Masterpiece (TV Series)
The Railway Children (2000)
Full Cast & Crew
Directed by
Catherine Morshead | ... | (directed by) |
Writing Credits
Simon Nye | ... | (screenplay by) |
E. Nesbit | ... | (based on the novel by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Jack Blumenau | ... | Peter | |
Clare Thomas | ... | Phyllis | |
Jemima Rooper | ... | Bobbie | |
Jenny Agutter | ... | Mother | |
Michael Kitchen | ... | Father | |
Valerie Minifie | ... | Cook | |
Melanie Clark Pullen | ... | Ruth | |
Georgie Glen | ... | Aunt Emma | |
Gregor Fisher | ... | Perks | |
Amanda Walker | ... | Mrs. Ransome | |
Clive Russell | ... | Station Master | |
Richard Attenborough | ... | The Old Gentleman | |
David Bamber | ... | Doctor Forrest | |
Jane Wood | ... | Mrs. Viney | |
Ian Gain | ... | Bargee | |
Sophie Thompson | ... | Mrs. Perks | |
JJ Feild | ... | Jim | |
Bobby Windebank | ... | Bargee's Boy | |
Velibor Topic | ... | Mr. Szczepansky | |
Geoffrey Beevers | ... | District Superintendent | |
Michael Gunn | ... | Engine Driver | |
Paul Trussell | ... | Fireman | |
Max Southworth | ... | Son of Perks | |
Lee Turnbull | ... | Draper's Boy | |
Richard Lloyd | ... | Draper | |
Alice Swire | ... | Peter's Friend (uncredited) | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Russell Baker | ... | Self - Host |
Produced by
Charles Elton | ... | producer (produced by) |
Freya Pinsent | ... | associate producer |
Jonathan Powell | ... | associate producer / executive producer |
Music by
Simon Lacey | ... | (music by) |
Cinematography by
John Daly | ... | director of photography |
Editing by
Don Fairservice |
Casting By
Laura Scott |
Production Design by
Tim Hutchinson |
Set Decoration by
Sharon Cartwright |
Costume Design by
Howard Burden |
Makeup Department
Carmel Jackson | ... | makeup artist |
Graham Johnston | ... | makeup designer |
Production Management
Simon Crawford-Collins | ... | production manager (as Simon Crawford Collins) |
Second Unit Director or Assistant Director
Christopher Dando | ... | first assistant director |
Patrick James Stephens | ... | second assistant director (as a different name) |
Holly Watson | ... | assistant director |
Art Department
John Allenby | ... | prop master |
Will Ayres | ... | stand-by props |
Vince Ball | ... | stand-by carpenter |
Barry Gates | ... | dressing props |
Gerry Kelly | ... | stand-by painter |
Tim Lanning | ... | head greensman |
James Lewis | ... | assistant art director |
David Lusby | ... | production buyer |
Roy O'Connor | ... | dressing props |
Daren Reynolds | ... | stand-by props (as Darren Reynolds) |
Sound Department
Simon Bishop | ... | sound recordist |
Simon Gershon | ... | sound editor |
Andy Griffin | ... | sound assistant |
Paul Hamblin | ... | dubbing mixer |
Stuart Hilliker | ... | dubbing mixer |
Garie Kan | ... | boom operator |
Andrew Schmidt | ... | sound editor |
Special Effects by
Peter Hutchinson | ... | special effects supervisor |
Stunts
Riky Ash | ... | stunts (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Steve Anthony | ... | best boy |
Andrew Banwell | ... | clapper loader (as Andy Banwell) |
Mark Benson | ... | stand-by rigger |
Mark Funnell | ... | electrician |
Will Humphris | ... | clapper loader |
Gary Hymns | ... | camera grip |
Stuart King | ... | chief electrician |
Tony Nutley | ... | still photographer |
Gary Parnham | ... | additional electrician |
Phil Penfold | ... | electrician |
Steve Senior | ... | electrician |
Alf Tramontin | ... | steadicam |
Steve Wallace | ... | focus puller |
Costume and Wardrobe Department
Rosie Grant | ... | assistant costume designer |
Richard Sale | ... | assistant costume designer |
Editorial Department
Ulrike Münch | ... | assembly editor (as Ulrike Muench) |
Location Management
Jo Beckett | ... | assistant location manager |
Russell Lodge | ... | location manager |
Music Department
Michael Haslam | ... | conductor |
Steve Parr | ... | music mixer (uncredited) / music recordist (uncredited) |
Script and Continuity Department
Marissa Cowell | ... | script supervisor |
Katie Harlow | ... | script supervisor: second unit |
Philip Shelley | ... | script editor |
Additional Crew
Michael Bailey | ... | technical advisor |
Julie Burnell | ... | production executive |
Tim Clarke | ... | drama coach: children |
Maxine Davis | ... | production assistant |
Kate Ledger | ... | production coordinator |
Maxine Davis | ... | assistant accountant (uncredited) |
Andy Wickes | ... | graphic design & titles (uncredited) |