- 3 nominations.
- See more »
Photos and Videos
Cast verified as complete
Thora Birch | ... |
Jessie Barnes
|
|
Vincent Kartheiser | ... |
Sean Barnes
|
|
Dirk Benedict | ... |
Jake Barnes
|
|
Charlton Heston | ... |
Perry
|
|
Duncan Fraser | ... |
Koontz
|
|
Gordon Tootoosis | ... |
Ben
|
|
Ben Cardinal | ... |
Charlie
|
|
Ryan Kent | ... |
Chip
|
|
Don S. Davis | ... |
Sgt. Grazer
|
|
Dolly Madsen | ... |
Mrs. Ben
|
|
Stephen E. Miller | ... |
Trooper Harvey
|
|
Byron Chief-Moon | ... |
Chip's Father
(as Byron Chief Moon)
|
|
Kristin Lehman | ... |
Florence
|
|
Adrien Dorval | ... |
Burly Fisherman
|
|
Ed Gale | ... |
Animatronics Bear Cub
|
|
Mark McCracken | ... |
Animatronics Mother Bear
|
|
Agee | ... |
Cubby
|
Directed by
Fraser C. Heston |
Written by
Andy Burg | ... | (written by) & |
Scott Myers | ... | (written by) |
Produced by
Andy Burg | ... | producer |
Carol Fuchs | ... | producer |
Gordon Mark | ... | co-producer |
John Stronach | ... | associate producer |
Music by
Reg Powell |
Cinematography by
Tony Westman | ... | director of photography |
Editing by
Rob Kobrin |
Editorial Department
Jordan Acomba | ... | assistant editor |
Roger Barton | ... | first assistant editor |
Brigitte Daloin | ... | first assistant editor |
Steve Foody | ... | editorial post-production assistant |
Mo Henry | ... | negative cutter |
Jack Hilton | ... | assistant editor |
Gloria Kaiser | ... | color timer |
Mark Lemmon | ... | first assistant editor |
Ian Slater | ... | assistant editor |
Conrad Thompson | ... | post-production intern |
Casting By
Mary Gail Artz | ||
Barbara Cohen |
Production Design by
Douglas Higgins |
Art Direction by
Rex Raglan |
Set Decoration by
Tedd Kuchera |
Costume Design by
Monique Prudhomme |
Makeup Department
Stan Edmonds | ... | makeup artist |
Lisa Love | ... | assistant makeup artist |
Greg Nicotero | ... | animatronic creature effects: KNB EFX Group |
Sherry Anne Ross | ... | assistant hair stylist / hair stylist: second unit, British Columbia |
Pauline L. Tremblay | ... | hair stylist |
Rob Hinderstein | ... | makeup artist (uncredited) |
Production Management
Stewart Bethune | ... | production manager |
Sharon Smith Holley | ... | post-production supervisor |
Scott Thaler | ... | unit production manager: second unit, Alaska |
Second Unit Director or Assistant Director
Morgan Beggs | ... | second assistant director (as Morgan James Beggs) |
Anthony Brand | ... | first assistant director |
Richard Coleman | ... | first assistant director: second unit, British Columbia |
E.J. Foerster | ... | second unit director |
Ella Kutschera | ... | second second assistant director |
Wendy Newton | ... | trainee assistant director |
Judi Patson | ... | third assistant director: second unit, British Columbia |
Jonathan Schneider | ... | second assistant director: second unit, British Columbia (as Jonathan 'Guppy' Schneider) |
Cindy Smith | ... | third assistant director |
Craig Hosking | ... | second unit director: aerial (uncredited) |
Art Department
John G. Anderson | ... | construction buyer |
Michael Bethune | ... | lead dresser (as E. Michael Bethune) |
David Stanley Brand | ... | Snowcat Operator |
Gridley Bruce | ... | lead carpenter (as Brian 'Gridley' Bruce) |
Gordon Brunner | ... | on-set dresser (as Gordi Brunner) |
Doug Carnegie | ... | set decorating buyer (as Douglas R. Carnegie) |
Randy Casano | ... | scenic carpenter |
James H. Chow | ... | property master (as Jimmy Chow) |
Dave Conway | ... | construction foreman (as David Conway) |
Michael Diner | ... | art department assistant |
Richard Dobbin | ... | lead carpenter (as Rich Dobbin) |
Stewart Fairley | ... | head painter |
Marc Green | ... | assistant set decorator |
Rupert Hancock | ... | buyer & dept. assistant |
Erich Hepnar | ... | head greensperson (as Erich J. Hepnar) |
Alex Kutschera | ... | property master: second unit, British Columbia (as Alexander Kutschera) |
