Directed by
Kenneth Fink |
Writing Credits (WGA)
Deborah Amelon | ... | (written by) |
Cast (in credits order) complete, awaiting verification
Produced by
Stephen Gelber | ... | executive producer |
Barbara Gunning | ... | producer |
Colleen Nystedt | ... | co-producer |
Mimi Rogers | ... | executive producer |
Grazka Taylor | ... | producer |
Julie Yorn | ... | executive producer (as Julie Silverman Yorn) |
Music by
Patrick Seymour |
Cinematography by
John S. Bartley |
Editing by
Jay Friedkin |
Casting By
Stuart Aikins | ||
Abra Edelman | ||
Elisa Goodman |
Production Design by
Michael Nemirsky |
Set Decoration by
Andrea French |
Costume Design by
Gregory Mah |
Makeup Department
Ian C. Ballard | ... | hair stylist |
Victoria Down | ... | makeup artist |
Joann Fowler | ... | assistant makeup artist |
Alison Kennedy | ... | assistant hair stylist |
Pauline L. Tremblay | ... | assistant hair stylist |
Production Management
Tim King | ... | post-production supervisor |
Randy Pearl | ... | unit manager: second unit |
Mary Anne Waterhouse | ... | unit manager (as Mary Anne McCarthy) |
Second Unit Director or Assistant Director
Alysse Leite-Rogers | ... | second assistant director |
Angie Nolan | ... | trainee assistant director |
Andrew M. Robinson | ... | third assistant director (as Andy Robinson) |
Mike Rohl | ... | first assistant director |
Jim Rowe | ... | first assistant director |
Art Department
Larry Bzowy | ... | assistant carpenter |
Nicole Chorney | ... | assistant set decorator |
George Cromartie | ... | on-set dresser |
Robert Foley | ... | paint coordinator |
Chris Gilmour | ... | lead set dresser |
Peter Grace | ... | scenic carpenter |
Harry Griffin-Beale | ... | construction coordinator |
Wendy Harke | ... | set decoration buyer (as Wendy C. Harke) |
Frank Hollinson | ... | scenic carpenter |
Mike Kruger | ... | assistant property master |
Steve Martin | ... | scenic carpenter |
Colin Matthews | ... | assistant property master |
Wendy McAllister | ... | storyboard artist (as Wendy G. McAllister) |
Rod McCansh | ... | construction laborer |
Gil Mercier | ... | assistant property master |
Rose Mihalyi | ... | assistant art director (as Rosie Mihalyi) |
John Quesenberry | ... | construction foreman |
Peter Sysoev | ... | lead painter |
Michael Watson | ... | paint foreman |
Terry Weaver | ... | property master |
Sound Department
Gordon Anderson | ... | production sound mixer (as Gord Anderson) |
Louis Creveling | ... | dialogue editor |
Evan Daum | ... | assistant sound editor |
Ken Dufva | ... | foley artist |
Paula Fairfield | ... | sound effects editor |
David Lee Fein | ... | foley artist (as David Fein) |
Alan Freedman | ... | adr mixer |
Chris Glyn-Jones | ... | boom operator |
Dean Hovey | ... | sound effects editor / supervising sound editor |
Robert Jackson | ... | dialogue editor |
David Mann | ... | foley editor |
Diane Marshall | ... | foley artist |
Christopher Moriana | ... | foley artist |
Michael Mullane | ... | sound effects editor |
Matthew Reidenbach | ... | assistant sound editor |
Fred Rivas | ... | stereo sound consultant |
Jason Schmid | ... | re-recording mixer |
Joshua E. Schneider | ... | re-recording mixer |
Steve Scoville | ... | dialogue editor |
Susan Shin | ... | adr supervisor |
Lucy Sustar | ... | foley mixer |
Daniel W. Victor Jr. | ... | stereo sound consultant |
Thomas Volckmann | ... | foley editor |
James A. Williams | ... | sound effects editor |
Special Effects by
James G. Fisher | ... | special effects |
Chris Flemington | ... | special effects best boy |
Visual Effects by
Kurt Godel | ... | digital transfer engineer |
