Australia (2008)
Reference View | Change View
- PG-13
- 2h 45min
- Adventure, Drama
- 26 Nov 2008 (USA)
- Movie
- Nominated for 1 Oscar. Another 15 wins & 36 nominations.
- See more »
Photos and Videos
Complete, Cast awaiting verification
Shea Adams | ... |
Carney Boy #3
|
|
Eddie Baroo | ... |
Bull
|
|
Ray Barrett | ... |
Ramsden
|
|
Tony Barry | ... |
Sergeant Callahan
|
|
Jamal Sydney Bednarz | ... |
Mission Boy
(as Jamal Bednarz-Metallah)
|
|
Damian Bradford | ... |
Constable #1
|
|
Bryan Brown | ... |
King Carney
|
|
Nathin Art Butler | ... |
Carney Boy #1
(as Nathin Butler)
|
|
Tara Carpenter | ... |
Essential Services Woman
|
|
Rebecca Chatfield | ... |
Magarri's Niece
|
|
Lillian Crombie | ... |
Bandy Legs
|
|
Max Cullen | ... |
Old Drunk
|
|
Essie Davis | ... |
Cath Carney
|
|
Arthur Dignam | ... |
Father Benedict
|
|
Michelle Dyzla | ... |
Hairdresser
|
|
Haidee Gaudry | ... |
Essential Services Woman
|
|
Sandy Gore | ... |
Gloria Carney
|
|
Terence Gregory | ... |
Mission Boy
|
|
David Gulpilil | ... |
King George
|
|
Jamie Gulpilil | ... |
Porter (Wharf)
|
|
Peter Gwynne | ... |
Lady Sarah's Butler
|
|
Sean Hall | ... |
Soldier (At Government House)
|
|
Nigel Harbach | ... |
Carney Boy #4
|
|
Joy Hilditch | ... |
Essential Services Woman
|
|
Matthew Hills | ... |
Flying Boat Steward
|
|
Jimmy Hong | ... |
Carney Manservant
|
|
Bill Hunter | ... |
Skipper (Qantas Sloop)
|
|
Jarwyn Irvin-Collins | ... |
Mission Boy
|
|
Hugh Jackman | ... |
Drover
|
|
Robert Jago | ... |
Military Police
|
|
John Jarratt | ... |
Sergeant
|
|
Eugene Kang | ... |
Waiter
|
|
Nicole Kidman | ... |
Lady Sarah Ashley
|
|
Jacek Koman | ... |
Ivan
|
|
Crusoe Kurddal | ... |
Aboriginal Tracker
(as Crusoe Kurdal)
|
|
Liam Lannigan | ... |
Mission Boy
|
|
Siena Larsson | ... |
Flying Boat Passenger Child
|
|
Nathan Lawson | ... |
Constable #2
|
|
Cody Lea | ... |
Mission Boy
|
|
Jack Leech | ... |
Ball Guest
|
|
Charles Leung | ... |
Waiter
|
|
Jacob Linger | ... |
Evacuee Child
|
|
Mark Malabirr | ... |
Porter (Wharf)
|
|
John Martin | ... |
Ball Guest
|
|
Logan Mattingley | ... |
Mission Boy
|
|
Adam McMonigal | ... |
Darwin Policeman
|
|
Ben Mendelsohn | ... |
Captain Dutton
|
|
Dylan Minggun | ... |
Mission Boy
|
|
Phillippe Moon | ... |
Ball Photographer
(as Philippe Moon)
|
|
Nyalik Munungurr | ... |
Mission Boy
|
|
Patrick Mylott | ... |
Naval Officer
|
|
David Ngoombujarra | ... |
Magarri
|
|
Barry Otto | ... |
Administrator Allsop
|
|
Angus Pilakui | ... |
Goolaj
|
|
Robin Royce Queree | ... |
Ball Guest
(as Robin Queree)
|
|
Mark Rathbone | ... |
Stockman
|
|
Garry Scott | ... |
Downtown Pub Patron
|
|
John Sheerin | ... |
Fireman
|
|
Bruce Spence | ... |
Dr. Barker
|
|
Jack Thompson | ... |
Kipling Flynn
|
|
Wah Yuen | ... |
Sing Song
(as Yuen Wah)
|
|
Kerry Walker | ... |
Myrtle Allsop
|
|
Elaine Walker | ... |
Ball Guest
|
|
Brandon Walters | ... |
Nullah
|
|
John Walton | ... |
Carney Boy #2
|
|
David Wenham | ... |
Neil Fletcher
|
|
Matthew Whittet | ... |
Brother Frank
|
|
Ursula Yovich | ... |
Daisy
|
|
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Brendan Byrne | ... |
Ball Guest (uncredited)
|
|
Danielle Carey | ... |
Evacuee Mother (uncredited)
|
|
Will Gabriel | ... |
Drover / Guest / Waiter (uncredited)
|
|
Jedda | ... |
Drover's Dog (uncredited)
|
|
Shaun R.L. King | ... |
Soldier (uncredited)
|
|
Bronte Larsson | ... |
Flying Boat Passenger Child 2 (uncredited)
|
|
Anton Monsted | ... |
Maitland Ashley (uncredited)
|
|
Brennan Muhoberac | ... |
Military Policeman (uncredited)
|
|
Harrison Norris | ... |
Crying Boy (uncredited)
|
|
Chris Polzot | ... |
Firefighter (uncredited)
|
|
Ben Ross | ... |
Injured Soldier (uncredited)
|
|
Derek Steen | ... |
Soldier (uncredited)
|
|
Schuyler Weiss | ... |
Man at Ball (uncredited)
|
Directed by
Baz Luhrmann |
Written by
Stuart Beattie | ... | (screenplay) and |
Baz Luhrmann | ... | (screenplay) & |
Ronald Harwood | ... | (screenplay) and |
Richard Flanagan | ... | (screenplay) |
Baz Luhrmann | ... | (story) |
Produced by
G. Mac Brown | ... | producer |
Catherine Knapman | ... | producer |
Baz Luhrmann | ... | producer |
Catherine Martin | ... | co-producer |
Paul Watters | ... | associate producer |
Music by
David Hirschfelder |
Cinematography by
Mandy Walker | ... | director of photography |
Editing by
Dody Dorn | ||
Michael McCusker |
Editorial Department
Jason Ballantine | ... | digital intermediate scanner |
David Birrell | ... | first assistant editor |
Ryan Boucher | ... | assistant editor |
Gary Burritt | ... | negative cutter |
Trish Cahill | ... | colorist: HD dailies telecine |
Fred Chandler | ... | post production executive |
Christine Cheung | ... | second assistant editor |
Dany Cooper | ... | additional film editor |
Cameron D'Arcy | ... | colorist: HD preview |
Rod Dean | ... | editorial consultant |
Sophie Dick | ... | third assistant editor |
Paul Doogan | ... | record manager |
Tim Dyson | ... | digital editing engineer: Cutting Edge |
Carl Firth | ... | data wrangler: Cutting Edge |
Olivier Fontenay | ... | senior colorist |
Adrian Hauser | ... | colorist: HD preview |
Jamie Hediger | ... | assistant colorist |
Joanne Hilditch | ... | editorial assistant: Bowen (as Joanne Tolsher) |
Laurie Hughes | ... | digital intermediate scanner |
Alison Ingram | ... | project coordinator: Cutting Edge |
Sally Johnson | ... | colorist: HD dailies telecine |
Michelle Kaszai | ... | project coordinator: Cutting Edge (as Michelle Junee) |
Amanda Knight | ... | telecine assistant: Cutting Edge |
Ian Letcher | ... | assistant colorist |
Emma McCleave | ... | assistant editor |
Simon Morris | ... | telecine assistant: Cutting Edge |
Matthew M. North | ... | digital intermediate editor |
Joe Petty | ... | editorial assistant |
Cheryl Potter | ... | supervising first assistant editor |
Robert Puru | ... | digital editing engineer: Cutting Edge |
Anthos Simon | ... | digital intermediate producer |
Blake Ternacz | ... | key editorial assistant |
Sarah Tosone | ... | post-production assistant |
Justin Ngy Tran | ... | dailies supervisor |
Matt Villa | ... | additional film editor |
Geoff Willman | ... | assistant editor |
Marina Younger | ... | project coordinator: Cutting Edge |
Joachim Zell | ... | color management and calibration |
Gregory Earls | ... | post-production coordinator (uncredited) |
Michael LeMinh Nguyen | ... | avid technical support: Spectrum Films (uncredited) |
Casting By
Nikki Barrett | ||
Ronna Kress |
Production Design by
Catherine Martin |
Art Direction by
Ian Gracie | ... | supervising art director |
Karen Murphy |
Set Decoration by
Beverley Dunn |
Costume Design by
Catherine Martin |
Makeup Department
Kalotina Amperidis | ... | additional hair stylist / additional makeup artist |
Catherine Biggs | ... | hair stylist assistant / makeup artist assistant |
Kate Birch | ... | hair stylist |
Lara Jade Birch | ... | additional makeup (as Lara Jade) |
Martina Byrne | ... | assistant hair stylist / assistant makeup artist |
Kylie Clarke | ... | wigmaker (as Kylie Clark) |
Angela Conte | ... | hair supervisor: splinter unit / makeup supervisor: splinter unit |
Nik Dorning | ... | prosthetic makeup artist |
Terri Farmer | ... | hair/makeup artist |
Vivienne Boo Fox | ... | additional makeup artist |
George Francis | ... | additional hair stylist / additional makeup artist |
Ziggy Golden | ... | hair supervisor: extras (as Jan 'Ziggy' Golden) / makeup supervisor: extras (as Jan 'Ziggy' Golden) |
Kellie Griffin | ... | additional makeup |
Josh Head | ... | special makeup effects |
Teresa Hinton | ... | hair stylist |
Adam Johansen | ... | special makeup effects artist |
Ashley Johnson | ... | hair stylist |
Gail Kane | ... | additional hair stylist: crowd / additional makeup artist: crowd |
Wizzy Molineaux | ... | additional make up artist |
Anita Morgan | ... | additional hairdresser / additional makeup artist |
Francesco Nardi | ... | makeup artist |
Tess Natoli | ... | additional hairdresser / additional makeup artist |
Anastasia Pappas | ... | additional hair stylist / additional makeup artist |
Zoe Saleeba | ... | hair stylist assistant / hair stylist: second unit / makeup artist assistant / makeup artist: second unit |
Jesse Sanchez | ... | hair stylist |
Yvonne Savage | ... | additional hair stylist / additional makeup artist |
Laura Schiavo | ... | hair supervisor: second unit / makeup supervisor: second unit |
Maurizio Silvi | ... | makeup designer |
Jennifer Stanfield | ... | makeup artist |
Brydie Stone | ... | hair stylist assistant / makeup artist assistant / prosthetic hair stylist: second unit / prosthetic makeup artist: second unit |
Lesley Vanderwalt | ... | additional hair designer / additional makeup designer / hair supervisor / makeup supervisor |
Sheldon Wade | ... | hair stylist |
Simone Wajon | ... | hair stylist: second unit / makeup artist: second unit |
Kerry Warn | ... | hair designer |
Lynn Wheeler | ... | hair supervisor: extras / makeup supervisor: extras |
Paul Williams | ... | additional hair stylist / additional makeup artist |
Production Management
Kim Bostock | ... | assistant unit manager (as Kim Gladman) |
Aaron Downing | ... | post-production supervisor |
John Lee | ... | head of features: Cutting Edge |
Simon Lucas | ... | unit manager |
Gordon MacPhail | ... | head of production: EFilm Australia |
Susie Opie | ... | Producer's Assistant |
Nathaniel Purdon | ... | unit manager: second unit |
Bruce Rieck | ... | assistant unit manager |
Libby Sharpe | ... | production manager: splinter unit |
Alexandra Taussig | ... | production manager: additional photography |
Second Unit Director or Assistant Director
Jesse Allan | ... | additional assistant director |
Kate North Ash | ... | assistant director: splinter unit |
Danielle Blake | ... | assistant director: reshoots / third assistant director |
Darwin Brooks | ... | second second assistant director |
Guy Campbell | ... | first assistant director: additional photography / second assistant director |
Jeremy Grogan | ... | additional assistant director |
Mike Horvath | ... | additional third assistant director: reshoots (as Michael Horvath) |
Bruce Hunt | ... | director: splinter unit |
Jack Jenkins | ... | third assistant director: second unit |
Kelly Johanson | ... | third assistant director: off-set |
Jennifer Leacey | ... | director: splinter unit / first assistant director |
Scott Lovelock | ... | second second assistant director |
Ashwin Neal Mani | ... | trainee assistant director (as Ashwin Mani) |
Guy Norris | ... | second unit director |
Giovanni Pacialeo | ... | second assistant director |
Joanne Pearce | ... | second second assistant director |
Zayed Rizwan | ... | trainee assistant director |
Michael Samer | ... | assistant director: splinter unit |
Eddie Thorne | ... | second second assistant director: off-set |
Simon Warnock | ... | first assistant director |
Paul Watters | ... | director: inserts unit |
Art Department
Katrina Adams | ... | set design assistant |
Joby Ahern | ... | trade assistant (as Jobi Ahern) |
Sean Ahern | ... | construction: 21C |
Carlos Amaro | ... | set painter |
Kristen Anderson | ... | set designer |
Peter Annison | ... | greensman |
Dennis Archer | ... | set painter |
Natalie Armstrong | ... | stand-by greensman |
Bob Arthur | ... | set builder |
Shane Aumont | ... | set decoration leadman |
Nathan Ayers | ... | set builder |
Silvana Azzi Heras | ... | assistant designer: Catherine Martin |
Thomas Bade | ... | set builder |
Matt Baldwin | ... | supervising foreman |
Wayne Barber | ... | set builder |
Kevin Barham | ... | set builder |
Neil Barron | ... | set builder |
Paul Barsby | ... | trade assistant |
Dave Bartlett | ... | construction |
David Bartlett | ... | set builder |
Duncan Beard | ... | set builder |
Jo-Ann Beikoff | ... | property master (as Jo Beikoff) |
Azzedine Belayel | ... | carpenter (as Azzadine Belayel) |
Michael Bell | ... | assistant art director |
Dianne Bennett | ... | greens foreman |
Shane Bennett | ... | stand-by props: splinter unit |
Nick Best | ... | steel worker / welder |
