In the Name of the King: A Dungeon Siege Tale (2007)
Reference View | Change View
- PG-13
- 2h 7min
- Action, Adventure
- 11 Jan 2008 (USA)
- Movie
- 4 wins & 5 nominations.
- See more »
Photos and Videos
Complete, Cast awaiting verification
Jason Statham | ... |
Farmer
|
|
Leelee Sobieski | ... |
Muriella
|
|
John Rhys-Davies | ... |
Merick
|
|
Ron Perlman | ... |
Norick
|
|
Claire Forlani | ... |
Solana
|
|
Kristanna Loken | ... |
Elora
|
|
Matthew Lillard | ... |
Duke Fallow
|
|
Brian White | ... |
Commander Tarish
|
|
Mike Dopud | ... |
General Backler
|
|
Will Sanderson | ... |
Bastian
|
|
Tania Saulnier | ... |
Talwyn
|
|
Ray Liotta | ... |
Gallian
|
|
Burt Reynolds | ... |
King Konreid
|
|
Gabrielle Rose | ... |
Delinda
|
|
Terence Kelly | ... |
Trumaine
|
|
Colin Ford | ... |
Zeph
|
|
Michelle Harrison | ... |
Hysterical Woman
|
|
Eva Padberg | ... |
Handmaiden
|
|
Darren Shahlavi | ... |
Gatekeeper
|
|
Aaron Pearl | ... |
General Aziel
|
|
Michael Eklund | ... |
Scout
|
|
Ron Selmour | ... |
General Hallette
|
|
Paul Wu | ... |
Lieutenant Rawden
|
|
Stephen Park | ... |
Armed Slave
|
|
Marcel Maillard | ... |
Merchant
|
|
Daniel Boileau | ... |
Slave
|
|
Christopher Rosamond | ... |
Soldier #1
(as Chris Rosamond)
|
|
Sage Brocklebank | ... |
Soldier #2
|
|
Carrie Anne Fleming | ... |
Crying Woman
|
|
Jacqueline Ann Steuart | ... |
Caravan Slave #1
(as Jacqueline-Ann Steuart)
|
|
Travis MacDonald | ... |
Caravan Slave #2
|
|
Alana Kagan | ... |
Concubine
|
|
Naomi Lazarus | ... |
Concubine
|
|
Duncan Fraser | ... |
Old Man
|
|
Aidan Williamson | ... |
Town Boy
|
|
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Denis Corbett | ... |
Village Elder (uncredited)
|
|
Elan Even | ... |
Krug (uncredited)
|
|
Cole Henderson | ... |
Blacksmith (uncredited)
|
|
Steffen Kuhr | ... |
Villager (uncredited)
|
|
Kevin D. Murray | ... |
Villager (uncredited)
|
|
Christian J. Stewart | ... |
Villager (uncredited)
|
Directed by
Uwe Boll |
Written by
Doug Taylor | ... | (screenplay) |
Jason Rappaport | ... | (story) & |
Dan Stroncak | ... | (story) and |
Doug Taylor | ... | (story) |
Chris Taylor | ... | (video game "Dungeon Siege") |
Produced by
Brandon Baker | ... | associate producer |
Uwe Boll | ... | producer |
Dan Clarke | ... | producer (as Daniel Clarke) |
Stephen Hegyes | ... | executive producer |
Wolfgang Herold | ... | executive producer |
Chet Holmes | ... | executive producer |
Bryan C. Knight | ... | associate producer |
Michael Roesch | ... | associate producer (as Michael Rösch) |
Peter Scheerer | ... | associate producer |
Jonathan Shore | ... | associate producer |
Shan Tam | ... | line producer: second unit |
Shawn Williamson | ... | producer |
Music by
Jessica de Rooij | ||
Henning Lohner |
Cinematography by
Mathias Neumann | ... | director of photography |
Editing by
David M. Richardson |
Editorial Department
Aynsley Baldwin | ... | post-production assistant |
Gregory Creaser | ... | senior colorist: PICTORION das werk |
Michael Endres | ... | digital intermediate managing director: PICTORION das werk |
Paul Klassen | ... | additional editing |
Kate Kroll | ... | post-production assistant |
Anthony A. Lewis | ... | second assistant editor |
Warren Mazutinec | ... | first assistant editor (as Rev. Warren Mazutinec) |
Frank Mirwald | ... | assistant colorist: PICTORION das werk (as Frabk Mierwald) |
Greg Ng | ... | post-production assistant (as Gregory Ng) |
Benny Nordberg | ... | digital intermediate in-house coordinator |
Lance Rowley | ... | second assistant editor |
Andreas Schellenberg | ... | digital intermediate operations manager |
Aisla Webster | ... | post-production coordinator |
Grace Yuen | ... | additional editing |
Kevin James Brown | ... | colorist: dailies (uncredited) |
Jason Dale | ... | first assistant editor (uncredited) |
Frank Robinson | ... | colorist: Technicolor Creative Services (uncredited) |
Casting By
Eyde Belasco | ||
Maureen Webb |
Production Design by
James Steuart |
Art Direction by
Roxanne Methot |
Set Decoration by
Sandy Walker | ... | key set decorator |
Costume Design by
Toni Burroughs-Rutter | ... | (as Toni Rutter) |
Carla Hetland |
Makeup Department
Victor Amato | ... | second assistant hair stylist |
Kelly Anderson | ... | second assistant hair stylist |
Sally Barnes | ... | second assistant makeup artist |
Jennifer Beebe | ... | second assistant makeup artist |
Chris Bellamy | ... | foam runner: SFX Studio Inc. |
Beth Boxall | ... | prosthetics makeup / second assistant makeup artist |
Laurie Bradley | ... | second assistant makeup artist |
Leeann Charette | ... | second assistant makeup artist (as LeeAnn Charette) |
Charmaine Clark | ... | second assistant hair stylist |
Tara Colledge | ... | second assistant hair stylist |
Chris Devitt | ... | sculptor: SFX Studio Inc. |
Calla Syna Dreyer | ... | second assistant makeup artist (as Calla Syna Dool) |
Benjamin Dubois | ... | lab technician: SFX Studio Inc. |
Agnieszka Echallier | ... | project coordinator: SFX Studio Inc. (as Agnieszka Kolakowska) |
Joel Echallier | ... | project supervisor: SFX Studio Inc. |
Justin Edwards | ... | lab technician: SFX Studio Inc. |
Melissa Fafard | ... | lab assistant: SFX Studio Inc. |
André Gaul | ... | key artist: SFX Studio Inc. / project manager: SFX Studio Inc. |
Maiko 'Mo' Gomyo | ... | painter: SFX Studio Inc. (as Maiko Gomyo) |
Rachel Griffin | ... | lab technician: SFX Studio Inc. |
Jon Grundon | ... | lab technician: SFX Studio Inc. |
Vincent J. Guastini | ... | creature effects designer: Krug (as Vincent Guastini) |
Lesley Halcro | ... | second assistant makeup artist (as Leslie Halcro) |
Jan Harker | ... | second assistant makeup artist |
Jennie Harron | ... | second assistant hair stylist |
Amanda Heise | ... | lab assistant: SFX Studio Inc. |
Tanya Howard | ... | first assistant makeup artist |
Debra Johnson | ... | second assistant hair stylist |
Warren Kirshner | ... | painter: SFX Studio Inc. (as Warren Kirschner) |
Samantha Kraft | ... | painter: SFX Studio Inc. (as Samantha Rae) |
Lise Kuhr | ... | special effects makeup: second unit |
Don Lanning | ... | sculptor |
Pearl Louie | ... | prosthetic makeup coordinator |
Judy Lovell | ... | makeup artist: Mr. Liotta |
Janie MacKay | ... | second assistant hair stylist (as Janie Mackay) |
Tara MacLeod | ... | lab technician: SFX Studio Inc. |
Andrea Manchur | ... | second assistant makeup artist |
Malcolm Marsden | ... | key hair stylist: second unit / second assistant hair stylist |
Glenn Martin | ... | lab technician: SFX Studio Inc. |
Lisa Masi | ... | seamstress: SFX Studio Inc. |
Jessica McFarlane | ... | special effects makeup: second unit |
Bernadette McRanor | ... | second assistant hair stylist |
Monika Mertelik | ... | second assistant makeup artist |
Teresa A. Meyer | ... | key makeup artist: second unit |
Benson Musav | ... | lab technician: SFX Studio Inc. (as Benson Musaev) |
Angela Nair | ... | second assistant makeup artist (as Angela J. Nair) |
Shaun Noelte | ... | sculptor: SFX Studio Inc. |
Vittorio Palmisani | ... | second assistant hair stylist |
Trisha Porter | ... | second assistant makeup artist |
Jamie Salmon | ... | technician: teeth, SFX Studio Inc. |
Dean Scheck | ... | first assistant hair stylist |
Leah Schweiger | ... | key hair stylist (as Leah Schwieger) |
Jackie K. Seo | ... | technician: teeth, SFX Studio Inc. (as Jackie Seo) |
Gina Sherritt | ... | first assistant hair stylist |
Ronnie Sidhu | ... | assistant makeup artist |
Kyle Smith | ... | second assistant makeup artist |
Shawn Stevenson | ... | foam runner: SFX Studio Inc. |
Jamie Swettenham | ... | lab technician: SFX Studio Inc. |
Mark Unterberger | ... | foam runner: SFX Studio Inc. |
Francesca von Zimmermann | ... | first assistant makeup artist (as Francesca von Zimmerman) |
Lisa Waddell | ... | second assistant makeup artist |
Debra Wiebe | ... | key hair stylist: second unit |
Stevie Williams | ... | special effects contact lenses |
Crystal Wilson | ... | lab technician: SFX Studio Inc. |
Angela Wood | ... | first assistant makeup artist |
Marjorie Wood | ... | second assistant makeup artist |
Theressa Wyatt | ... | second assistant hair stylist |
Margaret Yaworski | ... | key makeup artist |
Celia Hundley | ... | second assistant makeup artist (uncredited) |
Elisabeth Jolliffe | ... | second assistant makeup artist (uncredited) |
Lesley Rosiak | ... | second assistant makeup artist (uncredited) |
Carole Simcox | ... | second assistant makeup artist (uncredited) |
Production Management
Scott Graham | ... | unit production manager |
Paul Lukaitis | ... | unit manager: second unit |
Jonathan Shore | ... | post-production supervisor |
Mandy Spencer-Phillips | ... | unit manager (as Amanda Spencer-Phillips) |
Second Unit Director or Assistant Director
David R. Baron | ... | second assistant director: second unit |
Graham Cairns | ... | additional trainee assistant director |
Jennifer Carpenter Hernandez | ... | third assistant director (as Jennifer Ann Carpenter) |
