Robin Hood (2010)
Reference View | Change View
- PG-13
- 2h 20min
- Action, Adventure
- 14 May 2010 (USA)
- Movie
- 1 win & 14 nominations.
- See more »
Photos and Videos
Complete, Cast awaiting verification
Russell Crowe | ... |
Robin Longstride
|
|
Cate Blanchett | ... |
Marion Loxley
|
|
Max von Sydow | ... |
Sir Walter Loxley
|
|
William Hurt | ... |
William Marshal
|
|
Mark Strong | ... |
Godfrey
|
|
Oscar Isaac | ... |
Prince John
|
|
Danny Huston | ... |
King Richard the Lionheart
|
|
Eileen Atkins | ... |
Eleanor of Aquitaine
|
|
Mark Addy | ... |
Friar Tuck
|
|
Matthew Macfadyen | ... |
Sheriff of Nottingham
|
|
Kevin Durand | ... |
Little John
|
|
Scott Grimes | ... |
Will Scarlet
|
|
Alan Doyle | ... |
Allan A'Dayle
|
|
Douglas Hodge | ... |
Sir Robert Loxley
|
|
Léa Seydoux | ... |
Isabella of Angoulême
|
|
Jonathan Zaccaï | ... |
King Philip of France
|
|
Robert Pugh | ... |
Baron Baldwin
|
|
Gerard McSorley | ... |
Baron Fitzrobert
|
|
Velibor Topic | ... |
Belvedere
|
|
Ciaran Flynn | ... |
Loop
|
|
Simon McBurney | ... |
Father Tancred
|
|
Denise Gough | ... |
Village Mother
|
|
John Nicholas | ... |
Farmer Paul
|
|
Thomas Arnold | ... |
Captain of the Royal Barge
|
|
Pip Carter | ... |
Royal Equery
|
|
Mark Lewis Jones | ... |
Stone Mason Longstride
|
|
Bronson Webb | ... |
Jimoen
|
|
Denis Ménochet | ... |
Adhemar
(as Denis Menochet)
|
|
Jamie Beamish | ... |
Church Deacon
|
|
John Atterbury | ... |
Exchequer
|
|
Luke Evans | ... |
Sheriff's Thug
|
|
Roy Holder | ... |
Gaffer Tom
|
|
Mark Ryder | ... |
Baron Baldwin's Grandson
(as Mark David)
|
|
Ruby Bentall | ... |
Margaret - Walter's Maid
|
|
Ned Dennehy | ... |
Sentinel
|
|
Nicolas Simon | ... |
Slovenly French Cook
|
|
Lisa Millett | ... |
Walter's Cook
|
|
Stuart Martin | ... |
Messenger
|
|
Jessica Raine | ... |
Princess Isabel of Gloucester
|
|
Steve Evets | ... |
Ragged Messenger
|
|
Eric Rulliat | ... |
Ruffian
|
|
Abraham Belaga | ... |
King Philip's Aide
|
|
Jack Downham | ... |
Young Robin
|
|
Richard Riddell | ... |
Sentry
|
|
David Bertrand | ... |
French Captain
|
|
Arthur Darvill | ... |
Groom
|
|
Giannina Facio | ... |
Lady-in-Waiting
|
|
Hannah Barrie | ... |
Woman at Bog
|
|
Lee Battle | ... |
Soldier Boy
|
|
Nicky Bell | ... |
Soldier Two
|
|
Andrea Ware | ... |
Little John's Wench
|
|
John O'Toole | ... |
Tom the Pig Man
|
|
Ralph Ineson | ... |
Northerner
(as a different name)
|
|
Zuriel De Peslouan | ... |
French Informant
|
|
Jake Curran | ... |
Distinctive Man
|
|
Samuel Dupuy | ... |
French Flagship Captain
|
|
Nick Lucas | ... |
Justiciar
|
|
Alan Charlesworth | ... |
Cardinal Roger
|
|
Lothaire Gerard | ... |
French Boy
|
|
Mat Laroche | ... |
Laughing French Soldier
|
|
Chris Jared | ... |
Equerry
|
|
Joseph Hamilton | ... |
Feral Child
|
|
James Hamilton | ... |
Feral Child
|
|
James Burrows | ... |
Feral Child
|
|
Danny Patrick | ... |
Feral Child
(as Danny Clarke)
|
|
Tom Blyth | ... |
Feral Child
|
|
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Stephen Armourae | ... |
French Lord (uncredited)
|
|
Barry Ashton | ... |
Master of ceremonies (uncredited)
|
|
Lasco Atkins | ... |
Castle Worker (uncredited)
|
|
Paul Bateman | ... |
Merry Man (uncredited)
|
|
Jason Beeston | ... |
French Soldier (uncredited)
|
|
Vic Blickem | ... |
Monk (uncredited)
|
|
Chris Bowe | ... |
Palace Guard (uncredited)
|
|
Douglas Bunn | ... |
Merry Man (uncredited)
|
|
Jack Butler | ... |
Extra (uncredited)
|
|
Andy Callaghan | ... |
Principle Archer (uncredited)
|
|
Roger Camden | ... |
Archer (uncredited)
|
|
Jamie Clark | ... |
Palace Guard (uncredited)
|
|
Jason Collins | ... |
Peasant (uncredited)
|
|
Samara Couri | ... |
Villager (uncredited)
|
|
Nicholas Crum | ... |
Sapper (uncredited)
|
|
James Currie | ... |
Archer (uncredited)
|
|
Tim Daish | ... |
Equerry (uncredited)
|
|
Sarah-Jane De Crespigny | ... |
Nottingham Villager / Londoner (uncredited)
|
|
Ray Donn | ... |
Priest (uncredited)
|
|
Guinevere Edwards | ... |
Extra (uncredited)
|
|
Alison Faith | ... |
Nottingham Villager (uncredited)
|
|
James Fiddy | ... |
Nobleman (uncredited)
|
|
Sam Fink | ... |
French Legionnaire (uncredited)
|
|
Nina Aimer Fox | ... |
Isolde (uncredited)
|
|
Robert J. Fraser | ... |
English Pikeman (uncredited)
|
|
Rich Goble | ... |
Northern Army Soldier (uncredited)
|
|
Joe Golby | ... |
Archer (uncredited)
|
|
Kas Graham | ... |
Archer (uncredited)
|
|
Lloyd Handley | ... |
English Archer (uncredited)
|
|
Jane Hardcastle | ... |
Wench Dancing (uncredited)
|
|
Warren Harrington | ... |
Archer (uncredited)
|
|
Lee Nicholas Harris | ... |
Archer (uncredited)
|
|
Peter Holyoake | ... |
Sapper (uncredited)
|
|
Russell Honeywell | ... |
Archer (uncredited)
|
|
Steven Hopwood | ... |
Amputee Villager (uncredited)
|
|
Tim Howard | ... |
French Soldier (uncredited)
|
|
Kerry Ingram | ... |
Village Child (uncredited)
|
|
Jimi James | ... |
Baron's Northern Army Soldier (uncredited)
|
|
Michael Koltes | ... |
Tax Collector (uncredited)
|
|
Andrew Kybett | ... |
English Pikeman (uncredited)
|
|
Lucy Lavey | ... |
Village Girl (uncredited)
|
|
Jean-Christophe Leger | ... |
Soldier (uncredited)
|
|
Phil Lowes | ... |
Rider (uncredited)
|
|
Teresa Mahoney | ... |
Whore (uncredited)
|
|
Jo Marriott | ... |
Friar Tuck's Wench (uncredited)
|
|
Adam Martin | ... |
Philip II of France's Servant (uncredited)
|
|
João Costa Menezes | ... |
Archer (uncredited)
|
|
Richard Norris | ... |
English Archer / French Soldier (uncredited)
|
|
Robert Harrison O'Neil | ... |
Archer (uncredited)
|
|
Michael St Omer | ... |
Sapper (uncredited)
|
|
James Payton | ... |
King's Physician (uncredited)
|
|
Fleur Poad | ... |
Wench Dancer (uncredited)
|
|
Robert Roman Ratajczak | ... |
Royal Archer (uncredited)
|
|
Will Richardson | ... |
Feral Boy (uncredited)
|
|
Steve Saunders | ... |
English Archer (uncredited)
|
|
Kirsty Seager | ... |
Villager (uncredited)
|
|
Mark Shrimpton | ... |
Baron's Northern Army Soldier (uncredited)
|
|
Jesse James Sims | ... |
Archer (uncredited)
|
|
Jack Steele | ... |
Archer (uncredited)
|
|
Simon Steggall | ... |
Dock Worker (uncredited)
|
|
Paul Stockman | ... |
Blacksmith (uncredited)
|
|
Adam Templar | ... |
Archer of King Richard (uncredited)
|
|
David Terry | ... |
French Marine on landing craft (uncredited)
|
|
Emma Timms | ... |
Medieval Villager (uncredited)
|
|
Matt Tyzack | ... |
English Pike Man (uncredited)
|
|
Umit Ulgen | ... |
Archer (uncredited)
|
|
Martin Walker | ... |
Palace Guard (uncredited)
|
|
Harvey Walsh | ... |
Village boy (uncredited)
|
|
Christian Wolf-La'Moy | ... |
English Longbow Archer (uncredited)
|
|
Tony Wood | ... |
Sapper (uncredited)
|
Directed by
Ridley Scott |
Written by
Brian Helgeland | ... | (screenplay) |
Brian Helgeland | ... | (story) and |
Ethan Reiff | ... | (story) & |
Cyrus Voris | ... | (story) |
Produced by
Michael Costigan | ... | executive producer |
Russell Crowe | ... | producer |
Michael Ellenberg | ... | co-executive producer |
Brian Grazer | ... | producer |
Ryan Kavanaugh | ... | executive producer |
Nikolas Korda | ... | co-producer |
Keith Rodger | ... | associate producer |
Charles J.D. Schlissel | ... | executive producer |
Ridley Scott | ... | producer |
Jim Whitaker | ... | executive producer |
Music by
Marc Streitenfeld |
Cinematography by
John Mathieson |
Editing by
Pietro Scalia |
Editorial Department
Hopi Allard | ... | editor trainee |
Michael Boggs | ... | scanning producer |
Harry Connolly | ... | assistant editor |
Patrick Haas | ... | post-production assistant |
Tom Harrison-Read | ... | first assistant editor |
Laurence Johnson | ... | second assistant editor |
Kathleen Latlip | ... | assistant editor |
Robert Mead | ... | first assistant editor |
Nick Monton | ... | digital intermediate producer |
Stephen Nakamura | ... | digital film colorist |
Billy Rich | ... | additional editor |
Alex Romano | ... | digital intermediate on-line editor |
Sean Phillip Rowe | ... | digital film scanner (as Sean Rowe) |
Bill Ceresia | ... | post-production coordinator (uncredited) |
Maria Chamberlain | ... | dailies: additional colorist (uncredited) |
Simona Harrison | ... | colorist: dailies (uncredited) |
Jahanzeb Hayat | ... | dailies producer (uncredited) |
Casting By
Jina Jay |
Production Design by
Arthur Max |
Art Direction by
David Allday | ... | senior art director |
Alex Cameron | ||
Anthony Caron-Delion | ||
Ray Chan | ... | senior art director |
Marc Homes | ||
John King | ... | supervising art director |
Adam O'Neill | ||
Matthew Robinson | ||
Mike Stallion | ||
Tom Still | ||
Mark Swain | ||
Remo Tozzi | ||
Karen Wakefield | ... | senior art director |
Set Decoration by
Sonja Klaus |
Costume Design by
Janty Yates |
Makeup Department
Jo Adams | ... | hair artist |
Kevin Alexander | ... | hair designer |
Candice Banks | ... | hairdresser |
Nicola Buck | ... | crowd makeup artist |
Amy Byrne | ... | hair stylist |
Leanne Cable | ... | crowd makeup trainee: dailies |
Anna Cash | ... | hair stylist: crowd / makeup artist: dailies |
Maria Cork | ... | prosthetics technician |
Catherine Davies | ... | hairdresser |
Nathaniel De'Lineadeus | ... | dental effects designer |
Paul Engelen | ... | makeup designer |
Rita Fekete | ... | makeup artist: crowd |
Wendy Kemp Forbes | ... | hair supervisor: second unit |
Lesley Hamon | ... | makeup artist |
Giacomo Iovino | ... | senior mould maker: props |
Colin Jackman | ... | sculptor |
Suzanne Jansen | ... | makeup artist / makeup artist: crowd |
James Kernot | ... | mouldshop supervisor |
Sophia Knight | ... | hair stylist: crowd |
