Fringe (TV Series)
The Ghost Network (2008)
Full Cast & Crew
Directed by
Frederick E.O. Toye |
Writing Credits
J.J. Abrams | ... | (created by) & |
Alex Kurtzman | ... | (created by) & |
Roberto Orci | ... | (created by) |
David H. Goodman | ... | (written by) & |
J.R. Orci | ... | (written by) |
Cast (in credits order)
Anna Torv | ... | Olivia Dunham | |
Joshua Jackson | ... | Peter Bishop | |
Lance Reddick | ... | Phillip Broyles | |
Kirk Acevedo | ... | Charlie Francis | |
Blair Brown | ... | Nina Sharp | |
Jasika Nicole | ... | Astrid Farnsworth | |
Mark Valley | ... | John Scott | |
John Noble | ... | Dr. Walter Bishop | |
Zak Orth | ... | Roy McComb | |
Peter Hermann | ... | Grant | |
David Lansbury | ... | Matthew Ziegler | |
Ethan Goldsmith | ... | Raymond (as Ethan Smith) | |
Donnie Keshawarz | ... | Gerard | |
Brian Tarantina | ... | Nice Guy | |
Peggy J. Scott | ... | Mrs. Scott (as Peggy Scott) | |
David Fonteno | ... | Father Kent | |
Megan Neuringer | ... | Paula | |
Clark Jackson | ... | Young Pastor | |
Kevin Isola | ... | Technician | |
Brandon Gill | ... | Student | |
Jasper McGruder | ... | Control Room Tech | |
Chris Fischer | ... | Unit Cop | |
Mira Tzur | ... | Anna Jiminez | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Jacqueline Beaulieu | ... | Nina's Assistant (uncredited) | |
Michael Cerveris | ... | The Observer (uncredited) | |
Mustafa Cimen | ... | Taxi Driver (uncredited) | |
David Collihan | ... | Hazmat Worker (uncredited) | |
Joseph George Pcolinsky | ... | Newlywed (uncredited) |
Produced by
J.J. Abrams | ... | executive producer |
Bryan Burk | ... | executive producer |
Jason Cahill | ... | consulting producer |
Paul A. Edwards | ... | producer (as Paul Edwards) |
David H. Goodman | ... | co-executive producer |
Felicia D. Henderson | ... | co-executive producer |
Tamara Isaac | ... | associate producer |
Brad Kane | ... | co-producer (as Brad Caleb Kane) |
Alex Kurtzman | ... | executive producer |
John Litvack | ... | consulting producer |
Darin Morgan | ... | consulting producer |
J.R. Orci | ... | supervising producer |
Roberto Orci | ... | executive producer |
Jeff Pinkner | ... | executive producer |
Frederick E.O. Toye | ... | producer |
Robert M. Williams Jr. | ... | producer |
Music by
Michael Giacchino |
Cinematography by
Thomas Yatsko | ... | director of photography (as Tom Yatsko) |
Editing by
Jon Dudkowski |
Casting By
Cindy Tolan |
Production Design by
Anne Stuhler |
Art Direction by
Roswell Hamrick |
Set Decoration by
Beth Kushnick | ||
Justin Papp |
Costume Design by
Marie Abma | ||
Joanna Brett |
Makeup Department
Stephen G. Bishop | ... | department head hair (as Stephen Bishop) |
Kymbra Callaghan | ... | makeup department head (as Kymbra Kelly) |
Stephen Kelley | ... | makeup effects designer |
Production Management
Dana J. Kuznetzkoff | ... | unit production manager (as Dana Kuznetzkoff) |
Daniel Rodriguez | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
George Couri | ... | additional second assistant director |
Joshua Lucido | ... | dga trainee |
Amy Lynn | ... | second assistant director |
Gary S. Rake | ... | first assistant director |
Thomas Tobin | ... | assistant director: second unit / second second assistant director |
Art Department
Vincent Accardi | ... | construction coordinator |
Lyle Booth | ... | graphic designer |
Grant Cotterall | ... | lead carpenter |
Kaem Coughlin | ... | camera scenic artist |
Natalie N. Dorset | ... | props |
Emily Gaunt | ... | charge scenic artist |
Peter Gelfman | ... | property master |
Judy Gurr | ... | assistant set decorator |
James V. Kent | ... | assistant property master |
Lisa Kent | ... | assistant set decorator |
Anya Lebow | ... | set dresser |
Robert Ludemann | ... | additional graphic artist |
Robin McAllister | ... | assistant property master |
John F. McHugh | ... | carpenter |
Tasha Lee Moth | ... | on set props assist |