Siu-Tung Ching | ... | second unit director (as Tony Ching Siu Tung) |
Justin Elsworth | ... | additional trainee assistant director |
Bryan C. Knight | ... | first assistant director |
Shelley Kreutz | ... | on-set third assistant director: second unit (as Shelley Kruetz) |
Chris Lamb | ... | second assistant director |
Trevor McWhinney | ... | third assistant director |
Dan Miller | ... | trainee assistant director |
Louisa Phung | ... | additional trainee assistant director (as Louisa Phuang) / trainee assistant director: second unit |
Shannon Pratt | ... | additional trainee assistant director / third assistant director: second unit |
Troy Rudolph | ... | additional trainee assistant director |
Greg Zenon | ... | first assistant director: second unit |
Tarnya Cook | ... | third assistant director (uncredited) |
Adam J. Piechnik | ... | background coordinator (uncredited) |
Art Department
Andreas Adamek | ... | concept artist |
Laura Aitken | ... | props buyer |
Michael David Bevis | ... | lead carpenter |
Maggie Boucher | ... | sculptor buyer (as Maggie Anne Boucher) |
Rob Boulet | ... | on-set painter |
John Boyce | ... | tool maintenance |
Erin Boyes | ... | assistant props |
Robert P. 'Sam' Bramley | ... | lead carpenter |
Yvonne Brinkman | ... | set dresser |
Barry W. Brolly | ... | on-set dresser: second unit (as Barry Wayne Brolly) |
Clarence Campbell | ... | greensperson |
John Carr | ... | greensperson |
Mira Caveno | ... | set designer |
Susan Ann Connor | ... | head sculptor |
Vance Conway | ... | lead carpenter |
D. Blair Cooley | ... | assistant props |
Greg Coombs | ... | best boy greensperson (as Greg A. Coombs) |
Emily Costa | ... | assistant props |
Tim Dagley | ... | set dresser |
James Robert 'J.R.' Davis | ... | set decoration coordinator (as James R. 'JR' Davis) |
Ed Deboer | ... | construction foreman (as Ed DeBoer) |
Creighton E. Douglas | ... | set dresser |
David Dowling | ... | property master |
Shelley Dowson | ... | paint coordinator |
Miya Dube | ... | set dresser (as Miya Dubé) |
Troy Eirich | ... | assistant property master |
John R. Ensor | ... | on-set props |
Adrian Epp | ... | on-set carpenter |
Maria Ermie | ... | prop builder (as Marie Ermie) |
Stewart Fairley | ... | lead scenic artist |
Warren Flanagan | ... | concept artist |
Albert Shaun Franks | ... | spray artist |
Kirsten Franson | ... | assistant art director |
Tamara Gauthier | ... | assistant props |
Brent Gloeckler | ... | head sculptor |
Tanya Groenewold | ... | assistant set decorator (as Tanya Nordhoff) |
Frank Haddad | ... | head greensperson |
Mark Haddad | ... | lead greensperson |
Lori Hagan | ... | scenic artist |
Jacob Hair | ... | creature designer |
Wes Hamby | ... | assistant property master (as Wesley Hamby) |
Joel Hansen | ... | carpenter |
Leigh Harrington | ... | props |
Pat Harrington | ... | greensperson (as Patricia Harrington) |
Brentan Harron | ... | concept artist |
Anthony Holtslag | ... | lead carpenter |
Mark Howes | ... | set dresser |
Philip Jamieson | ... | on-set painter |
Philip Jean | ... | construction foreman (as Philippe Jean) |
Jamie Jonasson | ... | set decoration buyer |
Ian Kangas | ... | on-set props |
Christian Kearney | ... | assistant props |
Jonathan Kiekish | ... | assistant property master |
Alex Kutschera | ... | assistant property master (as Alexander J. Kutschera) |
Dallas La Porta | ... | greens: second unit |
Dani Lachuk | ... | on-set props (as Danielle Lachuk) |
Jean François Larche | ... | set dresser (as Jean-François Larche) |
Spencer Louttit | ... | assistant property master |
John Lund | ... | storyboard artist |
Vladimir Lushnikov | ... | lead sculptor |
Jules Mann | ... | concept designer |
Richard Marmion | ... | sculptor (as Richard Philip Marmion) |
Christopher McAdam | ... | lead painter (as Chris McAdam) |
Marilyn McKay | ... | sculptor (as Marilyn M. McKay) |
John Murphy | ... | greensperson |
Kevin Alexander Park | ... | on-set dresser (as Kevin A. Park) |
Bryan Pederson | ... | lead carpenter (as Bryan Raymond Pederson) |
Monica Pereira | ... | assistant props |
Jason Rains | ... | props |
Steve Rowland | ... | lead set dresser |
Peter Salmon | ... | sculptor (as Peter Sean Salmon) |
Michele Sandilands | ... | on-set props |
Richard Schultz | ... | greensperson |
Patricia Schwaertzel | ... | assistant props (as Patricia A. Schwaertzel) |
Lincoln Service | ... | set dresser |
Dean Sherriff | ... | concept artist |
Emmanuel Shiu | ... | concept artist: The Orphanage |
Steve Sisko | ... | assistant props |
Bryan Sleeman | ... | signwriter |
Claes St. Cyr | ... | automotive spray painter (as Claes M.E. St. Cyr) |
Robert Stecky | ... | assistant props |
Charlotte Stratton | ... | assistant props |
Shelley Surette | ... | lead set dresser |
Patrick A. Thomas | ... | lead laborer |
Michael Toby | ... | set designer |
Joel Turner | ... | on-set greensperson |
Judi Varga | ... | scenic artist (as Judy Varga) |
Danelle Vierkant | ... | creature designer |
John Walls | ... | lead carpenter (as John Jock M. Walls) |
Michael Watson | ... | lead painter |
Blaine W. Weiss | ... | on-set props |
Scotty Whittman | ... | greensperson (as Scott Whitman) |
Heath Witam | ... | props buyer (as Heath Whittam) |
Evan V. Woolley | ... | assistant props |
Nina Wright | ... | construction buyer |
Stephen Wright | ... | construction coordinator |
Paul Wyndels | ... | set dresser |
Patrick Zahorodniuk | ... | assistant art director |
Maria Ermie | ... | prop builder (uncredited) |
Doug Girling | ... | set designer (uncredited) |
Luke King | ... | construction (uncredited) |
Scott R. Lee | ... | set dresser (uncredited) |
Daniel Scarcello | ... | sculptor (uncredited) |
Wyatt Soutzo | ... | painter (uncredited) |
Matthew Wilson | ... | props builder (uncredited) |
Gary Young | ... | sculptor (uncredited) |
Sound Department
Simon Adams | ... | adr recording engineer: New Zealand |
Michael Bartylak | ... | production sound mixer |
Jose R. Castellon | ... | adr assistant mixer: C.A.S., Los Angeles |
Kelly Cole | ... | walla mixer: Vancouver |
Matthew Collins | ... | adr assistant recording engineer: New Zealand |
Sharyn Duncan | ... | adr facility manager: New Zealand |
Lari Eiden | ... | sound editor |
Jochen Engelke | ... | re-recording mixer |
Brid Enke | ... | sound post coordinator assistant |
Jascha Fuchs | ... | assistant sound editor |
David Green | ... | machine room engineer |
Carsten Hell | ... | foley mixer / foley recordist |
Wolfgang Herold | ... | sound supervisor |
Gord Hillier | ... | walla mixer: Vancouver (as Gordon Hillier) |
Cedrik Hommel | ... | assistant sound editor (as Cedric Hommel) |
Graeme Hughes | ... | walla mixer: Vancouver |
Manuel Karakas | ... | mix editor / sound editor |
Deni King | ... | adr supervisor: Los Angeles |
Francisco Koch | ... | adr mixer: Los Angeles (as Frank Koch) |
Lina Kramer | ... | assistant dialogue editor |
Michael Krauth | ... | consultant: DTS |
Annika Krieger | ... | sound post coordinator |
Marius Köhler | ... | sound post coordinator assistant |
Pat Lauwers | ... | cable operator |
Sergio Leigue | ... | adr assistant mixer: Los Angeles |
Daniel Lovell | ... | adr technical manager: New Zealand |
Craig Matuschka | ... | adr assistant recording engineer: New Zealand |
Glen Noseworthy | ... | adr mixer: Vancouver |
Peter Roigk | ... | foley artist |
Carina Spitzkopf | ... | assistant sound editor |
Maya Wagner | ... | sound post coordinator assistant |
Max Wanko | ... | sound designer / supervising sound editor |
Andreas Wiesner | ... | projectionist |
Daniel Willy | ... | adr mixer: Los Angeles |
Fritz A. Wollner | ... | dialogue editor |
Tony Wyman | ... | boom operator |
Norbert Zich | ... | consultant: Dolby |
Christopher Cleator | ... | adr mixer (uncredited) |
Special Effects by
Steven M. Adams | ... | special effects assistant: second unit (as Stephen Michael Adams) |
Chris Bellamy | ... | foam runner: creature department and special makeup effects, Joel Escallier's SFX Studio |
Chris Bignell | ... | special effects assistant |
Neil Caldwell | ... | special effects rigging |
Rory Cutler | ... | special effects coordinator: second unit |
Chris Davis | ... | special effects shop foreman |
Phil Davis | ... | special effects assistant (as Phillip Davis) |
Steve Davis | ... | metal fabricator |
Jason Dolan | ... | special effects best boy |
Darya Douglas-Andres | ... | special effects assistant |
Chris Geisler | ... | special effects rigging |
Wayne Gilbertson | ... | metal fabricator (as Wayne K. Gilbertson) |
Chris Hatchwell | ... | metal fabricator |
Graham S. Hollins | ... | special effects best boy: second unit (as Graham Hollins) |
Ian Korver | ... | special effects assistant: second unit |
Chris Link | ... | special effects rigging |
Clay McGhee | ... | lead metal fabricator |
W. David McGuire | ... | special effects assistant: second unit (as Dave McGuire) |
Shaun Noelte | ... | sculptor: creature makeup |