Bob Kretschmer | ... | wig maker |
Melissa Lackersteen | ... | makeup artist |
Rebecca Lafford | ... | makeup artist: Ms. Blanchett |
Laura Lilley | ... | makeup artist: crowd |
Jane Logan | ... | daily hair stylist |
Chris Lyons | ... | special effects teeth |
Kate May | ... | crowd makeup trainee: dailies |
Nuria Mbomio | ... | hair stylist: crowd |
Dhruve Patel | ... | contact lens effects consultant |
Nina Pratley | ... | crowd makeup trainee: dailies |
Robin Pritchard | ... | special makeup effects artist |
Nikita Rae | ... | hair stylist: crowd |
Clare Ramsey | ... | makeup artist |
Gemma Richards | ... | makeup supervisor crowd |
Stephen Rose | ... | key crowd hair supervisor |
Alex Rouse | ... | wigmaker |
Sophie Slotover | ... | hair stylist: crowd |
Rachael Speke | ... | hair stylist: dailies |
Tracey Wells | ... | hair dresser: Ms. Blanchett |
Sophia Weston | ... | crowd makeup (as Sophia Burnage) |
David White | ... | prosthetic effects designer |
Julia Wilson | ... | crowd makeup artist |
Claire Matthews | ... | make up artist: crowd (uncredited) |
Siân Miller | ... | makeup artist (uncredited) |
Josh Weston | ... | special makeup effects artist (uncredited) |
Julie Wright | ... | prosthetic makeup artist (uncredited) |
Production Management
Mally Chung | ... | unit manager |
Teresa Kelly | ... | post-production supervisor |
Nikolas Korda | ... | unit production manager |
Siobhan Lyons | ... | production manager: second unit |
Hermione Ninnim | ... | production manager |
Sean T. Stratton | ... | post production executive (uncredited) |
Second Unit Director or Assistant Director
Matthew Baker | ... | key second assistant director |
Tom Browne | ... | third assistant director: second unit |
Dan Channing Williams | ... | daily assistant director |
William Dodds | ... | second assistant director: second unit |
Clare Glass | ... | third assistant director |
Robert Grayson | ... | first assistant director: second unit |
Barney Hughes | ... | third assistant director |
Sylvain Jouannet | ... | co-second assistant director |
Sid Karne | ... | daily third assistant director |
Max Keene | ... | first assistant director |
Ray Kenny | ... | third assistant director: second unit |
James McGrady | ... | co-third assistant director |
Danny McGrath | ... | second assistant director |
Terry McShane | ... | additional third assistant director |
Michael Michael | ... | second assistant director: crowd |
Tom Mulberge | ... | additional third assistant director |
Jaesung Oh | ... | crowd third assistant director: second unit (as Jae-sung Oh) |
David Pinkus | ... | co-second assistant director: crowd |
Sarah Jean Selway | ... | co-third assistant director: base camp (as Sarah Brand) |
Rory Shaw | ... | daily third assistant director |
Tom Fenwick Smith | ... | floor runner |
Kris Vankay | ... | Runner |
Alexander Witt | ... | second unit director |
Nikolay Yordanov | ... | trainee assistant director |
Art Department
Alex Aitken | ... | plasterer |
Douglas Allam | ... | head of department plasterer |
Hideki Arichi | ... | set designer |
Giles Asbury | ... | storyboard artist |
Jim Barr | ... | assistant art director |
Paul Beeson | ... | plasterer |
Mat Bergel | ... | stand-by props: second unit |
Andrew Betts | ... | carpenter |
Sarah Bicknell | ... | assistant art director (as Sarah Stuart) |
Lee Biggs | ... | carpenter |
Dean Bird | ... | scenic painter |
Graham Bishop | ... | production buyer |
Joe Bovington | ... | stagehand |
Matt Boyton | ... | prop modeller |
Guy Bradley | ... | assistant art director |
Satarupa Bradley | ... | scenic artist |
Anna Bregman | ... | draughtsman |
Toby Britton | ... | set designer |
Alan Brooker | ... | draper |
Thomas Brown | ... | assistant art director |
Paul Bufton | ... | dressing props |
Radleigh Bushell | ... | scenic painter |
Westleigh Bushell | ... | stage hand |
Rob Cameron | ... | assistant set decorator |
Tristan Carlisle-Kitz | ... | chargehand stand-by props: second unit |
Oliver Carroll | ... | concept artist |
Joe Cassar | ... | carpenter |
Tina Charad | ... | equine dressing coordinator / equine tack designer |
Dean Clegg | ... | set designer |
Liz Colbert | ... | assistant graphic artist |
Kelvin Cook | ... | dressing props |
Will Coubrough | ... | draughtsman |
Jordan Crockett | ... | standby art director |
Lucy Cunnington | ... | set decorating coordinator (as Lucy Hope-Smith) |
Laura Davison | ... | construction coordinator/buyer |
Gary Dawson | ... | dressing props |
Wayne Day | ... | hod carpenter |
Gina De Ferrer | ... | art department researcher |
Paul Dennis | ... | greensman |
Jim Dines | ... | boat builder |
Billy Edwards | ... | chargehand stand-by props |
Luke Edwards | ... | set decorating assistant |
Sander Ellers | ... | prop modeller |
Scott Elms | ... | carpenter / carpenter: set decorating |
Lucy Eyre | ... | assistant buyer |
Laurent Ferrie | ... | drapesman |
Claire Fleming | ... | art department assistant: dailies |
Hugh Fottrell | ... | set decorating propmaker |
Harry Franchetti | ... | head sculptor |
Katie Gabriel | ... | art department coordinator |
Leigh Gilbert | ... | construction manager |
Sarah Ginn | ... | art department assistant |
Gary Gleeson | ... | supervising painter |
Emma Godwin | ... | location buyer |
Alan Gooch | ... | hod painter |
Larry Gooch | ... | painter |
Oliver Goodier | ... | draughtsman |
Hanna Griffiths | ... | archivist |
Andrea M. Gutierrez | ... | archivist |
Matt Handford | ... | carpenter |
Shane Harford | ... | dressing prop |
Jane Harwood | ... | draughtsman |
Darren Hayward | ... | carpenter |
Kathy Heaser | ... | assistant graphic artist |
Annika Hellgren | ... | sculptor |
Nick Hewison | ... | dressing propman |
Oliver Hodge | ... | supervising propmaker |
Patricia Johnson | ... | assistant art director (as Patsy Johnson) |
Bethan Jones | ... | art department assistant |
Thomas Jones | ... | props |
Scott Keery | ... | props |
Eileen Suzanne Zita Kelly | ... | prop painter |
Mark Kimber | ... | chargehand props |
Jody King | ... | sculptor |
Eva Kuntz | ... | concept artist |
Elizabeth Loach | ... | draughtsman |
Tony Marks | ... | carpenter |
Glenn Marsh | ... | prop modeler |
Blake Maslin | ... | greensman |
Brian Maslin | ... | head greensman |
Mark McCabe | ... | drapesman |
Paul Anthony McGill | ... | concept illustrator |
Simon McGuire | ... | concept artist |
Jon Meakins | ... | props |
Jonathan Millward | ... | storyboard artist |
Nick Milner | ... | props |
Belle Mundi | ... | set decorating props ager |
Ben Munro | ... | stand-by art director |
Eddie Murphy | ... | carpenter |
Heather Noble | ... | art department coordinator |
William Overstall | ... | prop modeller |
David Packard | ... | scenic artist |
Warren Parkinson | ... | stand-by equine dresser |
Steve Payne | ... | dressing prop |
Darren Philpott | ... | carpenter |
Caroline Pool | ... | art department assistant |
Peter Popken | ... | concept artist |
Andrew Proctor | ... | junior draughtsman |
Jenny Ray | ... | set decorating propmaker |
Jean-Louis Riols | ... | drapesman |
Daniel Rogers | ... | carpenter |
Ian Rolfe | ... | stand-by rigger |
Annushka Russell | ... | draughtsman |
Matt Sargent | ... | draper |
Michael Seymour | ... | hod rigger |
Toby Shears | ... | armoury senior sculptor/modeller |
Jamie Shelley | ... | charge hand |
Bob Sherwood | ... | props |
Lauren Simpson | ... | propmaking buyer |
Michael Sinnott | ... | painters laborer |
Mark Smith | ... | chargehand tents |
Mike Smith | ... | assistant construction manager |
Jim Stanes | ... | graphic artist |
Robert Stannage | ... | props |
Roland Stevenson | ... | supervising head sculptor |
Hayley Easton Street | ... | concept artist |
Ian Taylor | ... | scenic carpenter |
Richard Thomas | ... | prop maker |
Daniel Thompson | ... | carpenter |
Tod Todeschini | ... | set dressing props |
Richard Usher | ... | art department assistant |
Maira Vazeou | ... | draper |
Dan Walker | ... | concept artist |
Julian Walker | ... | decor and lettering artist |
Wolfgang Walther | ... | stand-by rigger |
Dicken Warner | ... | set dresser |
Michael Weaver | ... | painter |
Tom Weaving | ... | assistant art director |
Terry Wells | ... | property master |
Steve Westley | ... | dressing props |
John Whitby | ... | carpenter |
Greg White | ... | props |
Rebecca White | ... | set decorating assistant (as Rebecca Walker) |
Craig Whiteford | ... | greensman |
Ian Whiteford | ... | greensman |
Tom Whitehead | ... | assistant art director |
Catherine Whiting | ... | junior draughtsman |
Julian Wilson | ... | dressing prop |
Zoe Wilson | ... | props coordinator |
Thomas Wingrove | ... | art department dailies |
Greg Winter | ... | prop painter |
James Woodcock | ... | modeller |
Terry Woods | ... | chargehand prop |
Sophie Worley | ... | art department assistant |
Dorrie Young | ... | junior draughtsman |
Paul Couch | ... | stand-by painter (uncredited) |
Gizem Ersavas | ... | art department work experience (uncredited) |
Melissa Eybers | ... | propmaker (uncredited) |
Martin Foley | ... | draughtsman (uncredited) |
Steve Furneaux | ... | carpenter (uncredited) |
Andrew Guyett | ... | painter (uncredited) |
Steve Harris | ... | carpenter (uncredited) |
Gary Lock | ... | props (uncredited) |
Tanya Peacock | ... | prop maker and painter (uncredited) |
Doreen Watkinson | ... | prop maker (uncredited) |
Thomas Wingrove | ... | art department work experience (uncredited) |
Sound Department
Christopher Assells | ... | sound effects editor |
Paul Aulicino | ... | foley editor |
Wade Barnett | ... | adr recordist |