Randall Richards | ... | assistant art director |
Matthew Rignanese | ... | art department |
Judyta Rozycka | ... | scenic artist |
William Stenzel | ... | construction foreman |
Victoria Stewart | ... | art department assistant |
Sylvia Trapanese | ... | scenic foreman |
Stephen Vance | ... | spray painter |
Holly Watson | ... | graphic artist |
Bentley Wood | ... | props |
Robert Zorella | ... | art department coordinator |
Theresa Gonzalez | ... | scenic industrial (uncredited) |
Justin Papp | ... | on-set dresser (uncredited) |
Sound Department
Kyle Billingsley | ... | foley mixer |
Rich Crescenti | ... | adr recordist |
Tom E. Dahl | ... | re-recording mixer (as Tom Dahl) |
Michael Ferdie | ... | sound editor |
Mark D. Fleming | ... | re-recording mixer (as Mark Fleming) |
Michael Fowler | ... | adr recordist |
Gabrielle Gilbert Reeves | ... | dialogue editor |
Thomas A. Harris | ... | supervising sound editor (as Tom Harris) / supervising sound editor |
Larry Hoff | ... | sound mixer |
Bob Kellough | ... | sound effects editor |
David Long | ... | audio layback |
Cynthia Merrill | ... | foley artist |
Eric Moss | ... | assistant sound editor |
Douglas Murray | ... | adr mixer |
Nick Neutra | ... | foley supervisor |
Beauxregard Neylen | ... | adr mixer (as Beauxregard Neylon) |
Jan Petrov | ... | adr recordist |
Noah Timan | ... | additional sound mixer |
James Bailey | ... | foley artist (uncredited) |
Special Effects by
Eric Bullock | ... | special effects |
Visual Effects by
Elizabeth Alvarez | ... | visual effects coordinator |
Ido Banai | ... | digital compositor |
Johnathan R. Banta | ... | digital compositor |
Jake Braver | ... | visual effects assistant |
Tavia Charlton | ... | visual effects producer |
Rodrigo Dorsch | ... | digital compositor: Zoic Studios |
Dave Funston | ... | visual effects artist |
Ilan Gabai | ... | digital effects artist |
O.T. Hight | ... | visual effects artist |
Thilo Kuther | ... | visual effects executive producer: Pixomondo |
Jonathan Spencer Levy | ... | visual effects |
Ricardo Nadu | ... | rigger: Zoic Studios |
Davy Nethercutt | ... | digital compositor |
Nathan Overstrom | ... | digital compositor |
John J. Renzulli | ... | visual effects supervisor |
Christopher Scollard | ... | visual effects supervisor (as Chris Scollard) |
Jay Worth | ... | visual effects supervisor |
Chris Wright | ... | visual effects producer |
Scott Dewis | ... | cgi supervisor: Race Rocks Digital (uncredited) |
Lee Gabel | ... | digital artist (uncredited) / matchmove artist (uncredited) |
Andrea Hernandez | ... | rotoscope artist (uncredited) |
Stunts
Jared Burke | ... | stunt double |
Shauna Duggins | ... | stunt coordinator |
David Shumbris | ... | stunts |
Shawnna Thibodeau | ... | stunt double: Anna Torv |
Gene Harrison | ... | stunt performer (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Cesar Baptista | ... | dolly grip |
Steve Drellich | ... | camera operator: "b" camera |
Philip Gleason | ... | video playback operator |
Ted Goodwin | ... | electric |
Tim Guinness | ... | gaffer |
Kharen Hill | ... | gallery photographer |
Meg Kettell | ... | second assistant camera: "b" camera |
Graham Klatt | ... | best boy rigging grip |
Denny Kortze | ... | second assistant camera: "a" camera |
Sal Lanza | ... | key grip |
Michael C. Maronna | ... | electrician |
Tim McAuliffe | ... | rigging gaffer |
Peter McEntyre | ... | rigging gaffer |
Nicholas McKenzie | ... | first assistant camera: second unit |
Jeff Muhlstock | ... | camera operator |
Ed Nessen | ... | first assistant camera: "b" camera |
Wally Nygren | ... | dolly grip |
John Oliveira | ... | grip |
Andrew Priestley | ... | first assistant camera |
Edward Herrera | ... | camera production assistant (uncredited) |
Casting Department
Rori Bergman | ... | casting associate |
April Webster | ... | original casting |