Simon Bethune | ... | senior model maker |
Mark Biddle | ... | set builder |
Colette Birrell | ... | art department coordinator |
Genevieve Blewitt | ... | hod soft furnishings |
Chris Boatwright | ... | set builder |
John Bradbury | ... | stagehand |
Andre Bremer | ... | set finisher |
Raytheon Buna | ... | senior model maker |
Dillan Burchall | ... | paint assistant |
Stewart Burchall | ... | scenic leading hand |
Bert Burless | ... | senior model maker |
Jessie Bush | ... | set decorating runner |
Josh Bush | ... | supervising foreman |
Carlo Capolupo | ... | steel foreman |
Brian Carlin | ... | set design assistant |
Ruth Carr | ... | trade assistant |
Ben Cashman | ... | brush hand |
Rowan e Cassidy | ... | concept artist (as Rowan Cassidy) / storyboard artist (as Rowan Cassidy) |
Robert Clapp | ... | set builder (as Bob Clapp) |
Amanda Clarke | ... | senior draftsman |
Matthew Clarke | ... | set painter |
Matthew Clouston | ... | set builder (as Matt Clouston) |
Nick Colville | ... | set builder |
Matt Connors | ... | head scenic artist |
Peter Cooke | ... | set painter |
Loretta Cosgrove | ... | CNC operator / CNC programmer |
Ed Cotton | ... | assistant art director (as Edward Cotton) |
Steve Court | ... | head plasterer |
James Cox | ... | stand-by props: second unit |
Peter Coy | ... | carpenter foreman (as Pete Coy) |
Ricky Crane | ... | leading stagehand |
Robbie Crane | ... | junior tool technician |
Richard Crowe | ... | set builder |
Michael Crump | ... | carpenter |
Matt Daley | ... | greensman |
Jye Dartnell | ... | art department runner (as Jye Luis Dartnell) |
Julie Deakins | ... | nurse: construction |
Ben Diebert | ... | steel worker |
Nikki DiFalco | ... | storyboard artist (as Nikki Di Falco) |
Mark Diggins | ... | carpenter foreman |
James Donnellan | ... | carpenter |
Phoebe Donohoe | ... | art department runner |
Brendan Doran | ... | carpenter |
Graham Dunn | ... | set dresser |
Hayley Egan | ... | prop maker |
Jack Elliott | ... | head greensman (as Jack Elliot) |
Simon Elsley | ... | set designer |
Marianne Evans | ... | set decorating coordinator |
Arlie Field | ... | plaster technician |
Richard Fitzgerald | ... | set builder |
Ben Foley | ... | carpenter leading hand |
Diana Freeman | ... | construction department coordinator |
Quentin Fullerton-Smith | ... | leading stagehand |
Tori Gambling | ... | brush hand (as Tobi Gambling) |
William Gant | ... | set builder |
Mara Garanzini | ... | set design assistant |
Beth Garswood | ... | graphic designer (as Bethwyn Garswood) |
Katherine Geaney | ... | props painter assistant |
Justin Gerke | ... | carpenter |
Tony Geros | ... | stagehand |
Roger Gillespie | ... | second in-charge plaster |
Peter Gillis | ... | carpenter leading hand (as Peter Gillies) |
Jonathan Godfrey | ... | carpenter (as John Godfrey) |
Lucas Goodchild | ... | plaster leading hand |
William Goodes | ... | on-set dresser |
Adam Grace | ... | model maker foreman |
Allan Graham | ... | stagehand |
Justin Griffiths | ... | greens buyer / greensman |
Ben Groen | ... | carpenter |
Michael Hadfield | ... | model maker assistant |
Greg Hajdu | ... | construction coordinator / construction manager |
Esther-Grace Hanigan | ... | stagehand |
Andrew Hardingham | ... | senior model maker |
Mark Harman | ... | set dresser |
Matt Hatton | ... | illustrator (as Matthew Hatton) |
Lincoln Head | ... | set painter |
Yarren Henwood | ... | leading hand |
Julie Herlihy | ... | soft furnishings assistant (as Juli Herlihy) |
Chris Hildebrandt | ... | carpenter |
Reuben Hill | ... | scenic leading hand |
Jenny Hitchcock | ... | senior draftsman |
Gordon Hobkirk | ... | plaster technician |
Dwaynne Hodel | ... | set painter |
Dylan Holmes | ... | brush hand |
Jasper Hrabinsky | ... | stagehand |
Mark Iliffe | ... | set builder |
Rod Jennings | ... | carpenter |
Glenn Johnson | ... | greensman |
David Jolliffe | ... | senior model maker |
Darryl Jones | ... | carpenter foreman |
Mark Jones | ... | construction: pre-production, 21C |
Adam Kealy | ... | senior mouldmaker |
Geoff Kemmis | ... | concept model maker |
Rob King | ... | carpenter leading hand |
Arnold Korthoff | ... | carpenter |
Brent Kurciw | ... | stagehand |
Paul L'Orange | ... | carpenter |
Gaetano Lagana | ... | scenic artist: 21C |
Brent Laing | ... | carpenter |
Jen Lambert | ... | nurse: construction (as Jennifer Lambert) |
Sarah Larcombe | ... | stand-by props assistant (as Sarah Weinberg) |
Tim Latch | ... | tool technician |
Eamon Lawlor | ... | carpenter |
Chris Leech | ... | steel worker |
Steve Leslie | ... | set builder |
Marcus Levy | ... | model department coordinator / model shop coordinator |
Jiang Liu | ... | sculptor |
Peter Livesey | ... | model buyer / model runner |
Gus Lobb | ... | scenic foreman |
Ben Lord | ... | set builder |
Sam Lukins | ... | storeman |
Jeffrey Madden | ... | set builder (as Jeff Madden) |
Dean Maguire | ... | swing gang |
Neil Mallard | ... | set finisher |
Gavin Malm | ... | greensman |
Richard Mansfield | ... | standby props |
Chris Marinovich | ... | senior mouldmaker |
Guy Masek | ... | pattern maker |
Joe Mcauley | ... | trade assistant |
Adam McClintock | ... | trade assistant |
Sam McDougall | ... | greensman (as Samson McDougall) |
Stephen McGillen | ... | assistant art department accountant |
Dennis McVay | ... | set builder |
Rosanna Meaney | ... | construction runner |
Ross Meilling | ... | steel worker |
Shane Melder | ... | swing gang |
Robbie Mloio | ... | stagehand |
Russell Moore | ... | set builder |
Giles Morgan | ... | carpenter |
Vincent Morgillo | ... | stagehand 21C |
Robert Moxham | ... | key stand-by props (as Robert 'Moxy' Moxham) |
Briar Murphie | ... | junior buyer / junior set dresser |
Paul Nagle | ... | set finisher / signwriter |
Marco Nero | ... | concept artist |
Adrienne Ogle | ... | stand-by props assistant |
Brian Osmond | ... | welder |
Mick Owen | ... | construction leading hand |
Peter 'Babylon' Owens | ... | carpenter |
Kimo Pakkala | ... | construction craft service |
Mark Panucci | ... | set builder |
Matthew Park | ... | head stagehand (as Matt Park) |
David Parker | ... | trade assistant |
Daniel Passmore | ... | stagehand |
Daniel Pelton | ... | plaster technician |
Lenise Penn | ... | construction craft service |
Gorden Penrose | ... | trade assistant |
Mario Peraic | ... | stand-by greensman |
Stefhan Perry | ... | construction buyer |
Dave Peters | ... | set builder (as David Peters) |
Tony Peters | ... | carpenter |
Tim Phillips | ... | set painter |
Jordan Pickering | ... | set builder |
Jooh Pinkus | ... | trade assistant |
James Pruden | ... | greensman |
Joanna Pullen | ... | props buyer |
Keith Rae | ... | leading mold maker |
Willee Rand | ... | stagehand |
Bharat Ravji | ... | greens laborer |
Simone Romaniuk | ... | assistant graphic designer |
Alex Ross | ... | carpenter |
Darren Rowsell | ... | mould maker |
Stuart Rowsell | ... | fibreglass technician |
Peter Russell | ... | set designer |
Sean Samuels | ... | concept artist |
Dorotka Sapinska | ... | concept illustrator |
David Scott | ... | set builder (as Dave Scott) |
Kim Scott | ... | props: maker |
Sean Scroggie | ... | set builder |
Marty Scurrah | ... | tool technician (as Martin Scurrah) |
Mark Sexton | ... | storyboard artist: second unit |
Mohammed Shawky | ... | plaster stagehand |
Andrew Short | ... | set decoration leadman |
Chris Sidwell | ... | set builder |
Gabriel Smith | ... | stand-by props assistant |
Rod Sommer | ... | carpenter |
Dean Steiner | ... | set builder |
Cameron Stephens | ... | carpenter |
David Swanson | ... | greensman |
Michael Swingle | ... | scenic foreman |
Brock Sykes | ... | assistant property master |
Christian Tancred | ... | swing gang |
Christopher Tangney | ... | assistant set designer: Maya Previs |
Eddy Taylor | ... | props assistant |
Ehren Taylor | ... | carpenter |
Wade Taylor | ... | carpenter |
Josh Terelinck | ... | trade assistant |
Chris Tomkins | ... | senior buyer / senior set dresser |
Garth Tompkins | ... | assistant construction manager |
Michael Turner | ... | assistant art director |
Jonathan Tyler | ... | construction runner (as Jono Tyler) |
Kerrie Van Lambaart | ... | senior buyer / senior set dresser |
Gary Vickers | ... | stagehand |
Steve Vickers | ... | stagehand |
Belinda Villani | ... | sculptor |
Rowan Wademan | ... | senior propmaker |
Jeff Wallace | ... | carpenter |
Tony Watt | ... | carpenter |
Steve West | ... | stagehand |
Matt Weston | ... | carpenter foreman |
Jack Whiddon | ... | greens dresser |
David White | ... | carpenter (as David Whyte) |
Geoff Wiles | ... | plaster foreman |
Dion Willis | ... | set painter |
Graeme Wilson | ... | set builder (as Graeme Willson) |
Joel Wineera | ... | stagehand |
Nyree Winter | ... | assistant props |
Robert Wood | ... | set decoration leadman |
Peter Wyborn | ... | model shop supervisor |
Benjamin Young | ... | props painter assistant |
Melanie Young | ... | props painter |
Andre Zdroykowski | ... | plaster technician |
Karyn Zlatkovic | ... | props labour |
Lou Austin | ... | greens dresser (uncredited) |
Greg Bridges | ... | illustrations (uncredited) |
Felicity Coonan | ... | illustrator (uncredited) |
Anthony Croce | ... | set dresser (uncredited) |
Rachel Gold | ... | art intern (uncredited) |
William Overstall | ... | prop modeller (uncredited) |
Jay Proctor | ... | art department assistant (uncredited) |
Sound Department
Anna Behlmer | ... | re-recording mixer |
Anne Breslin | ... | dialogue editor (as AnnieBreslin) |
Nick Breslin | ... | supervising dialogue editor (as Nicholas Breslin) |
Glenn Butler | ... | sound re-recording engineer |
Jessica Cadwell | ... | assistant sound editor |
Brian Calhoon | ... | adr recordist |
Damian Candusso | ... | sound effects editor |
Nigel Christensen | ... | sound effects editor |
Ryan Cole | ... | stage recordist |
Aron Dyer | ... | sound assistant |
Les Fiddess | ... | foley artist |
Kostas Gkikas | ... | adr mixer |
Jason Hancock | ... | foley recordist |
Sam Hayward | ... | stage recordist |
Simon Hewitt | ... | foley artist |
Phil Heywood | ... | additional sound re-recording mixer |
Sonal Joshi | ... | supervising dialogue editor |
Dave Leffel | ... | adr recordist |
Rick Lisle | ... | sound effects editor |
Lewis Mallia | ... | sound post technical support |
Tim Maxwell | ... | sound re-recordist |
Delia McCarthy | ... | dialogue editor |
Steve McDonald | ... | boom operator: second unit |
Polly McKinnon | ... | dialogue editor |
Damon Mouris | ... | sound effects editor |
Andy Nelson | ... | re-recording mixer |
Chison Nguyen | ... | stage electronics engineer |
Martin Oswin | ... | foley recordist |
Fred Paragano | ... | adr mixer |
Wayne Pashley | ... | adr supervisor / sound designer / supervising sound editor |
Derryn Pasquill | ... | assistant sound supervisor / dialogue editor |
Peter Purcell | ... | additional sound re-recording mixer |
Angus Robertson | ... | facility sound manager |
Fabian Sanjurjo | ... | supervising sound effects editor |
Guntis Sics | ... | sound mixer |
John Simpson | ... | foley artist |
Michael Thompson | ... | adr recordist: Soundfirm Sydney |
Ian Thomson | ... | sound assistant / sound mixer: second unit |
Belinda Trimboli | ... | post sound attachment |
Mark van Kool | ... | boom operator |
Libby Villa | ... | dialogue editor |
Bill Walker | ... | stage recordist |
Jenny T. Ward | ... | sound editor (as Jenny Ward) |
William Ward | ... | sound effects editor |
Andy Wright | ... | adr recordist: Soundfirm Sydney |
Dan Brown | ... | adr recordist (uncredited) |
John Soukup | ... | sound transfer (uncredited) |
Special Effects by
Billy Aziz | ... | special effects technician |
John Bennett | ... | special effects senior technician |
Herman Bron | ... | special effects senior technician |
Leanne Brooks | ... | special effects department coordinator |
Patrick Carmiggelt | ... | sepcial effects foreman: on-set |
Brian Cox | ... | special effects supervisor |
Mitchell Cox | ... | special effects technician |
Tamira Draz | ... | paint/roto artist |
