Directed by
Robert Connolly |
Writing Credits
Robert Connolly | ... | (screenplay by) & |
Steve Worland | ... | (screenplay by) |
Dylan Parker | ... | (inspired by) |
James Norton | ... | (inspired by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Eric Bana | ... | executive producer |
Jonathan Chissick | ... | executive producer |
Robert Connolly | ... | producer |
Gary Hamilton | ... | executive producer |
Liz Kearney | ... | producer |
Maggie Miles | ... | producer |
Andrew Myer | ... | executive producer |
Bernadette O'Mahony | ... | executive producer |
Georgina Pope | ... | producer: Japan unit |
Mark Woods | ... | executive producer: MIFF Premiere Fund |
Ying Ye | ... | executive producer |
Music by
Nigel Westlake |
Cinematography by
Tristan Milani |
Editing by
Nick Meyers |
Casting By
Jane Norris |
Production Design by
Clayton Jauncey |
Set Decoration by
Christine Lynch |
Costume Design by
Lien See Leong |
Makeup Department
Kate Anderson | ... | makeup and hair assistant |
Hayley Atherton | ... | makeup and hair designer |
Nemo Gandossini-Poirier | ... | makeup designer |
Simone Lee | ... | additional makeup and hair assistant |
Siouxane Martincic | ... | additional makeup and hair assistant (as Siouxanne Martinic) |
Tamzin Mulder | ... | additional makeup and hair assistant |
Ashlee Sauzier | ... | additional makeup and hair assistant |
Karen Sims | ... | makeup and hair designer |
Production Management
Cathy Flannery | ... | production manager |
Mitsutoshi Hamazaki | ... | line producer: japan unit |
Rachel McKellar | ... | post producer (as Rachel McKellar-Harding) |
Rob Simpson | ... | unit manager |
Second Unit Director or Assistant Director
Denson Baker | ... | second unit director |
Claire Blake | ... | second assistant director |
Mark Boskell | ... | first assistant director |
Lauren Cleary | ... | third assistant director |
Matt Hodgkinson | ... | third assistant director |
Nick Meyers | ... | japan unit director |
Matthew Moore | ... | director's attachment |
Stuart Morrice | ... | second assistant director |
Chris Noonan | ... | consultant director |
Art Department
Christopher Bannister | ... | art department attachment |
Chris Barker | ... | construction |
Bob Beames | ... | vehicle wrangler |
Veronica Cotea | ... | property master |
Chloë Donaldson | ... | art department coordinator |
Richard Hatwell | ... | art department assistant |
Sam Howden | ... | standby props: pick ups |
Ian Johnson | ... | remote propman: plane |
Andrew Kendall | ... | additional art department coordinator |
Junko Kitamura | ... | art consultant: Japanese / japanese consultant |
Timothy Leaning | ... | scenic artist |
Michael Leon | ... | buyer/dresser |
Alexander Locke | ... | graphic artist |
Phillip Moore | ... | remote propman: rocket |
Fumie Ode-Smith | ... | art consultant: Japanese |
Archie Oxenbould | ... | art department assistant |
Kim Potter | ... | construction |
Bob Power | ... | construction (as Matt Power) |
Kenkichi Tai | ... | japanese consultant |
Beau Vance | ... | standby props |
Tobias Venus | ... | art department runner |
Monique Wajon | ... | buyer/dresser |
Glen Wilson | ... | construction |
Sound Department
George Alamaras | ... | foley |
James Ashton | ... | dialogue editor |
Emma Bortignon | ... | sound effects editor |
Adam Connelly | ... | foley artist |
Bruce Emery | ... | dolby consultant |
Helen Field | ... | sound post producer |
Alex Francis | ... | foley editor |
Chris Goodes | ... | re-recording mixer / sound designer |
Claire Healy | ... | boom swinger |
Trevor Hope | ... | sound recordist |
Ben Ohaylan | ... | epk sound recordist |
Nicky Robinson | ... | adr recordist |
Chris Roland | ... | sound recordist: pick ups |
Diego Ruiz | ... | adr recordist |
Brett Stayt | ... | boom swinger / epk sound recordist |
Mario Vaccaro | ... | foley |
Visual Effects by
Eun-Jeong Baek | ... | stereoscopic artist |
Jung-ju Baek | ... | stereoscopic lead |
Serra Chu | ... | vfx: management support |