Sherman Labby | ... | storyboard artist |
Catherine Leighton | ... | assistant props |
Charles Leitrants | ... | construction coordinator |
Philip Lunt | ... | best boy greensman (as Phillip Lunt) |
Paul Mulder | ... | assistant property master |
David R. Murray | ... | scenic carpenter |
Walter Ockley | ... | assistant art director |
Tom Robertson | ... | stand-by painter |
Al Rourke | ... | lead carpenter (as Alan Rourke) |
Les Sand | ... | greensman |
Tonya Soules | ... | scenic painter |
Grant Van Der Slagt | ... | art department trainee (as Grant van der Slagt) |
Paolo G. Venturi | ... | storyboard artist |
Chris Wills | ... | stand-by carpenter |
Jean-Paul Costaz | ... | lead hand scenic artist (uncredited) |
Nicholas Rich | ... | construction medic (uncredited) |
Deborah Schildt | ... | property master: Alaska (uncredited) |
Sound Department
Rick Ash | ... | re-recording mixer |
Eric Batut | ... | sound mixer (as Eric J. Batut) |
Denise Bell | ... | re-recording recordist |
Paul Berolzheimer | ... | sound editor |
Dean Beville | ... | supervising sound editor |
Matthew C. Beville | ... | sound recordist (as Matt Beville) |
Eddie Bydalek | ... | sound recordist |
Scott Curtis | ... | foley editor |
Andy D'Addario | ... | re-recording mixer |
Tom E. Dahl | ... | re-recording mixer (as Tom Dahl) |
Stephen Hunter Flick | ... | supervising sound editor (as Stephen H. Flick) |
Dana Gustafson | ... | assistant sound editor |
Jeff Hook | ... | adr recordist |
David Horner | ... | adr mixer |
Ruth Huddleston | ... | sound assistant |
Richard King | ... | sound editor |
Nicholas Korda | ... | adr editor |
Harry B. Miller III | ... | supervising adr editor |
John Motyer | ... | boom operator (as Johnny 'Boom' Motyer) |
Stephen Rafferty | ... | sound runner |
Joan Rowe | ... | foley artist |
Sean Rowe | ... | foley artist |
Frank Smathers | ... | dialogue editor |
Charles Ewing Smith | ... | sound editor |
Chris Sparkes | ... | re-recording recordist |
William C. Wagner | ... | sound runner |
Scott Weber | ... | foley mixer / foley recordist |
Ben Wilkins | ... | sound editor |
Bob Wishnefsky | ... | assistant sound editor (as Robert Wishnefsky) |
Special Effects by
Chris Atkinson | ... | special effects technician |
Howard Berger | ... | animatronic creature effects: KNB EFX Group |
Claude Bouchard | ... | special effects technician |
Gord Davis | ... | special effects technician |
André Dominguez | ... | special effects technician (as Andres Dominguez) |
Dave Dunaway | ... | special effects technician |
Corbin Fox | ... | special effects fabricator |
André Jette | ... | special effects technician |
Robert Kurtzman | ... | animatronic creature effects: KNB EFX Group |
Eric Lemay | ... | machinist (as Eric John Lemay) |
Dean Lockwood | ... | special effects coordinator |
Reg Milne | ... | special effects lead hand |
Gary Minielly | ... | special effects technician |
Michelle Lyman | ... | special effects crew (uncredited) |
Visual Effects by
Mimi Abers | ... | digital compositor |
Travis Baumann | ... | digital artist: CFC / matte painter: CFC |
Bethany Berndt-Shackelford | ... | animator: VisionArt |
Rob Bredow | ... | animator: VisionArt |
Robert Chapin | ... | visual effects |
Ted Fay | ... | animator: VisionArt |
Dorene Haver | ... | animator: VisionArt |
Rob Hodgson | ... | digital visual effects |
Celine Jackson | ... | digital film I/O: VisionArt |
Dan Kessler | ... | digital film I/O: VisionArt |
Daniel Kramer | ... | animator: VisionArt |
Betsy Paterson | ... | Inferno artist: CFC |
Joshua D. Rose | ... | producer: VisionArt |
Janek Sirrs | ... | visual effects |
Stunts
Scotty Aitken | ... | stunts: safety team |
David Alexander | ... | water safety coordinator (as David R. Alexander) |
Becky Bates | ... | stunt performer |
Guy Bews | ... | stunt performer |
Herb Bleur | ... | stunts: safety team (as Herb Bleuer) |