Charlie Campagna | ... | sound effects recordist: arrows |
Harry Cohen | ... | sound designer |
Toby Cohen | ... | additional sound |
Tony Dawe | ... | production sound mixer |
David Farnsworth | ... | sound editor |
Nerses Gezalyan | ... | sound mixer |
David Giammarco | ... | re-recording mixer |
Hector C. Gika | ... | sound effects editor |
Peter Gleaves | ... | adr mixer |
Laura Graham | ... | adr editor |
Gary A. Hecker | ... | supervising foley artist |
Jethro Hegarty | ... | boom operator: dailies |
Craig S. Jaeger | ... | supervising sound editor |
Chris Jargo | ... | adr editor |
Christian Joyce | ... | additional sound mixer: second unit |
Gary Keller | ... | sound assistant |
Daniel R. Kerr | ... | sound effects recordist |
Paul Lynch | ... | adr recordist |
Paul Massey | ... | re-recording mixer |
Simon McCormick | ... | adr recordist |
Stuart McCutcheon | ... | boom operator: dailies |
Michael Miller | ... | adr mixer |
Dror Mohar | ... | foley supervisor |
John Mooney | ... | production sound mixer |
Mark Ormandy | ... | additional audio |
Jan Petrov | ... | adr recordist |
Margit Pfeiffer | ... | supervising dialogue editor |
Mark Rawlings | ... | sound trainee |
Paul Schwartz | ... | boom operator: dailies |
Ann Scibelli | ... | sound designer |
Dan Sharp | ... | sound recordist |
Branden Spencer | ... | assistant sound director |
Wylie Stateman | ... | supervising sound editor |
Mark P. Stoeckinger | ... | supervising sound editor |
Matthew E. Taylor | ... | sound effects recordist |
Paul Tirone | ... | adr recordist |
Ben Wilkins | ... | sound editor |
Kerry Dean Williams | ... | supervising adr editor |
Denise Yarde | ... | boom operator main unit |
Philip Young | ... | adr recordist |
Greg Zimmerman | ... | adr recordist |
Mark Sheffield | ... | post-production sound engineer (uncredited) |
Andy Stallabrass | ... | adr recordist (uncredited) |
Special Effects by
Andy Adam | ... | special effects technician |
Will Bazeley | ... | special effects trainee |
David Blyth | ... | special effects trainee |
Caimin Bourne | ... | special effects technician |
Paul Brady | ... | special effects technician |
Christopher Brennan | ... | special effects technician |
Ben Broadbridge | ... | special effects technician |
Julian Butterfield | ... | special effects technician |
Paul Clancy | ... | special effects senior technician |
Simon Cockren | ... | special effects floor supervisor: second unit |
Garry Cooper | ... | special effects senior technician: daily |
Myriam Cournoyer | ... | special effects assistant |
Dave Crownshaw | ... | snow effects supervisor |
Simon Davey | ... | special effects senior technician: daily |
Keith Dawson | ... | senior special effects technician |
Peter Fern | ... | senior special effects technician |
Alex Freeman | ... | special effects |
Rodney Fuller | ... | senior special effects technician |
Andy Garner | ... | animatronic special effects |
Terry Glass | ... | special effects senior technician |
Alexander Gunn | ... | senior special effects technician |
Oliver Guy-Watkins | ... | snow effects technician |
Darrell Guyon | ... | senior special effects technician |
Joe Halford | ... | special effects technician |
Peter Hawkins | ... | prosthetic effects |
Mathew Horton | ... | senior special effects technician (as Matthew Horton) |
Gareth Jolly | ... | snow effects technician dallies |
James Kernot | ... | prosthetics workshop supervisor |
Steve Knowles | ... | senior special effects technician |
Jaroslav Kolenic | ... | special effects technician |
Casper Lailey | ... | special effects technician |
Edward Leeson | ... | special effects assistant |
Thomas Lloyd | ... | special effects assistant |
Roger Mann | ... | special effects technician |
Julian Marsh | ... | senior special effects technician |
John Mason | ... | senior snow effects technician |
Darren May | ... | special effects technician |
Jason McCameron | ... | special effects |
David McGeary | ... | special effects technician |
Dominic Mewburn-Crook | ... | special effects technician |
Huw Millar | ... | special effects |
Jessica Moore | ... | special effects technician |
Jon Moore | ... | prosthetics technician |
Rupert Morency | ... | special effects trainee |
Nigel Nixon | ... | special effects production buyer |
Oliver Nixon | ... | special effects trainee |
John Nolan | ... | senior animatronic designer |
Charlie Pedersen | ... | special effects assistant (as Charlie Pederson) |
Stefano Pepin | ... | special effects floor supervisor |
Ken Petrie | ... | special effects: dailies |
Graham Povey | ... | special effects senior technician |
Delroy Reid | ... | snow effects technician (as Del Reid) |
Graham Riddell | ... | prosthetic floor supervisor |
Lee Rider | ... | senior special effects technician |
Matthew Roberts | ... | special effects technician |
Darren Robinson | ... | special effects makeup |
Grant Rogan | ... | special effects technician |
Shaun Rutter | ... | senior special effects technician |
Andrew Ryan | ... | special effects |
Steve Scotton | ... | senior prosthetics technician |
Ty Senior | ... | special effects technician |
Stephen Shelley | ... | snow effects supervisor |
Kate Alexandra Smith | ... | prosthetic effects (as Kate Smith) |
Jody Taylor | ... | special effects technician |
Neil Toddy Todd | ... | special effects technician |
Matt Veale | ... | special effects technician |
David J. Watson | ... | special effects technician (as David Watson Jr.) |
Alistair Williams | ... | special effects technician |
Hayley J. Williams | ... | special effects technician |
Victoria Williams | ... | special effects technician |
Trevor Wood | ... | special effects supervisor |
Matthew G. Armstrong | ... | special effects technician: dailies (uncredited) |
Visual Effects by
Darrell Abney | ... | senior texture artist |
Paolo Acri | ... | digital compositor: MPC |
Lindsay Adams | ... | digital compositor: MPC |
Nidhi Agarwal | ... | matchmove artist |
Anastasios Agiakatsikas | ... | junior compositor |
Vladislav Akhtyrskiy | ... | digital compositor |
Casey Allen | ... | senior flame artist |
Zoran Arizanovic | ... | digital environment artist: MPC |
Spencer Armajo | ... | flame artist |
Gabriel Arnold | ... | lead hair dynamics technical director: MPC |
Asregadoo Arundi | ... | compositing supervisor |
Nikki Atkinson | ... | visual effects artist: MPC (as Nicola Atkinson) |
Jonathan Attenborough | ... | lighting lead |
Durai Babu | ... | senior matchmove artist |
Jagdish Babu | ... | roto artist |
Nithin Babu | ... | roto artist: The Moving Picture Company |
Henry Badgett | ... | lead compositor |
Pavan Balagam | ... | digital compositor (as Pavan Kumar) |
Mahesh Balakrishnan | ... | matchmove artist: MPC |
Sam Bassett | ... | digital compositor: MPC London |
Jennifer C. Bell | ... | visual effects executive: Universal |
Markus Bergqvist | ... | compositor |
Yatin Bhave | ... | compositor / digital compositor |
Bineesh | ... | senior matchmove artist |
Eglantine Boinet | ... | digital matte painter |
Ole Olsen Bolsønes | ... | technical animator |
Axel Bonami | ... | lead compositor: MPC London |
Landon Bootsma | ... | compositor: MPC |
Guy Botham | ... | visual effects executive producer: Lola Visual Effects |
Katie Anna Brady | ... | roto/prep artist: The Senate VFX (as Jonathan Brady) |
Will Broadbent | ... | lead visual effects artist: Prime Focus Feature VFX |
Izet Buco | ... | digital compositor |
Stuart Bullen | ... | digital compositor |
Cuco Bures | ... | digital compositor (as Jaime Burés Cuco) |
Julian Burt | ... | lead roto/animation artist |
Darren Byford | ... | lighting/look development artist |
John Callaghan | ... | render technical assistant |
Marco Carboni | ... | crowd sim lead: MPC |
Joe Carhart | ... | asset department coordinator: MPC / visual effects coordinator: MPC |
Tom Carrick | ... | crowd animator |
Satyendra Chaturvedi | ... | visual effects artist |
Ashish Chikhalkar | ... | digital compositor |
Santosh Choudhary | ... | compositor |
Rhys Claringbull | ... | look development/lighting artist |
Oli Clarke | ... | layout artist: MPC |
Trent Claus | ... | flame artist |
Alex Collings | ... | data wrangler |
Miodrag Colombo | ... | digital compositor: The Moving Picture Company |
Dan Copping | ... | lead layout artist: MPC |
Sebastien Corne | ... | digital matter painter |
Tommaso Corona | ... | digital compositor: MPC |
Chris Coupland | ... | visual effects editor: MPC |
Robert Cribbett | ... | visual effects artist |
Oliver Cubbage | ... | post production assistant: Nvizible |
Michael D'Sa | ... | visual effects producer |
Marcello Da Silva | ... | matchmove artist: MPC |
Nicola Danese | ... | effects technical director: MPC |
Christopher Davies | ... | roto animation |
Adam Davis | ... | head of crowd sim: MPC |
Danish Davis | ... | digital compositor |
Stanley A. Dellimore | ... | head of layout: MPC |
Dhananajay Deore | ... | Roto Artist |
Keith Devlin | ... | supervising compositor |
Prashant Dhotre | ... | senior lighting artist |
Jon Doyle | ... | digital compositor |
Derick Dressel | ... | visual effects |
Kishan E. Chandran | ... | matchmove artist: The Moving Picture Company |
Clwyd Edwards | ... | head of vfx |
Dick Edwards | ... | visual effects supervisor: Invisible Effects |
Péter Farkas | ... | digital compositor: MPC |
Bruno Fernandes | ... | digital compositor |
Marco Fiorani Parenzi | ... | compositor |
Brad Floyd | ... | compositor: The Moving Picture Company |
Fiona Foster | ... | visual effects producer: MPC |
John Fukushima | ... | digital compositor |