Jong-bae Chun | ... | stereoscopic artist |
John Francis | ... | visual effects and animation: Surreal World |
Ji-hun Go | ... | stereoscopic lead |
Oscar Gomez | ... | additional visual effects: and graphics |
Guk-Hwan Han | ... | vfx: management support |
Ha-Neul Han | ... | roto artist |
Jin Hwang | ... | stereoscopic artist |
Yun-Jung Hwang | ... | stereoscopic artist |
Eun-ji Jo | ... | roto artist |
Min-Gyoung Jo | ... | roto artist |
You-mi Kang | ... | roto artist |
Ae-ra Kim | ... | stereoscopic artist |
Bo-hwa Kim | ... | vfx: management support |
Bong-gi Kim | ... | vfx: management support |
Byeong-jin Kim | ... | stereoscopic artist |
Do-Youn Kim | ... | stereoscopic artist |
Hui-jin Kim | ... | stereoscopic artist |
Sang-woo Kim | ... | roto artist |
Tae-Jong Kim | ... | stereoscopic lead |
Yu-ri Kim | ... | stereoscopic artist |
Kwon-Hyoung Lee | ... | stereoscopic artist |
Sun-jin Lee | ... | production manager: stereoscopic completion |
Sun-mi Lee | ... | stereoscopic artist |
Sung-jin Lee | ... | stereoscopic artist |
Jeong-Seon Mun | ... | roto artist |
Hyeong-jun Park | ... | stereoscopic artist |
Hyeong-Seok Park | ... | stereoscopic artist |
Kyoung-min Park | ... | stereoscopic artist |
Sang-mi Park | ... | vfx: management support |
Yeon-hwa Park | ... | vfx: management support |
Hui-Ju Shin | ... | stereoscopic artist |
In-Young Shin | ... | roto artist |
Hyung-sik Sim | ... | roto artist |
Jung-hwa Sun | ... | roto artist |
Jun-mun Sung | ... | stereoscopic lead |
Yong-kun Woo | ... | stereoscopic supervisor |
Sung-Su Yang | ... | producer: stereoscopic completion |
Seung-ha Yeob | ... | stereoscopic artist |
Hyo-Jeong You | ... | stereoscopic artist |
Seung-Keun Yu | ... | stereoscopic artist |
Lee Yu-ri | ... | roto artist (as Yu-ri Lee) |
Stunts
Reg Roordink | ... | stunt coordinator |
Peter West | ... | safety supervisor / stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Daniel Ayres | ... | additional electrics |
Denson Baker | ... | second unit cinematographer |
Jane Bennett | ... | stills photographer |
Ben Berkhout | ... | second assistant camera: second unit |
Guang-Hui Chuan | ... | third electrician |
Joel Crane | ... | additional electrics / aerial camera assistant / camera: Black Magic camera |
Ian Dart | ... | gaffer: pick ups |
Karina Davies | ... | second assistant camera |
Arif Defty-Rashid | ... | additional electrics |
Kimberley Delaney | ... | aerial camera assistant (as Kim Delaney) |
Olivia Dhimitri | ... | camera work experience |
Cameron Dunn | ... | camera utility |
Bonnie Elliott | ... | cinematographer: Japan unit |
Pete Gleeson | ... | additional electrics |
Timothy Goodacre | ... | best boy (as Tim Goodacre) |
David Gross | ... | camera equipment |
Arwen Gunter | ... | camera work experience |
Tommi Hacker | ... | grip: pick ups |
Gavin Head | ... | first assistant camera |
Daniel Holliday | ... | additional camera operator / camera assistant: second unit / gaffer: second unit |
Jean-Paul Horre | ... | stills photographer |
Paul Hughes | ... | first assistant camera: pick ups |
Matthew Jenkins | ... | first assistant camera: second unit |
Danielle Karalus | ... | epk camera operator |
Clint Lawrence | ... | grip |
Michael MacLean | ... | epk camera operator |
Ross Metcalf | ... | additional camera operator / epk camera operator |
Nathan Mewett | ... | additional grip |
Katie Milwright | ... | additional cinematography |
Zac Norris | ... | additional electrics |
David Dare Parker | ... | stills photographer |
Andrew Piercy | ... | grip/gaffer: assistant |
Andrew Portwine | ... | additional electrics |
Wayne Peter Ratcliffe | ... | aerial camera pilot (as Wayne Ratcliffe) |
Malcolm Richards | ... | camera equipment |
Bobby Ruckus | ... | grip assistant |
Shidan Saberi | ... | camera work experience |
Gregory Stirling | ... | key grip (as Greg Stirling) |
Grant Sweetnam | ... | first assistant camera: pick ups (as Grant Sweetman) |
Sam Thurtle | ... | aerial camera assistant |