Yves Cameron | ... | stunt performer |
Pamela Cook | ... | stunt performer (as Pam Cook) |
Marny Eng | ... | stunt double: Thora Birch |
Scott Flavelle | ... | stunts: safety team |
Dave Fulton | ... | stunts: safety team (as David 'Fish' Fulton) |
Phil Hein | ... | stunts: safety team |
Shawn Hughes | ... | stunts: safety team |
Jim Orava | ... | stunt performer |
Trevor Petersen | ... | stunts: safety team (as Trevor Jay Petersen) |
Dan Redford | ... | stunt double: Vincent Kartheiser |
Grant Smith | ... | stunts: safety team |
Betty Thomas Quee | ... | stunt coordinator (as Betty Thomas) |
Mike Vézina | ... | assistant stunt coordinator (as Mike Vezina) |
Kevin J. Andruschak | ... | stunts (uncredited) |
Michael Langlois | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
David R. Anderson | ... | lighting technician (as David Anderson) |
Dave Askey | ... | grip: second unit, British Columbia (as David Askey) |
Greg Beaton | ... | first assistant camera: "b" camera |
Hans Bjerno | ... | aerial director of photography: second unit, Alaska |
Colleen Black | ... | camera trainee |
Michael Bolan | ... | key rigger |
Ron Bowen | ... | key grip: second unit, British Columbia |
Michael Charbonnet | ... | technician: Wescam, second unit, Alaska |
James Clare | ... | first assistant camera: second unit, British Columbia (as James R. Clare) |
John Clothier | ... | camera operator / steadicam operator |
Michael Condon | ... | first assistant camera: second unit, Alaska |
Douglas Curran | ... | still photographer (as Doug Curran) |
John Dekker | ... | lighting best boy (as John C. Dekker) |
Mark Dionne | ... | second assistant camera: second unit, Alaska |
Robert Ennis | ... | additional camera operator (as Bob Ennis) |
Harvey Fedor | ... | key grip |
Bob Findlay | ... | second assistant camera: second unit, British Columbia |
Glen Forrieter | ... | grip |
Paul Guenette | ... | first assistant camera: second unit, British Columbia (as E. Paul Guenette) |
Dean Hannas | ... | camera trainee |
Craig Hosking | ... | additional aerial photography |
Pepe Hubert | ... | power pod technician (as Pierre 'Pepe' Hubert) |
Burton Kuchera | ... | lighting technician |
Doug Lavender | ... | second assistant camera (as Doug 'Spike' Lavender) |
Carl Leveque | ... | rigging grip |
Steve Lingard | ... | power pod technician |
Michael McLellan | ... | grip |
James Alfred Menard | ... | camera operator: "b" camera (as Jim Menard) |
David Norris | ... | operator: Wescam |
Cam North | ... | first assistant camera |
Bill Pecchi | ... | director of photography: second unit, Alaska (as William F. Pecchi) |
Charlie Schultz | ... | best boy grip |
Ted Smith | ... | additional second assistant camera |
Brian Trotto | ... | dolly grip (as Brain Trotto) |
Jeff Upton | ... | chief lighting technician |
Roger Vernon | ... | director of photography: second unit, British Columbia |
Tom A. Wallace | ... | grip (as Tom Wallace) |
Andrew D. Wilson | ... | camera operator: second unit, British Columbia (as Andy Wilson) |
Carrie Wilson | ... | second assistant camera: "b" camera |
Steven J. Winslow | ... | technician: Wescam |
Keith Woods | ... | generator operator (as Keith S. Woods) |
Clyde Miller | ... | assistant camera: aerials and Wescam camera (uncredited) |
Casting Department
Stuart Aikins | ... | casting: Canada |
Susan Taylor Brouse | ... | extras casting (as Sue Brouse) |
William Haines | ... | casting associate |
Lynda Halligan | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Crystine Booth | ... | set costume supervisor: second unit, British Columbia |
Nancy Duggan | ... | assistant costumes (as Nancy C. Duggan) |
Bren Moore | ... | set costumer |
Diana Patterson | ... | costume set supervisor |
Location Management
Michael Bruce Adams | ... | location production assistant (as Michael Adams) |
Nick Bergstedt | ... | location production assistant |
Bob Crockett | ... | location manager: second unit, Alaska |
