Britannia (TV Series)
A Painful Truth (2019)
Full Cast & Crew
Directed by
Lisa James Larsson |
Writing Credits
Jez Butterworth | ... | (created by) & |
Tom Butterworth | ... | (created by) & |
James Richardson | ... | (created by) |
Terry Cafolla | ... | (co-created by) |
Cast (in credits order)
David Morrissey | ... | Aulus | |
Nikolaj Lie Kaas | ... | Divis | |
Mackenzie Crook | ... | Veran / Harka | |
Eleanor Worthington-Cox | ... | Cait | |
Hugo Speer | ... | Lucius | |
Barry Ward | ... | Sawyer | |
Paul Chahidi | ... | Domitius | |
Marion Bailey | ... | Cara | |
Samantha Colley | ... | Andra | |
Tom Rhys Harries | ... | Mallin | |
Geraldine Chaplin | ... | Queen Mother | |
Caolan Byrne | ... | Arin | |
Caoilfhionn Dunne | ... | Brearn | |
David Beames | ... | Grandfather Cormac | |
Shaun Yusuf McKee | ... | Roman Soldier | |
Keith Chanter | ... | Father | |
Rest of cast listed alphabetically: | |||
Carlos Borrás | ... | Optio | |
Robert Jarvis | ... | Guard | |
Stephen Samson | ... | Legionarie | |
Chris Luck | ... | Roman Soldier (uncredited) | |
Glen Passingham | ... | Roman Soldier (uncredited) |
Produced by
Nicolas Brown | ... | executive producer |
Jez Butterworth | ... | executive producer (showrunner) |
Tom Butterworth | ... | executive producer |
Pippa Harris | ... | executive producer |
Sam Mendes | ... | executive producer |
Michael Reuter | ... | post production producer TPR |
James Richardson | ... | executive producer |
Cameron Roach | ... | executive producer |
Rupert Ryle-Hodges | ... | producer |
Joel Stokes | ... | line producer |
Music by
Neil Davidge |
Cinematography by
Frida Wendel |
Editing by
Ben Drury |
Casting By
Rebecca Wright |
Production Design by
Daniel Taylor |
Art Direction by
Caroline Barclay | ... | supervising art director |
Richard Field |
Set Decoration by
Jeanine Borland | ... | (Assistant Set Decorator) |
Jo Stuart Fox | ||
Eleanor Smith | ||
Adrian Wright |
Makeup Department
Olivia Ashman | ... | Hair Junior - Crowd / Makeup Junior - crowd |
Charlotte Broadbent | ... | crowd hair & makeup daily |
Anna de Witt | ... | hair & make-up artists |
Dana Degan | ... | crowd hair and make-up trainee |
Serena Grace | ... | crowd hair and makeup |
Richard Muller | ... | crowd hair and makeup supervisor |
Lara Prentice | ... | hair & makeup artist |
Sophie Roberts | ... | hair & make-up trainee |
Sophie Ellen Roberts | ... | Hair and Makeup Trainee / hair & make-up trainee |
Lidia Skorutyak | ... | hair & make-up supervisor |
Leon Smikle | ... | special makeup effects artist |
Erin Stoffer | ... | crowd make up & hair |
Kelsey-Leigh Walker | ... | hair stylist / makeup artist |
Sara Whalley | ... | hair trainee: crowd / makeup trainee: crowd |
Production Management
Marianne Buckland | ... | head of development for vertigo |
Laura Burrows | ... | head of production |
Kathryn Craig | ... | head of legal and business affairs for vertigo |
Will Cummins | ... | production manager |
Deniz Erel | ... | digital intermediate coordinator: The Post Republic |
Christina Kelton Garner | ... | executive assistant to Jez Butterworth |
Dan Gilson | ... | head of brand, marketing & pr for vertigo |
Tori Griffiths | ... | head of finance for vertigo |
Milly Leigh | ... | head of production for Neal Street |
Jane Moore | ... | chief executive officer for vertigo |
Kurtis Parker | ... | unit manager |
Samantha Price | ... | post-production supervisor |
Michael Reuter | ... | post production producer tpr |
Caroline Reynolds | ... | executive coordinator for Neal Street |
Robert Smith | ... | head of finance for Neal Street |
Fiona Tuohy | ... | head of finance for vertigo |
Second Unit Director or Assistant Director
Vicki Byers | ... | third assistant director |
Will Cummins | ... | key second assistant director |
Charlie Elson | ... | crowd second assistant director |
Pippa Feldberg Collins | ... | floor runner |
Nathan Foote | ... | floor runner |
Mark Goddard | ... | first assistant director |
Matt Steen-Brookes | ... | assistant director production assistant (as Matt Steen) |
Jakub Strangmuller | ... | third assistant director |
Art Department
Marc Ashmore | ... | carpenter |
Jon-Claude Bates | ... | stand-by props (as Jon Bates) |
Neil Benterman | ... | dressing props |
Joe Birdsey | ... | set dresser |
Daniel Blackmore | ... | concept artist |