Hai Truong Tran | ... | aerial camera pilot (as Hai Tran) |
Jean Vandermeiren | ... | gaffer |
Ari Wegner | ... | additional cinematography |
Sam Winzar | ... | data wrangler |
Animation Department
John Francis | ... | animator |
Casting Department
Emma Dockery | ... | casting associate |
Talei Howell-Price | ... | extras coordinator |
Costume and Wardrobe Department
Nicole Ferraro | ... | costume assistant |
Celeste Franklin | ... | additional costume |
Sarah Jameson | ... | additional costume |
Danielle Miller | ... | costume standby |
Susi Rigg | ... | additional costume |
Chani Van Swet | ... | costume standby assistant |
Lauren Widdicombe | ... | costume coordinator |
Editorial Department
Ian Anderson | ... | general manager |
George Awburn | ... | on-line & mastering |
Andrew Brinsmead | ... | epk editor |
Hayley Miro Browne | ... | additional assistant editor |
Geoff Hitchins | ... | additional editing: finals |
Jason King | ... | end credit roller |
Miska Mandic | ... | assembly editor / first assistant editor |
Brett Manson | ... | colourist |
Reezy Miller | ... | post production scripts |
Joel O'Brien | ... | digital cinema technician |
Regg Skwarko | ... | additional editing: bird scenes |
Sarah Sparnenn | ... | assistant colourist |
Location Management
Megan Carpenter | ... | location assistant (as Megan Riley) |
Brett Dowson | ... | location assistant |
John Harvey | ... | location assistant |
Sophia Van Der Leeden | ... | location assistant |
Chris Veerhuis | ... | location manager |
Bruce Yamakawa | ... | location manager: japan unit |
Music Department
Angela Bristow | ... | orchestra manager |
Jemma Burns | ... | music supervisor |
Lachlan Carrick | ... | music mix engineer / music recording engineer |
Toby Chadd | ... | executive producer: ABC Classics |
Hannah Coleman | ... | recorder |
Boris Conley | ... | pianist: at nursing home |
Andrew Davis | ... | chief conductor: Melbourne Symphony Orchestra (as Sir Andrew Davis) |
Peter Edwards | ... | concertmaster: Melbourne Symphony Orchestra |
Michael Kieran Harvey | ... | pianist |
Huw Humphries | ... | artistic director |
Chris Lawson | ... | assistant engineer: ABC Classic FM |
Alastair McKean | ... | music librarian |
Melbourne Symphony Orchestra | ... | orchestra |
Robert Patterson | ... | executive producer: ABC Classics |
Virginia Read | ... | recording coordinator: ABC Classics |
Kelly Riley | ... | music: Shakuhachi (as Riley Lee) |
Emily Rogers Swanson | ... | music editor |
Russell Thomson | ... | recording supervisor |
Jessica Wells | ... | orchestration / recording producer |
Janice Loquet Westlake | ... | music: Filmshot Music |
Nigel Westlake | ... | orchestration |
Script and Continuity Department
Melissa Hayward | ... | script supervisor |
Transportation Department
Paul Balinski | ... | unit driver |
Bob Beames | ... | vehicle wrangler |
Allan Brown | ... | unit driver |
Jasmin Campbell | ... | unit driver (as Jasmine Campbell) |
Lori Chadband | ... | travel |
Lauren Cleary | ... | unit driver |
Nigel Colette | ... | unit driver |
Michael Davis | ... | unit driver |
Chloe Olman | ... | unit driver |
Kelly Shawcross | ... | unit driver |
Takenobu Tosa | ... | driver: japan unit |
Additional Crew
Fahim Ahad | ... | business innovation: Arenamedia |
Paul Balinski | ... | security / unit assistant |
Jannine Barnes | ... | post production accountant |
Xavier Benjamin | ... | picture double: Dylan |
Nick Britton | ... | production accountant |
J. Scott Brothers | ... | publicity department |
Allan Brown | ... | unit assistant |
Chloe Brugale | ... | general manager: Arenamedia |
Margaret Buswell | ... | sponsorship & japanese community liason |
Cody Cameron-Brown | ... | unit work experience |
Jasmin Campbell | ... | unit assistant (as Jasmine Campbell) |
Andy Canny | ... | opening titles |
Jonathan Chissick | ... | marketing consultant |
Lauren Cleary | ... | unit assistant |
Nigel Colette | ... | unit assistant |
Graeme Constantine | ... | shed master: senior |