Jigesh Gajjar | ... | matchmove supervisor: The Moving Picture Company |
Vikas Gandhi | ... | visual effects line producer |
Somesh Ghosh | ... | visual effects compositor |
Henning Glabbart | ... | compositor |
Jitesh Gohil | ... | digital artist: MPC |
Lisa Gonzalez | ... | lead modeller: MPC |
George Gosnell | ... | roto/prep artist: The Senate VFX (as Holly Gosnell) |
Xavier Goubin | ... | matchmove artist: MPC |
A.B. Govardhan | ... | senior matchmove artist |
Elysia Greening | ... | digital compositor |
Scott Hankel | ... | post-visualization artist |
Arnaud Havart | ... | environment artist: MPC |
Laurent Herveic | ... | modeler |
Swapnil Hirave | ... | roto & cleanup artist: Prime Focus |
Richard Hirst | ... | flame artist |
Alex Hislop | ... | animator |
Kay Hoddy | ... | roto/prep artist |
Dark Hoffman | ... | digital matte painter |
Tim Holleyman | ... | digital matte painter: MPC |
Henrik Holmberg | ... | senior matte painter |
Vlad Holst | ... | lead environment artist |
Bastian Hopfgarten | ... | visual effects coordinator |
Rob Hopper | ... | lead fx artist |
Carl Horner | ... | elements shoot |
Julian Howard | ... | layout technical director |
Ritchie Hoyle | ... | roto animator |
Alexandra Hrabarchuk | ... | visual effects coordinator (as Alex Carr) |
Alwyn Hunt | ... | lead texture artist: MPC |
Les Hunter | ... | visual effects producer: Hammerhead Productions |
Chris Ingersoll | ... | compositor |
Francesc Izquierdo | ... | crowd technical director |
Sivaprakash Jeevanantham | ... | digital artist |
Henry Jefferson | ... | digital compositor: Moving Picture Company |
Chris Jestico | ... | matchmove/roto coordinator |
Olivier Jezequel | ... | digital compositor |
Helen Johnson | ... | compositor / roto/prep lead |
Ross Johnson | ... | visual effects coordinator: MPC |
Justin Jones | ... | compositor |
Keith Jones | ... | digital compositor |
Marc Jones | ... | matchmove artist: MPC |
Owen Jones | ... | lead matchmove artist |
Scott Seungpil Jung | ... | effects technical director: MPC (as Scott Seungpil Chung) |
Theivendran Kabelan | ... | crowds technical director / crowds technical director: visual effects |
Vishal Kapoor | ... | compositor |
James D. Kelly | ... | visual effects photographer: MPC |
Michael Kennedy | ... | visual effects supervisor: Hammerhead |
Aslam Khader Hayath | ... | senior matchmove artist: MPC Bangalore (as K.H. Aslam) |
Shira Mandel Kluger | ... | digital compositor (as Shira Mandel) |
Sylvia Kratzsch | ... | lighting technical director: MPC |
Michal Kriukow | ... | senior modeler |
Swapnil Kulkarni | ... | digital cleanup artist |
Mani Bhushan Kumar | ... | rigging supervisor |
Thomas Kuo | ... | digital film scanner |
Somasundaram Lakshmanan | ... | rotoscope artist (as Somasundram L.) |
Abhijeet Lamture | ... | senior texture painter |
Anders Langlands | ... | lighting supervisor: MPC |
Toby Langley | ... | visual effects coordinator: MPC |
Pedro Lara | ... | digital compositor: Prime Focus |
Douglas Larmour | ... | compositor |
Yann Larochette | ... | digital compositor |
Mia Lavezzi | ... | digital restoration artist |
Duncan Lees | ... | head of 3D services: Plowman Craven and Associates |
Benoit Leveau | ... | software developer |
Dave Levine | ... | flame artist: Lola VFX |
Dan Levitan | ... | compositing supervisor |
Bongkyu Lim | ... | roto/compositor |
Isaac Lipstadt | ... | visual effects |
Gresham Lochner | ... | digital compositor |
John Lockwood | ... | visual effects supervisor: Prime Focus Feature VFX |
Andreas Loose | ... | lighting technical director |
Steven Lovell | ... | roto animation |
Sherin Mahboob | ... | digital compositor |
Balakrishnan Mahesh | ... | matchmove artist: MPC |
Manikandan | ... | lead paint/prep artist |
Vaibhav Marathe | ... | digital compositor |
Sophie Marfleet | ... | roto/prep artist |
Allen Maris | ... | visual effects producer |
Ben Marks | ... | assistant visual effects coordinator |
Rachel Matchett | ... | head of production: MPC |
Lee Matthews | ... | matte painter |
Marlin McGlone | ... | technical support |
Dennis McHugh | ... | visual effects director of photography |
Antonio Meazzini | ... | paint artist |
Daniel Mellitz | ... | compositor |
Abigail Mendoza | ... | visual effects production assistant |
Miklós Mesterházy | ... | environment technical director: MPC |
Ellen E. Miki | ... | roto/prep lead |
Standish Millennas | ... | visual effects producer: Prime Focus Feature VFX |
Jon Miller | ... | matchmove lead: MPC |
Stephen Molyneaux | ... | digital artist |
Dafydd Morris | ... | layout artist: MPC |
Adriano Mulè | ... | roto artist |
Sandra Murta | ... | layout artist: MPC |
Jens Mårtensson | ... | visual effects technical director |
Nandhakishore | ... | matchmove & rotoanim artist: mpc |
Anand Nayak | ... | lead fx artist: Prime Focus |
Paula Nederman | ... | visual effects coordinator |
Leo Neelands | ... | digital compositor |
Avadhut Nerurkar | ... | render wrangler/render support: VFX |
Elliot Newman | ... | asset supervisor |
Gary Newman | ... | texture artist: MPC |
John Niforos | ... | visual effects artist |
Thomas Nittmann | ... | visual effects producer: Lola Visual Effects |
James P. Noon | ... | tracking |
Jessica Norman | ... | digital effects supervisor: MPC |
Cesar Eiji Nunes | ... | texture artist: MPC |
Adrian Nurse | ... | paint/rotoscope artist |
Paul Oakley | ... | senior lighting artist |
Carina Ohlund | ... | lighting / technical director |
Robert Olsson | ... | matte painter |
Suresh Pandi | ... | roto artist: MPC |
Gurpreet Singh Pannu | ... | matchmove artist: MPC |
Clark Parkhurst | ... | flame artist |
Gauri Patil | ... | digital compositor |
Yadnyesh Patil | ... | rotoscopy: visual effects |
Jimmy Philip | ... | digital compositor |
Matthew W.B. Plummer | ... | digital compositor |
Tim Pounds-Cornish | ... | visual effects production manager |
Donna Poynton | ... | roto/prep artist: MPC |
Rajasekar Prince | ... | matchmove Artist: MPC |
Olivier Pron | ... | head of matte painting: MPC |
James Purdy | ... | visual effects coordinator |
Cynthia Rahi | ... | lighting technical director: MPC |
Ramkumar Raju | ... | digital artist |
Michael Ranalletta | ... | digital compositor: MPC |
Mayec Rancel | ... | effects technical director |
Edward Randolph | ... | visual effects coordinator: The Senate VFX |
Ambrish Rangan | ... | junior matchmove artist |
Adam Redford | ... | texture artist: mpc |
Tom Reed | ... | head of rigging: MPC |
Daniel Reeves | ... | data manager: The Senate VFX |
Martin Riedel | ... | digital compositor: MPC |
Liz Roberts | ... | visual effects producer: MPC |
Duncan Robson | ... | crowd technical director: MPC |
Jody Rogers | ... | visual effects editor |
Marco Rolandi | ... | environment technical director: MPC |
Isabelle Rousselle | ... | digital matte painter: MPC |
Sean Phillip Rowe | ... | digital film scanner (as Sean Rowe) |
Steven Sandles | ... | cloth lead: MPC |
Tom Schwarz | ... | render wrangler: MPC |
Peter Seager | ... | shader writer |
Gianfranco Sgura | ... | compositor: MPC |
Tushar Shah | ... | senior fx artist: Prime Focus Team |
Swapnil Shahane | ... | render wrangler |
Rahul Sharma | ... | digital artist |
Craig Sheppard | ... | assistant visual effects editor: MPC |
Ceylan Shevket | ... | head of techanim |
Avdesh Shukla | ... | digital artist |
Prateep Siamwalla | ... | tracking |
Luke Sikking | ... | roto/prep artist: The Senate VFX |
David Sjodin | ... | compositor |
Craig Skerry | ... | visual effects coordinator: MPC / visual effects |
Katherine Smith | ... | visual effects production manager: MPC |
Mohamed Sobhy | ... | lead look development artist: MPC |
Henry South | ... | modeler and texture artist: MPC |
Richard Stammers | ... | visual effects supervisor |
Alan Stanzione | ... | crowd technical director: MPC |
Charlie Stewart | ... | vfx editorial assistant: MPC |
Sheldon Stopsack | ... | lead look development td: MPC |
Steve Street | ... | visual effects supervisor: Prime Focus Feature VFX |
Vinayaga Sundar | ... | digital artist: MPC |
Giuseppe Tagliavini | ... | digital compositor: MPC |
Wilson Tang | ... | digital restoration |
Michelle Teefey-Lee | ... | visual effects production assistant: MPC |
Ashley Tilley | ... | digital artist |
Gianluigi Toccafondo | ... | main title animation |
Yogendra Tonke | ... | senior texture painter |
Marc Toscano | ... | senior lighter |
Linda Tremblay | ... | digital compositor |
Christine Troianello | ... | roto/prep supervisor: MPC |
Eric Tsui | ... | matchmove artist: MPC |
Taylor Tulip-Close | ... | roto/prep artist: The Senate VFX |
Parikshat Tyagi | ... | visual effects artist (as Parikshit Tyagi) |
Anuj Upadhyay | ... | digital compositor |
Leigh van der Byl | ... | texture painter: The Moving Picture Company |
Tom van Dop | ... | digital compositor: The Senate VFX |
Vasantharajan.g.d | ... | matchmove artist |
Rajesh Velayudhan | ... | matchmove artist |
Gopalarathinam Viswanathan | ... | matchmove artist |
Ben Warner | ... | digital compositor: The Moving Picture Company |
Joern Weisspfennig | ... | crowd simulation technical director |
Neil West | ... | lighting td |
Ruth Wiegand | ... | rigging artist: MPC |
Edson Williams | ... | visual effects supervisor: Lola Visual Effects |
Chris Wilson | ... | 3D lighting artist: MPC |
Kirsty Wilson | ... | vfx production manager |
Sally Wilson | ... | texture artist: MPC |
Blake Winder | ... | digital compositor: MPC |
Jamie Wong | ... | roto artist |
Pat Wong | ... | lead senior compositor |
Max Wood | ... | cg supervisor |
Mike Woodhead | ... | data wrangler |