Carl Erickson | ... | special effects technician |
Ray Fowler | ... | special effects senior technician |
Darren Frank | ... | special effects technician |
James Howe | ... | special effects technician |
Jim Kum Kee | ... | special effects technician |
Chris Marinovich | ... | senior mold maker |
John Neal | ... | special effects senior technician |
Thomas O'Reilly | ... | special effects technician |
Albert Payne | ... | special effects senior technician |
Pieter Ploody | ... | special effects senior technician (as Pieter Plooy) |
Shaun Anthony Portillo | ... | roto artist |
Julian Summers | ... | special effects technician |
Steve Szekeres | ... | special effects foreman |
Eddy Taylor | ... | assistant model maker |
Kevin Turner | ... | second unit special effects crew |
Thomas Van Koeverden | ... | special effects coordinator |
Greg Whitefield | ... | special effects buyer / special effects runner |
Georgina Whitfield | ... | special effects technician |
Aaron Cox | ... | special effects technician (uncredited) |
Visual Effects by
Grant Adam | ... | lead visual effects animator: Iloura |
Jan Adamczyk | ... | digital compositor |
Lindsay Adams | ... | compositing technical director: Animal Logic |
Steve Agland | ... | lighting artist: Animal Logic |
Alicia Aguilera | ... | compositor: Photon VFX |
Ben Aickin | ... | compositor: Framestore |
Simon Alberry | ... | scanning and recording supervisor: EFilm Australia |
Antony Allen | ... | paint & roto artist: Framestore |
Belinda Allen | ... | digital matte painter: Rising Sun Pictures |
Casey Allen | ... | senior flame artist |
Justin Alvarez | ... | compositor: FSM |
Elana Andersen | ... | support engineer |
Steve Anderson | ... | pre-vis supervisor |
Tate Arbon | ... | compositor: Rising Sun |
Majorique Archambault | ... | surfacing artist: Animal Logic |
Zoran Arizanovic | ... | matte painter: Framestore |
Spencer Armajo | ... | flame artist |
Brent Armfield | ... | digital asset manager |
Katrin Arndt | ... | visual effects production manager: Rising Sun Pictures |
Joe Arnold | ... | tracking: Animal Logic |
Vaughn Arnup | ... | roto and tracking supervisor: Animal Logic |
Jaume Arteman | ... | compositor: Photon VFX |
Nicole Ashford | ... | visual effects production assistant: Fuel VFX |
Myles Asseter | ... | modeller: Framestore |
David Aulds | ... | compositor: Framestore |
Jarrod Avalos | ... | matchmove artist |
Adam Azmy | ... | compositor: Framestore |
Jörg Baier | ... | compositor: Fuel VFX (as Joerg Baier) |
Mike Bain | ... | cg supervisor: Fuel VFX |
Robert Baird | ... | visual effects artist: Rising Sun Pictures |
Garry Baker | ... | purchasing & asset management officer |
Heath Baker | ... | paint & roto artist: Framestore |
Shamus Baker | ... | modeler: Animal Logic |
Viv Baker | ... | visual effects |
Mark Bakowski | ... | lead compositor: Framestore |
Manjusha Balachandran-Hall | ... | render coordinator (as Manjusha Balachandran) |
Leandro Balan | ... | software development: Animal Logic |
Valdimar Baldvinsson | ... | animator: Framestore |
Scott Balkcom | ... | lead compositor: Hydraulx |
Jakob Baltzersen | ... | animator: Framestore |
Terence Bannon | ... | animator: Framestore |
Aaron Barlow | ... | animator: Rising Sun |
Matthew Barnett | ... | systems engineer: Framestore (as Matt Barnett) |
Suzette Barnett | ... | digital artist: Hirota Paint Industries |
Jenny Basen | ... | visual effects coordinator |
Tom Baskaya | ... | compositor: Framestore |
Jason Bath | ... | visual effects executive producer: Fuel VFX |
Jonathan Batson | ... | systems administrator: Rising Sun |
Scott E. Baxter | ... | paint & roto artist: Rising Sun (as Scott Baxter) |
Dominic Bean | ... | compositor: Photon VFX |
Billy Becket | ... | visual effects producer |
Paul Beilby | ... | lighting supervisor: Framestore |
Darren A. Bell | ... | compositor: Iloura (as Darren Bell) |
Mannix Bennett | ... | matte painter: Animal Logic |
Niki Bern | ... | compositing supervisor: Rising Sun pictures |
Christophe Bernaud | ... | pipeline engineer: Rising Sun |
Annalyn Betinol | ... | roto artist |
Chris Betteridge | ... | compositor: Iloura |
Carl Bianco | ... | lighting: Framestore |
Dudley Birch | ... | matte painter |
James Bishop | ... | support engineer |
Matthias Bjarnason | ... | animator: Framestore |
Michael Blain | ... | r&d developer |
Emmanuel Blasset | ... | cg supervisor: Animal Logic |
Kevin Blom | ... | fx technical director: Animal Logic |
Zachary Bloom | ... | scanning and recording: Framestore |
Alexandra Bolton | ... | lead digital matte painter: Complete Post |
Chris Bone | ... | head of research & development: Animal Logic |
Mark Boorer | ... | data technician: Animal Logic |
David Booth | ... | visual effects compositor / visual effects supervisor |
Andrew Borscz | ... | lidar scanning technician |
Guy Botham | ... | visual effects executive producer: Lola Visual Effects |
Xavier Bourque | ... | compositor: Animal Logic |
Romain Bouvard | ... | paint & roto artist: Fuel VFX |
Maria Bowen | ... | texture artist: Framestore |
Paul Braddock | ... | digital artist |
Dan Breckwoldt | ... | compositor: Animal Logic |
Chris Breeze | ... | cgi animator: Postmodern Sydney |
Michael Breymann | ... | technical director: Evil Eye Pictures |
Aaron Briggs | ... | cgi animator: Postmodern Sydney |
Justin Bromley | ... | compositor |
Ronan Broudin | ... | compositor: Animal Logic |
Andy Brown | ... | visual effects supervisor: Animal Logic |
Dan Browne | ... | production staff: Evil Eye Pictures (as Daniel Browne) |
Erik Bruhwiler | ... | 2D supervisor: Hydraulx |
Ben Bryan | ... | animator: Iloura |
Luke Bubb | ... | matte painter: Fuel VFX |
Paul Buckley | ... | lead visual effects animator: Iloura |
Romain Buignet | ... | visual effects animator: Fuel VFX |
Lukasz Bukowiecki | ... | render support |
Paul Burke | ... | scanning and recording: Framestore |
Shannan Burkley | ... | visual effects art director |
Jess Burnheim | ... | media operations: Animal Logic |
Glenn Burton | ... | lead previs artist |
Melissa Cabrera | ... | visual effects producer: Hirota Paint Industries |
Angus Cameron | ... | visual effects supervisor: Photon VFX |
Warwick Campbell | ... | compositor: Animal Logic |
Simon Carlile | ... | tracking: Framestore |
Lorna Carmichael | ... | visual effects assistant editor |
Helen Carr | ... | paint & roto artist: Framestore |
Ronan Carr | ... | paint & roto artist: Framestore |
Huey Carroll | ... | paint & rotoscoring artist: Rising Sun |
Paul Chandler | ... | matte painter: Framestore |
Paul Chapman | ... | compositor: Animal Logic |
Daniel Chavez | ... | visual effects coordinator: Hydraulx |
Marco Checa Garcia | ... | compositor: Rising Sun |
Astan Chee | ... | render wrangler: Animal Logic |
Lei Chen | ... | modeller: Framestore |
Jeremy Cho | ... | paint/roto artist: Evil Eye Pictures |
Sam Chynoweth | ... | media operations: Animal Logic |
Martin Ciastko | ... | compositor: Photon VFX |
Wes Cilldhaire | ... | render wrangler: Rising Sun |
Bodie Clare | ... | tracking: Animal Logic |
Trent Claus | ... | flame artist |
Rebecca Clay | ... | paint & roto artist: Framestore |
Stephen Clout | ... | software development: Animal Logic |
Luke Cole | ... | software developer: FUEL VFX |
Sam Cole | ... | compositing supervisor: Fuel VFX |
Tony Cole | ... | visual effects supervisor: The LaB Sydney |
Andrew M. Collins | ... | camera tracking: Hydraulx (as Andrew Collins) |
Bill Collis | ... | visual effects editor: Rising Sun |
Glenn Cone | ... | visual effects artist |
Sean Coonce | ... | compositor: Animal Logic |
Chris Cooper | ... | software developer: Animal Logic |
Boon Cotter | ... | shot technical director: Photon VFX |
Daniel James Cox | ... | visual effects concept and matte artist: Animal Logic |
Ed Coy | ... | CG artist: Fuel VFX |
Dean Cranney | ... | data manager: Photon VFX |
Felix Crawshaw | ... | visual effects producer: Fuel VFX |
Michael Crippin | ... | surfacing artist: Animal Logic |
Nicholas Cross | ... | CG artist: Fuel VFX |
Paul Cross | ... | visual effects compositor: EFilm Australia |
Michael Currell | ... | visual effects coordinator: Framestore |
Jessica Curtis | ... | cgi animator: Postmodern Sydney |
Dave Dalley | ... | 2D supervisor: Animal Logic (as David Dally) |
Alexandra Daunt Watney | ... | visual effects line producer: Framestore |
Dexter Davey | ... | lead compositor: Animal Logic |
Chris Davies | ... | compositing lead: Fuel VFX / digital compositor |
Mark Andrew De La Garza | ... | lighting artist: Animal Logic |
Stephanie De Wealth | ... | visual effects coordinator: Fuel VFX |
Jonathan Dearing | ... | layout artist: Animal Logic |
Zelko Dejanovic | ... | compositor: The LaB Sydney |
Marie Victoria Denoga | ... | compositor: Evil Eye Pictures |
Xavier Desdoigts | ... | director of technical operations: Animal Logic |
Flavia Dias Riley | ... | visual effects production manager: Photon VFX |
Craig Dibble | ... | senior systems engineer: Animal Logic |
Julian Dimsey | ... | compositing supervisor: Iloura |
Gareth Dinneen | ... | compositor: Animal Logic |
Ian Dodman | ... | cgi animator: Postmodern Sydney / compositor |
Robert Dorris | ... | paint & rotoscoping artist: Rising Sun |
Ian Douglass | ... | compositor: The LaB Sydney |
Paris Downes | ... | render wrangler: Rising Sun |
Christina Drahos | ... | compositor: Evil Eye Pictures |
Tamira Draz | ... | paint & roto artist: Framestore |
Jeff Driver | ... | Modelling |
Blake Druery | ... | rotoscope artist: Animal Logic |
Laura Dubsky | ... | compositor: Animal Logic |
Patricio Ducaud | ... | animator: Animal Logic |
Andrew Duggan | ... | paint & roto artist: Framestore |
Dale Duguid | ... | facility executive producer: Photon VFX |
Kate Duncan | ... | matte painter: Animal Logic |
Robert Duncan | ... | visual effects supervisor: Framestore (as Rob Duncan) |
Sarah Jane Dunlop | ... | visual effects coordinator |
Brad Dunn | ... | visual effects compositor: EFilm Australia |
Rebecca Dunn | ... | digital intermediate supervisor: EFilm Austrakia |
Steve Dunn | ... | visual effects producer: FSM |
Katherine Durant | ... | compositor: Framestore |
John Durney | ... | digital compositor |
Chris Dwyer | ... | visual effects assistant: Iloura |
Simon Dye | ... | compositor: Postmodern Sydney |
Soren Dyne | ... | compositor: Postmodern Sydney |
David Edwards | ... | compositor: Postmodern Sydney |
Dustin Edwards | ... | production assistant: Hydraulx |
Julia Egerton | ... | compositor: Iloura |
Dadi Einarsson | ... | lead animator: Framestore |
Kane Elferink | ... | lighting artist: Fuel VFX |
Luke Emrose | ... | pre-vis artist |
Selcuk Ergen | ... | visual effects technical director: Framestore |
Grant Everett | ... | compositor: Rising Sun |
Alan Fairlie | ... | compositor: Iloura |
Bryn Farrelly | ... | compositor: The LaB Sydney |
Marco Fiorani Parenzi | ... | compositor |
James D. Fleming | ... | digital compositing artist: Framestore |
Prue Fletcher | ... | visual effects producer: The LaB Sydney |
Brad Floyd | ... | compositor: Fuel VFX |
Lianne Forbes | ... | tracking: Animal Logic |
Peter Forson | ... | visual effects editor: Framestore |
John Fotsyth | ... | IT systems: Photon VFX |
Marissa Fraering | ... | visual effects: [hy*drau"lx] |
Rogier Fransen | ... | crowd system research & development: Rising Sun |
Chris Fregoso | ... | compositor |
Chris French | ... | lighting artist: Fuel VFX |
Matthew French | ... | compositor: Photon VFX (as Matt French) |
Katey Freyburg | ... | visual effects editorial & i/o: Fuel VFX |
Alex Fry | ... | lead compositor: Animal Log: |
Eric Gambini | ... | camera lead |
Demitre Garza | ... | paint artist / rotoscope artist |
Lára Garðarsdóttir | ... | animator: Framestore (as Lara Gardarsdottir) |
Paul Gehrig | ... | compositor: Iloura |
Peter D. Georges | ... | software developer: Animal Logic (as Peter Georges) |
Sotiris Georghiou | ... | visual effects technical director: Framestore |
Daniela Giangrande | ... | visual effects coordinator: Animal Logic |