Jeremy Fairchild | ... | location production assistant |
David Halifax | ... | assistant location manager |
Tim Moshansky | ... | location production assistant (as Timothy Moshansky) |
Robin Mounsey | ... | location manager: second unit, British Columbia |
Gwyn E. Shipman | ... | assistant location manager |
Tammy Shymko | ... | location production assistant |
Pascal Verschooris | ... | location manager |
Francis Yehoun | ... | location production assistant (as Francis P. Yehoun) |
Music Department
Dean Beville | ... | music editor |
Arlene Fishbach | ... | music consultant |
Geoff Foster | ... | assistant music engineer |
Ricky Graham | ... | assistant music engineer |
Keith Grant | ... | music mixer / music recordist |
James Horner | ... | executive charge of music |
Michael Kamen | ... | executive charge of music |
Larry Kelem | ... | music preparation |
Claire Lewis | ... | assistant music engineer |
Don Markese | ... | musician: ethnic woodwinds |
The Philharmonia Orchestra | ... | music performers (as The Philharmonia Orchestra London) |
Andrew R. Powell | ... | music editor (as Andrew Powell) |
Chris Powell | ... | music programming |
Reg Powell | ... | orchestra conductor |
David Spear | ... | orchestrations |
Paul Talkington | ... | orchestra wrangler |
Richard Bissill | ... | musician: French horn (uncredited) |
Andrew R. Powell | ... | musician: percussion (uncredited) / orchestrator (uncredited) |
Script and Continuity Department
Beverly Winston | ... | script supervisor (as Beverley Winston) |
Transportation Department
Ron Blenkarn | ... | driver: second unit, British Columbia |
Rex Bonderud | ... | production driver |
Tom Evans | ... | production driver |
Raymond Fairchild | ... | transportation captain (as Ray J. Fairchild) |
Peter Franta | ... | production driver (as J. Peter Franta) |
Dan Groseclose | ... | production driver |
Bill Hazard | ... | production driver (as W. Hazard) |
Fred Hunchuk | ... | transportation coordinator: second unit, British Columbia |
Jack Lopatinsky | ... | production driver |
Gord McMillan | ... | production driver |
Barry Meldrum | ... | production driver |
Gary Morneau | ... | production driver |
Kevin Morneau | ... | driver: second unit, British Columbia |
Sylvia Nablo | ... | transportation coordinator |
Terry Noble | ... | production driver |
Rocky Pashko | ... | driver: second unit, British Columbia |
Larry Robinson | ... | driver: second unit, British Columbia |
Reg Russell | ... | production driver |
Kevin Sissons | ... | production driver |
Bill Stewart | ... | production driver |
Brian Waltho | ... | production driver |
John 'Wally' Watson | ... | production driver (as John Watson) |
Additional Crew
Shelly Adams | ... | chef: Focus On Foods (as Shelley Adams) |
John 'Buff' Buffery | ... | mountain safety coordinator |
Paul Claus | ... | pilot: Super Cub, second unit, Alaska |
Julie A. Collens | ... | assistant chef: Focus On Foods |
Robert G. Connor | ... | Pilot |
Marsha Craig | ... | tutor |
Jan Dennehy | ... | production accountant |
Dawn Dumas | ... | assistant trainer |
Mark Dumas | ... | head animal trainer (as Mark Wiener-Dumas) |
Jim Dunlap | ... | post-production accountant |
Jim Filippone | ... | pilot: Vancouver Helicopter |
Gretchen Goode | ... | assistant production coordinator |
Brad Gri | ... | pilot: Vancouver Helicopter |
Shauna Hanna | ... | animal assistant |
Marilyn Heston | ... | unit publicist |
Marty Huculiak | ... | assistant bear trainer: Action Animals |
Hiroshi 'Kan' Ikeuchi | ... | puppeteer |
Timothy Fitzgerald Joyce | ... | trainee production coordinator |
Alexandra La Roche | ... | script supervisor: second unit, British Columbia (as Alexandra Crepeau) |
Gilles Levesque | ... | pilot: second unit, British Columbia (as Gilles Leveque) |
Gregory Makaroff | ... | stand-in (as Gregory Dean Makaroff) |
John Markel | ... | kayak specialist: second unit, Alaska |
