Directed by
Scott P. Levy |
Writing Credits (in alphabetical order)
Richard Robinson | ... | (story) |
John Sayles | ... | (original screenplay) |
John Sayles | ... | (story) |
Alex Simon | ... | (screenplay) |
Cast (in credits order) verified as complete
Produced by
Roger Corman | ... | executive producer |
Mike Elliott | ... | producer |
Hisako Tsukuba | ... | producer (as Chako van Leeuwen) |
Music by
Christopher Lennertz |
Cinematography by
Christopher Baffa |
Editing by
John Gilbert | ||
Robert L. Goodman | ... | (uncredited) |
Casting By
Jan Glaser |
Production Design by
Robert Cowan | ||
Nava | ... | supervising production designer |
Costume Design by
Tami Mor | ||
Rina Ramon |
Makeup Department
Patty Beigel | ... | additional makeup artist |
John Carl Buechler | ... | special makeup & creature effects designer |
Beth Klein | ... | key makeup artist |
Julie Lawrence | ... | assistant makeup artist |
Production Management
Peter Diamond | ... | unit production manager |
Jan Kikumoto | ... | post-production supervisor |
Second Unit Director or Assistant Director
Athena Alexander | ... | second assistant director |
Tia Ardran | ... | first assistant director: second unit |
Jana Ludwigova | ... | second second assistant director |
Kenneth W. Soons | ... | second assistant director: second unit |
Patrick J. Statham | ... | second unit director |
Tony Steinberg | ... | first assistant director |
Art Department
Craig Ayers | ... | carpenter |
Yael Bendavid | ... | scenic artist |
Danielle Berman | ... | supervising set decorator |
Lori Brown | ... | carpenter |
Gerard Burke-Kennedy | ... | carpenter |
Laura Capitano | ... | scenic artist |
William A. Carrizal Jr. | ... | scenic artist |
Cormack Cowan | ... | art department assistant |
Robert Cowan | ... | underwater set designer |
Ivan Escalante | ... | carpenter |
Françoise Fasan | ... | key scenic artist |
Joe Garcia | ... | stagehand |
Jennifer M. Gentile | ... | sculptor |
Seth Gleason | ... | carpenter |
Russell Hartlieb | ... | scenic artist |
Todd Hilyard | ... | carpenter |
William Jackson Jr. | ... | carpenter |
Augustine Kofie | ... | scenic artist (as Angie Kofie Bryant) |
Joseph Lacasse | ... | scenic artist |
Donald Lehoux | ... | carpenter |
Spanky Lofland | ... | carpenter |
Damian Lunt | ... | carpenter |
Samuel Mangen | ... | carpenter |
Bruce McCarthy | ... | carpenter |
Christy McGeachy | ... | assistant set decorator |
Shane Middleton | ... | construction coordinator |
Darryl Moffett | ... | carpenter |
Casildo Munoz | ... | stagehand |
Jeff Pamula | ... | set dresser |
Paul Pastorelli | ... | art swing gang |
Bruce Reiss | ... | carpenter |
Heather Shira | ... | scenic artist (as Lesli Heather Shira) |
Terrell Smith | ... | property master |
Noe G. Vasquez | ... | stagehand |
Michael Vatovec | ... | scenic artist |
Alex Watt | ... | lead man |
Tim Wincott | ... | scenic artist |
Sound Department
Joe Barnett | ... | dialogue mixer |
Robert E. Borge | ... | stereo sound consultant |
Thomas P. Boyle | ... | production sound mixer |
Denise Brady | ... | dialogue editor |
Lorita de la Cerna | ... | foley recordist |
Dominique Decaudain | ... | foley walker |
Jeff Enden | ... | boom operator |
Glenn Gaines | ... | boom operator: second unit |
Karla Hennessey | ... | sound post-production coordinator |
Kevin Jackson | ... | sound effects editor |
Mark Linden | ... | re-recording mixer |
Jennifer Nash | ... | foley recordist |
Elizabeth Rainey | ... | foley walker |
Yuri Reese | ... | adr editor / adr mixer |
Buck Robinson | ... | production sound mixer |
Dov Schwarz | ... | dialogue editor |
Byron Short | ... | sound effects editor |
William Smith | ... | post-production sound supervisor / re-recording mixer (as Bill Smith) |
Raymond E. Spiess III | ... | assistant dialogue editor |
Ray Spiess | ... | supervising dialogue editor |
Christopher M. Taylor | ... | sound mixer: second unit |
Daniel W. Victor Jr. | ... | stereo sound consultant |
Jeffrey R. Whitcher | ... | supervising sound effects editor |
Special Effects by
Greg Landerer | ... | special effects (as Greg C. Landerer) |
Richard Landerer | ... | special effects assistant |
Lee Alan McConnell | ... | special effects assistant (as L.A. McConnell) |
Brad Hardin | ... | creature effects (uncredited) |
Visual Effects by
Dan Friedman | ... | underwater computer compositor |
Kevin Hollinger | ... | underwater computer compositor |
Roger Lunt | ... | digital effects supervisor |
Amy McCleary | ... | underwater computer compositor |
Craig Weller | ... | underwater computer compositor |
Stunts
Christopher 'Critter' Antonucci | ... | stunts |
Gregg Brazzel | ... | stunts |
Thomas Dewier | ... | stunts |
Cinda-Lin James | ... | stunts (as Cynda James) |
Cole S. McKay | ... | stunts |
Carl Milinac | ... | stunts |
