The Pirates! Band of Misfits (2012)
The Pirates! In an Adventure with Scientists! (original title)Reference View | Change View
- PG
- 1h 28min
- Animation, Action
- 27 Apr 2012 (USA)
- Movie
- Nominated for 1 Oscar. Another 19 nominations.
- See more »
Photos and Videos
Cast verified as complete
Hugh Grant | ... |
The Pirate Captain (voice)
|
|
Martin Freeman | ... |
The Pirate with a Scarf (voice)
|
|
Imelda Staunton | ... |
Queen Victoria (voice)
|
|
David Tennant | ... |
Charles Darwin (voice)
|
|
Jeremy Piven | ... |
Black Bellamy (voice)
|
|
Salma Hayek | ... |
Cutlass Liz (voice)
|
|
Lenny Henry | ... |
Peg Leg Hastings (voice)
|
|
Brian Blessed | ... |
The Pirate King (voice)
|
|
Russell Tovey | ... |
The Albino Pirate (voice)
|
|
Anton Yelchin | ... |
The Albino Pirate (voice)
|
|
Brendan Gleeson | ... |
The Pirate with Gout (voice)
|
|
Ashley Jensen | ... |
The Surprisingly Curvaceous Pirate (voice)
|
|
Al Roker | ... |
The Pirate Who Likes Sunsets and Kittens (voice)
|
|
Ben Whitehead | ... |
The Pirate Who Likes Sunsets and Kittens (voice)
|
|
Mike Cooper | ... |
Admiral Collingwood (voice)
|
|
David Schneider | ... |
Scarlett Morgan (voice)
|
|
Tom Doggart | ... |
Additional Voices (voice)
|
|
Sophie Jerrold | ... |
Additional Voices (voice)
|
|
Sophie Laughton | ... |
Additional Voices (voice)
|
|
Peter Lord | ... |
Additional Voices (voice)
|
|
Kayvan Novak | ... |
Additional Voices (voice)
|
|
David Schaal | ... |
Additional Voices (voice)
|
|
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Mitchell Mullen | ... |
Gameshow Host (uncredited) (voice)
|
Directed by
Peter Lord | ... | (directed by) |
Jeff Newitt | ... | (co-director) |
Written by
Gideon Defoe | ... | (screenplay by) |
Gideon Defoe | ... | (based upon the book "The Pirates! In an Adventure with Scientists" by) |
Kevin Cecil | ... | (additional story material by) & |
Andy Riley | ... | (additional story material by) |
Produced by
Susan Breen | ... | associate producer: story |
Julie Lockhart | ... | producer |
Peter Lord | ... | producer |
Carla Shelley | ... | executive producer |
Sarah Smith | ... | co-executive producer |
David Sproxton | ... | producer |
Music by
Theodore Shapiro | ... | (music by) |
Cinematography by
Frank Passingham | ... | director of photography |
Editing by
Justin Krish | ... | (edited by) |
Editorial Department
Colin Bassett | ... | assistant editor |
Terry Claborn | ... | color timer |
Tom Doggart | ... | assistant editor |
Eiko Emersleben | ... | assistant editor |
Chris Gape | ... | assistant editor |
Max Horton | ... | digital intermediate colorist |
Jaime Leonard | ... | digital intermediate editor |
Gemma Lewis | ... | assistant editor |
Gavin Lines | ... | end title designer |
Begoña Lopez | ... | digital intermediate producer |
David McCormick | ... | associate editor |
Angharad Owen | ... | associate editor |
Andrew Ward | ... | first assistant editor |
Matt Watson | ... | digital intermediate editor |
Matt Adams | ... | digital intermediate consultant (uncredited) |
Rodrigo Bernardo | ... | digital intermediate engineer (uncredited) |
Gilbert Carreras | ... | color timer (uncredited) |
Jonathan Sykes | ... | data operator (uncredited) |
Casting By
Kate Rhodes James |
Production Design by
Norman Garwood |
Art Direction by
Sarah Hauldren | ||
Phil Lewis | ||
Matt Perry | ... | supervising art director |
Matt Sanders |
Production Management
Tom Barnes | ... | post-production supervisor |
Richard Beek | ... | production manager |
Jutta Coulam | ... | production manager: Cod Steaks |
Amanda Darby | ... | production supervisor: rapid prototyping |
Kim Jackson | ... | assistant production manager: Cod Steaks |
Tara Knowles | ... | post-production manager |
Jacky Priddle | ... | production manager: rapid prototyping |
Hilary Thorn | ... | production manager: modelmaking |
Second Unit Director or Assistant Director
Ben Barrowman | ... | first assistant director |
Richard Bowen | ... | second assistant director |
David Button | ... | third assistant director |
Sam Horton | ... | third assistant director (as Samuel Horton) |
Art Department
Mike Applebee | ... | construction manager: Cod Steaks / project manager: Cod Steaks |
Tom Astley | ... | set build/modelmaker: Cod Steaks |
Justeen Bailey | ... | senior set build/modelmaker: Cod Steaks |
Pat Bailey | ... | painter: Cod Steaks |
Tom Bayliss | ... | set build/modelmaker: Cod Steaks |
Kizie Bishop | ... | set dresser |
Joe Bourbon | ... | set dresser |
Daniel Broadley | ... | props: Cod Steaks |
Andy Brown | ... | senior set dresser |
Sophie Brown | ... | senior set dresser |
Paul Bryant | ... | set dresser |
Jan Bujak | ... | production assistant: Cod Steaks |
Trevor Butler | ... | workshop manager: Cod Steaks |
Mel Callum | ... | set build/modelmaker: Cod Steaks |
Joel Calvert | ... | production armatures and specialist props: John Wright Modelmaking |
Jamie Carruthers | ... | set build/modelmaker: Cod Steaks |
Lorna Cashmore | ... | senior set dresser |
John Caswell | ... | senior set build/modelmaker: Cod Steaks |
Temple Clark | ... | concept artist |
Jay Clarke | ... | storyboard artist |
Kitty Clay | ... | assistant art director |
Ro Cohen | ... | painter: Cod Steaks |
Maddy Cole | ... | senior set build/modelmaker: Cod Steaks |
Adam Cootes | ... | conceptual artist |
Paul Cowles | ... | team leader: Cod Steaks |
Renae Cronin | ... | project coordinator: Cod Steaks |
Rosa Dodd | ... | set dresser |
Mike Drake | ... | set build/modelmaker: Cod Steaks |
Paul Drake | ... | head of engineering: Cod Steaks |
Richard Edmunds | ... | assistant art director |
Ann Evans | ... | production armatures and specialist props: John Wright Modelmaking |
Georgie Everard | ... | senior set build/modelmaker: Cod Steaks |
Andrew Farago | ... | senior set build/modelmaker: Cod Steaks |
Simon Farrell | ... | set dresser |
Celia Garrard | ... | painter: Cod Steaks |
Oliver Geen | ... | prop maker |
Kim George | ... | glass maker |
Kizie Gibson | ... | set dresser |