Paul B. Gibbs | ... | visual effects accountant (as Paul Gibbs) |
Jason Gilholme | ... | animator: Iloura |
Diana Giorgiutti | ... | visual effects producer |
Lucinda Glenn | ... | visual effects coordinator |
Victor Glushchenko | ... | visual effects artist |
Chris Godfrey | ... | visual effects supervisor |
Julien Goldsbrough | ... | compositor: Framestore |
Leo Gomez | ... | scanning and recording: EFilm Australia |
Avi Goodman | ... | lead visual effects animator: Iloura |
Kyle Goodsell | ... | compositor: Framestore |
Brian Goodwin | ... | massive technical director: Framestore |
Katie Goodwin | ... | visual effects editor |
Mai Gray | ... | paint & roto artist: Framestore |
Miles Green | ... | visual effects technical director: Rising Sun |
Matt Greig | ... | lead compositor: Animal Logic |
Ron Gress | ... | matte painter: Animal Logic |
Matthew T. Griffin | ... | digital compositor (as Matthew Griffin) |
Guy Griffiths | ... | director of research & development: Animal Logic |
Jon Grinberg | ... | visual effects editor |
Kathy Gruzas | ... | systems engineering team leader: Animal Logic |
Aevar Gudmundsson | ... | animator: Framestore |
Alex Guri | ... | compositor: Photon VFX |
David Gurrea | ... | senior digital artist: Animal Logic / surfacing artist: Animal Logic |
Eddie Gutierrez | ... | paint/roto artist: Evil Eye Pictures |
Jad Haber | ... | visual effects compositor: EFilm Australia |
Kate Hagar | ... | digital effects producer |
Brian Hajek | ... | compositor: Hydraulx |
Scott Hale | ... | compositor: Evil Eye Pictures |
Richard David Hall | ... | compositor: Photon VFX (as Richard Hall) |
Fergus Hally | ... | digital colorist: Complete Post |
David Hansen | ... | animator: Animal Logic |
Mick Harkin | ... | compositor: Postmodern Sydney (as Michael Harkin) |
Mark Harmon | ... | rotoscope artist: Animal Logic |
Mathew Harrington | ... | visual effects coordinator |
Luke Harris | ... | assistant technical director |
Geoffrey Harvey | ... | lead lighting artist: Animal Logic (as Geoff Harvey) |
Louise Harvey | ... | visual effects coordinator |
Makoto Hatanaka | ... | cgi animator: Postmodern Sydney |
Jason Hawkins | ... | compositor: Animal Logic |
Edwina Hayes | ... | visual effects producer: Animal Logic |
Karsten Hecker | ... | film mastering engineer |
Joey Hegarty | ... | software development: Animal Logic |
Andrew Hellen | ... | animation director: Fuel VFX |
Dominic Hellier | ... | compositor: Iloura (as Dom Hellier) |
Keith Herft | ... | compositor: Rising Sun |
Matthew Hermans | ... | lead technical director: Fuel VFX |
Danielle Hession | ... | compositor: Fuel VFX |
Frederic Heymans | ... | paint & roto artist: Framestore |
Richard Hirst | ... | compositor: Hydraulx |
Dark Hoffman | ... | matte painter: Animal Logic |
Eloisa Honrada | ... | paint/roto artist: Evil Eye Pictures |
Michael Honrada | ... | paint/roto artist: Evil Eye Pictures |
Jeremy Howdin | ... | lighting artist: Animal Logic |
Jessica Hsieh | ... | compositor: Evil Eye Pictures |
Danny Huerta | ... | production staff: Evil Eye Pictures |
James Hughes | ... | compositor: Postmodern Sydney |
Nathan Hughes | ... | matte painter: Framestore |
Scott Hunter | ... | opening sequence: Animal Logic |
Nathan Hurlburt | ... | lead compositor: Hydraulx |
Julian Hutchens | ... | lead compositor: vfx: Complete Post |
Andras Ikladi | ... | digital effects artist |
Chris Ingersoll | ... | flame artist |
Laura Ingram | ... | compositor: Rising Sun |
John L. Jack | ... | visual effects producer: Evil Eye Pictures |
Chris Jackson | ... | paint & rotoscoping artist: Rising Sun |
Myles Jackson | ... | shot technical director |
Alistair Jamieson | ... | visual effects data coordinator |
Jean Jardeleza | ... | roto artist |
Ruheene Masand Jaura | ... | production staff: Evil Eye Pictrures (as Ruheene Masand) |
Steve Jaworski | ... | compositing supervisor: Evil Eye Pictures |
Gautam Kumar Jayaseelan | ... | digital compositor: Complete Post |
Kevin Jenkins | ... | digital environment supervisor: Framestore |
Mikael Jaeger Jensen | ... | systems engineer: Framestore |
Samuel Jensen | ... | animator: Iloura (as Sam Jensen) |
Kevin Blow-Paul Jewell | ... | shader programmer: Animal Logic |
Paul Jewell | ... | FX technical director: Animal Logic |
Ingrid Johnston | ... | visual effects production manager: Animal Logic |
Matt Jones | ... | fx supervisor: Animal Logic |
Morgan Jones | ... | rotoscope artist: Fuel VFX |
Timothy Jones | ... | compositor: Rising Sun |
Jason Jue | ... | rotoscope artist: Hirota Paint Industries |
Nik Kacevski | ... | CG artist: Fuel VFX (as Nick Kacevski) |
Brandon Kachel | ... | matte painter: Photon FX |
Volodymyr Kazantsev | ... | environment technical director: Framestore |
Gerard Keating | ... | lighting: Framestore |
Adrian Kennedy | ... | digital colorist: Complete Post |
Christopher Kerr | ... | data operations: Animal Logic (as Chris Kerr) |
Dave Kim | ... | 3D coordinator |
Sue King | ... | compositor: Rising Sun |
Paul Kirwan | ... | compositor: Animal Logic |
John Kitching | ... | compositor: Photon VFX |
Carsten Kolve | ... | CG supervisor: Rising Sun |
Derek Krauss | ... | paint/roto artist: Evil Eye Pictures |
Heath Kraynak | ... | compositor: Evil Eye Pictures |
Steve Kreutzmann | ... | surfacing artist: Animal Logic |
Michal Kriukow | ... | modeler: Animal Logic (as Michal Kriukow) |
Nicha Kumkeaw | ... | paint & roto artist: Framestore |
Ivan La Rosa | ... | visual effects animator: Fuel VFX |
Nicky Ladas | ... | IT manager: Photon VFX |
Sabine Laimer | ... | compositor: Fuel VFX |
Christopher Lance | ... | compositor: Animal Logic |
Matthew Landauer | ... | pipeline engineer: Rising Sun |
Phillip Lang | ... | compositor: Animal Logic (as Phillip Lange) |
Cam Langs | ... | digital environment supervisor: Framestore |
Martin Larrivée | ... | compositor: Animal Logic |
Jessica Laszlo | ... | compositor: Rising Sun |
Aaron Lear | ... | paint & roto artist: Framestore |
Jarett Lee | ... | roto artist: Iloura (as Jarret Lee) |
Sun Lee | ... | matte painter: Hydraulx |
Steven Lees-Smith | ... | IT coordinator: Animal Logic |
Simon Legrand | ... | character modeler: Fuel VFX |
Joseph Leverson | ... | matchmove artist: Fuel VFX |
Joe Leveson | ... | camera tracker: Fuel VFX |
Christopher Lexington | ... | lighting artist: Animal Logic |
John Peter Li | ... | lighting: Framestore (as John-Peter Li) |
Erik Liles | ... | visual effects supervisor: Hydraulx |
Nick Lines | ... | layout artist: Animal Logic |
Daniel Lloyd-Wood | ... | lead matchmove artist: Framestore |
May Lo | ... | scanning and recording: EFilm Australia |
Zachary Lo | ... | compositor: Evil Eye Pictures |
Benjamin Loch | ... | massive technical director: Framestore |
Peter Logarusic | ... | paint & roto artist: Framestore |
Daniel Lopez | ... | support engineer |
Daniel Loui | ... | digital compositor |
Ruth-Anne Loveridge | ... | modeler: Animal Logic |
Peter Luczak | ... | scanning and recording: EFilm Australia |
Demis Lyall-Wilson | ... | compositor: Fuel VFX |
Kevin Lynch | ... | visual effects compositor: EFilm Australia |
Manuel Macha | ... | lighting artist: Animal Logic |
Martin Macrae | ... | matte painter: Framestore |
Damien Macé | ... | matte painter: Framestore |
Ineke Majoor | ... | visual effects producer: Iloura |
Chad Malbon | ... | visual effects producer: Postmodern Sydney |
Octavia Mansfield | ... | visual effects production manager: Iloura (as Octavia Schweitzer) |
David Margolis | ... | compositor: Framestore |
Brett Margules | ... | animator: Animal Logic |
Justen Marshall | ... | software development manager: Animal Logic |
Luke Massingberd | ... | paint & roto artist: Framestore |
Gaël Matchabelli | ... | character animator: Fuel VFX (as Gael Matchabelli) |
Laszlo Mates | ... | lighting: Framestore |
Nicole Mather | ... | matte painter: Animal Logic |
Kent Matheson | ... | technical director: Evil Eye Pictures |
Ian Mathews | ... | paint & roto artist: Framestore |
Bruno Mattarollo | ... | systems administrator: Rising Sun |
Elizabeth Matthews | ... | compositor: Rising Sun |
Thomas Mawby | ... | environment technical director: Framestore (as Tom Mawby) |
Morris May | ... | cg supervisor: Hydraulx |
Kate McCarthy | ... | digital effects producer |
Andrew McDonald | ... | asset department supervisor: Animal Logic |
Matt McDonald | ... | visual effects supervisor: Evil Eye Pictures |
Robert McDougall | ... | visual effects coordinator: Animal Logic |
Graeme McGirr | ... | lighting artist: Animal Logic |
Campbell McGrouther | ... | lighting technical director: Rising Sun |
Declan McGuire | ... | render support |
Joseph McLamb | ... | matte painter: Framestore |
Sarah McLauchlan | ... | data i/o manager: Rising Sun |
Genevieve McMahon | ... | facility manager: visual effects |
Matt McMillan | ... | visual effects assistant editor |
Deborah McNamara | ... | visual effects design artist |
Dan McRae | ... | paint & roto artist: Framestore |
Tony Meagher | ... | visual effects producer: Hydraulx (as Tony MNeagher) |
Alex Meddick | ... | visual effects editor: Rising Sun Pictures |
Glenn Melenhorst | ... | visual effects supervisor: Iloura |
Anthony Menasse | ... | systems administrator: Rising Sun |
Mariano Mendiburu | ... | animator: Framestore |
Ellie Meure | ... | compositor: Iloura |
Keith Meure | ... | roto artist: Iloura |
Yousef Mian | ... | paint & roto artist: Framestore |
Paul Mica | ... | texture artist: Framestore |
Madeleine Milasas | ... | compositor: The LB Sydney (as Maddi Milasas) |
Jessica Millar | ... | lighting artist: Fuel VFX (as Jessica Braun) |
Luke Millar | ... | lighting technical director: Rising Sun |
Steven Miller | ... | digital clean-up: Hydraulx |
Naomi Mitchell | ... | visual effects coordinator: EFilm Australia |
Tamara Mitchell | ... | rotoscope artist: Animal Logic |
John Paul Molloy | ... | modeler: Animal Logic |
László Molnár | ... | texture artist: Framestore / visual effects artist |
Carlo Monaghan | ... | compositor: Fuel VFX |
Thomas Montminy Brodeur | ... | paint & roto artist: Framestore (as Thomas Brodeur) |
Brad Moore | ... | compositor: Photon VFX |
Ivan Moran | ... | compositor: Framestore |
Lauren Morimoto | ... | paint/roto artist: Evil Eye Pictures |
Daisuke Morita | ... | compositor: Hydraulx |
Dave Morley | ... | visual effects supervisor |
Matt Morris | ... | visual effects editor: Photon VFX |
Bryn Morrow | ... | lighting artist: Fuel VFX |
Blake Muir | ... | compositor: Postmodern Sydney |
Michael Mulholland | ... | cg supervisor: Framestore (as Mike Mulholland) |
Norah Mulroney | ... | compositor: Rising Sun |
Hiroaki Muramoto | ... | environment technical director: Framestore |
Eoin Murphy | ... | software developer: Animal Logic |
Nick Murphy | ... | visual effects editor: Rising Sun Pictures (as Nicholas Murphy) |
Hajime Nakamura | ... | cgi animator: Postmodern Sydney |
Zareh Nalbandian | ... | visual effects executive producer: Animal Logic |
Salima Needham | ... | compositor: Rising Sun |
Dylan Neill | ... | FX technical director: Animal Logic |
Bruce Nelson | ... | compositor: Framestore |
Catherine Nelson | ... | compositor: Rising Sun |
Marco Nero | ... | visual effects: matte painter |
Liam Neville | ... | compositor: Fuel VFX |
Kevin Ng | ... | support engineer |
An Nguyen | ... | pipeline engineer: Fuel VFX / software development: Animal Logic |
Bruce Nicholson | ... | compositor: Evil Eye Pictures |
Carlos-Christian Nickel | ... | lighting: Framestore |
Gustaf Nilsson | ... | compositor: Framestore |
Jamie Nimmo | ... | compositor: Animal Logic |
Tahl Niran | ... | compositor: Iloura |
Thomas Nittmann | ... | visual effects producer: Lola Visual Effects |
James P. Noon | ... | tracking |
Johan Nordenson | ... | surfacing artist: Animal Logic |
Maxwell Maxfield North | ... | digital intermediate conformist: EFlm Australia |
Brian Nugent | ... | flame artist |
Joshua Nunn | ... | lighting artist: Animal Logic |
Rodney O'Sullivan | ... | support engineer: Fuel VFX |
Matt Omond | ... | compositor: Iloura |
Michael Orbing | ... | CG artist: Fuel VFX |