Tim Paller | ... | special effects assistant |
John Reynolds | ... | special effects assistant: second unit (as John S. Reynolds) |
Ken Reynolds | ... | special effects assistant |
Graeme Sleep | ... | special effects assistant |
John Sleep | ... | special effects supervisor |
Shawn Stevenson | ... | foam runner: creature department and special makeup effects, Joel Escallier's SFX Studio |
Bridget Strobl | ... | special effects buyer (as Bridget E. Strobl) |
Mark Unterberger | ... | foam runner: creature department and special makeup effects, Joel Escallier's SFX Studio |
Alex Bytnar | ... | special effects crew (uncredited) |
Pepper J. Gallegos | ... | prosthetic effects (uncredited) |
Barry Hebein | ... | fabricator (uncredited) |
Russ Herpich | ... | special effects crew (uncredited) |
Mark Rappaport | ... | animatronic effects (uncredited) |
Visual Effects by
Jan Adamczyk | ... | junior compositor: Elektrofilm |
Ehren Addis | ... | cg artist: Digiscope |
Pranay Agarwal | ... | lead compositor: vfx |
Christine Albers | ... | compositing supervisor: Frantic Films |
Shadi Almassizadeh | ... | digital artist: The Orphanage (as Farshad Almassizadeh) |
Arlene Ami | ... | visual effects coordinator |
Blake Anderson | ... | 3D animator: Tinderbox / 3D modeler: Tinderbox |
Will Anielewicz | ... | digital artist: The Orphanage |
Gregory Arbit | ... | 3D scanning manager: Eyetronics / 3D scanning technician: Eyetronics |
Natalie Baillie | ... | compositor: The Orphanage (as Natalie Nolan) |
Jared Barber | ... | compositor: Frantic Films |
Lloyd Lee Barnett | ... | compositing artist: Arcane |
Tobias Becker | ... | cgi artist: PICTORION das werk |
Corey Belina | ... | visual effects production assistant |
Frank Belina | ... | digital 3D artist: Technicolor Creative Services / pre-visual lead artist |
Frank Berbert | ... | compositor: Elektrofilm |
Debbie Berman | ... | visual effects editor (as Debbie 'TWOB' Berman) |
Sacha Bertram | ... | digital producer: Elektrofilm |
Jawahar Bhatti | ... | 3D artist: Rocket Science (as Jawahar Deep Singh) |
Daniel Birnbaum | ... | compositor: Frantic Films (as Dan Birnbaum) |
Ann-Marie Blommaert | ... | digital visual effects coordinator: Technicolor Creative Services |
Chris Bond | ... | digital supervisor: Frantic Films |
Jason Booth | ... | lead compositor: Frantic Films |
Kyle Boylen | ... | compositor: Invisible Pictures |
Kirstin Bradfield | ... | compositor: The Orphanage |
Helmut Breuer | ... | visual effects producer: PICTORION das werk |
Dan Brittain | ... | digital compositor: Technicolor Creative Services |
Ian Britton | ... | 3D lead: Rocket Science |
Joerg Bruemmer | ... | 2D compositor: TVT postproduction (as Jörg Brümmer) |
David C. Bryant | ... | cg artist: Digiscope (as David Bryant) |
Jan Burda | ... | compositor: Elektrofilm |
Heiko Burkardsmaier | ... | visual effects business affairs: Elektrofilm |
Jonathan Butchard | ... | visual effects production coordinator: Frantic Films |
Larry Butcher | ... | compositor: Tinderbox |
Jeremy Buttell | ... | particle effects: Frantic Films |
John Cairns | ... | digital compositor: Technicolor Creative Services |
Josh Cardenas | ... | digital artist: The Orphanage |
Paul Chapman | ... | digital compositor: Technicolor Creative Services |
Tavia Charlton | ... | visual effects coordinator: Rocket Science VFX |
Ling Chen | ... | compositor: Rocket Science |
Steve Cho | ... | compositor: The Orphanage |
Mark Chong | ... | 3D animator: Rocket Science |
Adam Clear | ... | 3D artist: Arcane |
Andrew Cochrane | ... | cg artist: Digiscope |
Webster Colcord | ... | animation supervisor: The Orphanage |
Josh Cole | ... | digital compositor: Technicolor Creative Services |
Keith Cooper | ... | 3D animator: Rocket Science |
Gerrit Corsmeyer | ... | artist: upstart! Animation |
Carole Cowley | ... | facility executive producer: Frantic Films |
Jon Cowley | ... | digital visual effects supervisor: Technicolor Creative Services |
David Crawford | ... | compositor: Tindervbox |
Liam Cripps | ... | visual effects coordinator |
Robert Crowther | ... | visual effects producer: Rocket Science |
Graham Cunningham | ... | 3D lead: Rocket Science |
Ryan Da Silva | ... | Motion Control Focus Puller |
Rif Dagher | ... | digital artist: The Orphanage (as Rif Daeger) |
Bruce Dahl | ... | character animator: The Orphanage |
Enid Dalkoff | ... | compositing artist: Digiscope |
Markus Degen | ... | 2D compositor: TVT postproduction |
Christian Deister | ... | cgi artist: PICTORION das werk |
Mark Dick Danger Devlin | ... | compositor: Tinderbox (as Mark Devlin) |
Amit Dhawal | ... | compositor: Tinderbox |
Pete Dionne | ... | digital 3D artist: Technicolor Creative Services |
Tim Dobbert | ... | matchmove supervisor: The Orphanage |
Randy Dormans | ... | cg artist: Digiscope |
Paul Dreisen | ... | 3D artist: Elektrofilm |
Conrad Dueck | ... | lighting and rendering: Frantic Films |
Christopher Elke | ... | digital visual effects producer: Technicolor Creative Services |
Nora Elsner | ... | visual effects coordinator: TVT postproduction |
Michael Endres | ... | visual effects producer: PICTORION das werk |
Arlend Engar | ... | digital 3D artist: Technicolor Creative Services |
Nils Engler | ... | visual effects production coordinator: PICTORION das werk |
Stanislav Enilenis | ... | digital 3D artist: Technicolor Creative Services (as Stan Enilenis) / pre-visual artist technical director |
Ryan Epp | ... | visual effects compositor |
Thilo Ewers | ... | compositor: Elektrofilm |
Alexandra Faber | ... | artist: upstart! Animation |
Waldemar Fast | ... | 3D artist: Elektrofilm |
David Feinner | ... | compositing artist: Arcane |
Henrik Fett | ... | visual effects supervisor: LOOK! Effects |
Catherine Forbes | ... | vfx production manager |
Jenny Foster | ... | visual effects producer: LOOK! Effects, Inc. |
Fortunato Frattasio | ... | compositing artist: Digiscope |
Andreas Frickinger | ... | digital compositor |
John Fukushima | ... | digital compositor: Technicolor Creative Services (as John 'The Fook' Fukushima) |
Elaine Fung | ... | pre-visual artist |
Stefan Galleithner | ... | cgi artist: PICTORION das werk |
Chris Gard | ... | compositor: Tinderbox |
Kert Gartner | ... | compositing lead: Frantic Films |
Janice Genn | ... | visual effects coordinator |
Kevin Genzel | ... | digital compositor: Technicolor Creative Services |
Ted Gervan | ... | digital effects artist |
Martin Gessner | ... | visual effects producer: upstart! Animation |
Jason Giberson | ... | scanning and recording |
Greg Gibson | ... | systems engineer |
Sean Gilhooly | ... | digital visual effects coordinator: Technicolor Creative Services |
Kevin Gillen | ... | digital artist: The Orphanage |
Moritz Glaesle | ... | senior compositor: PICTORION das werk |
Julieta Gleiser | ... | production coordinator: The Orphanage |
Marc Goecke | ... | cgi artist: PICTORION das werk |
Michelle Grady | ... | digital visual effects executive producer: Technicolor Creative Services |
Christopher Grandel | ... | compositing artist: Arcane / director od operations: Arcane |
Zachary Adam Grandel | ... | compositing artist: Arcane |
Michael Grobe | ... | cg supervisor: PICTORION das werk (as Michael 'Grobi' Grobe) |
Danail Hadzhiyski | ... | 3D project manager: Pictorial Digital Studio Sofia |
Heather Han | ... | rotoscope/paint artist: The Orphanage |
Matt Hansen | ... | 3D artist: Rocket Science / senior cgi artist |
Jonathan Harman | ... | senior digital artist: The Orphanage |
Chris Harvey | ... | visual effects supervisor: Frantic Films |
Alan Hernandez | ... | digital 3D artist: Technicolor Creative Services (as Alan Hernandez Aystaran) |
Michelle Herrin | ... | assistant visual effects editor: LOOK! Effects |
Miles Herrington | ... | pre-visual artist |
Peter Hoang | ... | pre-visual artist |
Ellen Hoffmann | ... | 3D artist: Elektrofilm (as Ellen Hofmann) |
Suez Holland | ... | pre-visual artist (as Suzanne 'Suez' Holland) |
Noel Hooper | ... | lead compositor: Invisible Pictures / visual effects director: Invisible Pictures |
Michael Hovan | ... | pre-visual artist / visual effects animator |
Lee Hoya | ... | cg artist: Digiscope |
Lubo Hristov | ... | visual effects concept designer: Frantic Films |
Nick Hsieh | ... | digital compositor: Technicolor Creative Services |
Alexander Hupperich | ... | 3D artist: Elektrofilm (as Alex Hupperich) |
Jan Huybrechs | ... | 3d scanning |
Christopher Ivins | ... | digital compositor |
Michael Janov | ... | senior digital artist: The Orphanage |
Jordan Jordanov | ... | concept artist: matte painter |
Ariel Joson | ... | technical director: Rocket Science |
Dana Jurcic | ... | visual effects coordinator |
Megumi Kanazawa | ... | compositor: Rocket Science |
Samantha Kay | ... | compositing artist: Arcane |
Tyler Kehl | ... | senior visual effects coordinator / visual effects data supervisor |
Mike Kelleher | ... | digital artist: The Orphanage |
Bodo Keller | ... | visual effects producer: upstart! Animation |