Bruno Xiberras | ... | crowds technical director |
Xye | ... | tracking |
Kazuyoshi Yamagiwa | ... | flame artist: Lola VFX |
Victoria Albanese Young | ... | visual effects production assistant (as Victoria Albanese) |
Lenka Zuckova | ... | visual effects artist |
Ryan Zuttermeister | ... | associate visual effects producer: Lola Visual Effects |
David Emeny | ... | digital compositor (uncredited) |
Marco Genovesi | ... | digital matte painter: MPC (uncredited) |
Nikhil Ghoorbin | ... | scanning and recording technician (uncredited) |
Anish Holla | ... | render wrangler/render support (uncredited) |
Drew Jones | ... | visual effects executive producer: MPC (uncredited) |
S. Gopi Krishna | ... | paint/prep artist: MPC (uncredited) |
Madhok Nisha | ... | roto artist (uncredited) |
Joseph Thomas M. | ... | matchmove artist (uncredited) |
Mathew Thomas | ... | matchmove artist (uncredited) |
Sukumaran Lalithambika Vijin | ... | senior roto/paint artist: MPC (uncredited) |
Gina Willis | ... | visual effects producer: Nvizible (uncredited) |
Anton Yri | ... | visual effects artist (uncredited) |
Junshik-Raul Yun | ... | vfx producer: Wonderworld Korea (uncredited) |
Stunts
Lucy Allen | ... | stunt performer |
Eugenio Alonso Yenes | ... | stunt performer |
David Anders | ... | stunt performer |
Carlo Antonioni | ... | stunts |
Mehran Armando | ... | stunts |
Nina Armstrong | ... | stunt performer |
Vic Armstrong | ... | stunt performer (as Munro Armstrong) |
Gary Arthurs | ... | stunt performer |
Lloyd Bass | ... | stunt performer |
Andy Bennett | ... | utility stunts |
Richard Bradshaw | ... | stunt performer / stunts |
Andy Butcher | ... | stunt performer |
Michael Byrch | ... | stunt performer |
Bruce Cain | ... | stunt performer |
Nick Chopping | ... | stunt rider |
Tony Christian | ... | stunt performer |
Stuart Clark | ... | stunt double |
Jonathan Cohen | ... | stunt performer |
Ben Cooke | ... | stunt performer |
Gabe Cronnelly | ... | stunt performer |
Graeme Crowther | ... | stunt performer |
Ricardo Cruz Jr. | ... | horse trainer (as Ricardo Cruz Ardura) |
Alessandro D'Alessandro | ... | stunts |
Matt Da Silva | ... | stunt performer |
Nicholas Daines | ... | stunt performer |
Bill Davey | ... | stunt performer |
Ray De-Haan | ... | stunt performer |
John Dent | ... | stunt performer |
Kelly Dent | ... | stunt performer |
Steve Dent | ... | stunt coordinator |
Will Dent | ... | stunt performer (as William Dent) |
Valter Di Francesco | ... | stunt performer |
Ben Dimmock | ... | stunt performer |
Levan Doran | ... | stunt performer |
Jamie Edgell | ... | stunt performer |
James Embree | ... | stunt performer |
Daniel Ewens | ... | stunt performer |
Bradley Farmer | ... | stunt performer |
Dave Fisher | ... | stunt performer |
Sarah Franzl | ... | stunt performer |
Stuart Frift | ... | stunt performer |
Vladimir 'Furdo' Furdik | ... | stunt double / stunt double: Mark Strong |
Pedro García García | ... | stunt performer |
David Garrick | ... | stunt performer |
Andy Godbold | ... | stunt performer |
Joe Golby | ... | special action performer |
Callum Green | ... | stunt performer |
Bobby Holland Hanton | ... | stunts |
Lyndon S. Hellewell | ... | stunt performer |
Frank Henson | ... | stunt performer |
Des Hills | ... | stunts |
Nick Hobbs | ... | stunt performer |
Dave Holland | ... | stunt performer |
Gary Hoptrough | ... | stunt performer |
Paul Howell | ... | stunt performer |
Peter Hric | ... | stunts |
Rob Hunt | ... | stunt performer |
Rob Inch | ... | stunt coordinator: second unit |
Rowley Irlam | ... | stunt double: Alan Doyle |
Roman Jankovic | ... | stunts |
Filip Kadlec | ... | stunt performer |
Ian Kay | ... | stunt performer |
Vincent Keane | ... | stunt performer |
Paul Kennington | ... | stunt performer |
Cristian Knight | ... | stunt performer (as Christian Knight) / stunt performer |
Ales Kosnar | ... | stunt double |
Robert Krejcik | ... | stunt performer |
Mike Lambert | ... | stunt performer |
Stephanie Lelievre | ... | stunts |
Lurye Lomuro | ... | stunts: horse rider |
Paul Lowe | ... | stunt performer |
Tony Lucken | ... | stunt performer |
Chris Manger | ... | stunt rider |
Glenn Marks | ... | stunt performer |
Kai Martin | ... | stunt performer |
Tina Maskell | ... | stunt performer |
Nick McKinless | ... | stunt performer |
Peter Miles | ... | stunt double |
Lee Millham | ... | stunt performer |
Sian Milne | ... | stunt performer |
Rory Mulroe | ... | stunt performer |
Daniel Naprous | ... | stunt double |
David Newton | ... | stunt performer |
Ray Nicholas | ... | stunt performer |
Brian Nickels | ... | stunt performer |
Jake Sonny Nickels | ... | stunt performer |
James O'Donnell | ... | stunt performer (as Jimmy O'Dee) |
José Antonio Oña Sánchez | ... | stunt performer (as Antonio Oña Sánchez) / stunt performer |
Bean Peel | ... | stunt double |
Martin Pemberton | ... | stunt performer |
Andrew L Phillips | ... | stunts |
Andy Pilgrim | ... | stunt performer |
Mike Potter | ... | stunt performer |
Dominic Preece | ... | stunt performer |
Ryan Paul Quayle | ... | horse stunt double (as Ryan Quayle) |
Álvaro Quiroga | ... | stunt performer (as Quiroga Guadilla, Alvaro) |
Johnny Rawlings | ... | stunt performer: horseback |
Curtis Rivers | ... | stunts |
Matthew Sampson | ... | stunt and horse dept supervisor |
Stanislav Satko | ... | stunt performer |
Michael Segál | ... | stunts (as Michael Segal) |
Marcus Shakesheff | ... | stunt performer |
Matt Sherren | ... | stunt performer |
Tony Smart | ... | stunt performer |
C.C. Smiff | ... | Sword Master / stunt performer |
Helen Steinway Bailey | ... | stunts |
Matthew Stirling | ... | stunt performer |
John Street | ... | stunt performer |
Ryan Stuart | ... | stunt performer |
David Tanner | ... | safety diver |
Roy Taylor | ... | stunt performer |
Alexander Temmink | ... | stunt performer: horseback |
Jack Thatcher | ... | stunt performer |
Arran Topham | ... | stunt performer |
Marek Toth | ... | stunt performer / stunts |
Tony Van Silva | ... | stunt performer |
Rudolf Vrba | ... | assistant fight coordinator |
Andy Wareham | ... | stunt double: Bronson Webb / stunt performer |
Reg Wayment | ... | stunt performer |
Bill Weston | ... | stunt performer |
Paul Weston | ... | stunt performer |
Maxine Whittaker | ... | stunt performer |
Martin Wilde | ... | stunt performer |
Leonard Woodcock | ... | stunt performer (as Len Woodcock) |
Ben Wright | ... | stunts |
Steen Young | ... | stunt performer |
Stephanie Lelievre | ... | stunt performer (uncredited) |
Ally McClelland | ... | stunt fighter (uncredited) |
Allan Sutherland | ... | combat performer (uncredited) |
John Whitby | ... | Horse Rider (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Rene Adefarasin | ... | first assistant camera: "b" camera, second unit |
Joe Alexander | ... | second assistant camera |
Jonathan Ames | ... | video assistant: second unit |
David Appleby | ... | still photographer |
Sarah Armstrong | ... | video assist |
Jason Baecke | ... | video assist |
Karen Baecke | ... | video assist |
Lee Baker | ... | trainee electrician |
Adrian Barry | ... | trainee grip: second unit |
Andy Bell | ... | best boy electric: "b" camera, second unit |
Ashley Bond | ... | first assistant camera: "d" camera, main unit |
Peter Brimson | ... | electrician: second unit |
Alexandra Brixy | ... | first camera assistant: aerial unit |
Kerry Brown | ... | photographer: poster |
Robbie Bryant | ... | daily assistant camera |
Julian Bucknall | ... | first assistant camera: dailies |
Luke Cairns | ... | additional second assistant camera: second unit |
Pete Cavaciuti | ... | camera operator: additional crew |
David Churchyard | ... | second assistant camera |
Rachel Clark | ... | additional second assistant camera: second unit |
Chris Clarke | ... | second assistant camera: "c" camera, second unit |
Roberto W. Contreras D. | ... | camera operator |
Stevie Cook | ... | rigging electrician |
Paul Cronin | ... | electrician |
Sean Davis | ... | electrician |
Hopi Demattio | ... | underwater focus puller |
Eddie Dias | ... | lighting coordinator Panalux |
Gary Dormer | ... | electrical rigger |
Chris Dowling | ... | electrician |
Rob Dowling | ... | practical electrician |
David Draper | ... | grip |
Benjamin Edwards | ... | scorpio head technician |
Paul Edwards | ... | camera operator: "c" camera/Steadicam |
Steve Ellingworth | ... | additional grip: second unit |
Francesco Ferrari | ... | second assistant camera: second unit |
Brendan Fitzgerald | ... | Standby Rigger |
John Gamble | ... | first assistant camera: "b" camera |
Clement Gharini | ... | flying camera operator |
Alan Grayley | ... | electrical best boy: second unit |
Kenny Groom | ... | first assistant camera |
Andrew Haddock | ... | video operator |
Luke Andrew Haddock | ... | video assistant |
Graham Hall | ... | camera operator |
Stacey Hancox | ... | crane technician: dailies |
Phill Hardy | ... | central loader: second unit |
Colin Hazell | ... | crane head technician |
Des Hills | ... | russian arm precision driver |
Andy Hopkins | ... | grip: "b" camera |
Lewis Hume | ... | second assistant camera: "a" camera, main unit |
Martin Hume | ... | camera operator: "b" camera |
Simon Hume | ... | first assistant camera: "a" camera |
Malcolm Huse | ... | key grip: second unit |
Gary Hymns | ... | key grip |
Paul Hymns | ... | dolly grip |
Clive Jackson | ... | camera operator |
Russell Kennedy | ... | second assistant camera: "b" camera |
Wayne King | ... | electrician |
Chris Knoll | ... | electrician |
Alex Kruszelnicki | ... | camera trainee: second unit |