David Orman | ... | data i/o operator: Post Modern |
Premamurti Paetsch | ... | FX technical director: Rising Sun |
Amanda Pamela | ... | paint & rotoscoping artist: Rising Sun |
Oleksandr Panaskevych | ... | visual effects technical director: Framestore |
Bruno Parenti | ... | digital artist: Hydraulx |
Simon Park | ... | support engineering team leader: Animal Logic |
Clark Parkhurst | ... | flame artist |
Steve Parsons | ... | compositor: Framestore |
Matthew Pascuzzi | ... | compositor: Iloura |
Vishal Patel | ... | visual effects technical director: Framestore |
Wilfred Patriarca | ... | digital compositor: Complete Post |
Alex Pattinson | ... | visual effects production assistant |
Adrian Paul | ... | software developer: Animal Logic |
Alex Payman | ... | compositor: Framestore (as Alexander Payman) |
John Peck | ... | compositor: Framestore |
Tom Pegg | ... | compositor: Framestore |
Dylan Penhale | ... | systems administrator: Fuel VFX |
Francesco Pepe | ... | digital matte painter: Rising Sun |
Matt Perry | ... | visual effects editor |
Davide Pesare | ... | shader programmer: Animal Logic |
Kilou Picard | ... | visual effects producer: Fuel VFX |
Nick Pill | ... | digital matte painter: Rising Sun |
Caroline Pires | ... | digital paint and roto artist |
Nick Pitt-Owen | ... | modeler & texture artist: Rising Sun (as Nicholas Pitt-Owen) |
Bertrand Polivka | ... | compositor: The LaB Sydney |
Adele Pollitt | ... | visual effects co-coordinator: Complete Post |
Sebastien Potet | ... | rigger: Framestore |
James E. Price | ... | visual effects supervisor |
Jeremy Pronk | ... | shader programmer: Animal Logic |
Aled Prosser | ... | compositor: Framestore |
Howard Protheroe | ... | compositor: Framestore |
Eugene Purugganan | ... | senior systems engineer: Animal Logic |
Michael Ralla | ... | compositor: Animal Logic |
Lee Rankin | ... | scanning and recording: Framestore |
Dane Rapaport | ... | paint & rotoscoring artist: Rising Sun |
Nicholas David Reed | ... | tracking: Framestore (as Nicholas Reed) |
Will Reichelt | ... | 3D supervisor: Animal Logic |
Angus Reid | ... | visual effects producer: Postmodern Sydney |
Sam Remfry | ... | modeller: Framestore (as Samuel Remfry) |
Jeff Renton | ... | lead layout artist: Animal Logic |
Anthony Reyna | ... | production staff: Evil Eye Pictures / visual effects editor: Evil Eye Pictures |
Colin Rhodes | ... | compositor: Iloura |
Alessandro Riberti | ... | lighting artist: Animal Logic |
Tania Richard | ... | visual effects concept artist |
Grover Richardson | ... | roto/paint artist: Evil Eye Pictures |
Kurtis Richmond | ... | senior matte painter: Fuel VFX |
Kim Rickard | ... | recruitment supervisor: Animal Logic |
Andrew Ritchie | ... | layout artist: Animal Logic |
Sandra Roach | ... | compositor: Photon VFX |
James William Roberts | ... | paint & roto artist: Framestore (as James Roberts) |
Andrew Robinson | ... | visual effects executive producer: Postmnodern Sydney |
Dave Robinson | ... | systems engineer |
Loren Robinson | ... | compositor: Rising Sun |
Max Robinson | ... | compositor: Postmodern Sydney |
James Robison | ... | animator: Iloura |
Victor Rodriguez | ... | compositor: Hydraulx |
Garrett Rogers | ... | digital clean-up: Hydraulx |
James Rogers | ... | visual effects supervisor: Postmodern Sydney |
James Rose | ... | systems engineer: Framestore |
Michelle Rose | ... | visual effects coordinator: Animal Logic |
Daniel P. Rosen | ... | visual effects supervisor: Evil Eye Pictures |
Simon Rosenthal | ... | visual effects executive producer: Iloura |
Simon Ross | ... | animator: Iloura |
Justin R. Rotolo | ... | massive technical director |
Tim Rowlandson | ... | crowd & rigging technical director: Animal Logic |
Morten Rowley | ... | opening sequence: Animal Logic |
Rajat Roy | ... | compositor: Framestore |
Johannes Saam | ... | compositor: Rising Sun |
Abe Saleh | ... | digital artist |
Nicole Samarron | ... | compositor: Evil Eye Pictures |
Joe Sambora | ... | production staff: Evil Eye Pictures / visual effects production assistant / visual effects |
Sean Samuels | ... | matte painter: Animal Logic |
Elsa Santos | ... | digital matte painter: Rising Sun |
Robin Saxen | ... | visual effects producer: Framestore |
Richard Scarlett | ... | compositor: Framestore |
Ron Schab | ... | render wrangler |
Julian Scheid | ... | pipeline engineer: Rising Sun |
Carla Schwam | ... | digital effects producer |
Chris Schwarze | ... | visual effects supervisor: Complete Post |
Kerri Schwarze | ... | visual effects producer: Complete Post |
Denis Scolan | ... | lead compositor: Animal Logic |
David Scott | ... | visual effects art director: Animal Logic |
James Sdrinis | ... | visual effects coordinator: EFilm Australia |
Nicolas Seck | ... | animator: Framestore |
Alex Serrano | ... | visual effects coordinator: Animal Logic |
Amir Shachar | ... | lighting: Framestore |
Aatesh Shah | ... | systems engineer: Framestore |
Rasha Shalaby | ... | compositor: Photon VFX |
Cameron Sharp | ... | visual effects production assistant: Fuel VFX |
Betty Shaw | ... | systems administrator: Rising Sun |
Roger Sheng | ... | digital matte painter: Complete Post |
David Shere | ... | lead compositor: Framestore |
Gregory Shimp | ... | paint & rotoscoring artist: Rising Sun (as Greg Shimp) |
Toshi Shiozawa | ... | visual effects technical director: Rising Sun |
Evan Shipard | ... | matte painter: Animal Logic |
Prateep Siamwalla | ... | tracking |
Arnþruður Dögg Sigurðardóttir | ... | visual effects producer |
Josh Simmonds | ... | animator: Iloura |
Richard Skelton | ... | matchmove artist: Fuel VFX |
Murray Smallwood | ... | lead compositor: Animal Logic |
Andrew Smith | ... | data wrangler: Postmodern Sydney |
Anthony Smith | ... | compositor: Framestore |
Eric So | ... | compositor: Rising Sun |
Olivier Soares | ... | lighting: Framestore |
Jean-David Solon | ... | modeller: Framestore |
Tim Sotiri | ... | lighting artist: Animal Logic |
Sarah Sparnenn | ... | digital compositor |
Marc Spicer | ... | additional photography |
Peter Spinaze | ... | 3D animator: The LaB Sydney / previsualization: The LaB Sydney |
Christoph Sprenger | ... | crowd system research & development: Rising Sun |
Kevin Spruce | ... | animation supervisor: Framestore |
Marcin Stangel | ... | system engineer: Framestore |
Davi Stein | ... | compositor: Framestore |
Kim Stevenson | ... | opening sequence: Animal Logic |
Robert Stollar | ... | visual effects compositor: EFilm Australia |
Trevor Strand | ... | compositor: Animal Logic |
Grant Street | ... | senior systems engineer: Animal Logic |
Phil Stuart-Jones | ... | visual effects supervisor |
Max Stummer | ... | lead compositor: Fuel VFX |
Hayley Sullivan | ... | visual effects production assistant (as Hayley McInerney) |
Richard Sur | ... | lighting artist: Animal Logic / lighting technical director: Animal Logic |
Lubos Gerardo Surzin | ... | matte painter: Animal Logic |
Sandy Sutherland | ... | visual effects technical director: Framestore |
Andy Sutton | ... | character animator: Fuel VFX |
Takahiro Suzuki | ... | visual effects compositor: EFilm Australia |
David Swift | ... | digital environment supervisor: Framestore |
Chris Swinbanks | ... | post services manager: Animal Logic |
Kat Szuminska | ... | visual effects supervisor: Rising Sun |
Nick Tabet | ... | compositor: The LaB Sydney |
Jeffrey Tan | ... | data operations: Animal Logic |
Ben Tanti | ... | scanning and recording: EFilm Australia |
Jonathan Taranto | ... | digital matte painter: Postmodern Sydney |
Mark Taylor | ... | matte painter: Framestore |
Paul Taylor | ... | media operations: Animal Logic |
Damien Thaller | ... | matte painter: Animal Logic |
Daniel Thompson | ... | character technical director: Rising Sun |
Tony Thorne | ... | animator: Rising Sun |
Joe Thornley | ... | visual effects technical director: Framestore |
Alex Timbs | ... | head of it: Animal Logic |
Evann Tjokrosetio | ... | digital artist / visual effects |
Daniel C.J. Todd | ... | matchmove artist: Fuel VFX (as Daniel Todd) |
Kire Tovski | ... | pipeline engineer: Fuel VFX |
Matt Town | ... | supervising visual effects editor |
Mark Tremble | ... | compositor: Photon VFX (as Mark Tran-Tremble) |
Guy Trevers | ... | scanning and recording |
Matthew Trivan | ... | visual effects artist |
Adam Trowse | ... | rotoscope artist: Fuel VFX |
Emily Tucker | ... | layout & matchmove supervisor: Fuel VFX |
Mark Tudor-Williams | ... | tracking: Framestore |
Bram Tulloch | ... | media operations: Animal Logic |
Louis Turcot | ... | compositor: Photon VFX |
Ben Turner | ... | paint & roto artist: Framestore |
Les Turner | ... | animator: Rising Sun |
Nowell Valeri | ... | technical director: Evil Eye Pictures |
Shereena-Lee van de Berkt | ... | visual effects producer: Photon VFX |
Leigh van der Byl | ... | texture artist: Framestore |
Gerard Van Ommen Kloeke | ... | senior character rigger |
Gerard Van Owen Kloeke | ... | character rigging artist: Fuel VFX |
Jean Frédéric Veilleux | ... | compositor: Animal Logic (as Jean Frederic Veillux) |
Randy Vellacott | ... | visual effects art director: Photon |
Eric Vidal | ... | lead compositor: Animal Logic |
Jessica Vines | ... | visual effects production assistant: Photon VFX |
Radu Vintila | ... | lead systems engineer: Animal Logic |
Andres Vitale | ... | compositor: Photon VFX |
Pragti Wadhwa | ... | paint & roto artist: Framestore |
Maggie Walby | ... | paint & roto artist: Framestore (as Margaret Walby) |
Ben Walker | ... | matte painter: Animal Logic |
Tim Walker | ... | compositor: Fuel VFX |
Ben Walsh | ... | opening sequence: Animal Logic |
Jordan Walsh | ... | animator: Iloura |
Tim Warnock | ... | lead matte painter: Animal Logic |
Kento Watanabe | ... | visual effects assistant editor |
Mark Webb | ... | visual effects associate producer: Rising Sun |
Peter Webb | ... | compositing supervisor: Iloura |
Tim Webb | ... | digital effects artist |
Jeremy Webber | ... | senior systems engineer: Animal Logic |
Ryan Weston | ... | render wrangler: Animal Logic |
Adrian White | ... | digital compositor |
Nick Whiteley | ... | paint and roto artist: Framestore |
Philip Whiteley | ... | digital matte painter: Rising Sun |
James Whitlam | ... | visual effects executive producer: Rising Sun |
Trevor Wide | ... | texture artist |
Ruth Wiegand | ... | character technical director: Rising Sun |
Stephen Willey | ... | senior systems engineer |
Edson Williams | ... | visual effects supervisor: lola visual effects |
Robert A. Willis | ... | visual effects artist: Hirota Paint Industries |
Stuart Willis | ... | visual effects coordinator: Animal Logic |
Corrina Wilson | ... | compositor: Framestore |
Kate Windibank | ... | compositor: Framestore |
Bernard Winter | ... | roto artist: Iloura |
Martin Wiseman | ... | visual effects producer: Rising Sun Pictures |
Phil Wittmer | ... | lead visual effects technical director: Animal Logic |
Steven D. Wolff | ... | digital artist |
Gemma Wood | ... | visual effects coordinator: RSP (as Gemma James) |
David Woodland | ... | digital matte painter: Rising Sun |
Alan Woods | ... | massive technical director: Framestore |
David Worley | ... | visual effects producer: Fuel VFX (as Dave Worley) |
Michael Wortmann | ... | effects technical director: Animal Logic |
Matthew Wynne | ... | compositing lead: Fuel VFX |
Xye | ... | tracking |
Yoshiya Yamada | ... | lighter: hydraulx |
Chris Qi Yao | ... | technical director: Evil Eye Pictures (as Chris Yao) |
Kareem Yassih | ... | render wrangler: Animal Logic |
Henry Yekanians | ... | scanning and recording: EFilm Australia |
Dylan Yeo | ... | animator: Rising Sun |
Tim Young | ... | compositor: Framestore (as Timothy Young) |
Luca Zappala | ... | senior technical director: Framestore |
Ryan Zuttermeister | ... | associate visual effects producer: Lola Visual Effects |
Kaspar Zwirner | ... | senior compositor |
Nacho Barahona | ... | modeler: Animal Logic (uncredited) / render wrangler: Rising Sun Pictures (uncredited) |
Matt Chance | ... | additional compositor: Cutting Edge for BAZMARK (uncredited) |