Brook Kievit | ... | modeler: The Orphanage |
Anne Kim | ... | compositor: Frantic Films |
Danny S. Kim | ... | digital compositor: LOOK! Effects Inc. (as Danny Kim) |
Whitney Kitchen | ... | visual effects production manager: Frantic Films |
Paul Kolsanoff | ... | production coordinator: The Orphanage |
Sean Konrad | ... | compositor: Frantic Films |
Ekaterina 'Kuki' Korabelnikova | ... | 2D project manager: PICTIORION Digital Studio Sofia (as Ekaterina Kuki Hugasyan) |
Iris Krause-Mirus | ... | artist: upstart! Animation |
Terence Krueger | ... | lighting and rendering: RocketScience |
Dave Lamb | ... | 3D animator: Rocket Science |
Henning Lang | ... | compositor: Elektrofilm |
Jean Lapointe | ... | digital visual effects supervisor: Technicolor Creative Services |
Claudia Lechen | ... | 2D compositor: TVT postproduction |
Derek Ledbetter | ... | compositing artist: Arcane / director of technology: Arcane |
Woei Lee | ... | compositor: The Orphanage |
Alex Lemke | ... | senior visual effects supervisor: PICTORION das werk |
Brenda Levert | ... | digital visual effects manager: Technicolor Creative Services |
Jimmy Lillard | ... | visual effects editor: The Orphanage |
Todd Lindo | ... | resource manager: The Orphanage |
Justin Lloyd | ... | cg artist: Digiscope |
Michael Lloyd | ... | matte artist: Digiscope |
Sascha Luderer | ... | visual effects supervisor: PICTORION das werk |
Ron K. Lussier | ... | digital artist: The Orphanage (as Ron Lussier) |
Tracey Madden | ... | scan processor and modeler: Eyetronics |
Ralph Maiers | ... | visual effects producer |
Kevin Mains | ... | modeler: The Orphanage |
Lisa-Marie Marrelli | ... | compositor: Rocket Science |
Sven Martin | ... | visual effects supervisor: Elektrofilm |
Haydn Masuda | ... | 3D artist: Invisible Pictures |
Brian McGee | ... | visual effects production assistant: Invisible Pictures |
Kirk McInroy | ... | computer graphics supervisor: The Orphanage |
Matthew Merkovich | ... | cg supervisor: Digiscope |
Frank Mirwald | ... | film scanning operator: PICTORION das werk |
Stephen Misek | ... | digital 3D artist: Technicolor Creative Services |
Sandra Moll | ... | visual effects coordinator: TVT postproduction |
John Moores | ... | visual effects |
Kirk Moses | ... | visual effects editor |
Mohsen Mousavi | ... | cgi animator: TVT postproduction |
Wilson Mui | ... | pre-visual artist |
Tim Mulvihill | ... | visual effects senior IO coordinator |
Michael Nachoff | ... | visual effects office coordinator |
Andrew Nguyen | ... | matte painter: Rocket Science |
Shannon Noble | ... | compositing artist: Arcane |
Teni Noravian | ... | compositor: Elektrofilm |
Michael O'Brien | ... | motion capture producer: Mainframe Entertainment |
Luke O'Byrne | ... | visual effects executive producer: The Orphanage |
Doug Oddy | ... | visual effects supervisor |
George Oliver | ... | rotoscope artist: PICTORION das werk |
Meinolf Otto | ... | visual effects project manager: PICTORION das werk |
Richard Overington | ... | motion capture studio manager: Mainframe Entertainment |
Rob Ozaeta | ... | flame artist: LOOK! Effects (as Robb Ozeata) |
Joseph Paniagua | ... | scan processor and modeler: Eyetronics |
Sven Pannicke | ... | digital effects producer: TVT postproduction |
Julian Panov | ... | senior 3D operator: PICTORION Digital Studio Sofia |
Andrea Paolino | ... | digital artist |
Tilman Paulin | ... | compositor: Elektrofilm |
Jason Peterson | ... | technical support: PICTORION das werk |
Aaron Petovello | ... | 3D assistant: Tinderbox |
Borislav Petrov | ... | r&d technology: Frantic Films (as Borislav 'Bobo' Petrov) |
Natascha Pfeiffer | ... | studio manager: Elektrofilm |
Maria Pichura | ... | artist: upstart! Animation |
Athena Portillo | ... | visual effects producer: The Orphanage |
Aaron Pozzer | ... | lead 3D artist: Invisible Pictures |
Brennan Prevatt | ... | compositing supervisor: Digiscope |
Jeremy Price | ... | digital compositor: Technicolor Creative Services |
Ralph Procida | ... | compositor: The Orphanage |
Marc Proesmans | ... | cto and scanning qc: Eyetronics |
Christian Pundschus | ... | cgi animator: TVT postproduction / digital effects supervisor: TVT postproduction |
Stefan Rachev | ... | senior 3D operator: Pictorion Digital Studio Sofia |
Jan Raimann | ... | artist: upstart! Animation |
Peter Rech | ... | artist: upstart! Animation |
Nathan Reidt | ... | digital artist: The Orphanage |
Aaron Rhodes | ... | rotoscope/paint supervisor: The Orphanage |
Frank Richter | ... | scanning operator: PICTORION das werk |
Mark Robben | ... | compositing artist: Digiscope |
Shane Roberts | ... | matte painter: The Orphanage |
Latham Robertson | ... | i/o coordinator: Frantic Films |
Cabral Rock | ... | visual effects coordinator |
Corey Rosen | ... | creature supervisor: The Orphanage |
Sean Rourke | ... | digital effects editor: Digiscope |
Salvador Ruiz | ... | character animator: The Orphanage |
Duane Rutkowski | ... | visual effects artist |
Marc Sadeghi | ... | visual effects executive producer: The Orphanage |
Martin Saechsinger | ... | cgi artist: PICTORION das werk |
Kenneth Sales | ... | digital compositor |
Dave Salter | ... | compositor: Invisible Pictures (as David Salter) |
Gabriel Sanchez | ... | senior flame artist: LOOK! Effects |
Yukio Satoh | ... | cg artist |
Kim Sawula | ... | visual effects production assistant |
Joe Scarr | ... | digital artist: The Orphanage (as Joe Scar) |
Robert Schajer | ... | visual effects producer: Frantic Films |
John Scheer | ... | compositing artist: Arcane |
Thorsten Schell | ... | artist: upstart! Animation |
Andreas Schellenberg | ... | data conform: PICTORION das werk |
Alex Schott | ... | cgi artist: PICTORION das werk |
Florian Schroeder | ... | 2D compositor: TVT postproduction (as Florian Schröder) |
Heiko Schweizer | ... | 2D compositor: TVT postproduction |
Alex Scollay | ... | lighting and rendering: Frantic Films |
Rasoul Shafeazadeh | ... | concept artist |
Stewart Shank | ... | visual effects producer: Tinderbox |
Michael Shapcotte | ... | digital visual effects systems adfministrator: Technicolor Creative Services |
Jane Sharvina | ... | compositing lead: Frantic Films |
Emmanuel Shiu | ... | matte painter: The Orphanage |
Joel Skeete | ... | compositor: Rocket Science |
Kristy Sorgard | ... | motion capture editor: Mainframe Entertainment (as Kristi Sorgard) |
Clay Sparks | ... | digital visual effects editor: LOOK! Effects |
Michael Spaw | ... | digital artist: The Orphanage |
Christopher Stack | ... | digital colorist: Digiscope |
Juri Stanossek | ... | digital supervisor: Elektrofilm |
Tom Stanton | ... | cg artist: Digiscope |
Jordy Starling | ... | motion capture assistant director: Mainframe Entertainment |
Jenny Stevens | ... | junior 3D artist: Elektrofilm |
Joachim Sturmes | ... | visual effects producer: PICTORION das werk |
Glen Suhy | ... | 3D artist: Arcane (as Glenn Suhy) |
George Taylor | ... | compositor: Frantic Films |
Jason Taylor | ... | visual effects production coordinator |
Christa Tazzeo | ... | visual effects line producer: invisible Pictures |
Mike Terpstra | ... | compositor: The Orphanage |
Nick Tesi | ... | 3d scanning prod: Eyetronics / 3d scanning supervisor: Eyetronics |
Markus Tessmann | ... | 3D animator: Tinderbox (as Markus Tessman) |
Elaine Essex Thompson | ... | matte painter: Momentum VFX (as Elaine Thompson) |
Daniel C.J. Todd | ... | lighting and rendering: Frantic Films (as Daniel Todd) |
Lisa Todd | ... | production manager: The Orphanage |
Brian Tolle | ... | matchmove artist: The Orphanage |
Joel Tong | ... | digital compositor: Technicolor Creative Services (as Joel 'Chainsaw' Tong) |
Hoa Tran | ... | 3D animator: Rocket Science |
Yves Tremblay | ... | compositor: Frantic Films |
Mark Trowbridge | ... | scanning operator: PICTORION das werk |
Robert Tucker | ... | 2D compositor: TVT postproduction |
Ryan Tudhope | ... | visual effects supervisor: The Orphanage |
Tom Turnbull | ... | visual effects supervisor: Rocket Science |
Chris Uyede | ... | digital 3D artist: Technicolor Creative Services |
Greg Vernon | ... | visual effects executive producer: Tinderbox |
Dmitry Vinnik | ... | visual effects artist |
Eva von Overheidt | ... | 2D compositor: TVT postproduction (as Eva Matthes) |
Sebastian von Overheidt | ... | 2D compositor: TVT postproduction |
Michael Wagner | ... | 2D compositor: TVT postproduction |
Allan Walker | ... | matte painter: Invisible Pictures |
Ryan Wallace | ... | compositor: Invisible Pictures |
Shawn Wallbridge | ... | systems administrator |
Alex Wang | ... | digital artist: The Orphanage |
Rob Ward | ... | modeling and texturing: Frantic Fiulms |
Robert Ward | ... | visual effects artist |
Claire Welch | ... | visual effects coordinator |
Ruth Wiegand | ... | cgi animator: TVT postproduction |
Christian Wieser | ... | compositor: PICTORION das werk (as Chris Wieser) |
Neil Williamson | ... | visual effects producer: Invisible Pictures |
