Directed by
Michael Mazo |
Writing Credits
Chris Hyde | ... | (screenplay by) and |
Greg Derochie | ... | (screenplay by) and |
Ron Tarrant | ... | (screenplay by) and |
Ian Bray | ... | (screenplay by) and |
Michael Mazo | ... | (screenplay by) and |
John A. Curtis | ... | (screenplay by) (as John Curtis) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
John A. Curtis | ... | executive producer / producer |
John Proust | ... | associate producer |
Lloyd A. Simandl | ... | executive producer / producer |
N. John Smith | ... | associate producer (as John Smith) |
A. William Smyth | ... | associate producer |
James R. Westwell | ... | associate producer (as James Westwell) |
Music by
Braun Farnon | ||
Robert Smart |
Cinematography by
Danny Nowak | ... | director of photography |
Editing by
Michelle Bjornson | ||
Derek A Whelan | ... | (uncredited) |
Casting By
Susan Taylor Brouse | ... | (as Sue Brouse) |
Production Design by
Michael Bjornson |
Set Decoration by
Marion Malone |
Costume Design by
Terry Haws |
Makeup Department
Tim Gore | ... | special makeup effects |
Toby Lindala | ... | hair stylist: second unit (as Toby A.J. Lindala) / makeup artist: second unit (as Toby A.J. Lindala) |
Michael Porter | ... | hair stylist |
Deborah Williams | ... | makeup artist |
Production Management
Suzanne Daley | ... | unit manager |
Ogden Gavanski | ... | production manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Andy Graham | ... | second assistant director: second unit (as Andrew Graham) |
Robert Lee | ... | first assistant director: second unit |
Sandi Richter | ... | second second assistant director |
Blair Roth | ... | first assistant director |
Petra Schweitzer | ... | trainee assistant director |
Lloyd A. Simandl | ... | second unit director |
Gary Blair Smith | ... | second assistant director |
Art Department
David Asmodeus | ... | escape pod construction / escape pod designer |
Kairin M. Bright | ... | carpenter / lead painter |
Mickeal Daw | ... | interior pod designer: Northern Airborne Technology Ltd. (as Mike Daw) |
John Dippong | ... | property master: second unit |
Jacques Fortier | ... | model maker |
Kent Horie | ... | interior pod designer: Northern Airborne Technology Ltd. |
Tim Larsen | ... | painter |
Scott Moore | ... | interior pod designer: Northern Airborne Technology Ltd. |
Roxanne Narver | ... | set decorator: second unit |
Elizabeth Patrick | ... | set decorator: second unit |
David Roberts | ... | escape pod construction / escape pod designer |
Tim Rose | ... | escape pod construction / escape pod designer |
Walter Shawlee | ... | interior pod designer: Northern Airborne Technology Ltd. |
Neil Turkington | ... | property master |
Dave Veitch | ... | interior pod designer: Northern Airborne Technology Ltd. |
Simon Werner | ... | head carpenter |
Sound Department
Brian Campbell | ... | dialogue editor |
Alex Downie | ... | foley editor (as Alexander Downie) |
Braun Farnon | ... | sound designer |
Wayne Finucan | ... | boom operator |
Dean Giammarco | ... | re-recording mixer |
Bill Heeler | ... | sound effects recordist |
Basil Ritchie | ... | sound effects recordist |
Michael Sankey | ... | sound effects editor |
Paul A. Sharpe | ... | re-recording mixer (as Paul Sharp) |
Bill Sheppard | ... | re-recording mixer |
Michael T. Williamson | ... | sound mixer (as Michael Williamson) |
Chris James | ... | foley recordist (uncredited) |
Special Effects by
Jeffrey Butterworth | ... | pyrotechnic special effects: second unit (as Jeff Butterworth) |
Craig McCaw | ... | laser effects: Laserhouse Productions |