Emma Clifton | ... | additional compositor: Cutting Edge for BAZMARK (uncredited) |
Ian Cope | ... | visual effects coordinator: Rising Sun Pictures (uncredited) |
Matt Crump | ... | rotoscope artist (uncredited) |
Clym Dodds | ... | Render Support: Framestore (uncredited) |
Carlos Fuensalida | ... | systems engineer (uncredited) |
Rudi Holzapfel | ... | visual effects: Rising Sun Pictures (uncredited) |
Todd Isroelit | ... | visual effects executive: Fox (uncredited) |
Adam S. Jones | ... | visual effects compositor (uncredited) |
Stewart Jones | ... | character technical director (uncredited) |
Dave Kelly | ... | Chief Operating Officer: Fuel VFX (uncredited) |
Richard Lambert | ... | digital compositor (uncredited) |
Max Liani | ... | shader writer (uncredited) |
Christophe Meslin | ... | head of systems (uncredited) |
Daniel Powter | ... | data services technician: Animal Logic (uncredited) |
Jessica Clare Smith | ... | roto artist (uncredited) |
Meg Strange | ... | visual effects producer: Postmodern Sydney (uncredited) |
Ian Watson | ... | matchmover (uncredited) |
Stunts
Lee Adamson | ... | high line rigger |
Russell Allan | ... | stunt performer |
Cameron Ambridge | ... | utility stunts |
Ray Anthony | ... | dive coordinator |
Hugh Barnet | ... | horse riding performer |
Damian Bradford | ... | stunt performer |
Sebastiano Cartier | ... | stunts |
Lou Cifuentes | ... | stunt performer |
Rhye Copeman | ... | stunt performer |
Ashley Cox | ... | horse riding performer |
Joseph Cox | ... | horse riding performer |
Paul Doyle | ... | stunt performer |
Mark Duncan | ... | stunt performer |
Stephen Dunlevy | ... | stunt performer |
Craig Emerton | ... | horse riding performer |
Ashley Fairfield | ... | stunt performer / stunt rigger |
Kyle Gardiner | ... | stunt performer |
Anjelica Gordon | ... | horse riding performer |
Jacinta Gordon | ... | horse riding performer |
Marika Gordon | ... | horse riding performer |
Dean Gould | ... | safety supervisor |
Peter Gould | ... | horse riding performer |
Ross Graham | ... | horse riding performer |
Frank Green | ... | horse riding performer |
Nigel Harbach | ... | stunt performer |
Jon Heaney | ... | stunt performer |
Armand Hubner | ... | horse riding performer |
Brendan Jakins | ... | high line rigger |
Peta Johnson | ... | horse riding performer |
Baz Karbouris | ... | stunts |
Ingrid Kleinig | ... | safety diver |
Rick Knudsen | ... | horse riding performer |
Nathan Lawson | ... | stunt performer |
Tony Lynch | ... | stunt performer |
Rocky McDonald | ... | stunt performer (as Rocky 'Douglas' McDonald) |
Guy Norris | ... | stunt supervisor |
Philip Partridge | ... | stunt performer (as Phil Partridge) |
John Peel | ... | horse riding performer |
John Pluto Jr. | ... | horse riding performer |
Jason Pluto | ... | horse riding performer |
Jerome Pluto | ... | horse riding performer |
Brett Praed | ... | stunt performer |
Sidney Roberts | ... | horse riding performer |
Greg Robinson | ... | stunt performer |
Warwick Sadler | ... | stunt performer |
George Saliba | ... | stunts |
Brett Sheerin | ... | stunt performer |
Yasca Sinigaglia | ... | stunt performer |
Brit Sooby | ... | stunt performer |
Gillian Statham | ... | stunt performer |
Leo Stripp | ... | stunt performer (as Leon Stripp) |
Greg Stuart | ... | stunt coordinator / stunt performer |
Glenn Suter | ... | stunt coordinator / stunt performer |
Riley Suter | ... | stunt performer |
Sheree Swords | ... | stunt performer |
Jon Templeton | ... | horse riding performer |
Merrick Ubank | ... | horse riding performer |
Gordon Waddell | ... | safety supervisor |
John Walton | ... | stunt performer |
Lawrence Woodward | ... | stunt coordinator |
Shea Adams | ... | stunt performer (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Simon Allan | ... | electrician |
Glenn Arrowsmith | ... | key grip: splinter unit |
Craig 'Bart' Bartlett | ... | grip |
Craig Bartlett-Sweiger | ... | grip |
Mark Barton | ... | scaffolder |
Keir Beck | ... | camera operator |
Matt Begg | ... | best boy electric (as Matthew Begg) |
David Belleville | ... | electrician |
Jason Binnie | ... | first assistant camera: "a" camera |
David Brooks | ... | grip |
Tim Buckland | ... | video split operator (as Timothy John Buckland) |
Daniel Carlisle | ... | practical electrician |
Ashleigh Carter | ... | first assistant camera: "a" camera, second unit / first assistant camera: "a" camera, splinter unit |
Sam Carter | ... | rigger |
Marcos Castro | ... | electrician |
Eddy Catt | ... | leading head scaffolder |
Toby Churchill-Brown | ... | head electrician |
Matt Clyde | ... | best boy rigging electrician |
Shaun Conway | ... | gaffer |
Adam Cook | ... | senior rigger |
David Cordell | ... | first assistant camera: vfx elements unit |
Luke Cross | ... | rigging electrician |
Paul Cumming | ... | senior rigging electrician |
David Curl | ... | camera operator: second unit |
Steve Daley | ... | electrician |
Nicholai Danko | ... | rigging electrician |
Garfield Darlington | ... | electrician: splinter unit |
Sean Dolan | ... | practical electrician |
Ben Dugard | ... | electrician (as Benjamin Dugard) |
Peter Eastgate | ... | first assistant camera: "b" camera, second unit |
Geoff Eastman | ... | best boy grip (as Jeff Eastman) |
Simon Edie | ... | electrician |
John Ellard | ... | electrician |
Drew English | ... | clapper loader |
Russell Fewtrell | ... | electrician |
James H. Fisher | ... | still photographer (as James Fisher) |
Matthew Floyd | ... | second assistant camera: vfx elements unit |
Moses Fotofili | ... | gaffer: second unit |
Robert Fowler | ... | senior rigger |
Greig Fraser | ... | director of photography: second unit |
Joel Froome | ... | clapper loader |
Geoff Full | ... | key grip (as Geoffrey J. Full) |
Adam Gale | ... | leading hand rigger |
Craig Gale | ... | rigging foreman |
Damien Gardiner | ... | rigger / scaffolder |
Rusty Geller | ... | camera operator: "a" camera, second unit / steadicam operator: second unit |
Greg Gilbert | ... | a camera: steadicam operator |
Mark Glindeman | ... | gaffer insert unit |
Iain Godfrey | ... | practical electrician |
Nic Gribben | ... | camera assistant |
Erik Haase | ... | rigging laborer |
Jason Hansford | ... | assistant grip |
Andrew Hardingham | ... | practical electrician |
Mark Harris | ... | best boy rigging electrician |
Stephen Head | ... | electrician |
Ben 'Bindi' Holland | ... | rigger / scaffolder |
James Hopwood | ... | grip |
Frank Hruby | ... | first assistant camera: "b" camera |
Arnheim Hunter | ... | rigger |
Yoshinori Hunter | ... | rigging laborer |
Benn Hyde | ... | dolly grip: "b" camera |
Craig Jackson | ... | assistant grip: second unit |
Neil James | ... | rigging electrician |
George Jennison | ... | rigging coordinator |
Geoff Kelly | ... | senior rigging electrician |
Douglas Kirkland | ... | special still photographer |
Joel Klinger | ... | rigging electrician |
Nick Kramer | ... | lighting technician |
Alex Laguna | ... | gaffer: splinter unit |
Stefan Laguna | ... | rigging electrician |
Michael Larcombe | ... | grip (as Mike Larcombe) |
Warren Lazarides | ... | camera operator: vfx elements unit / first assistant camera: vfx elements unit |
Jay MacNeill | ... | electrician: splinter unit |
Jordan Maddocks | ... | second assistant camera: "b" camera, second unit |
Gerard Maher | ... | first assistant camera |
Mary Ellen Mark | ... | still photographer |
Ian Matheson | ... | rigging gaffer (as Ian 'Strapper' Mathieson) |
Josephine McAvenna | ... | senior rigger (as Jo McAvenna) |
Peter McCaffrey | ... | camera operator: "a" camera / steadicam operator |
Mark McCumber | ... | rigging electrician |
Brett McDowell | ... | dolly grip: "a" camera |
Peter McManus | ... | rigging electrician |
Jonas McQuiggin | ... | lighting technician |
Bart Melocco | ... | rigger (as Bartley Melocco) |
Paul Micallef | ... | super technocrane grip |
Richard Mills | ... | senior rigging electrician |
Rowena Mollica | ... | video assist assistant |
Shane Moore | ... | senior scaffolder |
Paul Naylor | ... | rigging electrician |
Grant Neutroski | ... | rigging electrician |
Luke Nixon | ... | first assistant camera: "b" camera |
Charlie Nott | ... | senior rigging electrician |
Luis Olivares | ... | video assist operator |
Troy Orchard | ... | stand-by rigger |
Shane Orr | ... | leading head rigger: on-set |
Brian Osmond | ... | senior rigger |
Evan Pardington | ... | grip |
Scott Parsons | ... | assistant grip |
Leroy Pearce | ... | rigging electrician (as Leeroy Pearce) |
Justin Plummer | ... | best boy electrician: splinter unit |
Jason Poole | ... | best boy electric / head electrician |
Peter Quinn | ... | video assist operator: second unit |
John Regan | ... | dolly grip: "b" camera |
Stuart Riley | ... | rigging electrician |
Oliver Scott | ... | additional second assistant camera: second unit |
Rod Scott | ... | head rigger |
Tom Scott | ... | rigger |
Stuart Sedgmen | ... | grip: second unit / scorpio head technician: second unit |
Paul Seipel | ... | second assistant camera: "b" camera |
Paul Shakeshaft | ... | additional first assistant camera |
Jim Sheedy | ... | super technocrane grip |
Zeb Simpson | ... | video assist operator |
Matthew Spowart | ... | camera truck loader |
John Stokes | ... | director of photography: vfx elements unit |
Shane Thomas | ... | rigging laborer |
Theo Thomas | ... | senior rigger |
Viliami Topui | ... | assistant grip: second unit (as Viliami Topli) / grip (as Villi Topui) |
Jay Torta | ... | first assistant camera: "b" camera |
Brett Tracey | ... | second assistant camera: "a" camera |
Jason Trew | ... | best boy grip / key grip: second unit / key grip: splinter unit |
Stuart Waller | ... | video assist operator: splinter unit |
Simon Walsh | ... | electrician |
Snowy Richard Ward | ... | grip (as Richard Ward) |
Byron Wardrop | ... | rigger |
Lesley Watson | ... | second assistant camera: "a" camera, splinter unit |
Michael Webber | ... | electrician |
Jason Weekes | ... | best boy grip: second unit |
Peter Whitby | ... | rigging electrician |
John Whitteron | ... | additional director of photography / camera operator |
Alan Willis | ... | best boy electrician: additional vfx unit |
Susannah Wimberley | ... | camera department assistant: dp's stills |
Cameron Wintour | ... | electrician |
Damian Wyvill | ... | additional director of photography / camera operator: "b" camera / director of photography: splinter unit |
Jayden York | ... | libra head technician |
David Dunkley | ... | aerial camera assistant (uncredited) / camera assistant: underwater crew (uncredited) |
Mark Goellnicht | ... | camera operator: additional photography (uncredited) / steadicam operator: additional photography (uncredited) |
Michael Taylor | ... | video assist operator: third unit (uncredited) |
Animation Department
Brynjar Elí Gígja | ... | assistant animator (as Brynjar Elí Pálson) |
Andrew Ritchie | ... | layout artist: Animal Logic |
Tim Rowlandson | ... | rigging and crowd technical director |
Gerard Van Ommen Kloeke | ... | animator: kangaroo sequence |
Casting Department
Renata Blaich | ... | extras casting coordinator |
Courtney Bright | ... | casting associate: USA (as Courtney Sheinin) |
Emma Fletcher | ... | extras casting department assistant |
Gabrielle Healy | ... | extras casting director |
Mike Leeder | ... | casting: Hong Kong |
Danielle Long | ... | casting assistant: Australia |
Danny Long | ... | casting assistant |
Kylie Mather | ... | extras casting coordinator |
Nora Saliba | ... | extras casting scout: Darwin |
Dex Tallo | ... | extras casting director (as Derek 'Dex' Tallo) |
Ean Tang | ... | casting: Hong Kong |
Costume and Wardrobe Department
Millie Adams | ... | costume assistant |
Michael Agosta | ... | costume photoshop assistant |
Ghosne Aoun | ... | costume maker |
Kate Aubrey | ... | costume maker |
Julie Barton | ... | on-set costume supervisor |
Gloria Bava | ... | costume cutter: Mr. Jackman |
Gino Bonazinga | ... | costume maker |
Rosie Boylan | ... | head of headwear |