Johnny Wilson | ... | compositing artist: Arcane |
Derek Wolfe | ... | digital 3D artist: Technicolor Creative Services |
Chris Wood | ... | compositor / visual effects coordinator |
Noel Wright | ... | digital compositor: Technicolor Creative Services |
Tiffany Wu | ... | production coordinator: The Orphanage |
Benjamin J. Wylie | ... | digital 3D artist: Technicolor Creative Services |
Matt Yeoman | ... | digital visual effects i/o: Technicolor Creative Services |
Florian Zachau | ... | compositor: PICTORION das werk |
Ken Zorniak | ... | matte painter: Momentum VFX |
Christian Zurcher | ... | visual effects animator: Frantic Films |
Kristi Valk Almassizadeh | ... | digital matte painter (uncredited) |
Stanimir Angelov | ... | digital effects artist (uncredited) |
Allan Arinduque | ... | modeler: The Orphanage (uncredited) |
Nikolay Petrov Atanasov | ... | digital artist (uncredited) |
Robert Barker | ... | systems engineer: The Orphanage (uncredited) |
Travis Baumann | ... | flame artist (uncredited) |
Mike Borrett | ... | visual effects coordinator: Rocket Science (uncredited) |
Daniela Calafatello | ... | modeler: The Orphanage (uncredited) |
Owen Calouro | ... | rotoscope/paint artist: The Orphanage (uncredited) |
Vanessa Cheung | ... | lead matte painter (uncredited) |
YouJin Choung | ... | compositor: The Orphanage (uncredited) |
Tim Christensen | ... | digital artist (uncredited) |
Drake Conrad | ... | hi-def colourist (uncredited) |
Stephen Craig | ... | visual effects production assistant: Digiscope (uncredited) |
Stéphane Cros | ... | modeler: The Orphanage (uncredited) |
Joe C. D'Amato | ... | systems engineer: The Orphanage (uncredited) |
Jonald Delos Santos | ... | digital compositor (uncredited) |
Ashish Dewan | ... | digital compositor (uncredited) |
Anton Donchev | ... | digital compositor (uncredited) |
Greg Dunn | ... | systems engineer: The Orphanage (uncredited) |
Trina Espinoza | ... | digital artist: The Orphanage (uncredited) |
Chad Fehmie | ... | digital doubles: eyetronics (uncredited) |
John Gajdecki | ... | visual effects producer (uncredited) |
Kate Geaghan | ... | production assistant: The Orphanage (uncredited) |
Kiril Georgiev | ... | visual effects coordinator (uncredited) |
Kunal Ghosh Dastider | ... | 3d artist (uncredited) |
Alex Gitler | ... | digital compositor: The Orphanage (uncredited) |
David Gladstein | ... | software development: The Orphanage (uncredited) |
Bryant Terrell Griffin | ... | matte painter: The Orphanage (uncredited) |
Mark Hamilton | ... | digital artist: The Orphanage (uncredited) |
Pamela Hobbs | ... | digital matte painter (uncredited) |
Sunghwan Hong | ... | rotoscope/paint artist: The Orphanage (uncredited) |
Eloisa Honrada | ... | roto/paint artist: The Orphanage (uncredited) |
Dustin Horrock | ... | digital compositor (uncredited) |
Jessica Hsieh | ... | compositor: The Orphanage (uncredited) |
Mike Jahnke | ... | animator (uncredited) |
Christian Kaestner | ... | rotoscope/paint artist: The Orphanage (uncredited) |
Michelle Kater | ... | rotoscope/paint artist: The Orphanage (uncredited) |
Thomas Kernan | ... | modeler (uncredited) |
Louis Kim | ... | lead compositor (uncredited) |
SeungJang 'Jack' Kim | ... | character modeler/rigger: The Orphanage (uncredited) |
Miklos Kozary | ... | digital compositor (uncredited) |
Jan Kruse | ... | digital timing supervisor (uncredited) |
Jeannine Kruse | ... | digital intermediate coordinator (uncredited) |
Jessica Lai | ... | matchmove artist: The Orphanage (uncredited) |
David H. Lam | ... | resource technical assistant: The Orphanage (uncredited) |
Soyoun Lee | ... | rotoscope/paint artist: The Orphanage (uncredited) |
Michael Lester | ... | matchmove artist: The Orphanage (uncredited) |
Ian McCamey | ... | visual effects editor: The Orphanage (uncredited) |
Tzvetanka Miladinova | ... | digital compositor (uncredited) |
Nikolay Mishonov | ... | visual effects artist (uncredited) |
Michael Oregon | ... | systems engineer: The Orphanage (uncredited) |
Alex Orzulak | ... | resource technical assistant: The Orphanage (uncredited) |
Mogens Skjold Overbeck | ... | matte painter (uncredited) |
David Parsons | ... | character animator: The Orphanage (uncredited) |
Christopher Paul | ... | matchmove artist: The Orphanage (uncredited) |
Emanuel Pereira | ... | visual effects post-production supervisor (uncredited) |
Iasen Pisarov | ... | digital effects artist (uncredited) |
Alexander Pouchkarev | ... | modeler: The Orphanage (uncredited) |
Mark Rasmussen | ... | visual effects supervisor: Enigma Studios Inc (uncredited) |
Grover Richardson | ... | roto artist: The Orphanage (uncredited) |
Jesse Russell | ... | compositor: The Orphanage (uncredited) |
Dino Salee | ... | rotoscope/paint artist: The Orphanage (uncredited) |
Ivan Sarov | ... | digital effects artist (uncredited) |
Matthias Schmid | ... | rotoscope artist (uncredited) |
Markus Schneider | ... | digital compositor (uncredited) |
Charles Schwartz | ... | matchmove artist: The Orphanage (uncredited) |
Misty Segura-Bowers | ... | digital compositor: The Orphanage (uncredited) |
Nick Sinnott | ... | matchmove artist: The Orphanage (uncredited) |
Martha Soehendra | ... | matte painter (uncredited) |
Alan Sonneman | ... | matte painter: The Orphanage (uncredited) |
David Stern-Gottfried | ... | resource technical assistant: The Orphanage (uncredited) |
Bee Jin Tan | ... | rotoscope/paint artist: The Orphanage (uncredited) |
Ivo Varbanov | ... | digital compositor (uncredited) |
Brent Villalobos | ... | software development: The Orphanage (uncredited) |
Carl Walters | ... | editorial supervisor: The Orphanage (uncredited) |
Ken Wesley | ... | digital artist: The Orphanage (uncredited) |
Dan Wheaton | ... | matte painter (uncredited) |
Justine Whitehead | ... | digital artist (uncredited) |
Jeffrey Ian Wilson | ... | visual effects artist (uncredited) |
Sean Wilson | ... | matte painter (uncredited) |
Marco Wilz | ... | digital artist (uncredited) |
Anthony Wonsoff | ... | matte artist (uncredited) |
Michael Wortmann | ... | technical director (uncredited) |
Jeremy Yabrow | ... | software development: The Orphanage (uncredited) |
Stunts
Lloyd Adams | ... | stunts |
Trevor Addie | ... | stunts |
Fraser Aitcheson | ... | stunt rigger |
Shannon Aldrich | ... | stunts |
Aaron Au | ... | stunts |
Ieisha Auyeung | ... | stunts |
James Bamford | ... | stunt actor: Legionnaire |
Nickolas Baric | ... | stunts |
Loyd Bateman | ... | stunts |
Shawn Beaton | ... | stunts |
Michael Becker | ... | fight trainer |
Chad Bellamy | ... | stunt rigger |
Xia Bin | ... | stunts (as Bing Xia) |
Zhan Bo | ... | stunts (as Bo Zhan) |
Curt Bonn | ... | stunt rigging coordinator |
Marie-Eve Boudreau | ... | stunts |
Ron Braun | ... | stunts |
Byron Brisco | ... | stunts |
Dustin Brooks | ... | stunt safety |
Philip Brooks | ... | additional stunt coordinator |
Simon Burnett | ... | stunts |
Sylvain Cameron | ... | stunt actor: Legionnaire |
Yves Cameron | ... | stunt actor: Legionnaire |
Kirk Caouette | ... | stunts |
Clint Carleton | ... | stunts |
Janene Carleton | ... | stunts |
Mike Carpenter | ... | stunt rigger |
Raymond Chan | ... | stunts |
Douglas Chapman | ... | stunts (as Doug Chapman) |
Alex Chiang | ... | stunts |
Kimberly Chiang | ... | stunts |
Chris Chin | ... | stunts |
Mark Chin | ... | stunts |
Mike Chin | ... | stunts |
Mike Ching | ... | stunts |
Siu-Tung Ching | ... | action choreographer (as Tony Ching Siu Tung) |
Phil Chiu | ... | stunts |
Dean Choe | ... | stunt coordinator |
Laura Lee Connery | ... | stunts |
Eclilson de Jesus | ... | stunts |
Colin Decker | ... | stunt safety |
Mike Desabrais | ... | stunt actor: Legionnaire / stunts (as Michael Des Abrais) |
Duane Dickinson | ... | stunts |
Jim Dunn | ... | stunts |
Marny Eng | ... | stunts |
Shi Feng | ... | stunts (as Feng Shi) |
Caroline Field | ... | stunts (as Carolyn Field) |
Jim Finkbeiner | ... | stunts |
Bruce Fontaine | ... | stunts |
Monique Ganderton | ... | stunts |
Katie Garthwaite | ... | stunts |
Mike Garthwaite | ... | stunts |
Corry Glass | ... | stunts |
Christopher Gordon | ... | stunts |
Wade Graves | ... | stunt actor: Legionnaire |
Alex Green | ... | stunts |
Jason Griffith | ... | stunt puller |
Kory Grim | ... | stunt actor: Legionnaire (as Kory Grimolfson) / stunt rigger |
Greg Hanson | ... | stunts |
Rob Hayter | ... | stunts |
Casey Hendershot | ... | stunts |
Brian Ho | ... | stunts |
Ernie Jackson | ... | stunt actor: Legionnaire (as Ernest Jackson) |
David Jacox | ... | stunts |
Billy James | ... | stunts (as Billy James Mutch) |
Trevor Jones | ... | stunts |
Brad Kelly | ... | stunt rigger |
Ken Kirzinger | ... | stunts |
Nick Kleider | ... | stunts (as Dr. Nick Kleider) |
Jon Kralt | ... | stunt recruit (as Jon Krait) |
Larry Lam | ... | stunts |
Sharon Lam | ... | action team interpreter: second unit (as Sharon Lam Suk Ching) |
Michael Langlois | ... | additional stunt coordinator (as Mike Langlois) |
Gary Lauder | ... | stunts |
