Directed by
Roy Battersby |
Writing Credits
Kenneth Eastaugh | ... | (written by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Barry Jackson | ... | Donald Lovelace | |
Maurice Denham | ... | Theo | |
Margaret Tyzack | ... | Pink Lady | |
Linda Marlowe | ... | Barbara | |
Christina Collier | ... | Esther | |
Helen Cotterill | ... | Lucy Nuttall | |
Julia Deakin | ... | Melanie | |
Donal McCann | ... | Leo | |
Marcia Warren | ... | Doris Lovelace | |
Tony Melody | ... | Ferris | |
Kay Stonham | ... | Maggie Capstick | |
Patsy Byrne | ... | Mrs. Lunt | |
Jeremy Swift | ... | Boy in Projection Room | |
Janine Roberts | ... | Little Alice | |
John Joyce | ... | Parson | |
Dave Atkins | ... | Undertaker | |
George Malpas | ... | Old Gardener | |
Chris Jury | ... | 1st Apprentice Gardener | |
James Benson | ... | 2nd Apprentice Gardener | |
Jacki Piper | ... | Ida | |
Robert Bridges | ... | Landau Owner | |
Alan Starkey | ... | Landau Man | |
Lill Roughley | ... | Nubile Housewife | |
Tina Simmons | ... | Art Teacher | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Jill Goldston | ... | Audience Member (uncredited) | |
Tony O'Leary | ... | Audience Member (uncredited) | |
Reg Thomason | ... | Audience Member (uncredited) | |
Tommy Windward | ... | Audience Member (uncredited) |
Produced by
Robin Douet | ... | producer |
David Puttnam | ... | executive producer |
Susan Richards | ... | producer |
Music by
Willy Russell |
Cinematography by
Clive Tickner |
Editing by
Alan Cumner-Price | ... | (as Alan J. Cumner-Price) |
Casting By
Marilyn Johnson |
Art Direction by
Adrienne Atkinson |
Costume Design by
Ann Hollowood |
Makeup Department
Sally Harrison | ... | makeup artist |
Lesley Rouvray | ... | hairdresser (as Lesley Rouvray-Lawson) |
Second Unit Director or Assistant Director
Roy P. Stevens | ... | first assistant director (as Roy Stevens) |
Kevin Westley | ... | third assistant director |
Andrew Wood | ... | second assistant director |
Art Department
David Balfour | ... | stand-by propman |
Frank Billington-Marks | ... | property master |
R. Dave Favell Clarke | ... | dressing propman (as David Favell-Clarke) |
Tommy M. Fields | ... | standy-by painter (as Tommy Fields) |
James Head | ... | stand-by rigger (as Jim Head) |
Pru McEwen | ... | assistant art director |
Brian Mitchell | ... | stand-by stagehand |
Paul Purdy | ... | stand-by propman |
Tommy Westbrook | ... | stand-by carpenter (as Tom Westbrook) |
Brian Winterborn | ... | production buyer |
Sound Department
Mark Auguste | ... | dubbing editor |
Clive Barrett | ... | assistant dubbing editor |
John Blunt | ... | dubbing mixer (as Jon Blunt) |
Clive Copland | ... | boom operator |
Andrew Glen | ... | assistant dubbing editor |
Anthony Jackson | ... | sound recordist (as Tony Jackson) |
Rosie Straker | ... | boom operator |
Special Effects by
Tim Jones | ... | special effects technician |
Steve May | ... | special effects technician |
Tony Neale | ... | special effects technician |
Stunts
Elaine Ford | ... | stunt performer |
Frank Henson | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
David Appleby | ... | still photographer |
John Davey | ... | additional photography |
Mike Davey | ... | generator operator |
Lawrence Dodds | ... | additional photography assistant |
Ian Fogarty | ... | gaffer (as Ian Fogerty) |
Jeremy Hiles | ... | clapper loader |
Mike Hillbrown | ... | electrician (as Micky Hillbrown) |
Joe Judge | ... | electrician |
John Keen | ... | camera operator |
Mike Metcalfe | ... | additional photography assistant |
A. Mills | ... | chargehand electrician |
Robbie Race | ... | grip |
Ken Redford | ... | generator operator |
John Rogers | ... | electrician |
Nigel Willoughby | ... | focus puller |
Dave Wymbush | ... | chargehand electrician (as David Wimbush) |
Casting Department
Michelle Guish | ... | additional casting |
Avril Jones | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Dorothea Smylie | ... | wardrobe assistant (as Dorothea Smylie-Tait) |
Diane Stewart | ... | wardrobe supervisor |
Editorial Department
Danny Coulson | ... | negative cutter |
Jonathan Lucas | ... | second assistant editor |
Clive Noakes | ... | film grader |
Anna Shepherd | ... | assistant editor |
Location Management
Laurie Borg | ... | assistant location manager |
Peter Millhouse | ... | location manager |
Music Department
Southport & District Youth Band | ... | musicians: brass band |
Dave Goldberg | ... | musical director (as David Goldberg) |
Andy Reed | ... | musician: pianist |
Joe Shepherd | ... | conductor: Southport & District Youth Band |
Nicola Stewart | ... | singing coach |
Script and Continuity Department
Pauline Harlow | ... | continuity |
Transportation Department
Bob Binnell | ... | driver: props runaround |
Mike Collins | ... | driver: wardrobe |
Eddie Cooke | ... | driver: stand-by construction |
Bob Freeman | ... | driver: camera car |
John Hollywood | ... | unit driver |
Stanley Rowe | ... | unit driver |
Ray Thomas | ... | driver: props stand-by |
Additional Crew
Peter Austin | ... | animal handler |
Tony Bridges | ... | unit caterer |
Joanna Campling | ... | unit publicist |
Charlie Cox | ... | unit caterer |
Graham Darby | ... | spider specialist |
Lynne Edmondson | ... | production secretary |
Alan Hathaway | ... | unit caterer |
Michael Higson | ... | production runner |
Gilly Hodson | ... | publicist: Enigma & Goldcrest |
Carolyn Jardine | ... | publicist: Enigma & Goldcrest |
Gillian Lynne | ... | choreographer: spider dance |
Alison Odell | ... | production secretary |
Maggie Phelan | ... | production accountant |
Mary Richards | ... | production coordinator |
Betty Sharp | ... | assistant accountant |
Helene Thejll | ... | production office assistant |