Kathy McCurdy | ... | assistant: Fraser Heston |
Neil McDaniel | ... | boat operator |
Linda McKeever | ... | representative: SPCA |
Mary Ellen McKnight | ... | catering: Focus On Foods (as M.E. McKnight) |
Dan McLean | ... | engineer |
Sandra McNeil | ... | tutor |
Yvonne Melville | ... | production coordinator |
Gail Morrison | ... | assistant chef: Focus On Foods |
Robin Mounsey | ... | safety coordinator: second unit, British Columbia |
Gary Mountford | ... | stand-in |
Dan Nelson | ... | pilot: Super Cub |
Bettina Tendler O'Mara | ... | product promotions coordinator (as Bettina O'Mara) |
Geoff Palmer | ... | pilot: second unit, British Columbia |
Keith Palmer | ... | pilot: Vancouver Helicopter |
Michelle Parzentny | ... | assistant production coordinator |
Lawrence Perry | ... | pilot: Vancouver Helicopter |
Trevor Petersen | ... | specialist: white water, second unit, British Columbia (as Trevor Jay Petersen) |
Kevin Phillips | ... | mountain specialist: second unit, Alaska |
Hedy Rankin | ... | craft service: second unit, British Columbia / first aid: second unit, British Columbia |
Jim Rankin | ... | craft service (as James W. Rankin) / first aid (as James W. Rankin) |
Julia Reid | ... | stand-in |
Paul Reid | ... | animal assistant |
Chris Robbins | ... | puppeteer (as Christopher Robbins) |
Siobhan Rowand | ... | assistant accountant (as Siobhan E.L. Rowand) |
Dorothy Sabey | ... | representative: SPCA |
Shannon Shea | ... | puppeteer |
Andrew Simpson | ... | animal handler (as Andrew A. Simpson) |
Will Southam | ... | pilot: Vancouver Helicopter |
Don Steele | ... | boat coordinator |
Jim Swekla | ... | engineer |
Gerry Therrien | ... | principal bear trainer: Action Animals |
Russ Thompson | ... | pilot: Vancouver Helicopter |
Sarah Tichenor | ... | assistant accountant |
Marc Tyler | ... | puppeteer |
Emily Van Der Sand | ... | assistant chef: Focus On Foods (as Emily van der Sande) |
Mike Vespaziani | ... | safety boat operator |
Thys Walters | ... | eagle wrangler |
Patricia Warren | ... | assistant coordinator / assistant production coordinator |
Jacqueline Wechselberger | ... | assistant accountant (as Jacqueline Emma Wechselberger) |
Steve Wright | ... | pilot: second unit, British Columbia |
Ryan Yip | ... | engineer |
Ian Zweig | ... | chef: Focus On Foods |
Gary Bridges | ... | marine operator (uncredited) |
Gary Jackson | ... | additional bear trainer (uncredited) |
Ryf Van Rij | ... | stand-in (uncredited) |
Thanks
Wolfgang Bayer | ... | acknowledgment: Baffin Island polar bear photography |
Neal B. Brown | ... | acknowledgment: auroral images from, Geophysical Institute, University of Alaska Fairbanks (as Neal Brown) |
Arthur Dejong | ... | special thanks: Blackcomb Ski Enterprise |
Thomas J. Hallinhan | ... | acknowledgment: auroral images from, Geophysical Institute, University of Alaska Fairbanks (as Tom Hallinan) |
Ken Kehrer Jr. | ... | special thanks: Chief Park Ranger, Denali National Park (as Mr. Ken Kehrer Jr.) |
Daniel L. Osborne | ... | acknowledgment: auroral images from, Geophysical Institute, University of Alaska Fairbanks (as Daniel Osborne) |
Production Companies
- Castle Rock Entertainment (presents)
- Fuchs/Burg (producer)
Distributors
- Columbia Pictures (1996) (United States) (theatrical)
- Castle Rock Entertainment (1996) (World-wide) (sales)
- Concorde-Castle Rock/Turner (1996) (Germany) (theatrical)
- Izaro Films (1996) (Spain) (theatrical)
- Monopole-Pathé (1996) (Switzerland) (theatrical)
- UGC PH (1996) (France) (theatrical)
- Columbia TriStar Home Video (1997) (United States) (VHS)
- Finnkino (1997) (Finland) (VHS)
- Home Video Hellas (HVH) (1997) (Greece) (VHS)
- Asmik Ace Entertainment (1998) (Japan) (VHS)
- Warner Home Video (1998) (United States) (VHS)
- American Broadcasting Company (ABC) (1999) (United States) (tv) (broadcast premiere)
- Yleisradio (YLE) (2001) (Finland) (tv) (TV2)