Bianca Curwood | ... | assistant: to Eric Bana |
Michael Davis | ... | security / unit assistant |
Eva Di Blasio | ... | production secretary |
Tim Fox | ... | unit work experience |
Rebecca Gallagher | ... | administration: Arenamedia |
Lon Haber | ... | publicist |
John Harvey | ... | producer trainee: Arenamedia |
Rika Higano | ... | production coordinator: japan unit |
Jaqui Howle | ... | additional unit nurse |
Sara Huey | ... | publicity team |
Fatime Juhasz | ... | collection account manager |
Saeko Kawamura | ... | production supervisor: japan unit |
Tamara Kay | ... | auditor |
Jenny Kent | ... | dialect coach |
Sascha Kovalenko | ... | lifeguard |
Angela LaMacchia | ... | production runner |
Donna McCrum | ... | opening titles |
Matt Mills | ... | picture double: Dylan |
James Norton | ... | paper plane consultant |
Chloe Olman | ... | unit assistant |
Dylan Parker | ... | paper plane consultant |
Lars Plukker | ... | collection account manager |
Georgina Pope | ... | producer: japan unit |
Cristina Pozzan | ... | contracts manager |
Robyn Robson | ... | unit nurse |
Christopher Sansoni | ... | production runner |
Roger Savage | ... | chief executive officer: Soundfirm |
Warren Schofield | ... | fire safety |
Kate Separovich | ... | production coordinator |
Craig Shand | ... | insurance |
Kelly Shawcross | ... | unit assistant |
Yvonne Sitko | ... | trainer: Clive |
Catherine Smyth-McMullen | ... | post production assistant |
Corrie Soeterboek | ... | completion guarantor: FACB |
Amanda Sole | ... | financial consultant: Arenamedia |
Kit Sparrow | ... | production runner |
Kenkichi Tai | ... | additional graphic design |
Karen Thompson | ... | snake wrangler |
Caroline Verge | ... | legals |
Alexei Ymer-Welsby | ... | runner: pick ups (as Alexei Welsby-Ymer) |
Jordon Prince-Wright | ... | production staff (uncredited) |
Thanks
Di Adams | ... | thanks to |
Shirley Bakopoulos-Cooke | ... | thanks to |
Brent Barclay | ... | we would like to thank: Aver |
Vikki Barr | ... | we would like to thank: ScreenWest |
Anthea Benjamin | ... | thanks to |
Ian Booth | ... | we would like to thank: ScreenWest |
Jenny Buckland | ... | we would like to thank: Australian Children's Television Foundation |
Graham Burke | ... | we would like to thank: Roadshow Films |
Michelle Carey | ... | we would like to thank: Melbourne International Film Festival |
Sue Collins | ... | we would like to thank: Screen Australia |
Scott Cooke | ... | thanks to |
Bianca Curwood | ... | special thanks to: Pick Up Truck Pictures |
Mabelle Dennison | ... | thanks to |
Jo Dillon | ... | we would like to thank: Screen Australia |
Claire Dobbin | ... | we would like to thank: Premiere Fund |
Mark Donaldson | ... | we would like to thank: ScreenWest |
Emma Dwyer | ... | we would like to thank: Screen Australia |
Sue Edwards | ... | we would like to thank: Film Victoria |
Clay Epstein | ... | we would like to thank: Arclight |
Veronica Nadine Gleeson | ... | we would like to thank: Screen Australia (as Veronica Gleeson) |
Gary Hamilton | ... | we would like to thank: Arclight |
Ryan Hodgson | ... | we would like to thank: ScreenWest |
Janet Holmes | ... | we would like to thank: Australian Children's Television Foundation |
Maki Imai | ... | thanks to |
Rimi Imai | ... | thanks to |
Jung-soo Kim | ... | with thanks to |
Graeme Mason | ... | we would like to thank: Screen Australia |
Seph McKenna | ... | we would like to thank: Roadshow Films |
Amanda Mills | ... | thanks to |
Bernadette O'Mahony | ... | we would like to thank: Australian Children's Television Foundation |
Joel Pearlman | ... | we would like to thank: Roadshow Films |
Tim Phillips | ... | we would like to thank: Screen Australia |
Emma Snowden | ... | we would like to thank: Roadshow Films |
Catherine Stuart | ... | we would like to thank: Aver |
Jenni Tosi | ... | we would like to thank: Film Victoria |
Mark Woods | ... | we would like to thank: Melbourne International Film Festival |