Paul Lazenby | ... | stunt rigger / stunts / wire technician |
Mitchell A. Lee Yuen | ... | stunts |
Terrance Leigh | ... | stunt actor: Legionnaire |
Don Lew | ... | stunts |
Houcai Li | ... | stunts |
Lei Li | ... | stunts |
Brad Loree | ... | stunts |
Sylvia Louis | ... | stunts |
Brian Lydiatt | ... | stunts |
Kit Mallet | ... | stunts |
Darren McGuire | ... | stunts |
James Michalopolous | ... | stunts (as James Michalopoulos) |
Robert Milicevic | ... | stunts |
Mike Mitchell | ... | stunts |
Phillip Mitchell | ... | stunts |
Tony Morelli | ... | stunts |
David Mylrea | ... | stunt safety |
Jovan Nenadic | ... | stunts (as Jovan Nenadric) |
Shawn C. Orr | ... | stunts (as Shawn Orr) |
Ninon Parent | ... | stunts |
Rick Pearce | ... | stunts (as Rick Pearce) |
Darryl Quon | ... | stunt safety |
Keely Remillard | ... | stunts |
Edson T. Ribeiro | ... | stunts (as Edson T. Ribeirg) |
Chad Riley | ... | stunt performer |
Daniel Joseph Rizzuto | ... | stunts (as Dan Rizzuto) |
Jeffrey C. Robinson | ... | stunts |
Ronald Robinson | ... | stunts |
Jacob Rupp | ... | stunt actor: Legionnaire |
Raymond Sammel | ... | stunts (as Raymond Samuel) |
Chad Sayn | ... | stunts |
Kevin Schartner | ... | stunts |
Greg Schlosser | ... | stunt actor: Legionnaire |
Sharon Simms | ... | stunts |
Kimani Ray Smith | ... | stunts |
David Soo | ... | stunts |
Hugo Steele | ... | stunt rigger |
Lori Stewart | ... | stunts |
Shawn Stewart | ... | stunts |
Sylvesta Stuart | ... | stunt rigger |
Richard Thompson | ... | stunts |
Cody Thomson | ... | stunts |
Jesse Thomson | ... | stunts |
Kyle Thomson | ... | stunts |
Ty Trand | ... | stunt rigger |
John Ulmer | ... | stunt actor: Legionnaire |
Lauro David Chartrand-Del Valle | ... | stunts (as Lauro Chartrand) |
Clay Virtue | ... | stunts |
Danny Virtue | ... | additional stunt coordinator |
Marshall Virtue | ... | stunts |
Steve Walton | ... | stunts |
Li Wei | ... | stunts (as Wei Li) |
Melissa Wild | ... | stunts |
Gerald Wong | ... | stunt rigger |
Peter Wong | ... | stunts |
Brent Woolsey | ... | stunts |
Edward Wrayton | ... | stunts (as Ed Wrayton) |
Eli Zagoudakis | ... | stunts |
Peng Zhang | ... | stunts |
Clint Carleton | ... | stunt double: Burt Reynolds (uncredited) |
Janene Carleton | ... | stunt double: Kristanna Loken (uncredited) |
Brett Chan | ... | stunt performer (uncredited) |
Douglas Chapman | ... | stunt double: Jason Statham (uncredited) |
Ashlea Earl | ... | stunt double: Leelee Sobieski (uncredited) / stunts (uncredited) |
Monique Ganderton | ... | stunt double: Leelee Sobieski (uncredited) |
Darren Shahlavi | ... | stunt double: Ray Liotta (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Ryan Bailey | ... | key gaffer: second unit |
Brent Ballard | ... | grip |
Juliet Belmas | ... | assistant camera |
Justin Bergler | ... | second assistant camera: "a" camera |
Igor Beuhler | ... | grip |
J.B. Bivens | ... | best boy rigging grip (as John Bivens) |
Adam Bunz | ... | grip |
Andreas Carmona | ... | grip |
Alexis Chapman | ... | rigging LX second best boy |
Paul Chorney | ... | grip (as Paul S.G. Chorney) |
David Cochrane | ... | lamp operator: second unit |
Mark Cohen | ... | first assistant camera: "b" camera |
Douglas Craik | ... | camera operator: "b" camera |
Lane Cusack | ... | grip |
Jesse Deacon | ... | best boy electric |
Todd Doiran | ... | lamp operator (as Todd Doiron) |
Gerald Dupuis | ... | best boy grip |
Nazim Edeer | ... | camera trainee |
Tyler Fleming | ... | grip |
Gwynne Fulton | ... | second assistant camera: "c" camera |
Aris Georgiopoulos | ... | first assistant camera: "a" camera, second unit / first assistant camera: "c" camera |
Brent Gies | ... | best boy rigging electric |
Don Gillie | ... | lamp operator |
Cliff Gladden | ... | grip |
Angus Godfrey | ... | grip |
Zane L. Gold | ... | grip |
Tyler Guenther | ... | grip |
Shayne Gusdal | ... | grip (as Shayne Lee Gusdal) |
Dave Hamm | ... | lamp operator |
John Harkin | ... | crane technician / dolly grip: "c" camera |
James S. Harvey | ... | lamp operator |
Chris Helcermanas-Benge | ... | still photographer |
H. Christopher Hunter | ... | dolly grip: "a" camera (as Chris Hunter) |
Gaetan Jalbert | ... | rigging gaffer (as Gaétan Jalbert) |
Jon Jovellanos | ... | grip |
Steve Keates | ... | grip |
Scott Kozak | ... | lead grip: second unit |
Francis Kramer | ... | first assistant camera: "a" camera, second unit / first assistant camera: "c" camera |
Steve Larsen | ... | cable camera technician |
Darryl Lavelle | ... | lamp operator: second unit (as Darryl Laval) |
Derek Leblanc | ... | key rigging grip (as Derek LeBlanc) |
Robin Lindala | ... | first assistant camera: "d" camera |
Casey MacIntyre | ... | video playback: second unit |
Rob MacKenzie | ... | lightboard operator/electrics (as Rob Mackenzie) |
Jamie MacQuarrie | ... | camera trainee |
Chris Madden | ... | lamp operator |
Stephen Maier | ... | first assistant camera: "a" camera |
Álex Martínez | ... | second assistant camera: "b" camera (as Alex Martinez) |
Marty McInally | ... | camera operator: "a" camera (as Martin McInally) / steadicam operator (as Martin McInally) |
Darren McLean | ... | key gaffer (as Darren Alexander McLean) |
Dave A. McLean | ... | generator operator: second unit (as Dave McLean) |
James McMurachy | ... | lamp operator |
Murray McVay | ... | lamp operator |
Ralph Mendoza | ... | space camera operator |
Tasos Mentzelopoulos | ... | second assistant camera: "b" camera, second unit (as Taso Mentzelopoulos) |
Gregory Middleton | ... | additional photography: second unit |
Tony Mirza | ... | camera operator: "d" camera |
Christopher Moone | ... | second assistant camera: "d" camera (as Chris Moore) |
Mike Mossman | ... | grip |
Danny Nowak | ... | director of photography: second unit |
John O'Neill | ... | key grip |
John Ogis | ... | lamp operator |
Andrew Pedley | ... | video playback operator |
Joe Peters | ... | lamp operator |
Richard Porta | ... | second assistant camera: "b" camera, second unit (as Richard La Porta) |
David Queen | ... | grip: second unit |
Robert Redford | ... | generator operator |
Dave Riley | ... | best boy lighting: second unit (as David Riley) |
Philip Rothwell | ... | space camera technician |
Steve Scriver | ... | lamp operator |
Ryan Shabacon | ... | grip |
John Silitoe | ... | cable camera technician (as John Sillitoe) |
Robert E. Simpson | ... | first assistant camera: "a" camera, second unit (as Robert Simpson) |
Brad Smith | ... | best boy grip |
Robin A. Smith | ... | additional second assistant camera (as Robin Smith) |
Daryl Steinkopf | ... | grip: second unit |
Jay 'Sully' Sullivan | ... | dolly grip: second unit (as Jason Sullivan) |
Andrew Sych | ... | space camera technician (as Andy Sych) |
Tom Taipalus | ... | grip |
Michael Taschereau | ... | key grip: second unit |
Christopher Tate | ... | dolly grip: second unit |
Bill Tennant | ... | generator operator |
Keith Thomson | ... | camera operator: "a" camera, second unit / camera operator: "c" camera |
Kris Tobiasson | ... | lamp operator: second unit (as Kris Tobiason) |
Johnny Walker | ... | key rigging grip |
Kyle Wendril | ... | grip |
Caroline Wilson | ... | additional second assistant camera |
David Yeung | ... | second assistant camera: "b" camera, second unit / second assistant camera: "c" camera |
Bernie Young | ... | dolly grip: "b" camera |
Marco Ciccone | ... | camera operator: additional unit (uncredited) |
Roberto W. Contreras D. | ... | camera operator: additional unit (uncredited) |
Amie Gibbins | ... | second assistant camera: additional camera (uncredited) |
Jesse Sannerud | ... | second assistant camera (uncredited) |
Steve Sherlock | ... | key grip (uncredited) |
Alf Sidick | ... | video assist operator (uncredited) |
Casting Department
Jacqueline Barnes | ... | extras casting assistant |
Colleen Bolton | ... | casting associate (as Colleen Rogers) |
Kaleigh Brown | ... | casting assistant |
Sara Brown | ... | extras casting assistant |
John Buchan | ... | casting: Toronto |
Kit Hayward | ... | extras casting director |
Costume and Wardrobe Department
Marnie Ander | ... | extras costumer |
Tatiana Andrianko | ... | cutter |
Armez N. Belair | ... | extras costumer / extras dresser |
Petra Bergholz | ... | first hand costumer cutter |
Kristen Bond | ... | seamstress |
Tess Brummitt | ... | truck costumer (as Tess Brummit) |
Sandy Buck | ... | extras costumer |
Michael John Bugera | ... | extras costumer (as Michael-John Bugera) |
Carolyn Cameron | ... | assistant costume designer |
Phuong Chau | ... | seamstress |
Barbara Clayden | ... | costumer |
Ardyth Cleveland | ... | costumer: prep |
Benita Dibdin | ... | costumer: prep |
Karen Durrant | ... | costumer: prep |
Summer Eves-Sainaney | ... | extras costumer (as Summer Eves) |
Janice Gardener | ... | extras costumer (as Janice Gardner) |
Robert Hahno | ... | extras costumer |
Lesley Halcro | ... | extras costumer |
Nancy Hare | ... | extras costumer |