- Warner Home Video (2002) (United States) (DVD)
- Warner Home Video (2006) (United States) (DVD) (included in Wildlife triple feature)
- Moviemax Family (2017) (Turkey) (tv)
- Warner Archive Collection (2017) (United States) (DVD)
- Warner Bros. Home Entertainment (2017) (United States) (DVD)
- Rank Film Distributors (1996) (United Kingdom) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (1996) (United States) (theatrical)
- Big Cinema (2023) (Germany) (DVD)
- Columbia TriStar Home Entertainment (1997) (Germany) (VHS)
- Columbia TriStar Home Video (1997) (United States) (video) (LaserDisc)
Special Effects
- KNB EFX Group (animatronics)
- CFC/MVFX (digital visual effects by)
- VisionArt (digital visual effects by)
- Pacific Ocean Post (effects: dream sequence)
Other Companies
- Creative Animal Talent (provided by: Agee)
- Wescam USA (Wescam provided by)
- Focus on Food (catering)
- Vancouver Helicopter (helicopters)
- Alpine Helicopters (helicopters)
- Turbo West (helicopters)
- Pinewood Sound (adr facility)
- Four Winds, Shoshone Nation (tribal ceremonial drum by)
- Hansard (process by)
- Pacific Title (opticals)
- Cinema Research (main and end titles by)
- Deborah Ross Film Design (main title designed by)
- Geophysical Institute, University of Alaska (auroral images)
- Clairmont Camera Film & Digital (cameras by)
- Buena Vista Sound (re-recorded at)
- Air Lyndhurst Studios (music scored at)
- AIR Studios (music mixed at)
- American Humane Association (animal action monitoring)
- Blackcomb Skiing Enterprises (special thanks to)
- BC Ministry of Environment, Land & Parks (with the assistance of: filmed at Blackcomb Glacier Provincial Park & Bugaboo Provincial Park, Province of British Columbia)
- The National Park Service (special thanks to: Denali National Park)
- Resort Municipality of Whistler (special thanks to)
- Town of Tofino, British Columbia (special thanks to)
- Alaska Film Program (special thanks to)
- British Columbia Film Commission (special thanks to)
- International Alliance of Theatrical Stage Employees (IATSE) (this picture made under the jurisdiction of)
- Union of B.C. Performers (acknowledgment)
- AVID Technology (edited on)
- Directors Guild of Canada (acknowledgment)
- Reeltime Creative (trailer music)
- SDDS Sony Dynamic Digital Sound (in selected theatres)
- William F. White International (grip and lighting equipment)
Storyline
Plot Summary |
Jake Barnes and his two kids, Sean and Jessie, have moved to Alaska after his wife died. He is a former airline pilot now delivering toilet paper across the mountains. During an emergency delivery in a storm his plane goes down somewhere in the mountains. Annoyed that the authorities aren't doing enough, Jessie and Sean set out on an adventure to find their father with the help of a polar bear which they have saved from a ferocious poacher. Conflict ensues.
Written by Jason Ihle |
Plot Keywords | |
Taglines | This Summer, The Timeless Classic is returns to theaters See more » |
Genres | |
Parents Guide | View content advisory » |
Certification |
|
Additional Details
Also Known As |
|
Runtime |
|
Country | |
Language | |
Color | |
Aspect Ratio |
|
Sound Mix | |
Filming Locations |
Box Office
Budget | $23,000,000 (estimated) |
Opening Weekend United States | $3,801,250, 18 Aug 1996 |
Did You Know?
Trivia | Thora Birch and Vincent Kartheiser did their own stunts, after a month of intense training sessions with the movie's sports consultants. See more » |
Goofs | When Sean is going down a rock wall to rescue his father from the plane, you can see the shadow of the microphone on a rock. See more » |
Movie Connections | Featured in Tin Cup/House Arrest/Killer: A Journal of Murder/Alaska/Butterfly Kiss (1996). See more » |
Quotes |
Perry:
Mr. Koontz, I don't think you understand me. Let me clear: I'm accustomed to getting what I want. I want that bear! See more » |