Natalie Bracher | ... | head costume art finisher |
Sarah Brest | ... | assistant costume stand-by |
Julie Bryant | ... | costume cutter |
Mark Campbell | ... | costume design assistant / costume researcher |
Azure Chapman | ... | costume art finisher |
Jake Collier | ... | costume art finisher |
Nicole Coppi | ... | costume maker |
Mary Lou Da Roza | ... | head costume buyer |
Ivana Daniele | ... | interim personal costumer: Ms. Nicole Kidman |
Bridget Dixon | ... | additional extras costumer |
Bronwyn Doughty | ... | costume coordinator |
Ellen Doyle | ... | costume maker |
Nina Edwards | ... | costume buyer |
Amanda Enders | ... | set costumer |
Fiorangela Galderisi | ... | art finisher: daily |
Margaret Gill | ... | milliner |
Eliza Godman | ... | wardrobe director |
Leonie Grace | ... | costume cutter |
Joanna Grenke | ... | tailor |
Louise Hamby | ... | indigenous costume consultant (as Dr. Louise Hamby) |
Jamella Hassan | ... | costume stand-by: second unit / key extras costumer |
Charlotte Haywood | ... | costume buyer |
Tina Kalivas | ... | wardrobe |
Roslyn Keam | ... | costume art finisher |
Zana Komene | ... | assistant art finisher |
Christine Leonard | ... | costume maker |
Sarah Lumsden | ... | costume maker |
Musette Molyneaux | ... | costume maker |
Frazer Moore | ... | costume runner |
Amanda Nichols | ... | costume maker |
Fiona Nichols | ... | stand-by costumer: Miss Kidman (as Fiona Nicolls) |
Sonia Nourry | ... | extras costume assistant / extras costume stand-by |
Dan Owen | ... | extras costume assistant / extras costume stand-by |
Damir Peranovic | ... | assistant costume supervisor |
Cheryl Pike | ... | costume cutter: Miss Kidman |
Sheryl Pilkinton | ... | costume cutter |
Christiana Plitzco | ... | costume stand-by |
Lynette Robertson | ... | costume maker |
Tirion Rodwell | ... | costume maker |
Cheryl Rounsefell | ... | belt maker: Miss Kidman / milliner |
Keren Ruki | ... | costume maker / indigenous jewelry |
Gabriele Schmidt | ... | costume maker |
Emma Shakes | ... | costume maker |
Chloe Simcox | ... | costume maker |
Jade Sims | ... | costume assistant |
Zoe Skinner | ... | costume art finisher |
Kia Snell | ... | costume maker |
Gypsy Taylor | ... | costume illustrator |
Alice Vargas | ... | costume maker |
Melissa Waite | ... | costume maker |
Emma Wallace | ... | costume maker |
Alice Whish | ... | costume maker / indigenous jewelry |
Yolanda Ramke | ... | costume assistant (uncredited) |
Kama K. Royz | ... | assistant milliner (uncredited) |
Location Management
Mary Barltrop | ... | location manager |
Vicky Biorac | ... | location liaison: Kununurra |
Sally Blanc | ... | location liaison: Bowen |
Peter Hicks | ... | location manager |
Phillip Roope | ... | location manager |
Stephanie Stonier | ... | location consultant: traditional owners |
Carl Wood | ... | location manager |
Music Department
Mark Atkins | ... | musician: didgeridoo |
Daniel Baker | ... | additional orchestrator |
Craig Beckett | ... | score recordist |
Elaine Beckett | ... | operations manager: Trackdown Scoring Stage Sydney |
Laura Bishop | ... | additional orchestrator |
Dan Brown | ... | digital score recordist |
Craig Bryant | ... | orchestrator |
John Butler | ... | musician: stampede guitars |
Jim Conway | ... | musician: harmonica |
Ricky Edwards | ... | orchestrator |
Ted Egan | ... | musician: fosterphone |
James Ezra | ... | music stage manager |
Jason Fernandez | ... | additional music editor / music programmer |
The Gondwana Voices | ... | musicians |
Geri Green | ... | music preparation |
Marty Hailey | ... | musician (as Martin Hailey) |
Rolf Harris | ... | musician: wobble board |
Alex Henery | ... | score contractor |
Maja Petrovna Hilcisin | ... | additional music programmer |
David Hirschfelder | ... | musician: harmonica |
Peter Hoyland | ... | score coordinator |
Bryce Jacobs | ... | additional orchestrator |
Brett Kelly | ... | conductor |
Simon Leadley | ... | supervising music editor |
James K. Lee | ... | orchestrator |
Angela Little | ... | additional music arranger / composer: additional music / music programmer |
Baz Luhrmann | ... | composer: additional music |
Gillian Markham | ... | musician |
Eden Martin | ... | music programmer |
Felix Meagher | ... | composer: additional music |
Lawrie Minson | ... | musician: harmonica |
Ewan Mitchell | ... | music stage manager |
Anton Monsted | ... | executive music supervisor |
Stuart Morton | ... | music editor |
Shawn Murphy | ... | score recordist / scoring mixer |
Angus O'Sullivan | ... | music preparation |
Alexandra Oomens | ... | musician: singer |
Alan Pigram | ... | musician: mandolin & tiple |
Stephen Pigram | ... | music consultant / musician: harmonica / musician: specialty ukulele &guitar / vocal coach |
Tim Ryan | ... | music editor |
Christian Scallan | ... | additional music editor (as Chris Scallan) / additional score engineer (as Chris Scallan) |
Ben Stephenson | ... | musician: bodhran & tin whistle |
The Sydney Children's Choir | ... | musicians |
Sydney Philharmonia Choir | ... | musicians |
Jack Thompson | ... | musician: harmonica |
Bryony Weiss | ... | music department assistant |
Jessica Wells | ... | orchestrator |
Brett Weymark | ... | conductor: Sydney Philharmonia Choirs |
Lynn Williams | ... | artistic director: Gondwana Voices |
Thomas Cavanaugh | ... | music business & legal affairs (uncredited) |
Danielle Diego | ... | music executive (uncredited) |
Ellen Ginsburg | ... | music clearance (uncredited) |
Rebecca Morellato | ... | music production executive (uncredited) |
Script and Continuity Department
Sophie Fabbri-Jackson | ... | script supervisor: second unit |
Steven McGregor | ... | script consultant |
Victoria Sullivan | ... | script supervisor |
Eliska Yojtechovska | ... | continuity |
Transportation Department
Roger Baker | ... | driver |
Gary Bonnar | ... | driver |
Aaron Burgers | ... | assistant transportation manager |
Ian 'Nobby' Clark | ... | transportation coordinator: Bowen/Darwin (as Ian Clark) |
Gary Coleman | ... | transportation mechanic |
Simon Day | ... | assistant transportation manager: Kununurra |
Bill Dowling | ... | driver |
Rob Flanagan | ... | production driver (as Robert Flanagan) |
Marinus Folkers | ... | driver |
Dave Heazlewood | ... | transportation manager |
Mark 'Lurch' Houstein | ... | driver: honeywagon |
George Humphries | ... | driver |
Duan Kereru | ... | driver: Miss Kidman |
Mick Leigh | ... | driver |
Leslie Leybourne | ... | driver |
James Livingstone | ... | transportation coordinator: on-set |
Shane Matthews | ... | driver |
Peter McGrath | ... | driver |
Mark McKinley | ... | assistant action vehicle coordinator |
Richard Mugridge | ... | transportation coordinator: second unit |
Mark Natoli | ... | mechanic |
Geoff Naylor | ... | action vehicle coordinator |
Pam Naylor | ... | action vehicle department assistant |
Douglas Ngai | ... | driver: Mr. Jackman |
Cian O'Clery | ... | driver: Mr. Luhrmann |
Melissa Preston | ... | driver |
Paul Reddin | ... | mechanic |
Bernd Rossdeutscher | ... | driver |
Ray Stasionis | ... | driver |
Shalie Sweetnam | ... | driver: cast |
Tarnie Wilke-Smith | ... | driver |
Nyree Winter | ... | driver |
Dave Wynn | ... | driver |
Additional Crew
Martin Addy | ... | animal handler |
Shannon Anthoness | ... | accounting assistant |
Jon Attenborough | ... | production assistant: on-set |
Silvana Azzi Heras | ... | title designer |
Tim Barlow | ... | production runner |
Hugh Barnet | ... | cattle supervisor |
Elaine Beckett | ... | studio manager |
Renata Blaich | ... | extras coordinator |
Ron Boller | ... | representative: Bazmark |
Stuart Bowen | ... | production runner |
John Bowring | ... | armorer |
Ben Breen | ... | first assistant accountant |
David Brooks | ... | unit assistant |
Jake Brown | ... | epk sound |
Carolyn Burke | ... | accounting assistant |
Kevin Richard Buxbaum | ... | financial controller (as Kevin Buxbaum) |
Kathleen Bynon | ... | paramedic: Kununurra |
Belinda Cahill | ... | second assistant accountant |
Lynda Carruthers | ... | production services |
Aimee Cavanagh | ... | representative: Bazmark |
Stephen Cavanough | ... | unit assistant |
Toni Cavers | ... | stable hand |
Shane Chapman | ... | cast liaison |
Evanne Chesson | ... | animal supervisor / wrangler (as Evanne Cheesom) |
Adrian Chiarella | ... | epk assistant editor |
Kahla Clark | ... | assistant production coordinator |
Anthony Cogin | ... | adr loop group (as Tony Cogin) |
Kimberly Cooper | ... | production executive |
Nicholas Copping | ... | liaison: Sydney base / production coordinator |
Nicole Coulston | ... | assistant production coordinator |
Mary Jane Coy | ... | representative: Bazmark |
Clare Cunningham | ... | accountant: art department |
Biatta Czerkies | ... | production secretary: Kununarra |
Paul Daniel | ... | cattle stockman |
Rainier Davenport | ... | epk sound |
Monique de Groot | ... | second unit: production assistant |
Stephanie De Meautis | ... | production coordinator |
Lexi de Toth | ... | production assistant (as Alexis Lever) / stand in: Miss Kidman (as Alexis Lever) |
Nancy Dentice | ... | assistant production coordinator / assistant: producer |
Andre Deubel | ... | epk cameraman |
Frances Djulibing | ... | Yolngu Matha Translator |
Amanda Duncan | ... | production liaison |
Fiona Dunford | ... | production secretary |
Stephen Dunlevy | ... | horse wrangler (as Steve Dunlevy) |
Kieran Edgar | ... | animal handler |
Alexandra Edmondson | ... | representative: Bazmark |
Vanessa Edwards | ... | second assistant accountant |
Craig Emerton | ... | horse master |
Naida Entwistle | ... | production runner |
Denise Farrell | ... | production accountant |
Bridie Ferguson | ... | cattle stockman |
Kerry Fetzer | ... | caterer: Rollage |
Chloe Finch | ... | production assistant |
Carl Firth | ... | data wrangler |
Jane Forrest | ... | assistant production coordinator |
Tanya Fraser | ... | assistant production coordinator |
Michele Freccero | ... | continuity: splinter unit |
Sandra Frieze | ... | dialogue coach: Miss Kidman |
Lara Frolchenko | ... | assistant production coordinator |
Graham Gall | ... | stand-in |
Richard Gardner | ... | cattle stockman (as Richard Gardiner) |
Paul B. Gibbs | ... | production accountant |
Stefan P. Gillard | ... | render i/o |
Bruce Gleeson | ... | assistant animal supervisor |
Peter Gould | ... | horse trainer |
Sarah Grauer | ... | horse wrangler |
Frank Green | ... | assistant horse master |
Stephanie Fitch Groff | ... | executive assistant: Joe Hartwick |
Aleesa Hamilton | ... | representative: Bazmark |
Mathew Harrington | ... | production assistant: second unit |
Katie Harris | ... | unit nurse |
Carolyn Haywood | ... | representative: Bazmark |
Jon Heaney | ... | safety supervisor: second unit |
Lenore Holbrow-Harvey | ... | horse wrangler |
Penny Holbrow-Harvey | ... | stable hand |
Kiera Hopper | ... | intern (as Keira Hopper) |
Nick Hore | ... | training supervisor |
Mike Horvath | ... | post-production sound runner (as Michael Horvath) |
Hilton Howson | ... | production secretary |
Milli Howson | ... | production assistant |
Alistair Jamieson | ... | data wrangler |
Meg Jefferies | ... | assistant: Catherine Martin |
Daniel Jennings | ... | cattle stockman |
Mikael Jaeger Jensen | ... | data management: Framestore |
Colin Jewell | ... | chef |
Emma Johnson | ... | personal assistant: Miss Martin |
Geraint Jones | ... | second assistant accountant |
Diana Kay | ... | tutor |
Geoff Kelly | ... | equipment coordinator |
Amanda Kirby | ... | armory liaison |
Rebecca Knudsen | ... | stable hand |
Rick Knudsen | ... | head horse wrangler |
Patricia Kung | ... | senior recruiter |
George Kyrtsis | ... | representative: Bazmark |
Liane Lee | ... | post-production accountant: JFA Inc. |
Dermot Leybourne | ... | unit assistant |
Adam Litchfield | ... | senior stockman |
Lindsay Lobwein | ... | senior stockman |
Michael Lucas | ... | representative: Bazmark / researcher |
Ryan Ludlow | ... | personal assistant: Mr. Jackman |