Jack Goodyear | ... | set build/modelmaker: Cod Steaks (as Jak Goodyear) |
Tony Hallam | ... | set build/modelmaker: Cod Steaks |
Bernhard Haux | ... | conceptual artist |
David Haworth | ... | senior prop maker (as David Howarth) |
Oliver Hayles | ... | senior set build/modelmaker: Cod Steaks |
Matthew Healey | ... | team leader: Cod Steaks |
James Held | ... | senior set dresser |
Katie Hughes | ... | head painter: Cod Steaks |
Stef Ingram | ... | art department production coordinator |
Rebecca Jackson | ... | production assistant: Cod Steaks |
Helen Javes | ... | set build/modelmaker: Cod Steaks |
Matt Jones | ... | storyboard artist |
Jane Kite | ... | head of props |
Andrew Lavery | ... | conceptual artist |
Marcin Lichowski | ... | conceptual artist |
Gavin Lines | ... | conceptual artist / graphic design supervisor |
Susannah Lipscombe | ... | senior producer: Cod Steaks |
Alfred Llupiá | ... | conceptual artist (as Alfred Llupia Perez) |
Paul Lynch | ... | set build/modelmaker: Cod Steaks |
Stuart Mallaber | ... | set dresser |
Thecla Mallinson | ... | head painter: Cod Steaks (as Thecla Kip-Mallinson) |
Patrick McGrath | ... | senior set build/modelmaker: Cod Steaks |
Duncan Miller | ... | props: Cod Steaks |
Kenny Monger | ... | production armatures and specialist props: John Wright Modelmaking |
Will Mullins | ... | CNC technician: Cod Steaks |
Damian Neary | ... | senior prop maker |
Joe Noble | ... | production assistant: Cod Steaks |
Magdalena Osinska | ... | set dresser |
Johnny Parsons | ... | props: Cod Steaks |
John Pealing | ... | senior set build/modelmaker: Cod Steaks |
Kris Pearn | ... | storyboard artist |
Ian Penny | ... | set build/modelmaker: Cod Steaks |
Steve Priddle | ... | set build/modelmaker: Cod Steaks |
Georgina Reynolds | ... | art department production assistant |
Gary Roberts | ... | prop maker |
Ed Sams | ... | production armatures and specialist props: John Wright Modelmaking |
Laura Savage | ... | set dresser |
Keri-Lyn Sheppard | ... | painter: Cod Steaks |
Jack Slade | ... | specialist prop maker |
Rob Slagter | ... | set dresser |
Diego Soriano | ... | prop maker (as Diego Soriano Gomez) |
Zoe Starzak | ... | head of art department production |
Dawn Stewart | ... | set build/modelmaker: Cod Steaks (as Dawn Stewart-Tiller) |
Jemma Stidston | ... | prop maker |
Roger Tarry | ... | senior set build/modelmaker: Cod Steaks |
Jamie Thomas | ... | senior set build/modelmaker: Cod Steaks |
Louise Vergette | ... | head of props: Cod Steaks |
Abi Vickery | ... | senior set build/modelmaker: Cod Steaks |
Norman Walshe | ... | conceptual artist |
Karl Wardle | ... | senior prop maker |
Darrell Warner | ... | conceptual artist |
Dave Weaver | ... | production armatures and specialist props: John Wright Modelmaking |
Cathryn Webber | ... | carpenter / workshop manager |
Alex Williams | ... | model maker paint department |
Peter Williams | ... | set build/modelmaker: Cod Steaks |
John Wright | ... | production armatures and specialist props: John Wright Modelmaking |
Manon Wright | ... | assistant art director |
Charlene Barre | ... | props (uncredited) |
Randy Cartwright | ... | storyboard artist (uncredited) |
Daniel May | ... | conceptual artist (uncredited) |
Nagea Rose | ... | props assistant (uncredited) |
Juan Soto | ... | prop maker: Cod Steaks (uncredited) |
Sound Department
Nick Adams | ... | sound effects editor |
Antony Bayman | ... | sound editor |
Paul Carr | ... | foley mixer |
Peter Gleaves | ... | adr recording mixer |
Tim Hands | ... | dialogue editor |
Sue Harding | ... | foley artist |
Andy Nelson | ... | re-recording mixer |
Will Norie | ... | sound effects editor |
Mark Paterson | ... | re-recording mixer |
Julien Pirrie | ... | assistant sound effects editor |
Adrian Rhodes | ... | supervising sound editor |
Nick Roberts | ... | dialogue recording mixer |
Chris Stock | ... | track breakdown |
Robert Weatherall | ... | digital recordist |
Panos Asimenios | ... | dubbing supervisor (uncredited) |
Martim Crawford | ... | additional dialogue editor (uncredited) |
Simon Diggins | ... | dialogue recordist (uncredited) |
Robert Edwards | ... | adr mixer (uncredited) |
Simon Ellegaard | ... | re-recording mixer (uncredited) |
Garret Farrell | ... | dialogue recordist (uncredited) |
Ken Galvin | ... | dialogue recordist (uncredited) |
Rob Humpage | ... | adr assistant (uncredited) |
Robert Karlsson | ... | dolby sound consultant (uncredited) |
Bryce Meehan | ... | adr recordist (uncredited) |
Visual Effects by
Antony Allen | ... | compositor: Method Studios |
Judith Allen | ... | previz editor / visual effects editor |
Michael James Allen | ... | 2D artist: Double Negative (as Michael Allen) |
Andrei Allerborn | ... | digital effects artist |
Stuart Armiger | ... | digital effects artist |
Oliver Atherton | ... | 2D supervisor: Double Negative |
Peter Bailey | ... | technical director |
Jamie Bakewell | ... | digital animator / previsualisation |
Tim Brade | ... | technical director: Aardman Animations |
Robin T. Brown | ... | digital compositor (as Robin Brown) |
Paul Burton | ... | technical director |
Amirah Busairi | ... | 2D artist: Double Negative |
Sergi Caballer | ... | CG modeller and rigger (as Sergi Caballer Garcia) |
Melanie Callaghan | ... | visual effects coordinator |
Sian Campbell | ... | visual effects production assistant |
Agustín Cavalieri | ... | 2D artist: Double Negative (as Agustin Cavalieri) |
Giacomo Cavalletti | ... | technical director (as Giacomo Cavaletti) |
Saptarshi Chakraborty | ... | 2D artist: Double Negative (as Saptarshi Chakrabort) |
Cori Chan | ... | 3D artist: Double Negative |
Eric K. Chan | ... | 2D artist: Double Negative (as Eric Chan) |
Shu Yin Chan | ... | 2D artist: Double Negative (as ShuYin Chan) |
Edward Chaplin | ... | cg supervisor (as Ted Chaplin) |
Philip Child | ... | technical director: rapid prototyping |
Kai Hsin Chin | ... | 2D artist: Double Negative (as KaiHsin Chin) |
Kunal Chindarkar | ... | 2D artist: Double Negative (as Kunal Chindakar) |