Steve Holloway | ... | costumes: second unit |
Stephanie L. Jones | ... | extras costumer (as Stephanie Lynne Jones) |
Gillian Kieft | ... | costume set supervisor (as Gillian E. Kieft) |
Brenda Knight | ... | costume cutter |
Tamaryn Lang | ... | extras costumer |
Eliza Lau | ... | extras costumer |
Aieisha Li | ... | set costumer (as Aieisha Li-Louis) |
Samantha Mackinnon | ... | head costume cutter (as Samantha MacKinnon) |
Sheena Mair | ... | seamstress |
Marie Jeanne Melanson | ... | extras costumer (as Marie Malanson) |
Marcia Mior | ... | extras costumer |
Heather Seshadri | ... | key dyer (as Heather Rupert) |
Jodi Sigsworth | ... | second hand costumer cutter |
Nancy Tait | ... | key costume breakdown |
Charis Tillson | ... | extras costumer |
Virginia Young | ... | extras costumer |
Courtney Stockstad | ... | costume maker (uncredited) |
Location Management
Morgan Brady | ... | key location production assistant: second unit |
Rod Hardy | ... | assistant location manager: second unit |
Robb Hill | ... | location production assistant: second unit |
Joel Hurley | ... | additional assistant location manager |
Greg Jackson | ... | location manager |
Shane Lennox | ... | assistant location manager |
Andy Lieu | ... | location production assistant: second unit |
Sean MacLeay | ... | location production assistant: second unit |
Anne-Marie Marchi | ... | location production assistant: second unit |
Tim Moshansky | ... | location scout |
Kevin D. Murray | ... | location production assistant: second unit |
Brandi Rose Pagani | ... | key location production assistant: second unit |
Meriah Schultz | ... | location production assistant: second unit |
Ryan Shannon | ... | location production assistant: second unit |
Thierry Tanguy | ... | additional location manager: second unit |
Ken Hovgaard | ... | location scout (uncredited) |
Luke King | ... | key location production assistant (uncredited) |
Jennifer Lewis | ... | location scout (uncredited) |
Casey Nelson-Zutter | ... | location scout (uncredited) |
Music Department
Luc Bonnet | ... | music recording engineer: Lohnerranger Music Strudios |
Falko Duczmal | ... | protools engineer |
Wolfgang Herold | ... | executive soundtrack producer / music supervisor |
Markus Holler | ... | musician: additional keyboards (as Markus Höller) |
Max Knoth | ... | head orchestrator |
Andreas Lonardoni | ... | choir contractor (as Andreas Lonardon) |
Carsten Raabe | ... | additional arrangements |
Tilman Ritter | ... | orchestrator |
Hugo Sanchez | ... | music editor |
Matthias Sayer | ... | composer: additional music |
Michael Schubert | ... | music mixer |
Martin Skalsky | ... | additional arrangements |
Thomas Stoewer | ... | orchestrator (as Tom Stöwer) |
Michael Schubert | ... | score recordist (uncredited) |
Script and Continuity Department
Ingrid Kenning | ... | script supervisor |
Lorelei Kuchera | ... | continuity: second unit |
Transportation Department
Grant Andrews | ... | driver: cast |
Chris Baldwinson | ... | driver: LX 10 ton, second unit |
Gerard Boileou | ... | driver: fifth wheel (as Gerard Boileau) |
Gary Campbell | ... | driver: star wagon (as Garry Campbell) |
Scott Carpenter | ... | driver: second unit |
Ed Cherier | ... | driver (as Ed Chenier) |
John Coghlan | ... | driver: rigging |
Preston Davis | ... | driver: rigging (as Preston K. Davis) |
Scott Delaplace | ... | transportation captain |
Rick Demers | ... | driver |
Dave Driscoll | ... | driver: cast |
Rafal Dybowski | ... | transportation |
Raymond Fairchild | ... | driver: hair/make-up/wardrobe (as Raymond J. Fairchild) |
Peter Franta | ... | driver: cast (as J. Peter Franta) |
Ron Gavin | ... | transportation co-captain |
David Greenbaum | ... | production driver (as Dave Greenbaum) |
Larry Hafichuk | ... | driver: cast |
Shawn Henter | ... | transportation captain |
Dan Irwine | ... | driver: 50' wardrobe (as Dan Irwin) |
Dan Johnson | ... | driver: cable truck |
Clif Kosterman | ... | transportation coordinator |
Ross Kulak | ... | driver: camera truck, second unit |
Ray Laine | ... | driver: honeywagon |
Joe Lemasurier | ... | driver: construction (as Joe Le Masurier) |
Douglas C. March | ... | driver: fifth wheel |
Ryan Moroz | ... | transportation captain: second unit |
Carlos Nickel | ... | driver: cast |
Frank Penko | ... | transportation co-captain: second unit |
Dan Piercey | ... | driver |
Charles Pinkus | ... | driver: honeywagon, second unit (as Charlie Cinkus) |
Frank Stastny | ... | driver: star wagon |
Patricia Thorn | ... | driver: cast |
Mark Tyrrell | ... | driver: set decoration |
Erin Wilson | ... | driver: office |
Donald Chase | ... | driver: construction (uncredited) |
Additional Crew
Michael Alderking | ... | production assistant (as Michael Alderhing) |
Monita Andres | ... | corporate accountant: Brightlight Pictures |
Laura Arcangeli | ... | assistant chef: Kitchen Wisdom Catering |
Kevin Arone | ... | production assistant (as Kevin Arnone) |
Britta Bachmann | ... | representative: IBH Frankfurt |
Tom Baleshta | ... | weapons coordinator (as Thomas Baleshta) |
Zsolt Baranyai | ... | key production assistant |
Meganne Barisoff | ... | assistant craft service: second unit |
Violet Barisoff | ... | craft service: second unit / first aid: second unit |
Gerhard Bauer | ... | representative: IBH Frankfurt (as Dr. Gerhard Bauer) |
Denise Bonney | ... | assistant: Ms. Edwards |
Kelly Bowen | ... | assistant: Mr. Statham |
Joel Bradley | ... | assistant: Mr. Clarke |
Morgan Brady | ... | production assistant |
Simon Bright | ... | key production assistant |
Wiebke Brinkmann | ... | choreographer |
Dave Brolin | ... | helicopter pilot |
Phil Buhler | ... | stand-in |
Ian Cairns | ... | production assistant |
Janene Carleton | ... | animal wrangler |
Carla Carlson | ... | production assistant |
Ashley Carpenter | ... | production assistant (as Ashley Elizabeth Carpenter) |
Cameron Caskie | ... | assistant chef: Kitchen Wisdom Catering |
Chris Charters | ... | security |
Terence Chase | ... | security |
Neal Clarance | ... | chartered accountant: Ernst & Young |
Allison Clarke | ... | production secretary |
Barbara Copp | ... | production assistant |
Geoff Coulter | ... | production assistant |
Jason Crosby | ... | marine coordinator |
Meghan Delmage | ... | production assistant (as Megan DeImage) |
Nicole C. Desrosiers | ... | production assistant |
Shelly Devuyst | ... | stand-in |
Amanda Dobson | ... | assistant chef: second unit, First Take Catering (as Amanda Jenny Dobson) |
Marion Dobson | ... | assistant chef: second unit, First Take Catering |
Kyle Doig | ... | animal wrangler |
Mike Doiron | ... | production assistant |
Karyn Edwards | ... | legal counsel: Brightlight Pictures |
Dani Elias | ... | assistant: Mr. Hegyes, Brightlight Pictures |
Henry Eshelman | ... | unit publicist |
Joe Fairbanks | ... | security |
Steve Flynn | ... | helicopter pilot |
Kelly Fry | ... | craft service (as Kelly D. Fry) / first aid (as Kelly D. Fry) |
Kim Fry-Mosdell | ... | assistant craft service (as Kim D. Fry-Mosdell) / assistant first aid (as Kim D. Fry-Mosdell) |
Jennifer Giannone | ... | assistant accountant |
Stacey Godding | ... | assistant craft service (as Stacey M. Godding) |
Michael Grudman | ... | post-production accountant: Brightlight Pictures |
Murat Gök | ... | sword master |
David W. Hamilton | ... | insurance: Jones Brown Inc. (as David Hamilton) |
Kerry Hansen | ... | horse wrangler |
Greg Hanson | ... | animal wrangler |
Tyler Bishop Harron | ... | armorer supervisor |
Rick Heal | ... | tutor: ABC On Set Tutoring Co. |
Casey Hendershot | ... | assistant: Mr. Reynolds |
Matthias Herold | ... | legal: Herold Studios |
Graham Hill | ... | head chef: Kitchen Wisdom Catering |
Alan Homma | ... | payroll assistant: second unit |
Suzanne Hopkinson | ... | production assistant |
Aaron Houston | ... | operations: Brightlight Pictures |
Josh Hutchinson | ... | production assistant |
Sylvia Jang | ... | assistant accountant |
Hanno Kaempf | ... | legal: Herold Studios (as Hanno Kämpf) |
Jacqui Kaese | ... | acting coach: Mr. Ford |
Krista Kelloway | ... | assistant: Mr. Van Arragon, Brightlight Pictures |
Micah Kelpin | ... | second assistant production coordinator |
Paul King | ... | assistant chef: Kitchen Wisdom Catering (as Paul Michael King) |
Scott Kinniburgh | ... | key production assistant |
Tanja Knight | ... | assistant: Dr. Boll (as Tanja Sobieraj) |
Natalie Kosterman | ... | production assistant |
Gary Lauder | ... | animal wrangler |
Sidney LeClaire | ... | first assistant accountant (as Sydney Leclaire) |
Sue Levens | ... | production accountant (as Susan Levens) |
Andy Lieu | ... | production assistant |
Garry Little | ... | security (as Garry N. Little) |
Marilyn Liu | ... | vice president of finance: Brightlight Pictures |
Judy Lovell | ... | assistant: Mr. Liotta |
Margo MacPherson | ... | assistant: Mr. Williamson / executive assistant |
Suzanne McGovern | ... | additional craft service |
Allison McGuire | ... | unit public relations |