Ryan Bradbury | ... | set dresser |
Jamie Brown | ... | carpenter |
Ken Burnett | ... | chargehand props |
Hazel Spencer Chapman | ... | painter |
Nina Cumberbirch | ... | production buyer |
Nick Dilworth | ... | construction manager |
Ian Dunne | ... | changehand carpenters |
James Egan | ... | carpenter |
Azalia Francis | ... | action props buyer |
William Gibson | ... | Construction HOD Rigger |
Noel Godfrey | ... | chargehand props |
Celestine Healy | ... | Drapemaster / Drapes Master |
Dan Johnson | ... | standby props |
Helen Jones | ... | prop store trainee |
Martin Kane | ... | dressing props |
Celestria Kimmins | ... | assistant art director |
Nigel Kirk | ... | hod painter |
John Krommenhoek | ... | standby carpenter |
Kathryn Lees | ... | props |
Lucy Moles | ... | construction coordinator |
Lara Murray | ... | hod scenic painter |
Robert O'Brien | ... | hod carpenter |
Barnaby Papworth | ... | changehand carpenters |
Richard Patey | ... | standby props |
Sofia Pavlaki | ... | art department assistant |
Anna Herold Pola | ... | prop painter |
Nick Swain | ... | prop storeman |
Christopher Waugh | ... | greensman |
Charles Wightman | ... | carpenter |
Lee Wiseman | ... | property master |
Sound Department
Michael Alcantara | ... | audio description recordist |
Meltem Baytok | ... | foley artist |
Joe Beal | ... | sound designer |
James Bowman | ... | adr mixer |
Craig Butters | ... | sound effects editor |
Niall Cropper | ... | boom operator / second assistant sound |
Alex Ellerington | ... | supervising sound editor |
Rebecca Glover | ... | foley editor / foley recordist |
Dan Green | ... | dialogue editor |
Judi Lee-Headman | ... | sound mixer |
Cathy Marriott-Brown | ... | sound trainee |
Nicky Poulton | ... | Sound Post Producer |
David Sendall | ... | assistant re-recording mixer |
Kelly Stewart | ... | key 1st assistant sound |
Tom Stewart | ... | foley editor |
Catherine Thomas | ... | foley artist / foley editor |
Sebastian Vaskio | ... | adr mixer |
Chris Whiteside | ... | adr mixer |
Special Effects by
Gavin Kidner | ... | special effects technician |
Wayne Middlemiss | ... | special effects technician |
Tom Paine | ... | special effects coordinator / special effects technician |
Nick Rideout | ... | special effects supervisor |
Danny Vico | ... | SFX technician |
Chris Watson | ... | special effects technician |
Visual Effects by
Svilen Aynadzhiev | ... | digital compositor |
Valentina Bartiromo | ... | digital compositor |
Justin Cornish | ... | vfx supervisor: Atomic Arts |
Richard Costin | ... | Senior Visual Effects Artist |
Barney Curnow | ... | visual effects supervisor |
Arnaud Dumeyni | ... | digital compositor |
Tom Fidler | ... | visual effects editor: Lola Post Production |
Vikas Gandhi | ... | visual effects coordinator |
Rob Harvey | ... | vfx supervisor lola |
Sam Howell | ... | visual effects artist |
Velichko Ivanov | ... | senior compositor |
Alex Jevon | ... | visual effects artist |
Rebecca Kelly | ... | vfx producer lola / visual effects producer: Lola Post Production |
Enrico Lambiase | ... | digital compositor |
Brooke Lyndon-Stanford | ... | vfx supervisor: Atomic Arts |
Richard Morgan | ... | vfx data wrangler |
Chandra Mouley Atray | ... | head of production: Atomic Arts |
Rudi Owings | ... | data wrangler |
Daniel Rawlings | ... | visual effects editor (as Dan Rawlins) |
Alison Rivers | ... | visual effects coordinator |
Max Wright | ... | 2d Supervisor |
Tim Zaccheo | ... | cg supervisor |
Petko Zhivkov | ... | compositor |
Stunts
Gary Connery | ... | stunt coordinator |
Kali Connery | ... | stunt performer |
Chloé Worrall | ... | stunt performer |
Camera and Electrical Department
Daniel Addis | ... | electrician |
Abigayle Blacow | ... | camera trainee: "a" camera |
Erin Currie | ... | first assistant camera: "b" camera |
Brian Dungan | ... | first assistant camera "a" camera |
Harry Elvidge | ... | standby rigger |
Steve Fox | ... | electrician |
Patrick Gledhill | ... | electrician |
Russell Gleeson | ... | camera & steadicam operator |
Gordon J. Goodwin | ... | lighting technician |
Adam Harris | ... | electrician: second unit |
Rory Hern | ... | a camera 2nd assistant |
John Miguel King | ... | digital imaging technician |
Mark Kozlowski | ... | digital imaging technician: second unit, dailies |
Jamie Lee | ... | HOD rigger |