Carl Chittenden | ... | lead compositor |
Sanchari Chowdhury-Kesler | ... | visual effects coordinator: Double Negative (as Sanchari Chowdhury) |
Benjamin Chua | ... | visual effects editor: Double Negative |
Mike Cole | ... | modeller/rigger: rapid prototyping |
David Cowles-Brooks | ... | CG facial rigger: rapid prototyping (as David Brooks) |
Chris Crowell | ... | 2D artist: Double Negative (as Christopher Crowell) |
Andrew Cunningham | ... | digital matte painter / texture artist |
Paul Daiko | ... | compositor: Method Studios |
Michaela Danby | ... | 2D artist: Double Negative |
Sean Danischevsky | ... | 2D supervisor: Method Studios |
Cara Tallulha Davies | ... | visual effects coordinator (as Cara Davies) |
Gerald Davies | ... | systems administrator |
Olly Davis | ... | digital animator / previsualisation |
George Deaney | ... | digital compositor (as George Deany) |
Alberto Della Regina | ... | digital effects artist |
Giancarlo Derchie | ... | digital compositor (as Giancarlo D'Erchie) |
Jesus Diez Perez | ... | digital compositor (as Jesus Diez) |
Ali Dixon | ... | technical director (as Alastair Dixon) |
Dan Dixon | ... | visual effects coordinator |
Tom Downes | ... | pipeline and tool development |
Dominic Drane | ... | 3D artist: Double Negative |
Spencer Drayton | ... | pipeline and tool development |
Helen Duckworth | ... | CG modeller and rigger |
William J. Earl | ... | technical director (as William Earl) |
Athlyn Evans | ... | System Administrator |
Diego Fernández Goberna | ... | digital matte painter (as Diego Goberna) / texture artist (as Diego Goberna) |
Mauro Frau | ... | technical director: Aardman Animations |
Pawl Fulker | ... | previsualisation development |
James Furlong | ... | digital matte painter / texture artist |
Johan Gay | ... | digital matte painter / texture artist |
Javier González Alonso | ... | technical director (as Javier Alonso) |
Nathan Guttridge | ... | technical director: rapid prototyping |
Anders Hakansson | ... | digital effects artist |
Caroline Hamann | ... | production coordinator: rapid prototyping |
Nick Hanks | ... | digital animator / previsualisation |
Pete Hanson | ... | studio manager: Double Negative |
Ryan Harrington | ... | CG modeller and rigger |
Martin Haughey | ... | digital animator / previsualisation |
Lesley Headrick | ... | digital animation supervisor |
Grant Hewlett | ... | technical director: Aardman Animations |
Boris Hiestand | ... | digital animator / previsualisation |
Max Horton | ... | digital intermediate colourist |
Robert Jackson | ... | lead compositor |
Amy Elizabeth James | ... | visual effects coordinator (as Amy James) |
Christian Jelen | ... | technical director |
Jody Johnson | ... | visual effects supervisor: Double Negative |
Drew Jones | ... | visual effects executive producer: Method Studios |
Howard Jones | ... | lead compositor |
Pete Jopling | ... | 2D supervisor: Double Negative (as Peter Jopling) |
Marcus Jose | ... | visual effects production assistant |
Timur Khodzhaev | ... | digital compositor |
Cindy Khoo | ... | visual effects coordinator: Double Negative |
Chris King | ... | cg supervisor |
Raji Kodja | ... | 2D artist: Double Negative |
Jeff Koh | ... | 2D artist: Double Negative (as Jeffrey Koh) |
Jayzica Kong | ... | 2D artist: Double Negative (as Jessica Kong) |
Tanja Krampfert | ... | modeller/rigger: rapid prototyping |
Nicha Kumkeaw | ... | digital compositor |
Dan Lane | ... | digital animator / previsualisation |
Debbie Langford | ... | digital animator / previsualisation |
Kelly Lappin | ... | production assistant: rapid prototyping (as Kelly Barker) |
Rick Leary | ... | 3D supervisor: Double Negative |
Soon Ngee Chris Lee | ... | 2D artist: Double Negative (as Chris Lee) |
Darryl Li | ... | visual effects line producer: Double Negative |
Sky Lim | ... | 2D artist: Double Negative |
Young Lim | ... | 2D artist: Double Negative |
Christopher Livesey | ... | CG modeller and rigger |
Alfred Llupiá | ... | digital art director (as Alfred Llupia Perez) |
Ben Lock | ... | previsualisation producer (as Benjamin Lock) / visual effects producer (as Benjamin Lock) |
Tom Lord | ... | CG modeller and rigger |
Leah Low | ... | 3D artist: Double Negative |
Sarah MacDonald | ... | pipeline and tool development |
Fifi Marée | ... | visual effects coordinator (as Fifi Maree) |
Daniel Matley | ... | visual effects coordinator: Method Studios |
Shane McEwan | ... | senior systems engineer |
Rodney J. McFall | ... | effects supervisor (as Rod McFall) |
John McLaren | ... | digital compositor |
Stuart Messinger | ... | visual effects coordinator |
Will Miller | ... | digital animator / previsualisation |
Emma Moffat | ... | visual effects coordinator: Double Negative |
Laurie Morgan | ... | assistant visual effects editor |
Andrew Morley | ... | visual effects supervisor |
Jessica Newhouse-Smith | ... | visual effects coordinator |
Shi Hua Ng | ... | 3D artist: Double Negative (as ShiHua Ng) |
Mike J. Nixon | ... | digital effects artist (as Michael Nixon) |
Robert Nzengou-Tayo | ... | previsualisation technical director |
Paula Olszowska | ... | compositor: Method Studios |
Martin Orlowski | ... | character technical director |
Pierre Pages | ... | technical director: Aardman Animations |
Alex Parkin | ... | CG modeller and rigger |
Aleksandar Pavlovic | ... | CG modeller and rigger |
Gerard Benjamin Pierre | ... | 2d supervisor (as Ben Pierre) |
Andrew Pinson | ... | compositor: Method Studios |
Cornelius Porzig | ... | digital effects artist |
Paula Poveda-Urrutia | ... | visual effects production assistant |
Xinyi Puah | ... | visual effects editor: Double Negative (as XinYi Phua) |
Giorgia Pulvirenti | ... | junior compositor: Method Studios |
Andy Quinn | ... | digital compositor |
Farhan Qureshi | ... | digital effects artist |
Daniel Radley-Bennett | ... | previsualisation technical director |
Rokas Rakauskas | ... | 3D artist: Double Negative |
Pablo Renedo | ... | digital compositor |