Stephanie R. Hunter | ... | extras casting associate (uncredited) |
Luis Sanchez-Cañete | ... | extras casting (uncredited) |
Costume and Wardrobe Department
Natalie Arango | ... | key set costumer |
Amela Baksic | ... | assistant costume designer |
Careen Fowles | ... | costume supervisor |
Rachel Leek | ... | key costumer |
Stephani Lewis | ... | costume coordinator |
Hollie McBeth | ... | textile artist |
Derek Moreno | ... | set costumer |
Heather Seshadri | ... | textile artist |
Danielle Rice | ... | costume department intern (uncredited) |
Editorial Department
Chad Band | ... | dailies operator |
Igor Borovac | ... | dailies colorist assistant |
Ross Cavanaugh | ... | post-production assistant |
Tyson Hilgenberg | ... | post-production coordinator |
Chad Rubel | ... | assistant editor |
Joshua Alan Baca | ... | online editor (uncredited) |
Chris Keighley | ... | colorist: dailies (uncredited) |
George Manno | ... | colorist (uncredited) |
Location Management
Jillian Demmerle | ... | location coordinator |
Shannon Dennard | ... | location scout |
Evan Gabriele | ... | assistant location manager |
Damon Michael Gordon | ... | location manager (as Damon Gordon) |
Orit Greenberg | ... | location scout |
John F. Perez Jr. | ... | location production assistant |
Jacob Silver | ... | location unit assistant |
Paul Singh | ... | location scout |
Jamie Vermilye | ... | location assistant |
Ryan Ferguson | ... | assistant location manager (uncredited) |
Music Department
J.J. Abrams | ... | composer: theme music |
Paul Apelgren | ... | music editor |
Stephen M. Davis | ... | music editor |
Billy Gottlieb | ... | music supervisor |
Paul Jude Letersky | ... | piano instructor |
Norman Ludwin | ... | musician: bass |
Charles Scott IV | ... | music supervisor |
Chad Seiter | ... | composer: additional music |
Dan Wallin | ... | score engineer |
Dave Wells | ... | music copyist |
Frank Macchia | ... | music preparation (uncredited) |
Bryan Pezzone | ... | musician: piano (uncredited) |
Script and Continuity Department
Catherine Gore | ... | script supervisor |
Sharon Watt | ... | script supervisor: second unit |
Transportation Department
Lorenzo Furlan | ... | honey wagon driver |
Ron Hilts | ... | driver |
James Marshall | ... | transportation captain: 2nd Unit |
Steve Raymond | ... | picture car wrangler (uncredited) |
Additional Crew
Alex Brownley | ... | film runner |
Scotch James Diaz Crisostomo | ... | payroll accountant |
Jaytyler Ferretti | ... | assistant to director |
Anthony L. Fisher | ... | production assistant |
Joshua A. Friedman | ... | production assistant |
Rosa Garces | ... | second assistant accountant |
Dhana Rivera Gilbert | ... | production coordinator (as Dhana Gilbert) |
Erika Goldfarb | ... | assistant production office coordinator |
Quincy Gow | ... | production secretary |
Laura Lancaster | ... | studio executive |
Paul Jude Letersky | ... | piano instructor |
Christopher M. Lewis | ... | office production assistant |
Liz Magee | ... | production assistant |
John Malakoff | ... | production travel consultant |
Yuell Newsome | ... | stock librarian |
Joe Proietto | ... | office production assistant |
Vince Robinette | ... | production accountant |
Ramón Rodríguez | ... | first accountant |
Bryan Scott | ... | accounting clerk |
Konrad Damian Wieclawski | ... | production assistant (2009-2011) |
Amy D'Alessandro | ... | titles (uncredited) |
Nick Diamantis | ... | stand-in (uncredited) |
Colby Knapp | ... | key second assistant accountant (uncredited) |
Diego Daniel Pardo | ... | on set dialect coach (uncredited) |
Aaron Pelman | ... | production administrator (uncredited) |
Shabazz Ray | ... | stand-in: Lance Reddick (uncredited) |
Kerry Roberts | ... | payroll accountant (uncredited) |
Mindy Stevenson | ... | accounting auditor (uncredited) |
Anthony Vincent | ... | martial arts trainer: Joshua Jackson (uncredited) |