Jon Conrad Pochron | ... | stunts (as Jon Pochran) |
Jerry Spicer | ... | stunts |
Ellen G. Statham | ... | stunts |
Patrick J. Statham | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
John Chip Bailey | ... | underwater assistant camera |
Tanya Bastone | ... | camera loader |
Steve Bentley | ... | grip |
Julie Bick | ... | grip |
Joel Bystrom | ... | electrician |
Steve Charnow | ... | electrician |
Jerry Cohen | ... | grip |
Douglas Cooley | ... | grip |
Kiely Cronin | ... | first assistant camera: "b" camera |
Deana Dawn | ... | second assistant camera |
Frank Engel | ... | still photographer: second unit |
Javier Ferrer | ... | electrician |
Tony Gavin | ... | best boy grip |
Dimitry Gelman | ... | electrician |
Carlo Gustaff | ... | underwater camera operator |
Sean T. Hannan | ... | gaffer |
R. Dana Harlow | ... | grip |
Carey Hendricks | ... | still photographer |
Diamantina Jannon | ... | camera loader |
Scott Johnston | ... | first assistant camera |
Aaron Kirsch | ... | first assistant camera: second unit |
David L. Long | ... | electrician |
Kenji Luster | ... | steadicam operator |
Laurence Manly | ... | cinematographer: second unit |
John Moroney | ... | underwater still photographer |
Gary Morris | ... | electrician |
Barry Norwood | ... | first assistant camera: second unit |
Gerry O'Malley | ... | steadicam operator |
Anthony Q. Palmer | ... | electrician |
Vince Palomino | ... | key grip |
Marc Salter | ... | best boy electric |
John Scivoletto | ... | first assistant camera: second unit |
Chuckie Travers | ... | grip |
Clayton Tripp | ... | first assistant camera: second unit |
Carlo Tustoff | ... | underwater camera operator |
Mark Venezia | ... | grip |
Rogers Weed | ... | electrician |
Casting Department
Slade Barnett | ... | casting apprentice |
Susanne Bieger | ... | casting apprentice |
Barbara Blosveren | ... | extras casting coordinator |
Michelle Coons | ... | casting apprentice |
Paul Darrigo | ... | casting apprentice |
Jorge García | ... | casting apprentice |
Krista Kirkwood | ... | casting apprentice |
Matt Lind | ... | casting apprentice |
Jesus Putnam | ... | casting apprentice |
Karen Stauss | ... | casting apprentice |
Kris Taber | ... | casting apprentice |
Jerry Whitworth | ... | casting assistant |
Editorial Department
Dexter N. Adriano | ... | assistant film editor |
Kelley Baker | ... | post-production assistant |
Mitch Buroker | ... | post-production coordinator (as Mitchell Buroker) |
Bob Fredrickson | ... | color timer |
Spurgeon Johns | ... | post-production assistant |
Skip Kimball | ... | telecine colorist |
Michael Kuge | ... | post-production coordinator |
Jim Towne | ... | post-production runner |
Kristin Windell | ... | post-production assistant |
Location Management
Deven Chierighino | ... | location manager |
Music Department
Paul Di Franco | ... | music supervisor |
Alexandra Patsavas | ... | assistant music supervisor |
Ted Plank | ... | music coordinator |
Jeff Vaughn | ... | score mixer |
David De Palo | ... | orchestrator (uncredited) |
Script and Continuity Department
Blair Gawthrop | ... | script supervisor |
Transportation Department
Corey Brown | ... | driver |
Milo Brown | ... | transportation coordinator |
Gary Burch | ... | driver: insert car |
Brad Daugherty | ... | driver |
Daryl Dorosy | ... | driver |
Skeeter Haffner | ... | transportation captain |
Carrie E. Higgins | ... | driver |
Ron Klein | ... | driver |
Jim Meech | ... | driver |
Carol Sonheim | ... | driver |
Clint Wise | ... | driver |
Additional Crew
Shariff Ali | ... | production assistant |
Kate M. Applewhite | ... | production secretary |
Todd Barron | ... | production assistant |
Tanya Bastone | ... | craft service |
Robert Bonilla | ... | stage best boy |
Marissa Borsetto | ... | production assistant |
Ellen Cooper | ... | underwater mechanical effects |
Tim Cooper | ... | underwater mechanical effects |
James Costello | ... | production secretary |
Sara Dickerman | ... | assistant to producer |
Matt DiFranco | ... | assistant production coordinator |
Terilyn Ford | ... | craft service |
George M. Geminiano | ... | stage manager |
Jennifer Hill | ... | production assistant (as Jennifer M. Hill) |
Ron Klein | ... | boat captain |
Alain Leonard | ... | production assistant |
Marta M. Mobley | ... | production coordinator |
Luis Muñoz | ... | assistant stage manager |
Wendy Palmer | ... | production assistant |
Cheryl Parnell | ... | production executive |
David Riggs | ... | production assistant |
Darin Spillman | ... | assistant to producer |
Caroline Stephenson | ... | key production assistant |
Thomas E. Tray | ... | production assistant |
Martin Weiss | ... | underwater mechanical effects |
Jim Wynorski | ... | piranha wrangler |
Warren Mandigo | ... | set lifeguard (uncredited) |