Owen Revell | ... | digital compositor |
Valeria Romano | ... | digital compositor |
Rebecca Rose | ... | digital animator / previsualisation |
Bobby Sass | ... | visual effects editor: Double Negative |
Anya Scarpa | ... | render wrangler |
Michael Scarpa | ... | pipeline and tool development |
Mike Shirra | ... | 2d supervisor |
Ian Simpson | ... | 2D supervisor: Double Negative |
Ashwin Singh | ... | digital compositor (as Ashwinsingh Rajput) |
Mykhailo Slavov | ... | digital compositor |
Marek Solowiej | ... | junior compositor: Method Studios |
Chris Soyer | ... | digital effects artist |
Thomas Stevenson | ... | render wrangler |
Bradley Stilwell | ... | technical director: Aardman Animations |
Sonny Sy | ... | 3D artist: Double Negative |
Daniele Tagliaferri | ... | technical director |
Alex John Tan | ... | 3D artist: Double Negative (as Alex Tan) |
Roy Tay | ... | 2D artist: Double Negative |
Melissa Taylor | ... | visual effects executive producer: Double Negative |
Ben Thomas | ... | technical director |
Melanie Thomas | ... | visual effects production assistant |
Rupert Thorpe | ... | technical director |
Clare Tinsley | ... | visual effects producer: Double Negative |
Jacky Toh | ... | 2D artist: Double Negative |
Ben Toogood | ... | cg supervisor (as Benjamin Toogood) |
Fincher Trist | ... | digital compositor |
Tsvetomira Valcheva | ... | visual effects coordinator |
David Vickery | ... | 3D supervisor: Double Negative |
James Walker | ... | render wrangler |
Jenny Wan | ... | junior compositor: Method Studios |
Jo Wand | ... | compositor: Method Studios (as Joanna Wand) |
Robin Watson | ... | pipeline and tool development |
Lindsay Weir | ... | visual effects coordinator |
Pip Whateley | ... | librarian: rapid prototyping |
Nick White | ... | CG modeller and rigger |
Tom Whittington | ... | digital compositor |
Kim Wiseman | ... | digital compositor |
Melody Woodford | ... | visual effects producer: Method Studios |
Dean Wright | ... | CG modeller and rigger |
Morarji Bala | ... | matchmove & rotomation lead (uncredited) |
James Braid | ... | technology: Double Negative (uncredited) |
Bertrand Breuze | ... | digital compositor nuke: Double Negative (uncredited) |
Max Jin Yaw Chan | ... | stereoscopic paint artist: Double Negative (uncredited) |
Yoav Dolev | ... | digital compositor: Double Negative (uncredited) |
Favian Ee | ... | roto/prep artist (uncredited) |
Storm Gezentsvey | ... | digital compositor (uncredited) |
Andrei Gheorghiu | ... | digital compositor (uncredited) |
Geoffroy Givry | ... | digital compositor: Double Negative (uncredited) |
Ana Gomes | ... | digital compositor: Double Negative (uncredited) |
Shramana Haldar | ... | roto/prep artist (uncredited) |
Jeremy Hey | ... | digital compositor (uncredited) |
Andreas Jablonka | ... | senior digital compositor (uncredited) |
Adam Jhani-Stephens | ... | studio assistant: Double Negative (uncredited) |
Duncan Boon Kwang Kuah | ... | technical director (uncredited) |
Jean-François Leroux | ... | digital compositor: Double Negative (uncredited) |
William Lin Jiahui | ... | lookdev and lighting artist (uncredited) |
Taz Lodder | ... | technology support manager: Double Negative (uncredited) |
Raj Mahendran | ... | technical support (uncredited) |
Indah Maretha | ... | roto/paint artist (uncredited) |
Emiliano Nanfaro | ... | previsualisation (uncredited) |
Stella Hui Sze Ng | ... | visual effects: Double Negative (uncredited) |
Francisco Palomares Pozas | ... | digital compositor (uncredited) |
Adam Paschke | ... | head of 2d: Singapore (uncredited) |
Patrick Redmond | ... | lighting technical director (uncredited) |
Wesley Roberts | ... | digital compositor: Double Negative (uncredited) |
Lui Sanchez-Fontillas | ... | roto/paint artist (uncredited) |
Michael Thingnes | ... | paint/prep artist: Double Negative (uncredited) |
Alonso Varela | ... | digital artist (uncredited) |
Vanessa Velasquez | ... | technology: Double Negative (uncredited) |
Diana Wang | ... | roto artist: Double Negative (uncredited) |
Camera and Electrical Department
Eddie Armstrong | ... | electrician |
Tom Barnes | ... | head of camera and lighting |
Ellie Brown | ... | camera assistant |
Vinny Cannon | ... | electrician |
Joseph Clevely | ... | electrician (as Joe Clevely) |
Charles Copping | ... | lighting camera |
James Fisher | ... | camera assistant |
Hannah Gamlin | ... | camera assistant |
Linda Hamblyn | ... | motion control operator |
Jeremy Hogg | ... | lighting camera |
Tim Hogg | ... | camera assistant |
Richard Hosken | ... | gaffer |
Laura Howie | ... | lighting camera |
Chris Johnson | ... | camera assistant |
Jamie Kennerley | ... | camera assistant |
Molly King | ... | camera assistant |
Chris Lovegrove | ... | motion control operator |
Beth MacDonald | ... | camera assistant |
Jason Marshall | ... | motion control operator (as Willy Marshall) |
Peter Marshall | ... | electrician |
George Milburn | ... | motion control operator |
Sam Morris | ... | camera assistant |
Geoff Palmer | ... | electrician |
John Quarrell | ... | camera assistant |
Dave Alex Riddett | ... | senior lighting camera |
Jon Ryan | ... | motion control operator |
Mohan Sandhu | ... | motion control operator |
Clive Scott | ... | electrician |
Pete Scott | ... | electrician (as Peter Scott) |
Churton Season | ... | senior camera assistant |
Luke Smith | ... | unit photographer |
Paul Smith | ... | senior lighting camera |
Ben Stradling | ... | camera assistant |
Adam Vernon | ... | electrician |
Dean Holmes | ... | additional lighting cameraman (uncredited) |
Animation Department
Dani Abram | ... | lip sync animator |
Jill Adams | ... | senior model maker |
Martin Adamson | ... | senior model maker |
Kate Anderson | ... | puppet designer |
Katherine Archer | ... | model maker |
Arlene Arrell | ... | senior painter: modelmaking |
Alan Barrett | ... | senior animation rigger |
Will Becher | ... | character lead animator |
Ludovic Berardo | ... | animator |
