/2014
- by jornrossing@aol.com (Jorn Rossing Jensen)
- ScreenDaily
Line-up includes two programmes curated by Ai Weiwei and The Yes Men.
Copenhagen documentary festival Cph:dox has unveiled the programme for its 11th edition, which runs Nov 7-17.
More than 200 films will be screened including 57 world and international premieres; a new prize for journalistic documentaries called F:act Award; and curated programmes from artist Ai Weiwei and activist duo The Yes Men.
For the first time, the festival is introducing an overall theme: Everything is Under Control.
Chinese artist Ai Weiwei has selected 10 films for this year’s festival with the theme in mind, reflecting “artists’ role and responsibility towards the acts of the establishment”.
The festival will also screen the world premiere of Weiwei’s new film Stay Home!, about a 10-year old girl who is not allowed to receive medical care for her HIV-infection, as she is the second child in the family.
Us activist duo The Yes Men aim to bring the power of the...
Copenhagen documentary festival Cph:dox has unveiled the programme for its 11th edition, which runs Nov 7-17.
More than 200 films will be screened including 57 world and international premieres; a new prize for journalistic documentaries called F:act Award; and curated programmes from artist Ai Weiwei and activist duo The Yes Men.
For the first time, the festival is introducing an overall theme: Everything is Under Control.
Chinese artist Ai Weiwei has selected 10 films for this year’s festival with the theme in mind, reflecting “artists’ role and responsibility towards the acts of the establishment”.
The festival will also screen the world premiere of Weiwei’s new film Stay Home!, about a 10-year old girl who is not allowed to receive medical care for her HIV-infection, as she is the second child in the family.
Us activist duo The Yes Men aim to bring the power of the...
- 10/14/2013
- by michael.rosser@screendaily.com (Michael Rosser)
- ScreenDaily
IMDb.com, Inc. takes no responsibility for the content or accuracy of the above news articles, Tweets, or blog posts. This content is published for the entertainment of our users only. The news articles, Tweets, and blog posts do not represent IMDb's opinions nor can we guarantee that the reporting therein is completely factual. Please visit the source responsible for the item in question to report any concerns you may have regarding content or accuracy.