James Lewis | ... | underwater focus puller |
Tobias Marshall | ... | second assistant camera: "b" camera, second unit |
Alan Martin | ... | gaffer |
Jason Martin | ... | floor best boy |
Matthew Martin | ... | electrician |
Graham Martyr | ... | additional first assistant camera |
John Marzano | ... | aerial director of photography |
Malcolm McGilchrist | ... | grip: dailies |
Keith McNamara | ... | first assistant camera: "c" camera |
Ross McNamara | ... | second assistant camera: "c" camera |
Julian Morson | ... | camera operator: "c" camera, second unit |
James Nesbitt | ... | electrician |
Russell O'Connor | ... | crane technician |
Eamonn O'Keeffe | ... | first assistant camera |
James Perry | ... | additional camera loader: second unit |
Sam Phillips | ... | grip: second unit |
Ben Plant | ... | second assistant camera: "a" camera, second unit |
Toby Plaskitt | ... | russian arm operator |
Chris Plevin | ... | camera operator: "d" camera |
Colin Price | ... | electrician |
Andrew Purdy | ... | lighting technician |
Sam Rawlings | ... | clapper loader: underwater unit |
Jem Rayner | ... | first assistant camera |
Phil Reader | ... | electrician |
Michael Redmond | ... | hod electrical rigger |
Terry Robb | ... | rigging electrician |
Tony Rowland | ... | grip: "b" camera, second unit |
Gwil Ryan | ... | practical electrician |
Luke Selway | ... | central loader |
Paul Sharp | ... | electrician |
Frank Shields | ... | lighting desk operator: locations |
Basil Smith | ... | first assistant camera: second unit |
Gary Smith | ... | best boy grip |
Adrian Spanna | ... | second unit: video assist |
Kat Spencer | ... | camera trainee |
Gary Spratling | ... | camera operator: "a" camera, second unit |
Peter Taylor | ... | camera operator: "a" camera |
Andy Thomson | ... | russian arm technician |
Kes Thornley | ... | crane head technician: dailies |
Neil Tomlin | ... | crane techniacian dailies |
Mike Valentine | ... | underwater camera |
James Wade | ... | video trainee |
Robert Walisko | ... | pursuit arm operator |
Wolfgang Walther | ... | stand-by rigger |
Laurence Way | ... | trainee practical electrician |
Dave Wells | ... | additional grip: second unit |
Tony Wilcock | ... | gaffer: second unit |
Alexander Witt | ... | director of photography: second unit |
Marc Wolff | ... | pilot: camera helicopter |
David Wright | ... | clapper loader: underwater unit |
Jacob Barrie | ... | second assistant camera: "d" camera (uncredited) |
Jason Dully | ... | second assistant camera: dailies (uncredited) |
Peter Marsden | ... | camera operator: SI2K (uncredited) |
Genki McClure | ... | electrician: 2nd unit (uncredited) |
Ian Speed | ... | libra technician (uncredited) |
James Stormer | ... | camera technician: SI2K (uncredited) |
Glyn Williams | ... | first assistant camera: aerial unit (uncredited) |
Animation Department
Dale Baer | ... | animator |
Chris Bending | ... | crowd animator |
Mike Gilbert | ... | animator |
Cristian A. Kong | ... | animator |
Kristina Krebs | ... | animator |
Soumyashree Mohapatra | ... | animator |
Sharon Packer | ... | crowd animator |
Aniket Shelgikar | ... | animator |
Ron Diamond | ... | producer: main title animation (uncredited) |
Gary Mau | ... | animator: main title animation (uncredited) |
Casting Department
Dixie Chassay | ... | casting associate |
Beth Cleveley-Hutchinson | ... | extras casting |
Hervé Jakubowicz | ... | casting contact: france |
Costume and Wardrobe Department
Robert Allsopp | ... | costume prop maker |
Russell Barnett | ... | wardrobe assistant |
Camilla Bartholomew | ... | assistant costume breakdown artist |
Marcia Bethell | ... | costume maker (as Marcia Smith) |
Emma Bevan | ... | costume assistant |
Dan Blacklock | ... | costume trainee |
Tommy Blunkell | ... | costume assistant |
Jane Bogunovic | ... | costume maker |
Véronique Boisel | ... | costumer |
Lucy Bowring | ... | costume assistant |
Anthony Brookman | ... | key costumer |
Sophie Bugeaud Labrune | ... | costume fitter (as Sophie Bugeaud) |
Michele Carragher | ... | handstitcher |
Sue Casey | ... | daily costume assistant |
Michael Castellano | ... | costumer: Russell Crowe |
Henry Christopher | ... | wardrobe assistant: men |
Peter k Christopher | ... | set costumer |
Ivo Coveney | ... | costume prop maker |
Annie Crawford | ... | costume supervisor |
Andrea Cripps | ... | first assistant costume designer |
David Crossman | ... | military costume supervisor |
Lee Croucher | ... | costume stand-by |
Emily Curtis | ... | chain mail artist (as Emily Newbold) |
Sally Davis | ... | costume assistant |
Graham Docherty | ... | chain mail artist / leather worker |
Barbara Elum-Baldres | ... | daily wardrobe trainee |
Berel-Anne Evans | ... | costume breakdown dyer (as Beryl Anne Cohen) |
Alice FitzGerald | ... | costume breakdown artist: pickups/dailies |
Salvatore Forino | ... | costume maker |
Sarah Godwin | ... | textile artist: daily |
Philip Goldsworthy | ... | costume assistant: dailies |
Katie Greenacre | ... | principal dresser: dailies (as Katie Hill) |
Raquel Gremler | ... | costume pa |
Gordon Harmer | ... | crowd costume supervisor |
Rebecca Hartnoll | ... | Costume prop maker |
Kate Suzanne Hunter | ... | costume assistant trainee |
Helen Jerome | ... | wardrobe crowd misstress |
Ian Jones | ... | chain mail |
Samantha Keeble | ... | wardrobe assistant |
Stephen Kill | ... | leather worker |
Simone Knight | ... | costumer |
Nell Knudsen | ... | costume breakdown |
Linda Lashley | ... | costumer |
Jessica Lawless | ... | principal costume runner |
Andrew Paul Littlefair | ... | leather worker |
Sharon Long | ... | assistant costume designer |
Catherine Lovett | ... | costume stand-by |
Cavita Luchmun | ... | costume maker |
Susan MacKenzie | ... | senior costume maker and leatherworker: principal characters |
Martin Mandeville | ... | costume department coordinator |
Caroline McCall | ... | costume assistant: crowd |
Calandra Meredith | ... | set supervisor: principals |
Jacqueline Mulligan | ... | costume maker |
Liv Murton | ... | breakdown artist |
Peter Norcliffe | ... | costume prop maker |
Claire Polydorou | ... | costume trainee |
Laura Renouf | ... | assistant costume breakdown artist |
Lora E. Revitt | ... | illustrator/junior design assistant |
Louise Roach | ... | costume assistant |
Katie Rutter | ... | costume maker: dailies |
Margarethe Schmoll | ... | costumes |
Jessica Scott-Reed | ... | textile artist |
Mike Skorepa | ... | costume supervisor: second unit |
Louise Sorrentino | ... | assistant costume breakdown artist |
Sophia Spink | ... | costume buyer |
Rupert Steggle | ... | stunt wardrobe master |
Barbara Sweryda | ... | costume buyer |
Ian Tatton | ... | daily breakdown artist |
Sarah Tiffin | ... | costume buyer: dailies (as Sarah Higbid) |
Amanda Trewin | ... | costumer: Cate Blanchett |
Nat Van Halle | ... | stunt costumer (as Nathalie Karni) |
Emma Walker | ... | costume breakdown supervisor |
Chan Chi Wan | ... | Costume Maker |
Joanna Weaving | ... | chief costume breakdown artist |
Kat Willis | ... | costume maker: dailies |
Emily-Rose Yiaxis | ... | costume assistant |
Dominic Young | ... | chief costume cutter |
Kevin Giles | ... | costume props modeller (uncredited) |
George Sayer | ... | principal truck coordinator (uncredited) |
Location Management
Hannah Andrews | ... | assistant location coordinator |
James Baker | ... | location production assistant |
Duncan Broadfoot | ... | location assistant |
Chris Burgess | ... | location assistant |
James 'Fingers' Buxton | ... | location assistant |
David Campbell-Bell | ... | assistant location manager |
Rob Campbell-Bell | ... | location assistant |
Bruno Cassoni | ... | unit location assistant |
Damon Crane | ... | location assistant |
Chris Cranstoun | ... | location assistant |
Tom Crooke | ... | location manager |
Andrew Dalmahoy | ... | location scout |
Alex Darby | ... | location runner |
Bill Darby | ... | supervising location manager |
Teresa Darby | ... | location manager |
Nicola Dewey | ... | location assistant (as Nicola Esam) |
Emily Goble | ... | location manager / location runner |
Neil Grigson | ... | location manager: Windsor Great Park |
Steve Hart | ... | location manager: Wales |
Charlie Hayes | ... | location assistant |
Alexandra Jordan | ... | locations (as Alexandra Lavis-Jordan) |
Doron Levi | ... | Location security |
Jenni Lewis | ... | location researcher |
Laurie Mahon | ... | location assistant |
Charlotte Mills | ... | location assistant |
Chris Moore | ... | assistant location manager |
Amelia Price | ... | location coordinator |
Lucas Saunal | ... | locations runner |
David J Smith | ... | location marshall |
Philippa Sutcliffe | ... | location marshal |
Xavier Wakefield | ... | location scout: france |
Kimberley White | ... | location assistant / location assistant: dailies |
Vicki Wilson | ... | location marshall |
Ryan Drawbridge-Harding | ... | location marshall (uncredited) |
Paul Howard | ... | location scout (uncredited) |
Rhiannon Tate | ... | location marshall (uncredited) |
Music Department
James Akers | ... | musician: lute |
The Bach Choir | ... | choir |
Mark Berrow | ... | musician: violin |
Joseph Bonn | ... | music editor |
Thomas Bowes | ... | musician: solo violin / orchestra leader |
Nicholas Bucknall | ... | musician: clarinet |
Chris Clad | ... | violin |
Peter Clarke | ... | on-set music editor |
Paul Clarvis | ... | musician: ethnic percussion |
Peter Cobbin | ... | score engineer / score mixer |
Caroline Dale | ... | musician: solo cello |