Kate Berry | ... | model maker |
Andrew 'Bloxy' Bloxham | ... | puppet designer (as Andrew Bloxham) |
Ashley Boddy | ... | storyboard artist |
Gideon Bohannon | ... | senior model maker |
Paul Bolger | ... | storyboard artist |
Rejean Bourdages | ... | head of story |
Amy Bridger | ... | model maker |
Chris Brock | ... | senior model maker |
Darren Burgess | ... | animator |
Dug Calder | ... | key animator |
Steve Carey | ... | senior painter: modelmaking |
Rob Carr | ... | model maker (as Robert Carr) |
Kevin Cecil | ... | additional story material |
Deva Chellun | ... | model maker |
Jay Clarke | ... | storyboard artist |
Suzanne Clarke | ... | model maker |
Sheila Clarkson | ... | senior model maker |
Claire Cohen | ... | model team supervisor |
Jason Comley | ... | animator |
George Cox | ... | painter: modelmaking |
Steve Cox | ... | animator |
Jordan Davies | ... | lip sync animator |
Shona de Bradeny | ... | lip sync animator (as Shona De Bradney) |
Claire Drewett | ... | model team supervisor |
Jonny Duddle | ... | character designer |
Olga Duraj-Teordorczyk | ... | model maker |
Kerry Dyer | ... | model maker |
Gina Ellison | ... | model maker (as Gina Eversfield) |
Alison Evans | ... | animator |
Jo Fenton | ... | animator |
Sarah Fisher | ... | model maker |
Yvonne Fox | ... | senior painter: modelmaking |
Jon Frier | ... | armature supervisor: modelmaking |
Lois Garland | ... | model maker |
Andrew Gordon | ... | senior model maker |
Chris Gough | ... | animation rigger |
Jay Grace | ... | senior animation supervisor |
Carlos Grangel | ... | character designer |
Michael Green | ... | lip sync animator |
Wendy Griffiths | ... | animator |
Hanna Habermann | ... | senior model maker |
Will Harding | ... | senior model maker |
Richard Haynes | ... | animator |
Diane Holness | ... | senior model maker |
Rob Horvath | ... | senior model maker |
Katy Howarth | ... | model maker |
Nicola Howells | ... | senior painter: modelmaking (as Nichola Howells) |
Alex Howes | ... | model maker |
Sonia Iglesias Rey | ... | model maker (as Sonia Iglesias-Rey) |
Todor Iliev | ... | animator |
Andy Janes | ... | storyboard artist |
Anne King | ... | puppet designer |
Malcolm Lamont | ... | key animator |
Linda Langley | ... | sculptor: modelmaking |
Tandy Langton | ... | model maker (as Tandie Langton) |
David 'Del' Lawson | ... | animation rigging supervisor (as David Lawson) |
Nigel Leach | ... | senior model maker |
Jonathan Lendrum | ... | model maker |
Rebecca Levine | ... | senior model maker |
Christophe Lourdelet | ... | additional character designer (as Christophe Zebe Lourdelet) |
Gareth Love | ... | animator |
Rhodri Lovett | ... | animator |
Jan-Erik Maas | ... | animator |
Grant Maisey | ... | animator |
Ian Matthews | ... | model maker |
Cormac McKee | ... | senior model maker |
Anita Melia | ... | painter: modelmaking |
Sarah Milburn | ... | model maker |
Ruth Mitchell | ... | paint supervisor: modelmaking |
Michael Mullins | ... | model maker |
Andree Neemann | ... | animation rigger |
Jeff Newitt | ... | additional character designer |
Gareth Northrop | ... | senior model maker |
James Parkyn | ... | model team supervisor (as Jim Parkyn) |
Suzy Parr | ... | character lead animator |
Kris Pearn | ... | storyboard artist |
Simon Peeke | ... | senior animation rigger |
Julia Peguet | ... | animator |
Christophe Peladan | ... | animator (as Christopher Peladan) |
Pascual Perez | ... | animator |
Florian Perinelle | ... | animator |
Liz Pichon | ... | 2d animator |
Frankey Pinnock | ... | model maker |
Loyd Price | ... | animation supervisor |
Jemma Proctor | ... | senior model maker |
Dan Ramsay | ... | key animator |
Becky Redhead | ... | painter: modelmaking |
Andy Riley | ... | additional story material |
Claire Rolls | ... | key animator |
Christopher Sadler | ... | character lead animator |
Michael Salter | ... | additional character designer / senior storyboard artist |
Rita Sampaio | ... | assistant animator (as Rita Crespo Sampaio) |
Michael Schlingmann | ... | 2D animator: animated sequences |
Kev Scillitoe | ... | senior model maker |
Alan Scrase | ... | senior animation rigger |
Peg Serena | ... | lip sync animator |
Ellen Seto | ... | model maker |
Tom Sewell | ... | animator (as Thomas Sewell) |
Megan Sinfield | ... | model maker |
Laurie Sitzia | ... | animator (as Laurie Sitzia-Hammond) |
Catherine Slade | ... | senior model maker |
Jay Smart | ... | senior model maker |
Debbie Smith | ... | design sculptor: modelmaking |
Liz Smith | ... | model maker |
Mike Smith | ... | storyboard artist |
Richard Smith | ... | model maker |
Sharon Smith | ... | storyboard artist |
Catherine Snelling | ... | animation rigger (as Cathy Northrup-Snelling) |
Andy Spilsted | ... | animator (as Andrew Spilsted) |
Lizzie Spivey | ... | head of model making production |
Andy Spradbery | ... | foam supervisor: modelmaking |
Robert Stevenhagen | ... | storyboard artist (as Rob Stevenhagen) |
Lisa Stevens | ... | senior model maker |
Emily Stone | ... | model maker |
Joshua Stonehouse-Ashman | ... | model maker |
Nancy Stott | ... | senior model maker |
Andy Symanowski | ... | key animator |
Jo Symanowski | ... | model maker (as Joanne Symanowski) |
Philippe Tardif | ... | animator |
Cherie Taylor | ... | model maker |
Jim Taylor | ... | painter: modelmaking |
Lee Tetzner | ... | senior model maker |
Harriet Thomas | ... | model team supervisor |
Darren Thomson | ... | key animator |
Henni Tomczak | ... | model maker (as Henriette Tomczak) |
Andrew Trim | ... | model maker |
Jean-Paul Vermeulen | ... | storyboard artist |
Jean-Philippe Vine | ... | senior storyboard artist |
David Vinicombe | ... | senior storyboard artist |
Justine Waldie | ... | 2D assistant animator |
Anna Warsop | ... | senior painter: modelmaking |
Dean Watson | ... | animator |
Elinor Weston | ... | model team supervisor |
Ian Whitlock | ... | senior lead animator |
Alex Williams | ... | painter: modelmaking |
Nicola Williams | ... | model maker |