Allen Miller | ... | laser effects: Laserhouse Productions |
Gary Paller | ... | special effects: Paller Special Effects |
Tom Price | ... | assistant special effects: Paller Special Effects |
Paul Torgeson | ... | laser effects: Laser Fantasy |
Visual Effects by
Dave Axford | ... | visual effects supervisor: John Gajdecki Visual Effects |
Rob Ballantyne | ... | storyboard artist: John Gajdecki Visual Effects (as Robert Ballantyne) |
Steven Begg | ... | visual effects director: The Magic Camera Company (as Steve Begg) |
Angus Bickerton | ... | director of photography: The Magic Camera Company |
Gary Chuntz | ... | colorist: Magnetic North Corp. |
Greg Derochie | ... | visual special effects coordinator |
Mireille Dumont | ... | matte inker: John Gajdecki Visual Effects |
Paul Dunning | ... | model shop: John Gajdecki Visual Effects |
Sandy Filton | ... | grip/lighting: John Gajdecki Visual Effects |
Jacques Fortier | ... | model shop: John Gajdecki Visual Effects / rotoscoping / visual effects |
George Furniotis | ... | optical effects: Film Effects |
John Furniotis | ... | optical effects: Film Effects |
Heinz Gloss | ... | key grip: John Gajdecki Visual Effects |
Tim Good | ... | pyrotechnics: John Gajdecki Visual Effects |
José Granell | ... | art director: The Magic Camera Company |
Nick Gray | ... | motion control operator: John Gajdecki Visual Effects |
Gudrun Heinze | ... | effects coordinator: John Gajdecki Visual Effects |
Reni Hoz | ... | camera assistant: John Gajdecki Visual Effects |
Antony Hunt | ... | producer: The Magic Camera Company |
Rhonda Kert | ... | matte inker: John Gajdecki Visual Effects |
Darryl Kiefer | ... | model shop: John Gajdecki Visual Effects |
John LaForet | ... | pyrotechnics: John Gajdecki Visual Effects |
Stefan Lange | ... | optical cameraman: The Magic Camera Company |
Ed Lee | ... | matte inker: John Gajdecki Visual Effects |
Steven Lewis | ... | harry operator: Magnetic North Corp. (as Steve Lewis) |
Julie Mackintosh | ... | matte inker: John Gajdecki Visual Effects |
Becky McCarthy | ... | matte inker: John Gajdecki Visual Effects |
Andrea Old | ... | matte inker: John Gajdecki Visual Effects |
Alan Peppiatt | ... | optical effects: Film Effects |
Roger 'The Dodger' Playter | ... | camera operator: John Gajdecki Visual Effects |
Gord Sinclair | ... | matte inker: John Gajdecki Visual Effects |
Sean Snell | ... | motion control operator: John Gajdecki Visual Effects |
Simon St. Laurent | ... | optical effects: Film Effects |
Andy Stevens | ... | visual effects camera assistant: Magic Camera Co |
Claude Theriault | ... | art director: John Gajdecki Visual Effects / rotoscope artist: John Gajdecki Visual Effects |
Tom Turnbull | ... | effects director of photography: John Gajdecki Visual Effects (as Thomas H. Turnbull) |
Mel Vavaroutsos | ... | matte inker: John Gajdecki Visual Effects |
Peter Winninger | ... | matte inker: John Gajdecki Visual Effects |
Robert Yoshioka | ... | optical effects: Film Effects |
Alan Church | ... | optical camera (uncredited) |
Stunts
Marc Akerstream | ... | stunt coordinator / stunt pilot |
Kevin J. Andruschak | ... | stunts (as Kevin Andruschak) |
Anji Bemben | ... | stunts |
Chloe Evison | ... | stunts |
Rene Hollowbush | ... | stunts |
Ken House | ... | stunts |
Ken Lee | ... | stunts (as Ken 'Buffy' Lee) |
Michael Mac | ... | stunts |
Dan Mildenberger | ... | stunts |
Scott Nicholson | ... | stunts |
Gerald Paetz | ... | stunts |
Dan Redford | ... | stunts |
Jim Sinclair | ... | stunts |
Owen Walstrom | ... | stunt performer |