Stunts
Fiona Roeske | ... | stunts |
Melissa R. Stubbs | ... | stunt coordinator |
Camera and Electrical Department
Gary Armstrong | ... | camera operator: "b" camera |
Dennis Brock | ... | gaffer |
Chris Carlson | ... | generator operator |
David G. Epp | ... | electrician |
Scott Gray | ... | grip |
Holly Gregory | ... | first assistant camera: "a" camera |
Curt Griebel | ... | grip |
Stuart Haggerty | ... | best boy electric |
Glen Hawkins | ... | dolly grip |
Tenzin Lhalungpa | ... | first assistant camera: "a" camera |
Alan MacKinnon | ... | electrician |
Klaus Melchior | ... | video playback operator |
Mike Melvin | ... | grip: second unit |
Kim Olsen | ... | key grip |
Randal Platt | ... | camera operator: "a" camera |
Ian Roscorla | ... | best boy grip |
Carole Segal | ... | still photographer |
Gary Steele | ... | camera operator: second unit |
Gillian Stokvis | ... | first assistant camera: "b" camera (as Gillian Stokvis-Hauer) |
Attila Szabó | ... | camera operator: "b" camera |
Alex Touyarot | ... | assistant camera: second unit |
Nick Watson | ... | second assistant camera |
Dean Webber | ... | camera trainee |
Peter F. Woeste | ... | photographer: second unit (uncredited) |
Casting Department
James Forsyth | ... | extras casting |
Costume and Wardrobe Department
Deena Appel | ... | costume designer: Ms. Rogers |
Michelle Baines | ... | costume supervisor |
Rena Campbell | ... | assistant costume designer |
Charis Tillson | ... | set costumer |
Editorial Department
Eleanor Grand | ... | assistant film editor |
Cynthia Nicolella | ... | post-production coordinator |
Chad Tomasoski | ... | post-production assistant |
Roger La Prairie | ... | telecine colorist (uncredited) |
Harry Muller | ... | color timer (uncredited) |
Location Management
Lorne Davidson | ... | location manager |
Karin Korchinski | ... | location production assistant |
Suzanne Lutz | ... | locations: second unit |
Tracey Renyard | ... | assistant location manager |
Darren Robson | ... | location production assistant |
Rosemary Williams | ... | location production assistant |
Music Department
Joel Iwataki | ... | music mixer |
Susan Pilcher | ... | music coordinator |
Spencer Proffer | ... | supervising music producer |
Eric Thorngren | ... | music mixer |
Script and Continuity Department
Stephanie Rossel | ... | script supervisor |
Transportation Department
Larry Boyce | ... | driver |
Andy Earle | ... | driver |
John W. Ewing | ... | driver |
Greg Lawrence | ... | driver |
James Lewko | ... | transportation co-captain |
Robert MacLean | ... | transportation coordinator |
Carol McDonald | ... | driver |
Rory Moffatt | ... | transportation captain (as Rory A. Moffatt) |
Red Murphy | ... | driver |
Terry Newton | ... | driver |
Mark Selby | ... | driver |
Brett H. Smith | ... | driver (as Brett Smith) |
David Weston | ... | driver |
Additional Crew
Barbara Chomos | ... | unit publicist |
Truddi Forrest | ... | choreographer (as Trudi Forrest) |
Philip Fuldauer | ... | assistant production coordinator |
Danny Ho | ... | computer effects coordinator |
Georgina Kay | ... | craft service |
Steve Lingard | ... | power pod technician |
Doreen Marlor | ... | assistant choreographer |
Nancy McKenzie | ... | second assistant production coordinator (as Nancy Elizabeth McKenzie) |
Julia Neville | ... | production coordinator |
Michelle Skoby | ... | assistant: Ms. Appel |
Grace Tickell | ... | assistant accountant |
Rita Whicker | ... | stand-in |
Patricia D. Williams | ... | production accountant |
Jennifer Harland | ... | background coordinator (uncredited) |