James D. Wilson | ... | painter: modelmaking (as James Wilson) |
Lee Wilton | ... | animator |
Ashley Woodford | ... | model maker |
Kevin Wright | ... | senior model maker |
Kristy Wright | ... | model maker |
James Young | ... | senior model maker |
Yoann Bomal | ... | animation intern (uncredited) |
Federico Cascinelli | ... | pre-visualization artist: Aardman Animation (uncredited) |
Temple Clark | ... | storyboard artist (uncredited) |
David Pugh | ... | senior animation rigger (uncredited) |
Casting Department
Brendan Donnison | ... | adr voice casting |
Music Department
Nick Angel | ... | music consultant |
John Barclay | ... | musician: trumpet |
Becky Bentham | ... | score supervisor |
Thomas Bowes | ... | orchestra leader |
Tom Boyd | ... | musician: oboe soloist |
Dudley Bright | ... | musician: trombone |
Robin Brightman | ... | musician: violin |
Jo Buckley | ... | orchestra contractor |
Nicholas Bucknall | ... | musician: clarinet |
Eos Chater | ... | musician: violin |
David Chatterton | ... | musician: contrabassoon |
Paul Clarvis | ... | musician: taiko |
Phil Cobb | ... | musician: trumpet |
Chris Cozens | ... | auricle operator |
Caroline Dale | ... | musician: cello |
David Daniels | ... | musician: cello (as Dave Daniels) |
Grace Davidson | ... | Soprano |
Alison Dods | ... | musician: violin |
Michael Dore | ... | singer |
Matthew Draper | ... | musician: oboe |
Thomas S. Drescher | ... | music editor (as Thomas Drescher) |
Richard Edwards | ... | musician: trombone |
Jonathan Evans-Jones | ... | musician: violin |
Gillian Findlay | ... | musician: violin |
Jem Finer | ... | composer: soundtrack (as Jeremy Finer) |
Clare Finnimore | ... | musician: viola |
Robin Firman | ... | musician: cello |
Michael Flanagan | ... | musician: violin |
Chris Fogel | ... | music mixer / music recordist |
Thomas Gould | ... | musician: violin |
Mark Graham | ... | music preparation |
Gavin Greenaway | ... | music conductor |
Catherine Grieves | ... | score supervisor |
Lionel Handy | ... | musician: cello |
Lucy Hare | ... | musician: double bass |
Dave Hartley | ... | musician: piano |
William Hawkes | ... | musician: viola |
John Heley | ... | musician: cello |
Eddie Hession | ... | musician: accordion |
Stephen Hodges | ... | musician: drums |
Philippe Honoré | ... | musician: violin |
Ian Humphries | ... | musician: violin |
Karen Jones | ... | musician: flute |
Lewis Jones | ... | digital recordist |
Skaila Kanga | ... | musician: harp |
Alison Kelly | ... | musician: violin |
Gary Kettel | ... | musician: percussion |
Patrick Kiernan | ... | musician: violin |
Paul Kimber | ... | musician |
Jo Knight | ... | musician: cello |
Boguslav Kostecki | ... | musician: violin |
Oli Langford | ... | musician: violin |
Tommy Laurence | ... | orchestrator |
Julian Leaper | ... | musician: violin |
John Lenehan | ... | musician: celesta |
Tony Lewis | ... | musician: cello |
Bill Lockhart | ... | musician: timpani |
London Voices | ... | choir |
Martin Loveday | ... | musician: cello |
Beatrix Lovejoy | ... | musician: violin |
Pauline Lowbury | ... | musician: violin |
Eliza Marshall | ... | musician: flute |
Jane Marshall | ... | musician: oboe |
Oren Marshall | ... | musician: tuba |
Stephen Maw | ... | musician: bassoon |
Paul Mayes | ... | musician: trumpet |
James McLeod | ... | musician: violin |
Don McVay | ... | musician: viola |
Dave Metzger | ... | orchestrator |
Perry Montague-Mason | ... | musician: violin |
Kate Moore | ... | musician: trumpet |
Kate Musker | ... | musician: viola |
Everton Nelson | ... | musician: violin |
Anna Noakes | ... | musician: flute |
David Ogden | ... | musician: violin |
Steve Orton | ... | musician: cello |
Martin Owen | ... | musician: french horn |
Andy Parker | ... | musician: viola |
Tom Pigott Smith | ... | musician: violin |
Chris Pitsillides | ... | musician: viola |
Debbie Preece | ... | musician: violin |
Richard Pryce | ... | musician: double bass |
Ian Rathbone | ... | musician: viola |
Frank Ricotti | ... | musician: percussion / musician: taiko |
Rachel Robson | ... | musician: viola |
Steve Rossell | ... | musician: double bass |
John Ryan | ... | musician: french horn |
Frank Schaefer | ... | musician: cello |
Lindsay Shilling | ... | musician: trombone |
Emlyn Singleton | ... | orchestra leader: second violin |
Richard Skinner | ... | musician: bassoon |
Sonia Slany | ... | musician: violin |
Robert Smissen | ... | musician: viola |
Emil Tchakarov | ... | musician: violin |
David Theodore | ... | musician: oboe |
Jackie Thomas | ... | musician: cello |
John Ashton Thomas | ... | orchestrator |
Cathy Thompson | ... | musician: violin |
Mike Thompson | ... | musician: french horn |
John Thurgood | ... | musician: french horn |
Christopher Tombling | ... | musician: violin (as Chris Tombling) |
Markus Van Horn | ... | musician: double bass |
Lawrence Wallington | ... | singer |
Sam Walton | ... | musician: percussion / musician: taiko |
Vicci Wardman | ... | musician: viola |
Richard Watkins | ... | musician: french horn |
Debbie Widdup | ... | musician: violin |
Paul Willey | ... | musician: violin |
Andrew Wood | ... | musician: trombone |
Andy Wood | ... | musician: trumpet |
Mark Wood | ... | musician: french horn |
Dave Woodcock | ... | musician: violin |
Mark Berrow | ... | musician: violin (uncredited) |
Rachel Bolt | ... | musician: viola (uncredited) |
Tom Brown | ... | music preparation (uncredited) |
Bryan Carrigan | ... | digital score recordist (uncredited) |
Aled Jenkins | ... | assistant score engineer (uncredited) |
Steve Mair | ... | musician: double bass (uncredited) |
Giona Ostinelli | ... | composer assistant (uncredited) |
Victor Pesavento | ... | music preparation (uncredited) |
Mary Scully | ... | musician: double bass (uncredited) |
David Stal | ... | music preparation (uncredited) |
Allen Walley | ... | musician: double bass (uncredited) |
Bruce White | ... | musician: viola (uncredited) |
Script and Continuity Department