Gordon Davidson | ... | assistant scoring engineer |
Grace Davidson | ... | Soprano / vocalist: soprano |
Peter Davies | ... | trombone |
Alejandro de la Llosa | ... | orchestrator |
Troy Donockley | ... | musician: uillean pipes |
Michael Dore | ... | singer |
Nigel Eaton | ... | musician: hurdy gurdy |
Pete Eiseman-Renyard | ... | musician |
Sarah Eyden | ... | singer |
Sven Faulconer | ... | music production assistant |
Alice Fearn | ... | singer |
Ben Foster | ... | conductor |
Dave Foster | ... | music preparation |
Tristan Fry | ... | musician: timpani |
Stanley Gabriel | ... | assistant engineer |
Jacob Heringman | ... | musician: lute |
David Hill | ... | choir master |
Skaila Kanga | ... | musician: harp |
Gary Kettel | ... | musician: percussion |
Phil Knights | ... | music preparation |
Joanna Forbes L'Estrange | ... | singer (as Joanna Forbes) |
Oli Langford | ... | musician: violin |
Giles Lewis | ... | musician: fiddle & rebec |
Alex Lu | ... | assistant to composer |
William Lyons | ... | musician: flutes & whistles |
Kathleen MacInnes | ... | solo vocalist |
Eliza Marshall | ... | musician: solo flute |
Oren Marshall | ... | musician: tuba |
Glyn Matthews | ... | musician: percussion |
Metro Voices | ... | choir |
Sam Okell | ... | protools engineer |
Andy Pask | ... | musician: bass |
Tom Pigott Smith | ... | musician: violin |
Frank Ricotti | ... | musician: percussion |
Ralph Salmins | ... | musician: drums |
Del Spiva | ... | music editor |
Jake Walker | ... | musician |
Benjamin Wallfisch | ... | orchestrator |
Lawrence Wallington | ... | singer |
Sunna Wehrmeijer | ... | music programmer |
Kirsty Whalley | ... | score editor |
Robert White | ... | musician: uillean pipes |
Jonathan Williams | ... | musician: cello |
Warren Zielinski | ... | musician: violin |
Roger Linley | ... | musician: double bass (uncredited) |
Steve Mair | ... | musician: double bass (uncredited) |
Allen Walley | ... | musician: double bass (uncredited) |
Bruce White | ... | musician: viola (uncredited) |
Script and Continuity Department
Jo Beckett | ... | script supervisor: action unit |
Charlotte Keating | ... | script coordinator |
Liz Elizabeth West | ... | script supervisor (as Elizabeth West) |
Transportation Department
Paul Allen | ... | unit driver |
Darren Cox | ... | driver: Alan Doyle |
Mark Crowley | ... | driver: russell crowe |
Mickey Davie | ... | vehicle technician |
Peter Devlin | ... | transportation coordinator |
Mark Dilliway | ... | unit driver |
Stewart Fannon | ... | driver: Mr. Scott |
Darren Fenny | ... | unit driver |
Barry Goodwin | ... | unit driver |
Kash Hameed | ... | driver: Accounts |
Chris Hammond | ... | unit minibus driver |
Rob Hempenstall | ... | unit driver |
Lee Isgar | ... | unit driver |
Kevin Jones | ... | facility driver |
Tony Power | ... | stand-by driver: grip car |
Ken Price | ... | driver: camera truck |
Ian Westwell | ... | driver: cast |
Additional Crew
Jose David Acevedo | ... | assistant |
Chick Allan | ... | team leader |
Simon Atherton | ... | master armorer |
Alison Bage | ... | construction nurse |
Amal Baggar | ... | assistant: Mr. Scott |
Daren Bailey | ... | marine coordinator |
Philip Ball | ... | stand-in |
Marshall Baron | ... | Special Action Performer |
Rajia Baroudi | ... | adr voice |
Kevin Baulcomb | ... | production assistant |
Sonia Bazin | ... | horse team: wales |
Sebastien Betsch | ... | digital cinema supervisor |
Karen Bicknell | ... | assistant accountant |
Sam Blackmore | ... | publicity runner |
Hana Bluchova | ... | horse dept |
Matthew Bovington | ... | assistant accountant |
Catherine Brelet | ... | assistant: Mr. Von Sydow (as Catherine von Sydow) |
Frank Bruynbroek | ... | adr voice |
Edita Brychta | ... | adr voice |
Chorley Bunce | ... | caterer |
Unjoo Lee Byars | ... | main title and legends producer |
Richard Castro | ... | production accountant |
Nicole Chapman | ... | set production assistant: second unit |
Ryan Claffey | ... | assistant to producer |
Dylan Clark | ... | production executive |
Amy Coats | ... | production assistant |
Diarmuid Coghlan | ... | construction accountant |
Clare Collingridge | ... | set production assistant |
Andrew Cooke | ... | studio manager |
Kyle Cooper | ... | title sequence: executive producer |
James Cox | ... | horse rider |
Tom Cox | ... | stunt rider |
Ian Creed | ... | marine coordinator |
Kat Cressida | ... | adr voice (as Kathryn Cressida) |
Steve Cummings | ... | armorer |
Jason Curle | ... | horse rider |
Samantha Dark | ... | production assistant (as Samantha Fazackerley) |
Jean-Louis Darville | ... | adr voice |
Elmar David | ... | asset coordinator |
Andrew Gwyn Davies | ... | coordinator: Wales |
Charlotte Dent | ... | horse department |
Sam Dent | ... | horse groom |
Kay Di Rezze | ... | assistant accountant |
Judy Dickerson | ... | dialect coach: Russell Crowe |
Neil Dickson | ... | adr voice |
Glenn Diot | ... | production secretary |
Robin Atkin Downes | ... | adr voice |
Alastair Duncan | ... | adr voice |
Illtud Llyr Dunsford | ... | liaison: film commission |
Greg Ellis | ... | adr voice |
Manija Emran | ... | typographer |
Missy Eustermann | ... | post-production accountant |
Lucia Foster Found | ... | aerial operations coordinator |
Nicole Furia | ... | production controller |
Joshua Thomas Gallegos | ... | stand-in |
Dan Gates | ... | executive assistant: Mr. Scott |
Joe Golby | ... | archery practitioner |
Dave Green | ... | Safety Diver |
Sara Hahn | ... | assistant: Mr. Whitaker |
Jim Hajicosta | ... | post production accountant |
Bonnie Haner | ... | first assistant accountant |
Peter Harcourt | ... | Lead Diver |
Alan Hausmann | ... | armoury supervisor |
Paul Hayes | ... | floor runner: second unit, dailies |
Nion Hazell | ... | production coordinator: second unit |
Gary A. Hecker | ... | adr voice |
Julien Heron | ... | adr voice |
Daniel Herther | ... | executive assistant: mr. kavanaugh |
Henry Hobson | ... | design director: main titles: typography and end credits |
Paul Hornsby | ... | horse rider |
Lucy Howell | ... | accounts assistant |
Gary Humphrey | ... | marine coordinator |
Sarah Hunt | ... | construction accountant: prep |
Hannah Ireland | ... | wales assistant |
Andrew Jack | ... | dialect coach / key dialect coach |
Paula Jack | ... | french language coach |
Dave Jackson | ... | unit paramedic |
Kevin Jenkins | ... | unit manager: Wales |
Ben Johnson | ... | accounting clerk |
Dan Johnson | ... | assistant armourer |
Dylan Jones | ... | horse rider: Wales / horse supplier: Wales |
Chris Judd | ... | floor runner: crowd |
Jemma Kearney | ... | assistant: Ms. Blanchett |
John Kearney | ... | horse wrangler |
Karen Kehela Sherwood | ... | production executive (as Karen Kehela) |
Youssef Kerkour | ... | adr |
Nichola Kerr | ... | payroll accountant |
Tamara King | ... | floor runner / floor runner: main unit |
Rowan Laidlaw | ... | assistant: Mr. Schlissel |
Steven Lall | ... | unit runner |
Erin Lander | ... | set production assistant: second unit, dailies |
Peter Lavin | ... | adr voice |
Tim Lewis | ... | leather worker/armourer |
Ben Maloney | ... | security |
John Maloney | ... | security head |
Stacy Mann | ... | unit publicist |
Miranda Marks | ... | production coordinator |
Benjamin Mathes | ... | dialect coach |
Barry May-Leybourne | ... | health & safety officer |
Caitlin McKenna | ... | adr voice |
Alex Molden | ... | production assistant |
Ciaran Moran | ... | payroll accountant |
Boo Motjuoadi | ... | assistant production coordinator (as Lebo 'Boo' Motjuoadi) |
Xavier J. Nathan | ... | adr voice |
John Nixon | ... | armorer |
Nigel Oliver | ... | horse master: second unit |
Ronnie Papaleo | ... | Horseman |
Jesse Peckham | ... | assistant: Russell Crowe |
Bill Phillips | ... | construction accountant |
Thomas Pittman | ... | Marine specialist |
Moira Quirk | ... | adr voice |
Ben Rackley | ... | assistant accountant |
Stephen Ralphs | ... | archery coach |
Darren Richardson | ... | adr voice artist |
Jean-Michel Richaud | ... | adr voice |
Emily Robinson | ... | accounting assistant / accounting clerk |
Gemma Rourke | ... | horse groom |
Olly Rowland | ... | horse groom |
Tanya Ruby | ... | assistant accountant |
Nancy Ryan | ... | assistant: Mr. Scott |
Tony Sams | ... | horse rider |
Mark Scammell | ... | production assistant |
Angelika Schierz | ... | assistant production coordinator trainee |
Alex Scott | ... | production assistant |
Jonathan Scott | ... | production coordinator |
Diana Scrivener | ... | choreographer |
Rohit Sharma | ... | production coordinator |
Dave Shaw | ... | diving coordinator |
Alan Shearman | ... | adr voice |
Neville Shulman | ... | special advisor: Mr. Scott |
Jay Simon | ... | additional adr voice |
Phillipe Simon | ... | adr voice |
Charlie Simpson | ... | unit manager: second unit |
Johnny Smith | ... | marine crew (as John Brian Smith) |
Samuel A. Smith | ... | production assistant: Vancouver (as Samuel Smith) |
Nick Snookes | ... | on-set veterinarian |
Sonic | ... | set production assistant (as James Rainer) |
Bruno Stephane | ... | adr voice |
Andy Stephens | ... | aerial operations manager |
Jonjo Stickland | ... | assistant marine coordinator |
Eric Stone | ... | adr voice |
Julian Stone | ... | adr voice |
Roy Stratford | ... | armorer |
Matthews Street | ... | chef to director & primary cast |
Tod Todeschini | ... | armoury technician |
Rob Townsend | ... | fire safety officer |
Georgia Tribuiani | ... | design director: main titles: typography and end credits |
Sarah Trowse | ... | production accountant: UK |