John McCarthy | ... | first assistant camera: "c" camera / second assistant camera: "a" camera |
David Miller | ... | grip assistant |
Piran John Miller | ... | camera trainee |
Gavin Ogden | ... | electrician |
James Osborn-Brown | ... | best boy |
Amber Osborne | ... | B camera 2nd assistant |
James Powell | ... | b camera grip |
Rohan Reeves | ... | grip assistant |
Michael James Robinson | ... | electrician |
Bernhard Rostoski | ... | gaffer |
Luke Varley | ... | still photographer |
Tim Warner | ... | camera trainee |
Matthew King | ... | second assistant camera: "h" camera, VFX unit, dailies (uncredited) |
Casting Department
Sacha Garrett | ... | casting assistant |
Sophie Parrott | ... | casting associate |
Costume and Wardrobe Department
Marc Bermudez | ... | workroom supervisor |
Alexandra Bland | ... | principal stand-by |
Melissa Cook | ... | costume supervisor |
Linda Copland | ... | costume maker |
Rosie Gaunt | ... | principal costume stand-by |
Constance Mackenzie | ... | costume maker |
Mark Miller | ... | principle leather work |
Olivia O'Grady | ... | costume trainee |
Chloe Peach | ... | costume trainee |
Ann Taylor | ... | assistant costume designer |
Charlotte Ward | ... | crowd costume supervisor |
Charlotte Louise Ward | ... | Crowd costume supervisor |
Jess Willcock-Stow | ... | stand-by costumer: crowd |
Editorial Department
Herbert Butler | ... | on-line editor |
Simon Dunne | ... | Technicolor PULSE: Senior Producer |
Alison Evans | ... | post-production coordinator |
Adam Inglis | ... | colorist |
Aideen Johnston | ... | first assistant editor |
Alex Kalmakrian | ... | additional editor |
Robert Kirkwood | ... | second assistant editor |
Dexter Kong | ... | technical support manager: Technicolor Pulse |
Sam Margaritis | ... | managing director: Digital Orchard |
Michael McKnight | ... | conform operator: Technicolor Pulse |
Gez Morris | ... | 1st assistant editor |
Andreas D. Nold | ... | 1st assistant editor |
Location Management
Carn Burton | ... | location manager: Exmoor |
Tyler Harrington | ... | location assistant |
Vishal Kava | ... | assistant location manager |
Duncan Laing | ... | location manager |
Daniel Leebody | ... | location assistant |
Shaun Steer | ... | location security |
Elena Vakirtzis | ... | location manager |
Music Department
Carmen Montanez Callan | ... | music supervisor |
Script and Continuity Department
Charlotte Biermann | ... | script editor |
Xenia Taylor | ... | script supervisor |
Transportation Department
Tony Blyth | ... | unit driver |
Rich Maddock | ... | transportation captain |
Huseyin Pehlivan | ... | unit driver |
Richard Perfect | ... | mini bus driver |
Tomas Piekus | ... | unit driver |
Clive Shaw | ... | Driver 4x4 HOD |
Gary Walker | ... | mini bus driver / minibus driver |
Gary Waller | ... | minibus driver |
Additional Crew
Paushali Banik | ... | executive assistant to: James Richardson, Vertigo Films |
Juliet Baptiste-Kelly | ... | home economist |
Mark Burfield | ... | catering assistant |
Rich Cain | ... | publicist |
Penny Dyer | ... | dialect coach |
Manija Emran | ... | title sequence director and designer |
Samuel French | ... | floor runner: dailies |
Jim Gardiner | ... | unit medic |
Albion Gee | ... | production assistant |
Lorraine Goddard | ... | catering assistant |
Pat Griffiths | ... | druidic coach |
Elena Hamilton | ... | production runner |
Robert Harrison | ... | production runner |
Hannah Jennings | ... | production coordinator |
Bluebell Jillions | ... | catering assistant |
Avneet Kaur | ... | travel and accommodation co-ordinator (as Avneet Chauhan) |
Fry Martin | ... | senior production accountant |
Jonah Mayfield | ... | assistant production coordinator |
Barney Mead | ... | catering assistant |
Des Michael | ... | post production accountant |
Shann Nichol | ... | Daily Medic |
Justin Pollard | ... | historical consultant |
Charlie Praill | ... | chef |
Jonathan Stamp | ... | historical advisor |
Vivien Goddard Stephens | ... | green runner |
Viva Stuart | ... | crowd runner |
Isabelle Suas | ... | production accountant (credit only) |
Dan Travers | ... | marine coordinator |
Richard Watkins | ... | facilities manager |
Nadya Wilkinson | ... | assistant accountant |
Rachel Wilkinson | ... | historical advisor |
Sam Williams | ... | legal & business affairs |