Rebecca Hall | ... | continuity |
Sophie Smith | ... | continuity |
Additional Crew
Zena Allen | ... | production and studio infrastructure: Aardman Animations |
Howard Arnault-Ham | ... | IT supervisor: Aardman Animations |
Emma Bell | ... | production assistant |
Stuart Briggs | ... | facilities management: Aardman Animations |
Adam Brown | ... | IT support: Aardman Animations |
Ruth Burnett | ... | production and studio infrastructure: Aardman Animations |
Joanna Cave | ... | production and studio infrastructure: Aardman Animations |
Toby Chilcott | ... | systems support technician |
Sean Clarke | ... | senior management: Aardman Animations |
Drew Colenso | ... | facilities management: Aardman Animations |
Natalie Collier | ... | production and studio infrastructure: Aardman Animations |
Glenn Collins | ... | facilities: Aardman Animations |
Colin Coulter | ... | IT support: Aardman Animations |
Ronni G. Coulter | ... | for: Sony Pictures Animation |
Richard Crocombe | ... | IT support: Aardman Animations |
Robin Crowther-Smith | ... | runner |
Angela Curtis | ... | finance assistant |
Matt Davis | ... | for: Sony Pictures Animation |
Christian De Sica | ... | voice dubbing: Hugh Grant / voice dubbing: The Pirate Captain |
Jeremy Donovan | ... | IT support: Aardman Animations |
Peter Evans | ... | production assistant |
Victoria Evans | ... | production assistant: story |
James Filbin | ... | facilities: Aardman Animations |
Ian Fleming | ... | production and studio infrastructure: Aardman Animations |
Pete Forde | ... | systems manager: Aardman Animations |
Lew Gardiner | ... | production and studio infrastructure: Aardman Animations |
Tudor Georgescu | ... | systems administrator: Aardman Animations |
Eugene Getov | ... | production software developer |
Alicia Gold | ... | creative development: Aardman Animations |
Jake Gorton | ... | puppet wrangler |
Allan Gregory | ... | development engineer |
Bob Gregory | ... | maintenance engineer (as Robert Gregory) |
Alistair Gue | ... | facilities management: Aardman Animations |
Caroline Hague | ... | production coordinator: modelmaking / puppet and maintenance coordinator: modelmaking |
Barry Haskins | ... | wireman |
Fran Hawley | ... | production and studio infrastructure: Aardman Animations |
Rick Hurst | ... | production software developer |
Kat Jane | ... | production and studio infrastructure: Aardman Animations |
Peter Jensen | ... | for: Sony Pictures Animation |
Kim Jones | ... | production and studio infrastructure: Aardman Animations |
Mark Keightley | ... | IT support: Aardman Animations |
Paul Kewley | ... | creative development: Aardman Animations |
Fumi Kitahara | ... | unit publicist |
Adrienn Kun | ... | facilities: Aardman Animations |
Rebecca Kuska | ... | for: Sony Pictures Animation |
Richard Lake | ... | production assistant |
Tammy Lee | ... | for: Sony Pictures Animation |
Don Levy | ... | for: Sony Pictures Animation |
Luciana Littizzetto | ... | voice dubbing: Queen Victoria |
Kerry Lock | ... | senior management: Aardman Animations |
Duke Logan | ... | for: Sony Pictures Animation |
Adele Helen Lovett | ... | puppet wrangler (as Adele Lovett) |
Ali Mair | ... | floor runner (as Alistair Mair) / runner (as Alistair Mair) |
Gail Mallet | ... | production assistant: modelmaking (as Gail Mallett) |
Pam Marsden | ... | for: Sony Pictures Animation |
Deena Mathews | ... | technical production coordinator |
Joe Maxwell | ... | production and studio infrastructure: Aardman Animations |
Andrew McGregor | ... | production software developer |
Emily Metcalfe | ... | assistant: Julie Lockhart |
Scott Metcalfe | ... | technical production coordinator |
Jo Miller | ... | production coordinator |
Colin Mooney | ... | systems administrator: Aardman Animations |
Heather Moore | ... | runner |
Fay Morgan | ... | facilities: Aardman Animations |
John Morrissey | ... | senior technical support engineer: Aardman Animations |
Olivier Mouroux | ... | for: Sony Pictures Animation |
Kate Munkenbeck | ... | technical production coordinator (as Kate Munkenbeck-Stannard) |
Ibrahima Ndiaye | ... | facilities: Aardman Animations |
Paula Newport | ... | senior management: Aardman Animations |
Gareth Overton-Edwards | ... | senior management: Aardman Animations |
Luke Padfield | ... | IT support: Aardman Animations |
Steve Pegram | ... | senior management: Aardman Animations |
Yvonne Pfister | ... | assistant production accountant |
Alexander Phoenix | ... | render wrangler |
Tony Prescott | ... | facilities management: Aardman Animations |
Dorothy C. Rayburn | ... | for: Sony Pictures Animation |
Paul Reeves | ... | production and studio infrastructure: Aardman Animations |
Dave Roberts | ... | electronics engineer |
Morgan Roe | ... | mechanical engineer |
Michelle Rogers | ... | production and studio infrastructure: Aardman Animations |
Nathan Sale Sr. | ... | production and studio infrastructure: Aardman Animations (as Nathan Sale) |
Vicky Sale | ... | production and studio infrastructure: Aardman Animations |
Miguel Santa Cruz | ... | facilities: Aardman Animations |
Arthur Sheriff | ... | unit publicist |
Bob Shortman | ... | facilities: Aardman Animations |
Jessica E. Smialek | ... | for: Sony Pictures Animation |
Luke Smith | ... | equipment manager |
Melissa Sturm | ... | for: Sony Pictures Animation |
Sharron Traer | ... | production coordinator |
Karen Walter | ... | production accountant |
Kate Warburton | ... | production assistant: modelmaking |
David Waters | ... | IT support: Aardman Animations |
Claire Watson | ... | production coordinator |
Anne Webb | ... | facilities: Aardman Animations |
Lucy Wendover | ... | unit publicist |
Matt Willis | ... | assistant production accountant |
Amy Wood | ... | assistant: Peter Lord |
Andy Woodland | ... | production and studio infrastructure: Aardman Animations |
Ian Wootten | ... | lead production software developer |
Tom Wright | ... | Runner/Production assistant |
Phillip Wrigley | ... | runner |