Amanda Luhrmann | ... | chief operating officer: Bazmark |
Jason Mack | ... | on-set security |
Emmanuel Marshall | ... | assistant: G. Mac Brown |
Gideon Marshall | ... | armorer |
Frank McCabe | ... | representative: Bazmark |
Alex McClements | ... | it support |
Steve McDonald | ... | epk & behind the scenes |
Anna McDonnell | ... | assistant production coordinator |
Catherine McDonnell | ... | production services |
Stephen McGillen | ... | assistant accountant |
Steven McGregor | ... | indigenous liaison |
Jodie McKeone | ... | animal handler |
Leslie McLaughlin | ... | cattle stockman |
Gary McNamara | ... | assistant marine coordinator |
Kim McTaggart | ... | horse wrangler |
Jessica Meare | ... | representative: Bazmark |
Masoumeh Mokhtar | ... | Catering |
Reza Mokhtar | ... | unit caterer |
Stuart Monksfield | ... | project manager: Cutting Edge |
Anton Monsted | ... | epk producer |
Christine Moran | ... | payroll accountant |
Guy Morgan | ... | horse trainer |
Kerry 'Nick' Morgan | ... | horse wrangler |
Jane Moroney | ... | assistant accountant: payroll |
Stuart Morrice | ... | production assistant: on-set |
Martin Moynihan | ... | production runner: second unit |
Marty Moynihan | ... | runner |
Melissa Mundi | ... | third assistant accountant (as Melissa Johnston) |
Brady Mutch | ... | catering manager |
Pat Nash | ... | marine coordinator |
Steve Newman | ... | marketing coordinator: U.S. |
Caroline Nguyen | ... | representative: Bazmark |
Cian O'Clery | ... | epk crew |
John O'Connell | ... | choreographer (as John 'Cha Cha' O'Connell) |
Gemma O'Neill | ... | personal assistant: Miss Kidman |
Richard Olsen | ... | unit assistant |
Robina Osborne | ... | assistant accountant: payroll |
Sam Pantos | ... | production services |
Philip Partridge | ... | horse wrangler |
Lyndal Peake | ... | accounting assistant |
John Peel | ... | head horse trainer |
Joe Petty | ... | production runner |
Maria 'Maureen' Pigram | ... | cast liaison |
Reinaldo Puentes-Tucki | ... | second assistant accountant (as Reinaldo Puentes Tucki) |
Nathaniel Purdon | ... | unit assistant |
Desmond 'Kootji' Raymond | ... | cast liaison |
Dan Read | ... | second assistant accountant |
Jonathan Redmond | ... | epk crew |
Alyssa Reynolds | ... | personal assistant: Miss Kidman |
Matthew Rich | ... | production assistant: on-set |
Wayne Riches | ... | military advisor |
Emma Rogers | ... | production runner |
Michael Ryan | ... | personal trainer: Mr. Jackman |
Jane Rybarz | ... | financial controller: Bazmark |
Andrew Saareste | ... | assistant accountant: petty cash |
Kate Sharpe | ... | epk coordinator |
Kieran Shevlin | ... | unit assistant |
Jeszen Shih | ... | human resources coordinator |
Lauren Sics | ... | legal services |
Adam Signorelli | ... | production runner |
John Skinner | ... | cattle stockman |
Aaron Slattery | ... | head stockman |
Nathan Smith | ... | production liaison |
Susan Smith | ... | cast liaison / tutor |
Brit Sooby | ... | assistant horse master |
Monika Stankowski | ... | first assistant accountant |
Anna Steel | ... | production coordinator: splinter unit |
Steve Steenstrup | ... | armorer |
Jemma Stehr | ... | assistant: Catherine Chapman |
Anne Stevens | ... | animal handler |
Alexandra Taussig | ... | set production coordinator |
Gary Ticehurst | ... | helicopter pilot |
Jason Tolsher | ... | production assistant: Bowen |
Abraham Trevathan | ... | chef de partie |
Imogen Trowell | ... | production assistant |
Melinda Tually | ... | assistant production coordinator: second unit |
Taris Tyler | ... | stand in: Mr. Jackman |
Greg Tynan | ... | set production assistant: dailies |
Kate Van Staveren | ... | camp cook / veterinarian |
Peter Vertzagias | ... | unit assistant / unit assistant: second unit |
Kelly Vincent | ... | production coordinator: second unit |
Simon von Oorde | ... | unit assistant |
Paul Walters | ... | cast liaison |
Rohanne Walters | ... | stand-in: Master Walters |
Maralyn Walton | ... | unit assistant |
Schuyler Weiss | ... | assistant: Baz Luhrmann |
Edweana Wenkart | ... | unit publicist |
David Wheeler | ... | armorer |
Alex Wicks | ... | production runner |
Jackie Wilson | ... | personal assistant: Miss Martin |
Janie Wright | ... | cast liaison |
Neil Wright | ... | assistant production coordinator |
Shane Wynter | ... | it support |
Xiao Xi | ... | production assistant: on-set |
John Xintavelonis | ... | adr loop group |
Kareem Yassih | ... | render resource manager |
Henry Downes | ... | assistant at brownlow hill location (uncredited) |
Kate Forsatz | ... | on set tutor (uncredited) |
Thanks
John Cann | ... | in memory of |
Matt Clyde | ... | in memory of |
Meghan Traughber | ... | thanks |
Production Companies
- Twentieth Century Fox (presents)
- Bazmark Films
- ScreenWest (produced with the assistance of ScreenWest and Lotterywest)
- Dune Entertainment III
- Ingenious Film Partners
Distributors
- Twentieth Century Fox (2008) (United Kingdom) (theatrical)
- Twentieth Century Fox (2008) (Canada) (theatrical)
- Twentieth Century Fox (2008) (United States) (theatrical)
- 20th Century Fox CIS (2008) (Russia) (theatrical)
- Bontonfilm (2008) (Czechia) (theatrical)
- CLMC Multimedia (2008) (Portugal) (theatrical)
- Fox-Warner (2008) (Switzerland) (theatrical)
- Odeon (2008) (Greece) (theatrical)
- Tatrafilm (2008) (Slovakia) (theatrical)
- Twentieth Century Fox (2008) (Belgium) (theatrical)
- Twentieth Century Fox (2008) (France) (theatrical)
- Twentieth Century Fox (2008) (Germany) (theatrical)
- Twentieth Century Fox (2008) (Netherlands) (theatrical) (through Warner Bros.)
- Twentieth Century Fox (2008) (Norway) (theatrical)
- Twentieth Century Fox (2008) (Sweden) (theatrical)
- Warner Bros. (2008) (Netherlands) (theatrical) (through)
- 20th Century Fox India (2008) (India) (theatrical) (as Fox STAR Studios)
- Twentieth Century Fox (2008) (Singapore) (theatrical)
- FS Film (2008) (Finland)
- 20th Century Fox Argentina (2009) (Argentina) (theatrical)
- 20th Century Fox CIS (2009) (Belarus) (theatrical)
- 20th Century Fox CIS (2009) (Kazakhstan) (theatrical)
- 20th Century Fox CIS (2009) (Russia) (theatrical)
- Twentieth Century Fox (2009) (Japan) (theatrical)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2009) (Belgium) (DVD)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2009) (Belgium) (Blu-ray) (DVD)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2009) (Brazil) (DVD)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2009) (Canada) (DVD)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2009) (Germany) (DVD)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2009) (Germany) (Blu-ray) (DVD)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2009) (United Kingdom) (DVD)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2009) (United Kingdom) (Blu-ray) (DVD)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2009) (United States) (DVD)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2009) (United States) (Blu-ray) (DVD)
- Gativideo (2009) (Argentina) (DVD)
- Hollydan Works (2009) (Serbia) (DVD)
- Home Box Office (HBO) (2009) (United States) (tv)
- Svensk Filmindustri (SF) (2009) (Sweden) (DVD)
- Svensk Filmindustri (SF) (2009) (Sweden) (Blu-ray) (DVD)
- Twentieth Century Fox Home Entertainment (2009) (Netherlands) (DVD)
- Twentieth Century Fox Home Entertainment (2009) (Netherlands) (Blu-ray) (DVD)
- Film1 (2010) (Netherlands) (tv) (limited)
- RTL Entertainment (2011) (Netherlands) (tv) (RTL4)
- Film1 (2016) (Netherlands) (tv) (limited)
- Hulu (2023) (United States) (video)
Special Effects
- Animal Logic (visual effects)
- Rising Sun Pictures (visual effects)
- Iloura (visual effects)
- Fuel International (visual effects)
- Framestore (visual effects)
- Photon VFX (visual effects)
- Postmodern (visual effects)
- The LaB Sydney (visual effects)
- Evil Eye Pictures (visual effects)
- Hydraulx (visual effects)
- Frame, Set & Match (additional visual effects)
- Complete Post (additional visual effects)
- Fin Design & Effects (additional visual effects)
- Fuel VFX
Other Companies
- 5th Kind (Digital Asset Management)
- Australian War Memorial (footage and images courtesy of)
- BAM Studios (post-production sound services)
- Benchmark Sound Services (trailer post-production sound services)
- Big Bang Sound (sound post-production)
- CLA Studios (sound stages)
- Canturi Jewels (jewellery: Lady Sarah Ashley)
- Columbia Pictures (courtesy of: "The Remains of the Day")
- Cutting Edge (post-production services)
- Disney Studios Australia (studio facilities)
- EFilm Australia (digital intermediate)
- EFilm Australia (titles)
- Feet 'n Frames (foley recording facility)
- Fox Studios Sydney (sound stages)
- Gallagher Entertainment (insurance)
- Intelligent Media (international monitoring agency)
- Jigsaw Music (music preparation)
- Kodak Australasia (film stock)
- Kollage Catering (catering)
- Moneypenny Services (payroll services)
- National Gallery of Australia (courtesy of: Grace Crowley artwork)
- National Library of Australia (images courtesy of)
- Northern Territory Archives Service (images courtesy of)
- OTC Productions (digital asset management)
- Odd Studio (makeup: tribal scars)
- Open Road Entertainment (theatrical/TV campaign)
- Paragon Studios (sound post-production)
- Paspaley (jewellery: Lady Sarah Ashley)
- Prada (Lady Sarah Ashley's luggage)
- Pro-Cam Rentals (camera remote systems provided by)
- Redline Sound Studios (foley recording facility)
- Salvatore Ferragamo (footwear: Lasy Sarah Ashley)
- Soundfirm (additional mixing)
- Soundfirm (adr recording facility)
- SparkeFilms History Design (additional props)
- StageOne Sound (sound mixing)
- Sydney Opera House Recording Studio (score mixing facility)
- Thought Equity Motion (footage courtesy of)
- Trackdown Digital (soundtrack)
- Trackdown Scoring Stage (scoring studio)
- Turner Entertainment (licensed by: "The Wizard of Oz" footage, poster & stills)
Storyline
Plot Summary |
In northern Australia at the beginning of World War II, an English aristocrat inherits a cattle station the size of Maryland. When English cattle barons plot to take her land, she reluctantly joins forces with a rough stock-man to drive 2,000 head of cattle across hundreds of miles of the country's most unforgiving land, only to still face the bombing of Darwin by the Japanese forces that had attacked Pearl Harbor only months earlier. Written by Anonymous |
Plot Keywords | |
Genres | |
Parents Guide | View content advisory » |
Certification |
|
Additional Details
Also Known As |
|
Runtime |
|
Country | |
Language | |
Color | |
Aspect Ratio |
|
Sound Mix | |
Filming Locations |
Box Office
Budget | $130,000,000 (estimated) |
Opening Weekend United Kingdom | GBP1,294,414, 28 Dec 2008 |
Cumulative Worldwide Gross | $211,342,221, 30 Jun 2012 |
Did You Know?
Trivia | In an interview that aired October 16, 2008, Hugh Jackman told 60 Minutes (1979) that Nicole Kidman agreed to star in the film without reading the script. According to Jackman, she told him at a Super Bowl party that she had to be in the movie. When Jackman told her he didn't even have a script, Kidman told him to forget the script, because Baz Luhrmann was directing. See more » |
Goofs | When discussing Nullah's future, Sarah mentions "a wonderful School of the Air." School of the Air is a correspondence course that uses shortwave radio (and, now, the internet) to teach children in the Outback. The Alice Springs School of the Air covers over a million square kilometers. School of the Air started in 1951. See more » |
Movie Connections | Edited from Tora! Tora! Tora! (1970). See more » |
Soundtracks | By the Boab Tree See more » |
Crazy Credits | The Bazmark logo features a watermill wheel which the emu knocks to move it around a little, revealing the words "Darlinghurst-Sydney-Australia" on it. See more » |
Quotes |
Drover:
Most people like to own things. You know, land, luggage, other people. Makes them feel secure. But all that can be taken away. And in the end, the only thing you really own is your story. Just tryin' to live a good one. See more » |