Rob Wilton | ... | stunts |
Camera and Electrical Department
Tom Arbogast | ... | focus puller: second unit |
Paul Bougie | ... | best boy electric |
Anne Buckley | ... | lamp operator |
Jeff Finlay | ... | key grip |
David Frazee | ... | additional photographer (as Dave Frazee) |
Ross Green | ... | electrician: second unit |
Brad Hodson | ... | electrician: second unit |
Timo Juonolainen | ... | best boy grip / dolly grip |
Christina Kasperczyk | ... | clapper loader: second unit |
Patti-Joe Liese | ... | grip: second unit |
Gregory Middleton | ... | camera operator (as Greg Middleton) / director of photography: second unit (as Greg Middleton) |
Shawn Milsted | ... | gaffer |
Chris Oben | ... | grip: second unit |
Guy Paterson | ... | gaffer: second unit (as Guy Patterson) |
Ryan Shellborn | ... | still photographer |
Troy Smith | ... | Steadicam operator / additional photographer |
Nick Watson | ... | clapper loader |
Michael Wrinch | ... | focus puller: second unit (as Mike Wrinch) |
Mark Zagar | ... | focus puller |
Casting Department
Ruth Conforte | ... | casting: USA |
Julia Reid | ... | casting assistant |
Costume and Wardrobe Department
Sharon Fedoruk | ... | costume supervisor |
Greta Hedley | ... | assistant costumer: second unit |
Christine Thomson | ... | costume designer: second unit |
Editorial Department
Rovin Basi | ... | second assistant editor |
Nela Blackstone | ... | first assistant editor |
Krystal Harris | ... | second assistant editor |
Michael Morey | ... | on-line editor (as Mike Morey) |
Location Management
Lynda Chapple | ... | location assistant |
Sandy McKay | ... | location manager: Kelowna |
Terry Melnechuk | ... | assistant location manager: Kelowna |
Janice Tetlock | ... | location manager: Vancouver |
Music Department
Brian Campbell | ... | music recordist |
Ewan Deane | ... | music editor |
Oscar Zurich | ... | conductor: Eighth Avenue Orchestra |
Script and Continuity Department
Holly Atchison | ... | script supervisor |
Katarzyna Borawska | ... | script supervisor: second unit (as Katarzynn Borawska) |
Transportation Department
Pierre Boutin | ... | picture vehicle coordinator |
Ray Canale | ... | transportation coordinator |
Additional Crew
Mona Batal | ... | chef: Sunset Caterers, Vancouver |
Zee Batal | ... | chef: Sunset Caterers, Vancouver |
Lisa Bowmar | ... | craft service |
Simon Chung | ... | chef: Sunset Caterers, Vancouver |
Chris Cooper | ... | production assistant: second unit |
Suzanne Daley | ... | production coordinator |
John Dippong | ... | production assistant |
Chloe Evison | ... | stills assistant |
Tom Falcone | ... | armorer: second unit |
Ray Heaslip | ... | security officer |
Glen Jarvis | ... | assistant production coordinator |
Melanie Kilgour | ... | unit publicist |
Ken King | ... | armorer: second unit |
Bill Kitchen | ... | video synchronization: Kitchen Sync Technologies |
Koa Padolsky | ... | production assistant |
Judi Patson | ... | craft service: second unit |
James L. Radford | ... | legal consultant |
Georg Schurian | ... | helicopter pilot |
Jean Shumay | ... | chef: 5 Star Caterers, Kelowna |
Carol Simik | ... | caterer: second unit, Peppermint Pâté Catering |
Gordon Smith | ... | production accountant (as Gord Smith) |
Phil Viggiani | ... | product placement: Fresno West Group |
Richard Walker | ... | payroll master |
Paul 'Tiny' Waters | ... | production assistant |
Cam Weddell | ... | animal wrangler |
Shelagh Weddell | ... | animal wrangler |
Pamela Wedel | ... | chef: 5 Star Caterers, Kelowna |
Silvana Wedel | ... | chef: 5 Star Caterers, Kelowna |