Joel Collins | ... | design collaborator (uncredited) |
Oleksa Negrebetskiy | ... | translation (uncredited) |
Kasper Pedersen | ... | runner (uncredited) |
Martin Pelham | ... | consultant to filmmakers (uncredited) |
Ben Sanderson | ... | runner (uncredited) |
Thanks
Peter Baynham | ... | thanks (as Pete Baynham) |
Mark Burton | ... | thanks |
James Campbell | ... | thanks (as Jim Campbell) |
Jemaine Clement | ... | thanks |
Martin Clunes | ... | thanks |
David Cox | ... | thanks |
Martin Elliott | ... | thanks |
Doug Ikeler | ... | thanks |
Uli Meyer | ... | thanks |
Steve Moore | ... | thanks (as Stephen Moore) |
Rich Murkin | ... | thanks |
Nick Park | ... | thanks |
Prakash Patel | ... | thanks |
Steve Price | ... | thanks |
Kisaburo Toriumi | ... | thanks |
Sara Woodhatch | ... | thanks |
Production Companies
- Columbia Pictures (presents)
- Sony Pictures Animation (presents)
- Aardman Animations
Distributors
- Sony Pictures Worldwide Acquisitions (SPWA) (2012) (World-wide)
- AcmeFilm (2012) (Lithuania) (theatrical)
- Andes Films (2012) (Chile) (theatrical)
- Andes Films (2012) (Peru) (theatrical)
- B&H Film Distribution (2012) (Ukraine) (theatrical)
- Columbia Pictures (2012) (United States) (theatrical)
- Columbia TriStar Warner Filmes de Portugal (2012) (Portugal) (theatrical)
- Distribuye Movie (2012) (Uruguay) (theatrical)
- Feelgood Entertainment (2012) (Greece) (theatrical)
- InterComFilm (2012) (Romania) (theatrical)
- Sony Pictures Filmverleih (2012) (Austria) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2012) (Argentina) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2012) (Belgium) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2012) (Brazil) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2012) (Canada) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2012) (France) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2012) (Germany) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2012) (Hong Kong) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2012) (Netherlands) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2012) (Singapore) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2012) (Spain) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2012) (United Kingdom) (theatrical)
- Sony Pictures Releasing (2012) (United States) (theatrical)
- Walt Disney Studios Sony Pictures Releasing (WDSSPR) (2012) (Russia) (theatrical)
- Cartoon Network (2016) (United States) (tv)
- Feelgood Entertainment (2012) (Greece) (DVD) (3D Blu-ray)
- RTL Entertainment (2017) (Netherlands) (tv) (RTL5)
- Sony Pictures Home Entertainment (2012) (Brazil) (Blu-ray)
- Sony Pictures Home Entertainment (2012) (Brazil) (DVD)
- Sony Pictures Home Entertainment (2012) (Germany) (DVD)
- Sony Pictures Home Entertainment (2012) (Spain) (DVD)
- Sony Pictures Home Entertainment (2012) (United States) (Blu-ray)
- Sony Pictures Home Entertainment (2012) (United States) (DVD)
Special Effects
- Double Negative (DNEG) (additional visual effects)
- Method Studios (additional visual effects)
- Painting Practice (pre-visualisation)
Other Companies
- Goldcrest Post Production London (re-recording studio)
- Technicolor Creative Services (digital intermediate)
- Abbey Road Studios (music recorded at)
- Cod Steaks (set construction)
- John Wright Modelmaking (production armatures and specialist props)
- Madison Gate Records (soundtrack)
- The Royal Society (thanks)
- Kodak (motion picture film)
- Deluxe Entertainment Services (acknowledgement) (until 2012)
- Dolby Digital (acknowledgement)
- SDDS Sony Dynamic Digital Sound (in selected theatres)
- Datasat Digital Sound (acknowledgement)
- 5th Kind (digital asset management)
- Abbey Road Studios (music mixed at)
- Hothouse Music (music supervision)
- International Alliance of Theatrical Stage Employees (IATSE) (this picture made under the jurdisction of)
- Isobel Griffiths Limited (orchestra contractor)
- London Voices (choir)
- Motion Picture Association (MPA) (Motion Picture Association of America, no. 45867)
- OTC Productions (digital asset management)
- Sapex Scripts (post production script services)
- Sony Pictures Animation (funding)
- Warner Bros. De Lane Lea (adr recording)
Storyline
Plot Summary |
Always outclassed by fierce opponents such as Cutlass Liz, Peg Leg Hastings, and Black Bellamy, the hopeless, Pirate Captain, decides it's high time he won the prestigious 1837 "Pirate of the Year Award". However, this is easier said than done, as the determined captain embarks on a foolhardy quest along with his ragtag crew of misfits which involves Queen Victoria herself, an extremely rare dodo bird, and a brilliant young scientist named Charles Darwin. Will Pirate Captain manage to pull off a surprise victory? Written by Nick Riganas |
Plot Keywords | |
Taglines | It's a plunderful life See more » |
Genres | |
Parents Guide | View content advisory » |
Certification |
|
Additional Details
Also Known As |
|
Runtime |
|
Official Sites | |
Country | |
Language | |
Color | |
Aspect Ratio |
|
Sound Mix | |
Filming Locations |
Box Office
Budget | $55,000,000 (estimated) |
Cumulative Worldwide Gross | $123,054,041 |
Did You Know?
Trivia | In real life, Charles Darwin was a member of the Gourmet or Glutton society which involved eating, not necessarily endangered, but unusual animals such as parakeets and owls. See more » |
Goofs | The wind blows from the back to fill the sails and pushes the ship forward, but wrongly the flag points back as if the ship advances against the wind. Aesthetic, but an inaccurate goof even seen on some classic paintings. See more » |
Movie Connections | Featured in The Pirates! Band of Misfits (2012). See more » |
Soundtracks | Rule Britannia See more » |
Crazy Credits | No dodos were made extinct during the making of this motion picture. See more » |
Quotes |
Pirate Captain:
Now listen Charles, we've all done something unforgivable. I've betrayed my pirate honor, you've betrayed science, and Mr. Bobo's betrayed the animal kingdom. See more » |