Robert Milicevic | ... | security |
D. Bruce Murray | ... | production assistant |
Bob Neve | ... | helicopter pilot |
Christine Oehrling | ... | behind the scenes footage |
Trina Ogryzek | ... | production assistant |
Alfonso Penon | ... | additional adr voices: Los Angeles |
Sue Pidhorney | ... | production assistant |
Adrienne Elizabeth Piket | ... | production assistant |
John Pyper | ... | payroll assistant |
Mary Quinn | ... | director of development: Brightlight Pictures |
Lisa Ragosin | ... | first assistant production coordinator |
Joseph Rahim | ... | operations: Brightlight Pictures |
Alison Rasberry | ... | key production assistant (as Alison Low) |
Kerri Lynn Raven | ... | production assistant |
Kristy Rempel | ... | production assistant |
Kerstin Risch | ... | accountant: Herold Studios |
Kevin Schartner | ... | animal wrangler (as Kevin Shartner) |
Marlene Schmidt | ... | production assistant |
Quentin Schneider | ... | animal wrangler (as Quentin James Schneider) |
John Seagle | ... | production assistant |
Joey Setter | ... | production coordinator |
Linda Sims | ... | accountant: Brightlight Pictures |
Anoop Singh | ... | security co-captain |
Suzanne E. Smith | ... | assistant accountant (as Suzanne Clements) |
Tracy D. Smith | ... | development: Brightlight Pictures |
Kim Spencer-Nairn | ... | chartered accountant: Ernst & Young |
Shane Storozuk | ... | production assistant (as Shane Michael Johnathon Storozuk) |
Petra Sturm | ... | accountant: Herold Studios |
Soren Tambour | ... | head chef: second unit, First Take Catering |
Janice Taylor | ... | payroll accountant: cast |
Rachael Taylor | ... | key extras wrangler |
Tim Terepocki | ... | animal wrangler (as Tim Terepoki) |
Emily Thierry-Gray | ... | office assistant: Brightlight Pictures |
Cody Thomson | ... | animal wrangler |
Jeff Trott | ... | assistant: Ms. Sobieski |
Jeff Turko | ... | security coordinator |
Mike Tymchyshyn | ... | animal wrangler |
Brad Van Arragon | ... | senior vice president of production: Brightlight Pictures |
Danny Virtue | ... | animal coordinator |
Luke Waidmann | ... | stand-in (as Luke Waidman) |
Shawn Walton | ... | production assistant |
Michelle Wang | ... | accounting clerk |
Peter Wenke | ... | voice actor: main 'Krug' voice |
Gordon Wills | ... | production assistant |
Jane Zsigmond | ... | paralegal |
Ron Blecker | ... | military advisor (uncredited) |
Duane Bradley | ... | raven trainer (uncredited) |
Eunice Choi | ... | extras wrangler (uncredited) |
Jeff Chow | ... | contact lens technician (uncredited) |
Kimberly Clarke | ... | background coordinator (uncredited) |
Emily Costa | ... | masks and jewelry (uncredited) |
David Leonard Dreimann | ... | production assistant (uncredited) |
Peter Elliott | ... | primate choreographer (uncredited) |
Brynn Kinnee | ... | background coordinator (uncredited) |
Susan Laprelle | ... | puppeteer (uncredited) |
Cameron Morris | ... | production assistant: preparation (uncredited) |
William Wanstrom | ... | publicist (uncredited) |
Thanks
Neal Hallford | ... | special thanks |
Matthias Triebel | ... | thanks |
Production Companies
- Boll Kino Beteiligungs GmbH & Co. KG (presents)
- Herold Productions (in association with)
- Brightlight Pictures (in association with)
Distributors
- Twentieth Century Fox (2007) (Austria) (theatrical)
- Cascade Film (2007) (Russia) (theatrical)
- Paradise (2007) (Ukraine) (theatrical)
- Tandem Films (2007) (Bulgaria) (theatrical)
- Twentieth Century Fox (2007) (Germany) (theatrical)
- Peace Arch Entertainment Group (2007) (Canada)
- Prorom Media-Trade (2007) (Romania)
- Benelux Film Distributors (2008) (Netherlands) (theatrical)
- Freestyle Releasing (2008) (United States) (theatrical)
- SP Films (2008) (Argentina) (theatrical)
- Shan Movie International (2008) (India) (theatrical)
- Shaw Organisation (2008) (Singapore) (theatrical)
- Vivendi Entertainment (2008) (United States) (theatrical)
- 20th Century Fox Home Entertainment (2008) (United States) (DVD)
- CatchPlay (2008) (Taiwan)
- Dutch FilmWorks (DFW) (2008) (Netherlands) (Blu-ray)
- Dutch FilmWorks (DFW) (2008) (Netherlands) (DVD)
- Horizon One Entertainment (2008) (Australia)
- IPA Asia Pacific (2008) (Thailand)
- Metrodome Video Ltd. (2008) (United Kingdom) (Blu-ray)
- Metrodome Video Ltd. (2008) (United Kingdom) (DVD)
- Sandrew Metronome Distribution (2008) (Finland) (DVD)
- Splendid Film (2008) (Germany) (DVD)
- Vivendi Entertainment (2008) (United States) (DVD)
- New World Films Internacional S.A. (2009) (Spain) (theatrical)
- Film1 (2009) (Netherlands) (tv) (limited)
- Gativideo (2009) (Argentina) (DVD)
- One Movie (2009) (Italy)
- CN Entertainment (2010) (Hong Kong) (DVD)
- RTL Entertainment (2010) (Netherlands) (tv) (RTL5)
- IPA Asia Pacific (2015) (Vietnam)
- 101 Films (2016) (United Kingdom)
- Rai Movie (2016) (Italy) (tv)
- King Power (2017) (Vietnam)
- Netflix (2019) (Netherlands) (tv) (limited)
Special Effects
- SFX Studio (creature department and special make-up effects)
- The Orphanage (visual effects and animation)
- Elektrofilm (visual effects)
- Digiscope (digital visual effects)
- tvt. postproduction (visual effects)
- Technicolor Creative Services VFX Vancouver (visual effects)
- Pictorion_das Werk (visual effects)
- Pictorion Digital Studio (visual effects)
- Invisible Pictures (visual effects)
- Rocket Science VFX (visual effects)
- Tinderbox (visual effects)
- Look Effects (visual effects)
- Frantic Films (visual effects)
- Momentum VFX (matte paintings)
- upstart! Animation (visual effects)
- Arcane (visual effects)
- Mainframe Entertainment (motion capture services)
- Eyetronics (3D scanning services)
- Joel Echallier's SFX Studio (special makeup effects)
Other Companies
- Gas Powered Games (designed by: based on the Dungeon Siege® game)
- A.B.C. On Set Tutoring Company (tutor)
- Auckland Audio (ADR recorded at: New Zealand)
- Chapman/Leonard Studio Equipment (dollies)
- Creaser & Co. (digital grading supervision)
- Entertainment Partners Canada (payroll service)
- Ernst & Young (chartered accountants)
- Finale Post Production (avid services and support)
- First Take Catering (catering: second unit)
- Herold Studios (audio post production services by)
- Herold Studios (sound mix)
- Herold Studios (sound post-production)
- Investitionsbank Hessen (IBH) (acknowledgment)
- Jones Brown Insurance (insurance)
- Kitchen Wisdom (catering)
- Line 21 Media Services (combined dialogue, continuity & spotting list)
- Lohnerranger Music Studios (recording engineers)
- Pacific Backlot Services (grip and lighting equipment)
- Panavision (cameras)
- Pictorion Das Werk Vancouver Inc. (digital intermediate and titles)
- Pivotal Post (avid editing equipment)
- Post Modern Sound (ADR recording facility)
- SPG Studios (ADR recorded at: Los Angeles)
- Sharpe Sound Studios (ADR recorded at: Vancouver)
- Spacecam Systems (gyro-stabilized camera system provided by)
- The Background (walla artists)
- Video Split Productions (video assist equipment)
- Visual Data Media Services (digital asset servicing)
- Wanstrom & Associates (publicity)
Storyline
Plot Summary |
Set in the kingdom of Ehb, the story follows Farmer (Jason Statham), who was adopted by his village. When Farmer's wife, Solana (Claire Forlani), and his son leave to sell vegetables at the town of Stonebridge, Farmer's farm is attacked by creatures called Krugs. With the help of his friend and neighbor Norrick (Ron Perlman), he travels to Stonebridge where his wife and son are. Before he arrives, the Krugs, controlled by the wizard Gallian (Ray Liotta), kill his son and capture his wife. Farmer, with the help of Bastian (Will Sanderson), his brother-in-law, and Norrick sets out to find and rescue his wife. The King's nephew Fallow (Matthew Lillard) is conspiring with the wizard Gallian to take over the kingdom led by King Konreid ('Burt Reynolds'). Written by btphelps and others |
Plot Keywords | |
Taglines | Rise and fight See more » |
Genres | |
Parents Guide | View content advisory » |
Certification |
|
Additional Details
Also Known As |
|
Runtime |
|
Official Sites | |
Country | |
Language | |
Color | |
Aspect Ratio |
|
Sound Mix | |
Filming Locations |
Box Office
Budget | $60,000,000 (estimated) |
Opening Weekend Germany | EUR696,202, 02 Dec 2007 |
Did You Know?
Trivia | Script development took over a year. In the end, Doug Taylor re-wrote 80% of the script because the original story was considered too similar to the "Lord of the Rings" trilogy. See more » |
Goofs | When King Konreid, on horseback, addresses his troops in front of the castle, neither he nor his horse casts a shadow because of the poor compositing work. See more » |
Movie Connections | Featured in Episode #39.9 (2008). See more » |
Soundtracks | Carry the Blessed Home See more » |
Quotes |
General Backler:
In your world, do you not kneel before your king? Farmer Daimon: In my world, the king's army is expected to protect the kingdom, not just the castle. See more » |