Jean-Paul Vignon | ... | adr voice |
Mariia Viita | ... | marine department |
Martin Walker | ... | backlot manager |
Paul Waller | ... | senior prop modeller |
Dominic Weisz | ... | armoury modelmaker |
Rachel Welch | ... | first assistant accountant |
Jim Whitaker | ... | production executive (as James Whitaker) |
Peter White | ... | horse master |
Caroline Wilson | ... | armoury coordinator |
Simon Wilson | ... | animal trainer |
Antonia Wise | ... | marine department coordinator |
Matthew Wolf | ... | adr voice |
Marc Wolff | ... | aerial coordinator |
Danielle Zloto | ... | assistant: Mr. Grazer |
Jhonny Zurita | ... | floor runner |
Andrew P. Alderete | ... | asset coordinator (uncredited) |
Grant Bensley | ... | Weta Workshop Head of Production (uncredited) |
Tim Bentinck | ... | adr loop group (uncredited) |
Franki Hackett | ... | horse dept (uncredited) |
Gale Hansen | ... | studio executive (uncredited) |
Josey McNamara | ... | crowd runner (uncredited) |
Dave Melmoth | ... | water safety (uncredited) |
Darren Mitchell | ... | miscellaneous crew (uncredited) |
David Monteath | ... | voice actor (uncredited) |
Jean-Pierre Nonnet | ... | floor production assistant: dailies (uncredited) |
Ronnie Papaleo | ... | horseman (uncredited) |
James Payton | ... | stand-in (uncredited) |
Christopher Pizzey | ... | adr loop group (uncredited) |
Becky Wright | ... | adr voice group (uncredited) |
Thanks
Brett Johnson | ... | dedicatee |
Production Companies
- Universal Pictures (presents)
- Imagine Entertainment (presents)
- Relativity Media (in association with)
- Scott Free Productions (in association with)
Distributors
- Finnkino (2010) (Finland) (theatrical)
- Forum Cinemas (2010) (Lithuania) (theatrical)
- Silver Screen (2010) (Bulgaria) (theatrical)
- Solar Entertainment (2010) (Philippines) (theatrical)
- Toho-Towa (2010) (Japan) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2010) (United Arab Emirates) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2010) (Colombia) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2010) (Denmark) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2010) (Greece) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2010) (Croatia) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2010) (Hungary) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2010) (Israel) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2010) (Peru) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2010) (Poland) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2010) (Sweden) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2010) (Singapore) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2010) (Slovenia) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2010) (Thailand) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2010) (Turkey) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2010) (Taiwan) (theatrical)
- United International Pictures (UIP) (2010) (Venezuela) (theatrical)
- United International Pictures (2010) (Argentina) (theatrical)
- Universal Pictures Canada (2010) (Canada) (theatrical)
- Universal Pictures International (UPI) (2010) (Germany) (theatrical)
- Universal Pictures International (UPI) (2010) (Spain) (theatrical)
- Universal Pictures International (UPI) (2010) (France) (theatrical)
- Universal Pictures International (UPI) (2010) (United Kingdom) (theatrical)
- Universal Pictures International (UPI) (2010) (Italy) (theatrical)
- Universal Pictures International (UPI) (2010) (Mexico) (theatrical)
- Universal Pictures International (UPI) (2010) (Netherlands) (theatrical)
- Universal Pictures International (UPI) (2010) (Australia) (theatrical)
- Universal Pictures International (UPI) (2010) (Austria) (theatrical)
- Universal Pictures International (UPI) (2010) (Belgium) (theatrical)
- Universal Pictures International (UPI) (2010) (Brazil) (theatrical)
- Universal Pictures International (UPI) (2010) (Portugal) (theatrical)
- Universal Pictures (2010) (United States) (theatrical)
- 9Go! (2020) (Australia) (tv)
- Film1 (2011) (Netherlands) (tv) (limited)
- Hollydan Works (2010) (Serbia) (DVD)
- Home Box Office (HBO) (2011) (United States) (tv)
- ION Television (2013) (United States) (tv)
- ITVX (2023) (United Kingdom) (video) (VOD)
- Nine Network Australia (2020) (Australia) (tv)
- SBS6 (2016) (Netherlands) (tv)
- Spike TV (2012) (United States) (tv)
- TV5 (2013) (Finland) (tv)
- Universal Pictures Finland (2010) (Finland) (Blu-ray) (DVD)
- Universal Pictures Home Entertainment (UPHE) (2010) (United States) (DVD)
- Universal Pictures Home Entertainment (UPHE) (2010) (United States) (Blu-ray) (DVD)
- Universal Pictures Home Entertainment (2010) (Germany) (Blu-ray) (DVD)
- Universal Pictures Home Entertainment (2010) (Germany) (DVD) (director's cut)
- Universal Pictures Video (2010) (Netherlands) (Blu-ray)
- Universal Pictures Video (2010) (Netherlands) (DVD)
- Universal Pictures Video (2010) (Sweden) (DVD)
- Universal Pictures Video (2010) (Sweden) (Blu-ray) (DVD)
- Universal Studios Home Video (2010) (Brazil) (DVD)
Special Effects
- Moving Picture Company (MPC) (visual effects)
- Hammerhead Productions (visual effects)
- Prime Focus (visual effects)
- Invisible Effects (visual effects)
- Lola Visual Effects (visual effects)
- Centroid Motion Capture
- Moving Picture Company (MPC)
- Weta Workshop (Specialty Costume)
Other Companies
- Abbey Road Studios (music recorded at)
- Access Bookings (accommodation services)
- Adacc
- Advanced Camera Cars - Pursuit (tracking vehicles)
- Annamode 68 (costumes)
- Audiolink Radio Communications (walkie talkies)
- Back Lot Music (soundtrack)
- Brandon Thatchers Film Services (set decorating services)
- Camera Revolution (libra technician)
- Casting Collective (extras casting)
- Chapman/Leonard Studio Equipment (camera cranes)
- Chapman/Leonard Studio Equipment (camera dollies)
- Chorley Bunce Meals on a Mission (I) (catering and craft service)
- Digital Media Services (DMS) (digital marketing asset management)
- Digital Vortechs (Avid editing equipment provided by)
- Eurosafety (DDA Fire) (fire & safety)
- Flying Pictures (aerial filming services provided by)
- HireWorks (Avid Nitris DX rental)
- Intelligent Media (international monitoring agency)
- K&J Film Services (vehicle hire)
- Kodak (motion picture film supplied by)
- Location Secure (Security)
- Metro Voices (choir)
- Motion Picture Merchandise (MPM) (crew gift and merchandise)
- PMA Production (behind-the-scenes footage)
- Panalux (lighting equipment)
- Panavision Grips (grip and crane rental)
- Panavision (camera equipment provided by)
- Prologue Films (main and end titles)
- Pursuit Europe (pursuit arm & Tracking cars)
- Scarlet Letters (end titles)
- Soundelux (post-production sound services)
- Soundtrack New York (ADR Facility)
- Stables-on-Site (temporary stables)
- The London Session Orchestra (orchestra)
- Tirelli Costumi (costumes by)
- Todd-AO Studios (post-production sound services)
- Varèse Sarabande (soundtrack)
- West Trend Apartments (accommodation agent)
- Wildfire Studios (ADR recording facility)
Storyline
Plot Summary |
Birth of a legend. Following King Richard's (Danny Huston's) death in France, archer Robin Longstride (Russell Crowe), along with Will Scarlet (Scott Grimes), Allan A'Dayle (Alan Doyle), and Little John (Kevin Durand), returns to England. They encounter the dying Sir Robert Loxley (Douglas Hodge), whose party was ambushed by treacherous Godfrey (Mark Strong), who hopes to facilitate a French invasion of England. Robin promises the dying knight he will return his sword to his father Sir Walter Loxley (Max von Sydow) in Nottingham. Here, Sir Walter encourages him to impersonate the dead man to prevent his land being confiscated by the crown, and he finds himself with Marion (Cate Blanchett), a ready-made wife. Hoping to stir baronial opposition to weak Prince John (Oscar Isaac) and allow an easy French take-over, Godfrey worms his way into the Prince's service as Earl Marshal of England and brutally invades towns under the pretext of collecting Royal taxes. Can Robin navigate the politics of barons, royals, traitors, and the French? Written by don @ minifie-1 |
Plot Keywords | |
Taglines | The untold story behind the legend. See more » |
Genres | |
Parents Guide | View content advisory » |
Certification |
|
Additional Details
Also Known As |
|
Runtime |
|
Official Sites | |
Country | |
Language | |
Color | |
Aspect Ratio |
|
Sound Mix | |
Filming Locations |
Box Office
Budget | $200,000,000 (estimated) |
Opening Weekend United States | $36,063,385, 16 May 2010 |
Cumulative Worldwide Gross | $321,669,741, 05 Aug 2010 |
Did You Know?
Trivia | A planned sequel was cancelled due to this movie's poor performance at the box office. See more » |
Goofs | From 1066 until 1399, English kings spoke French in their daily lives, and Latin in some diplomatic transactions. They usually did not even learn to speak English, which they regarded as a peasant language beneath their dignity. Their speaking English in the film is an acceptable artistic decision, consistent with all English and French characters speaking in modern, rather than medieval, standards of language. See more » |
Movie Connections | Featured in The Karate Kid, Marmaduke and Robin Hood (2009). See more » |
Soundtracks | Women of Ireland - Mná na h-Éireann See more » |
Crazy Credits | The first part of the end credits are in the same style as Ridley Scott's production company 'Scott Free Productions'. See more » |
Quotes |
Robin Longstride:
Rise and rise again until lambs become lions. See more » |